Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλάθια θησαυρών


Recommended Posts

Τί είναι το καλάθι θησαυρού

Είναι ένα καλάθι που περιέχει μια συλλογή από προσεκτικά διαλεγμένα αντικείμενα τα οποία προσφέρουν μεγάλο ενδιαφέρον στα μωρά.

Τα καλύτερα αντικείμενα που μπορείτε να επιλέξετε να βάλετε σε ένα τέτοιο καλάθι είναι καθημερινά αντικείμενα, τα οποία αν γίνεται καλό θα ήταν να μην είναι πλαστικά. Θα πρέπει να μην έχουν μυτερές άκρες, να μπορούν να χειραγωγούνται από τα λιλιπούτεια χεράκια και να μην έχουν μικρά κομμάτια τα οποία μπορεί να βγούν απ’ τη θέση τους όταν μπουν στο στόμα, αν τραβηχτούν ή αν χτυπηθούν στο πάτωμα. Θα πρέπει να βρίσκεστε κοντά στο μωρό σας όταν παίζει με ένα καλάθι θησαυρού, χωρίς όμως να τους μιλάτε ή να τους δείχνετε τί να κάνουν με τα αντικείμενα.

Τί μαθαίνει ένα μωρό με το καλάθι θησαυρού

1. Επιλογή: Επιλέγουν μόνα τους τα αντικείμενα που τους ενδιαφέρουν περισσότερο καθώς ψάχνουν μέσα στο καλάθι. Νιώθουν σε έλεγχο επιλέγοντας αυτά που προτιμούν, αδιαφορώντας για κάποια άλλα και επανεξετάζοντας κάποια που τους προκάλεσαν μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Με αυτό τον τρόπο αποκτούν αυτοπεποίθηση για τις επιλογές τους.

2. Αυτοσυγκέντρωση: Αφομοιώνουν και ξεχωρίζουν την υφή, το σχήμα και το άρωμα του κάθε αντικειμένου. Μαθαίνουν να ψάχνουν στο καλάθι του θησαυρού για ένα συγκεκριμένο αντικείμενο.

3. Λύση προβλήματος: Σηκώνουν και πετούν τα αντικείμενα ξανά και ξανά για να δοκιμάσουν – εξακριβώσουν τον ήχο που δημιουργούν πέφτοντας κάτω.

4. Παρατήρηση και επικοινωνία: Παρατηρούν τις αντιδράσεις των άλλων σε κάθε αντικείμενο (ειδικά όταν είναι και άλλα παιδάκια που παίζουν με το ίδιο καλάθι θησαυρού), ανταλλάσουν αντικείμενα και χρησιμοποιούν λεκτική ή μη λεκτική μορφή επικοινωνίας.

5. Λογική σκέψη και μαθηματικά: Τοποθετούν αντικείμενα μέσα σε άλλα μεγαλύτερα, κοιτάζουν τον αντικατοπτρισμό τους σε γυαλιστερά αντικείμενα και ζυγίζουν το βάρος του κάθε θησαυρού.

Τί να βάλουμε σε ένα καλάθι θησαυρού

μεγάλα κοχύλια, ξύλινη αβγοθήκη, ξύλινα κρικάκια κουρτίνας,

μεγάλο κουκουνάρι,πινελάκι μαγειρικής, σφουγγάρι, ελίφη,

ματσάκι με κλειδιά, κομμάτια από ύφασματα, μεταλική αλυσίδα,

μεταλικές ή ξύλινες κουτάλες, μεταλικό χτυπητήρι μαγειρικής,

κομματάκι γούνας, βουρτσάκι νυχιών, βουρτσάκι για μπιμπερό,

κορδέλλα,σουβερ από φελλό,πλαστικό καθρέφτη,

γυαλιστερό κομμάτι από ξύλο, μαρμάρινο αβγό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι το έχω κάνει εδώ και καιρό από τότε που κατάλαβα ποσο του αρέσει να ψαχουλεύει την τσάντα μου !!!

έχουμε κάνει όμως τσαντάκι θησαυρών!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bebadomama έγραψε:

ενδιαφερον ακουγεται!

και σεις ξυπνιες χαραματα ε? α ρε μανες!!!

Οχι ακριβως...

Εγω επεστρεψα απο νυχτερινη εξοδο και δεν ειχα υπνο!!!

:P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Της έχω ένα υφασμάτινο- τύπου καλάθι που βάζω όλα της τα παιχνίδια εκεί.

Βιβλία πλαστικά, κουδουνίστρες, κλειδιά παιδικά, παιχνίδια που κάνουν ήχους και σήμερα το πρωί παρατήρησα πως το είχε αρπάξει είχε βάλει τη μουσουδίτσα της μέσα και ψαχούλευε...

Της άρεσε πολύ...

Νυχτερινή έξοδο διαβάζω lovie... η μικρή κοιμάτε το βράδυ? Δεν αναζητά μεμε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ lovie μου πόσο τυχερή είσαιιι!!!μπράβο κοριτσάκι μου!πολύ χαίρομαι όταν βλέπω μανούλες να ξεσκάνε λιγάκι! :) εγώ κορίτσια είμαι στα όρια μου,δεν κοιμάται με τίποτα σερι το βράδυ ο γλυκούλης μου!εχει πάρει μονοπώλειο το μεμε!τον πήγα κ στο δωμάτιό του κ τώρα κανω κ δρομολόγια μεσα στα αγρια μεσάνυχτα!!σκέφτομαι σοβαρά μόλις κλείσουμε τους 6 μήνες να δοκιμάσω ξένο γάλα μήπως κ βρω λίγο χρόνο για μένα κ τον άντρα μου!!! :woohoo: :woohoo:

κ εμένα του αρέσει να παίρνει τα παιχνιδάκια του από εκεί που του τα εχω μαζεμένα κ να τα περιεργάζεται,αν κ εδω κ μερες η αγαπημένη μας συνήθεια ειναι να τα πεταμε στο πάτωμα,να τα μαζεύω κ ξανά πάλι!!!! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LUCKY! έγραψε:

αχ lovie μου πόσο τυχερή είσαιιι!!!μπράβο κοριτσάκι μου!πολύ χαίρομαι όταν βλέπω μανούλες να ξεσκάνε λιγάκι! :) εγώ κορίτσια είμαι στα όρια μου,δεν κοιμάται με τίποτα σερι το βράδυ ο γλυκούλης μου!εχει πάρει μονοπώλειο το μεμε!τον πήγα κ στο δωμάτιό του κ τώρα κανω κ δρομολόγια μεσα στα αγρια μεσάνυχτα!!σκέφτομαι σοβαρά μόλις κλείσουμε τους 6 μήνες να δοκιμάσω ξένο γάλα μήπως κ βρω λίγο χρόνο για μένα κ τον άντρα μου!!! :woohoo: :woohoo:

κ εμένα του αρέσει να παίρνει τα παιχνιδάκια του από εκεί που του τα εχω μαζεμένα κ να τα περιεργάζεται,αν κ εδω κ μερες η αγαπημένη μας συνήθεια ειναι να τα πεταμε στο πάτωμα,να τα μαζεύω κ ξανά πάλι!!!! :laugh:

Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα εχω 2 μηνες που το βραδυ δινω ξενο και ξυπναει συνεχεια το βραδυ! :laugh:
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το ξέρω καντινου μου,είχα διαβασει τα νεα σου οταν πρωτοπροσπαθησες τον αποθηλασμό!κ εγώ νομίζω πως ετσι καπως θα εξελιχθουν τα πράγματα,αλλά λέω να δοκιμάσω μήηηηπως και γίνει το θαύμα!!ας κλείσουμε τους 6 μήνες κ βλέπουμε!!!ως τότε..γαλατακι μαμας κ μόνο!! :P:kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειμαι πολυ τυχερη πανω σ'αυτο!

Η μικρη μου ειναι το παιδι των βιβλιων!

Κανει τη χαρη στη μανουλα γιατι της αρεσουν οι βολτες!

:laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie έγραψε:

bebadomama έγραψε:

Οχι ακριβως...

Εγω επεστρεψα απο νυχτερινη εξοδο και δεν ειχα υπνο!!!

:P:P:P[/quote:ajyrl1kx]

μη τα λες ετσι βρε lovie!το μονο ξενυχτι που κανω 14 μηνες τωρα ειναι με το μωρο :P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το έχω μάθει στη σχολή μου αυτό,

αλλά όχι με το συγκεκριμένο όνομα.

Μ΄αρέσει πάντως....

Η τσάντα θησαυρών δε,καλύτερα!Κι ας έχω αγόρι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω εχω ενα πλαστικο κουτι που βαζω μεσα παιχνιδια (τα οποια του μετα απο καιρο και νομιζει οτι ειναι καινουργια)

το παιρνει το ανοιγει βαζει και βγαζει απο μεσα παιχνιδια αφου το ειδα πηρα ενα αλλο χρωματιστο και το εχουμε γιαυτο το λογο.

στο συγκεκριμενο κουτι βαζει και βγαζει οτι εχει μεσα και ετσι παιζει δημιουργικα!!! και του αρεσει πολυυυυυ!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα κοπανάει τα καπάκια, τις κουτάλες, κουτιά, στο στόμα πλέον δεν τα βάζει αλλά τα δοκιμάζει στο κεφάλι της!!! :woohoo: :lol:

Επομένως γρήγορα ένα κουτί με θησαυρούς!!! :)

Νατάσσα υπομονή και το Καλοκαίρι ποτάκια με τις κορούλες! :);)

Μου άρεσε πάντως...χαράς το κουράγιο σου!!! :)

Εγώ πού τόσο ξενύχτι...γεράματα... :silly: :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάρα πολύ ωραία η ιδέα με τα κουτιά-καλάθια - τσαντάκια θησαυρων....

Θα το εφαρμόσω από το απόγευμα που θα πάω σπίτι....!!!

Απλα ήθελα να αναφερθώ στη lovie!!!!!!

πολύ θα ήθελα και εγώ ένα βράδυ να ξενυχτήσω έξω!!!!!

Αν και ο μικρός μου κοιμάται σερί και μου το επιτρεπει,δεν μου το επιτρέπει το είναι μου!!!

Γεράματα να το πω,ρουτίνα να το πω,κούραση...Πάντως πάνε οι παλιοί καιροί...αλλα δεν μου λείπουν κιόλας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...