Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βρασμένο νερό ακόμα;


Recommended Posts

Καλημέρα κοριτσάκια, με τα όμορφα μωράκια!!!!

Έχω μία απορία... Σταμάτησα την αποστείρωση στον 5ο μήνα. Του έβραζα το νερό για να πιει μέχρι πριν από λίγες μέρες. Τώρα πια του δίνω από την βρύση. Το ερώτημα είναι: Πρέπει να βράζω το νερό για το γάλα 10 λεπτά ακόμη; Έχει νόημα αφού του δίνω νερό βρύσης για να πιει; Μπορώ να το βράσω και στον βραστήρα; Εσείς τι κάνετε; Ποια είναι η γνώμη σας; :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Νινακι!

Εγώ χρησιμοποιώ βραστήρα απο τον 6ο μηνα κ μετά (μέχρι τότε θήλαζα)

Απο τοτε που ξεκινησα να του δινω να πινει νερο κανονικό ξεκίνησα και τον βραστήρα. Με παροτρυνε η γιατρός μας.

Φιλάκια :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω αν και έχω σταματήσει την αποστείρωση απο 5 μηνών περίπου...το νερό για το γάλο-κρέμα και για να πιεί ειναι βρασμένο!!!Η παιδίατρος μου ειπε να το βράζω και πολυ καλα μάλιστα....τι να πω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΓΩ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ...ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΤΡΕΧΟΥΜΕΝΟ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΒΡΑΖΩ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΠΑ?Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΦΙΛΤΡΟ ΒΡΥΣΗΣ ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΙΝΕΙ ΝΕΡΑΚΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΡΥΟ...ΜΗΠΩΣ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΗΝΙΘΙΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟ ΑΒΡΑΣΤΟ ΝΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΑΚΙ ΤΟΥ...ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΑΝΘΕΚΤΙΚΟ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ ΝΕΡΟΥ?ΔΙΟΤΙ ΣΚΕΨΟΥ ΑΝ ΜΑΘΕΙ ΣΤΟ ΒΡΑΣΜΕΝΟ ΤΙ ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΜΕΤΑ ΑΝ ΠΙΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΒΡΥΣΗ?ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΕΧΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω ειπα στην παιδιατρο μου να του δινω πόσιμο νερο αλλα ηταν ανενδοτη...ισως επειδη και το δικτυο μας εδω δεν ειναι και οτι καλυτερο..αλλα απ την αλλη τι θα γινει οταν πρωτοπιει...;;;δεν μπορεις μια ζωη να δινεις βρασμενο ή εμφιαλομενο νερο σ ενα παιδι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ της δίνω εμφιαλωμένο αλλά όχι βρασμένο παρόλο που ακόμα αποστειρώνω τα σκεύη της. Στο Ηράκλειο το νερό σε κάθε σπίτι συλλέγεται σε καζάνια τα οποία έχουν πολύ βρωμιά και έτσι δεν βασίζομαι να πλένω τα σκεύη της μόνο απο τη βρύση. Πάντως εμένα η παιδίατρος μου είπε οκ με το εμφιαλωμένο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΔΩ ΣΤΗ ΧΙΟ ΠΟΥ ΜΕΝΩ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΗΣ ΒΡΥΣΗΣ

ΔΕΝ ΠΙΝΕΤΑΙ.ΕΜΕΙΣ ΓΕΜΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΜΠΕΤΟΝΙΑ

ΑΠΟ ΠΗΓΗ,ΑΛΛΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ

ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΕΜΦΙΑΛΩΜΕΝΟ.

ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ 4.5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ

ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΚΟΜΗ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ,ΟΠΟΤΕ

ΤΟΥ ΤΟ ΒΡΑΖΩ ΤΟ ΝΕΡΑΚΙ ΤΟΥ.

ΑΝ ΕΜΕΝΑ ΟΜΩΣ ΑΘΗΝΑ ΔΕ ΘΑ ΤΟΥ ΕΔΙΝΑ

ΑΠΟ ΤΗ ΒΡΥΣΗ.ΕΜΕΝΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΕΙ ΚΑΙ

ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΥΡΙΖΕ

ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΛΩΡΙΟ,ΟΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ

ΡΙΣΚΑΡΩ?ΘΑ ΕΔΙΝΑ ΕΜΦΙΑΛΩΜΕΝΟ.

ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΟΧΗ!ΟΧΙ ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΟ

ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΙΟΝ ΑΦΑΛΑΤΩΣΗΣ.

ΤΟ [η]ΦΥΣΙΚΟ ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ[/η]ΕΙΝΑΙ

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.ΚΑΙ ΜΑΛΛΙΣΤΑ ΕΧΩ

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΗΒΗ ΛΟΥΤΡΑΚΙ

ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΛΑΤΑ ΣΤΟ ΒΡΑΣΤΗΡΑ ΜΟΥ,

ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΠΡΟΤΙΜΩ ΩΣ ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμφιαλωμενο νερο για να πινει το Ζαγόρι και μονο βρασμενο σε ολα τα αλλα παλι εμφιαλωμενο ή της βρυσης.

Ευτυχως στο μερος που μενω το νερο μας ειναι περιφημο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από τη στιγμή που το μωρό έχει μεγαλώσει και ότι βρίσκει το βάζει στο στόμα του, ποιος ο λόγος της αποστείρωσης των σκευών του ή του νερού; Εγώ ίσα που το ζεσταίνω το νερό από 5 μηνών και έχω σταματήσει την αποστείρωση από 4. Επίσης της δίνω εμφιαλωμένο, γιατί αν και εντός Αττικής, η ποιότητα του νερού δεν είναι πάντα η ίδια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εγω παντως τα εμφιαλωμενα δεν τα πολυεμπιστευομαι!!!Ειναι πλαστικα μπουκαλια και αμα δειτε χειμωνα καλοκαιρι τα παρατανε εξω...και γενικα οι συνθηκες συντηρησης δεν ειναι και οι καλυτερες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΣΤΑ ΑΣΤΑ ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΑΜΝΑΤΟΣ......ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΣΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΠΤ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗ ΒΡΥΣΗ ΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΣΕ ΓΥΑΛΙΝΟ ΕΜΦΙΑΛΩΜΕΝΟ...ΕΧΕΙ Η ΑΥΡΑ Η ΙΟΛΗ ΠΟΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ...ΕΝ ΑΝΑΓΚΗ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΤΕ ΑΠΟ ΚΑΒΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.....ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ....ΕΝ ΤΩΜΕΤΑΞΥ ΛΕΝΕ ΑΝ ΠΕΣΕΙΣ ΣΕ ΣΚΑΡΤΗ ΠΑΡΤΙΔΑ ΕΜΦΙΑΛΩΜΕΝΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΙΕΙΣ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗ ΛΕΚΑΝΗ ΤΗΣ ΤΟΥΑΛΕΤΑΣ....ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΠΟΥ ΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΨΑΞΑ ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ....ΕΓΩ ΤΟΥ ΤΟ ΖΕΣΤΑΙΝΩ ΑΠΛΑ ΑΠΟ ΤΗ ΒΡΥΣΗ ΤΩΡΑ ΠΙΑ...ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΙΝΩ ΤΡΕΧΟΥΜΕΝΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΒΡΑΣΜΕΝΟ...ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ ..ΕΦΟΣΟΝ ΜΟΥ ΠΕ ΑΠΟ ΤΗ ΒΡΥΣΗ...ΕΝΤΑΞΥ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΨΙΛΟΕΝΤΑΞΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΛΛΑ...ΕΜΦΙΑΛΩΜΕΝΟ ΔΕ ΤΟΥ ΧΩ ΔΩΣΕΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φαντάζομαι τι νερό θα έχουμε εμεις για να επιμένει η παιδίατρος να του το βράζω...εχω ακουσει βέβαια και πολλα σενάρια...οτι ειναι γεμάτο αρουραίους κ.τ.λ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Juliana που μένεις;

Πάντως κορίτσια μέχρι σήμερα του βράζω το νερό για το γάλα αλλά του έδωσα νερό από τη βρύση για να πιει. Πήρα τον παιδίατρο και μου είπε να το βράζω για το γάλα αλλά όχι το 10λεπτο όπως τότε που ήταν νεογέννητο. Και πόσιμο νερό κανονικά από την βρύση εδώ στην Αθήνα. Να σημειώσω ότι έχω και φίλτρο στη βρύση αλλά μία φίλη μου, μου είπε και για την κανάτα Britax, κάπως έτσι... Την έχετε ακούσει; Είναι καλή 'αραγε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΜΑΝ ΑΜΑΝ ΑΡΟΥΡΑΙΟΙ...ΙΧ ΙΧ....ΒΑΣΙΚΑ ΠΑΝΤΟΥ ΕΧΕΙ ΛΟΓΙΚΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑΥΤΟ ΒΑΖΟΥΝ ΧΛΩΡΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΤΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ....ΚΑΝΑΤΑ ΚΑΤΕΡΙΝΑΚΙ ΜΗ ΠΑΡΕΙΣ ΜΟΥΦΑ ΕΙΝΑΙ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΓΩ...ΕΝ ΤΩΜΕΤΑΞΥ ΕΙΧΑ ΚΕΝΑ ΦΓΙΛΤΡΟ ΒΡΥΣΗΣ ΑΛΛΑ ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΣΕ ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΑ ΛΙΠΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΒΑΡΕΑ ΜΕΤΑΛΛΑ ΠΧ ΜΟΛΥΒΔΟ ΚΤΛ ΔΕ ΚΑΝΕΙ ΤΠΤ...ΑΠΛΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΧΛΩΡΙΟ ΜΕΙΩΝΕΙ.....Ο ΕΝΕΡΓΟΣ ΑΝΘΡΑΚΑΣ ΠΟΥ ΧΟΥΝ ΤΑ ΦΙΛΤΡΑ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑΠΑΝΩ ΣΤΗ ΒΡΥΣΗ.....ΦΙΛΤΡΑ ΠΟΥ ΝΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΠΑΓΚΟ ΤΗΣ ΚΟΥΖΙΝΑΣ ΚΑΤΩ Η ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΙΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΚΕΡΑΜΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ Η KDF Η UV ΙΟΤΙ ΟΑΝΘΡΑΚΑΣ ΜΕΝ ΑΦΑΙΡΕΙ ΧΛΩΡΙΟ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΧΛΩΡΙΟ ΑΝΑΠΤΥΣΣΟΝΤΑΙ ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ.....ΟΠΟΤΕ ΑΝΘΡΑΚΑΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΒΡΥΣΗ ΑΛΛΙΩΣ ΦΙΛΤΡΟ ΜΕ ΑΝΘΡΑΚΑ ΚΑΙ ΚΕΡΑΜΙΚΟ Η KDF ΑΥΤΑ ΠΟΥΝΑΙ 2-3 ΣΤΑΔΙΩΝ...ΤΟ ΖΗΤΑΤΕ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΥΛΙΚΟ..ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΗ ΤΟ ΠΑΡΕΤΕ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω με την Ιωάννα. Από την στιγμή που το μωρό τα βάζει όλα στο στόμα τι να αποστειρώσουμε.

Όσο για το νερό ... με το που γέννησα βάλαμε ένα φίλτρο πάγκου έτσι ώστε το νερό που του πλένω τα πράγματα αλλά και που του δίνω να πιεί να είναι φιλτραρισμένο.

Όσο για το βράσιμο ... επειδή θήλαζα δεν έβραζα ποτέ και όταν ξεκίνησα το νερό ... κατευθείαν από το φίλτρο.

Γενικά η ποιότητα του νερού είναι κάπως ακόμα και εντός αττικής ... αλλά και με τόσα που ακούμε για τα εμφιαλωμένα ... δεν ξέρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...