Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΟΧΙ ΣΤΑ ΄΄ΧΕΡΙΑ΄΄


Recommended Posts

Κοριτσια παραθετω τον προβληματισμο μου...

Δεν θα ηθελα η μικρη μου να μαθει συνεχεια στις αγκαλιες..ειναι 29 ημερων..

Ομως εχω προβλημα..απο τη στιγμη που τη φεραμε στο σπιτι και τις ωρες που ειναι ξυπνια φυσικα μετα το φαγητο της δεν θελει να ειναι ξαπλωμενη και γενικα κατω.. κλαιει απαρηγορητη..ο παιδιατρος μας ειπε να την κραταμε αγκαλιες μεχρι να γινει 2-3 μηνων που θα αλλαξει η συμπεριφορα της και μετα να τη βαλω σε προγραμμα...πολυ δυσκολο ομως!!!

Της μιλουσα πολυ στην κοιλιτσα...(ετσι λεει ο γιατρος)!!!

Τις πρωτες μερες την αφηνα στην κουνια της και εκλαιγε μεχρι που την επαιρνε ο υπνος (μπορει και 15 λεπτα)..υστερα ο γιατρος μου ειπε οτι μπορει να παθει κατι απο το πολυ κλαμα και να την σηκωνω....τωρα την μισοκοιμιζω στα χερια και υστερα με αρκετο κουνημα στην καλαθουνα...

Αχχχ τι θα κανω;;;;

Καμια λυση βρε κοριτσια;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και να ζου ζησει το κοριτσακι σου.

Καταρχας μηπως εχει κολικους και κλαιει?Σε αυτη την ηλικια αν οχι ολα, τα περισσοτερα μωρακια εχουν κολικους, και μαλιστα μετα το φαγητο.

Δικιο εχει ο γιατρος σου, παρε το μωρακι σου αγκαλιτσα, δεν προκειται να το κακομαθεις, μη φοβασαι.Αλλαζουν παντως μερα με μερα.

καλο βραδυ και καλη υπομονη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν να σου ζήσει η μπεμπούλα σου.

Τώρα γι'αυτό που ρωτάς δεν έχω ξεκάθαρη απάντηση γιατί κάθε μωράκι είναι και διαφορετικό και μπορεί και η δικιά σου να κλαίει όχι απο βίτσιο αλλά γιατί πράγματι κάτι χρειάζεται εκείνη τη στιγμή, που δεν μπορείς να το καταλάβεις. Εγώ τη δική μου απο την αρχή εώς και σήμερα τη κοιμίζω πρώτα στο δικό μας το κρεβάτι και μετά απο κανένα μισάωρο τη μεταφέρω στο κρεβατάκι της ή στη καλαθούνα στο παρελθόν. Λένε πως τα μικρά "μυρίζουν" τη μυρωδιά μας και αυτά τα κάνει να νιώθουν πιο ασφαλή...δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αλλά σε μένα έπιασε.

Μήπως όμως η μικρούλα σου έχει κολικούς?Αν ναι, ΥΠΟΜΟΝΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου!!!

Μη φοβάσαι να το παίρνεις αγκαλιά... Σε λίγους μήνες που θα αρχίσει να περπατάει, θα θέλεις να το πάρεις και αυτό δεν θα κάθεται... Απόλαυσέ το τώρα!!! Όταν κλαίνε τα μωράκια μας αισθάνονται ανασφάλειες και νιώθουν ζεστασιά μόνο στην αγκαλιά της μανούλας τους.

:):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει το μωρακι σου!!!

Ειναι τοσο μικρουλα, καντην αγκαλιτσα να σε μυριζει κ να μιωθει ασφαλεια, μπορει να κλαιει για πολλους λογους. Καντη αγκαλιτσα τωρα που μπορεις, μετα οπως λεει η Βουλα δε θα θελει κ θα την κυνηγας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το μωρακι μεσα στη κοιλια ηταν περιορισμενο

αυτο ομως το εκανε να νιωθει ασφαλεια

η αγκαλια της μαμας δινει την αισθηση που ειχαν οταν ηταν στη κοιλια

γι΄αυτο την αποζητουν.

σε καταλαβαινω οτι ειναι κουραστικο

τα εχω περασει και εγω

δωσε ομως στο παιδακι σου την αγκαλιτσα σου οσο πιο πολυ μπορεις

σε αυτη την ηλικια μονο αυτο ζητανε.

η αγκαλια βοηθαει πολυ και στους κολικους

οσο μεγαλωνει να δεις που θα αλλαζει αυτο

εμενα ολοι μου ελεγαν οτι τη κακομαθαινω στην αγκαλια

ακομα και ο αντρας μου

αλλα δε με ενοιαζε

προτειμουσα να κουραζομαι εγω παρα να την αφηνω να κλαιει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια κι εσεις να χαιρεστε τα δικα σας μωρακια!!!

Κολικους δεν μου κανει συχνα..αραια και που!!!Δοξα το θεο!!

Τη βαζω κατω κλαιει με μαυρο δακρυ...τη σηκωνω και κοιμαται αμεσως στην αγκαλια μου..την ξαναβαζω και ως δια μαγειας ανοιγει τα ματια και ξανα τα ιδια...την ξανασηκωνω κοιμαται καλα και υστερα στην καλαθουνα!!!

Παντως αυτο με τη μυρωδια το πιστευω γιατι οταν κανει κολικους μονο με μενα ηρεμει..

Καλες και οι αγκαλιτσες δεν λεω αλλα μετα δεν μενει χρονος να κανεις οτιδηποτε αλλο...και καλα τωρα οταν γινει 5-6 μηνων και βαρυνει;;;;

Ποιος την κραταει αγκαλια υστερα;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνησω με τη ΒΟΥΛΑ!Σε αυτη την ηλικια οι αγκαλιτσες επιβαλλονται!!Μη φοβασαι οτι θα την κακομαθεις,δε θα συμβει αυτο με 2-3 παραπανω αγκαλιτσες,σκεψου πως μεχρι πριν 29 μολις μερες ηταν σε αλλο περιβαλλον!Χρειαζεται τη ζεστασσια σου!Να σου ζησει :):) !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν θα φτασει 5-6 μηνων θα εχει κ αλλες ασχολιες...θα θελει να παιζει,να προσπαθησει να μπουσουλησει...τωρα δε μπορει να κανει κ τιποτα αλλο ακομα!Μην αγχωνεσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

penelope_2 έγραψε:

Καλες και οι αγκαλιτσες δεν λεω αλλα μετα δεν μενει χρονος να κανεις οτιδηποτε αλλο...και καλα τωρα οταν γινει 5-6 μηνων και βαρυνει;;;;

Ποιος την κραταει αγκαλια υστερα;;;;

Οταν θα ειναι σε αυτη την ηλικια θα αρχιζει να παιζει με παιχνιδακια και θα εξερευνα τα παντα.Εμενα 6 μηνων ο μικρος οταν σιδερωνα τον εβαζα κατω σε χαλακι και δεν ειχα προβλημα(κ να φανταστεις περασαμε 2 μηνες κολικων)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ!! ΜΗΝ ΤΟ ΦΟΒΑΣΕ.ΕΓΩ ΤΟ ΕΠΑΙΡΝΑ ΚΑ;Ι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΘΝΗΘΗΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΟΥ ΤΗΝ ΓΛΥΚΙΑ ΤΟΥ ΜΥΡΩΔΙΑ !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

penelope_2 έγραψε:

Καλες και οι αγκαλιτσες δεν λεω αλλα μετα δεν μενει χρονος να κανεις οτιδηποτε αλλο...και καλα τωρα οταν γινει 5-6 μηνων και βαρυνει;;;;

Ποιος την κραταει αγκαλια υστερα;;;;

εσυ παλι!!!θα εχουν γυμναστει τα χερια σου και θα σου φαινεται πουπουλο!!!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι πολυ μικρο ειναι λογικο να θελει αγκαλια μονο με την μυρωδια σου και την ζεστασια σου νιωθει ασφαλεια αυτη η ψυχουλα, μη της στερεις την αγκαλια καθολου αυτο το διαστημα οταν παει 3 μηνων ναι περιορισε την οσο μπορεις αλλα οχι απο τωρα του κανεις μεγαλο κακο που δεν το κρατας νιωθει ανασφαλεια το μωρακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με όλες τις κοπέλες...!

Εμείς οι Ελληνίδες μητέρες δεν είμαστε σκληροπυρηνικές...

Φάε-κοιμήσου και δεν σε αγγίζω...!(γερμανικό πρότυπο)! :angry:

Σιγά μην κακομάθει μωρούλι ημερών...Έχει ανάγκη...νιώθει ''ξένα'' εκτός της μήτρας, θέλει να σε μυρίσει, θέλει χάδια, γλυκόλογα...!

Επιβάλλεται για την ψυχολογία του...!

Καλές και πολλές-πολλές-πολλές αγκαλιές!!! :cheer:;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ, ΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ ΔΕΙ, ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ...

ΘΕΛΕΙ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΦΟΡΤΩΣΕΙ, ΑΛΛΑ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ, ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.

http://www.ert.gr/akra/el/ekpompes/peri ... ails-2.htm

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΑΒΑΣΑΝΙΣΤΑ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΓΚΑΛΙΑΣ Ή "ΟΧΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ"...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν σκέφτηκα μην "κακομάθει" αγκαλίτσα μου .

και αν νεογέννητο ήταν κολλημένος πάνω μου .

τα μωράκια δεν "στρώνουν" χαρακτήρα από τώρα ,τώρα σε έχει ΑΠΟΛΥΤΗ ανάγκη .πως μπορείς και ακούς "κλαματακι" νεογέννητου για 15 λεπτά και δεν ραγίζεις ?μην σκευτσε τόσο πολύ τι θα γίνει μετά από "χρονια" ζήσε το τώρα ,απόλαυσε το μωράκι σου γιατί ποτε ξανά δεν θα είναι τόσο μικρούλη και τόσο εξαρτημένο από εσένα .μπορεί ο ομφάλιος λώρος να έχει κοπεί φυσικά αλλα ουσιαστικά ακόμα υπάρχει ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω με την ΑΦΡΟΔΙΤΗ!

Ζω την καθε στιγμη με το παιδι χωρις να σκεφτω αν κακομαθει!

Μεγαλωνουν τα παιδια και φευγουν απο κοντα μας!

Δωστε την αγκαλια που χρειαζονται χωρις να φοβαστε!

Αλλαζουν οι συνηθειες και α αναπολειτε αυτες τις στιγμες!

Η κορη μου η μεγαλη ουτε να την φιλησω δεν θελει! :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι πολυ μικρη για να μην την παρεις αγκαλιτσα!!!!!

και εγω σκευτομουν να μην τον κακομαθω και καλα...ομως ευτυχως περα απο το ταισμα δεν μου ζηταγε και πολλες πολλες αγκαλιτσες ισως γιατι απο την πρωτη στιγμη της ζως του μεχρι ενος μηνων εμεινε σε θερμοκοιτιδα και συνηθησε.

οταν ομως εκλαιγε απο τους κολικους η οτιδιποτε αλλο η αγκαλια μου ηταν παντα εκει για το μωρο μου και φυσικα καναμε ετσι και αμετρητα ξενυχτια.

τωρα πια μου λειπει αυτη η αγκαλια!!! ερχεται καμια φορα απλωνει τα χερια του για να τον παρω και μετα απο λιγο θελει να κατεβει γισα να παιξει....απολαυσε το οσο μπορεις τωρα που το εχεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

penelope 2 να σου ζήσει η κορούλα!εγώ τώρα περιμένω το πρώτο μου παιδάκι και δεν έχω εμπειρία απο το θέμα.Όμως όπως μας λέεει η μαία στα μαθηματα ανώδυνου τοκετού που πηγαίνω και όπως διάβασα πρόσφατα απο ένα βιβλίο που αφορά τα παιδάκια απο τη γεννησή τους μέχρι δυο ετών όλοι συμφωνούν στο ότι όταν κλαίει το μωράκι θα πρέπει αμέσως να το παίρνουμε αγκαλιά και να μην το αφήνουμε να κλαίει.Είναι πολύ μικρό το μωράκι σου και μόνο έτσι θα αποκτήσει το αίσθημα ασφάλειας που τόσο το έχει ανάγκη τους πρώτους νμήνες της ζωής τους.Αν το αφήσεις να κλαίει θα γίνει πολύ ανήσυχο και ανασφαλές με αποτέλεσμα μεγαλώνοντας να κλαίει πιο πολύ και συνέχεια.Μάλιστα πολύ παιδίατροι είναι κατηγορηματικοί σε αυτό.Θα σε συμβούλευα λοιπόν να του δώσεις την αγκαλιά που τόσο έχει ανάγκη.Άλλωστε ένα μωρό δεν κλαίει μόνο επειδή πεινάει ή έχει λερωθεί αλλά τις περισσότερες φορές κλαίει γιατί έχει ανάγκη την αγκαλιά και την ζεστασιά της μαμάς του που μόνο εσύ μπορείς να του δώσεις,μην ακούς τι λένε οι άλλοι,άκου πρώτα το παιδί σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγκαλιά και πάλι αγκαλιά και με sling ring και wrap και δεν το μετάνοιωσα ποτέ και τώρα τις καμαρώνω ανεξάρτητες και κούκλες και αγαπημένες μεταξύ τους. (τι άλλο να πω η μάνα!!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σας ευχαριστω ολες για τις συμβουλες...θα τις ακολουθησω...

Θελω επισης να διευκρινησω οτι εγω θελω πολυ να την εχω αγκαλια τη μικρη μου και να κοιμαται στο στηθος μου, ομως δεχομαι επικρισεις απο το συγγενικο μου περιβαλλον για το οτι την κακομαθαινω...

Καταλαβαινετε!!!!!

ευχαριστω και παλι ολες σας κοριτσια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ,ΜΩΡΕ ΕΓΩ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ..

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΓΕΝΝΗΣΑ Κ ΕΛΕΓΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ,ΝΑ ΠΙΩ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΦΕ.. :blush:

ΔΕ ΣΥΝΗΘΗΣΕΣ ΑΚΟΜΗ ΣΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ...ΠΡΟΤΑΙΡΕΟΤΗΤΑ ΠΛΕΟΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΥΛΗ Κ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΙΡΑ

ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΥ ΠΙΕΣΗ,ΚΟΥΡΑΣΗ,ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ...ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΔΕΝΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΣΚΥΛΟΜΕΤΑΝΟΙΩΣΑ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝΑ ΕΤΣΙ..

ΖΕΣΤΑΣΙΑ ΘΕΛΟΥΝ ΜΩΡΕ Κ ΑΓΑΠΗ..ΓΙΑΤΙ ΤΗ ΝΙΩΘΟΥΝ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ :)

ΑΝ Κ ΕΓΩ ΑΚΟΜΗ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΟΜΑΙ Κ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΙΣΩΣ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΓΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙ Κ ΤΟ ΠΩΣ ΜΙΑ ΑΓΚΑΛΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΜΕ..

ΥΠΟΜΟΝΗ Κ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΛΥΣΕΙΣ Κ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ..

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Κ ΝΑ ΤΗ ΧΑΙΡΕΣΑΙ :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kοριτσι μου να σου ζησει η μπεμπουλα σου!!!!!!!!Ειμαι μαμα 4 παιδιων και μολις πριν 2 μηνες και γιαγια ενος γλυκου μπεμπουλη!οποτε εχω καποια εμπειρια στο θεμα που συζητατε...η γνωμη μου λοιπον ειναι να μην ακους κανεναν απο το περιβαλλον σου παρε το μωρακι σου αγκαλιτσα οταν σ'εχει αναγκη και παρηγορησε το μην το ξαναφησεις να κλαψει ποτε!!!!!!Δεν προκειτε να κακομαθει πιστεψε με απλα αποζηταει τη ζεστασια σου, ζηταει τη μανουλα του.Το κλαμα ισως να οφειλεται σε κολικους οποτε και σ'αυτη την περιπτωση επιβαλεται η αγκαλιτσα .Οσο για τις δουλειες του σπιτιου εκει πρεπει να ζητησεις βοηθεια απο του δικους σου για να εχεις δυναμεις και στο κατω κατω ας μην ειναι και ολα τελεια σ'αυτη τη φαση προτεραιοτητα εχει το σημαντικοτερο''η κορουλα σου'' ,Μην αγχωνεσαι παρε χωρις τυψεις το μωρο σου αγκαλια κλεισε τ'αυτια σου ,ζησε τις στιγμες και ολα θα πανε καλα!!!!!!!!!φΙΛΑΚΙΑ.καπου διαβασα''ΚΑΚΥΤΕΡΑ Σ'ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΝΑ ΠΕΡΙΣΕΥΕΙ Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΟΥ ΛΕΙΠΕΙ''

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...