Μετάβαση σε περιεχόμενο

γονιμες μερες - συμπτωματα


ΝΑΝΙ2004

Recommended Posts

γεια σας κοριτσια!να κανω μια χαζη ερωτηση:εχω κυκλο 28 ημερων.τελευταια περιοδος 13/11 οποτε μαλλον αυτες τις μερες ειναι οι γονιμες. ειχα επαφη με τον αντρα μου στις 21/11.

δεν πιστευω οτι εγινε κατι αλλα αυτες τις μερες εχω τρελους πονοκεφαλους και ζαλαδες. σημερα σηκωθηκα απο το κρεββατι στις 1 το μεσημερι κι αυτο με το ζορι...και επιπλεον το στηθος ειναι ελαφρα πρησμενο.

σας εχει τυχει να ειστε σε γονιμες μερες και να εχετε τετοια συμπτωματα? ή να ειναι κατι αλλο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα νανι.

Βάση τα λεγόμενα πολλών κοριτσιών

τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης ξεκινάνε όταν κλείνουν τον πρώτο μήνα.Άλλες πάλι λένε ότι έχουν συμπτώματα περιόδου κτλ και τελικά είναι...τι να πούμε...

Κάποιες πάλι έχουν περίδο κανονικά και παρόλα αυτά είναι έγγυος.Δεν αποκλείεται να είσαι μέσα σε αυτές.....Αν αισθάνεσαι περίεργα καλό είναι να κάνεις ένα τεστάκι γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται..... :laugh:

Πάντως άν είχες επαφή στις 21/11 θεωρώ αδύνατο να έχεις συμπτώματα ακόμη.....γιατί το γονιμοποιημένο ωράριο δεν θα έχει προλάβει να εγκατασταθεί στην μήτρα....

Βέβαια μακάρι να μην είναι έτσι και να ακούσουμε ευχάριστα απο εσένα..... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω δεν πιστευω οτι ειμαι.απλα μαλλον ειμαι στις γονιμες μερες.αλλα τοσο πολυ πονικεφαλο και ζαλαδες αυτες τις μερες δεν ξαναειχα.

βεβαια απο την αλλη λεω μηπως με τριγυρναει καμια ιωση....τι να πω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα ΝΑΝΙ2004.Κ εγω εχω κυκλο 27-28 ημερων κ η γονιμη μου ειναι 12-14. Υπαρχουν φορες που την 12 ημερα εχω μια σταγονα αιμα η ποναω περιεργα χαμηλα στην κοιλια.κανονικα ομως για να αδιαθετησουμε χρειαζομαστε 14 ημερες απο την ημερα που θα σπασει το ωαριο...οποτε αν εχει κανεις κυκλο 28 ημερων η γονιμη ειναι η 14...αλλα το σπερματοζωαριο ζει 3 ημερες κ το ωαριο 1 μερα...οποτε υπολογιζεις απο 11-15 ημερα της περιοδου...τουλαχιστον εγω δεν εχω πεσει ποτε εξω...

Στην 1η εγκυμοσυνη δεν ηξερα κ πηγαινα τυφλα αλλα με το που εμαθα ποιες ειναι οι γονιμες τσουπ εκανα εναν αγοραρο... στην 2η ηξερα ακριβως, εκανα μεχρι την 12η ημερα κ ειχα κοριτσακι αλλα δεν τα καταφεραμε...(ελπιζω οταν ξαναπροσπαθησουμε να πιασει το κολπο για την κορη).Το Χ σπερματοζωαριο ζει 1 ημερα ενω το Χ 3 ημερες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ραφαέλ έγραψε:

καλησπερα ΝΑΝΙ2004.Κ εγω εχω κυκλο 27-28 ημερων κ η γονιμη μου ειναι 12-14. Υπαρχουν φορες που την 12 ημερα εχω μια σταγονα αιμα η ποναω περιεργα χαμηλα στην κοιλια.κανονικα ομως για να αδιαθετησουμε χρειαζομαστε 14 ημερες απο την ημερα που θα σπασει το ωαριο...οποτε αν εχει κανεις κυκλο 28 ημερων η γονιμη ειναι η 14...αλλα το σπερματοζωαριο ζει 3 ημερες κ το ωαριο 1 μερα...οποτε υπολογιζεις απο 11-15 ημερα της περιοδου...τουλαχιστον εγω δεν εχω πεσει ποτε εξω...

Στην 1η εγκυμοσυνη δεν ηξερα κ πηγαινα τυφλα αλλα με το που εμαθα ποιες ειναι οι γονιμες τσουπ εκανα εναν αγοραρο... στην 2η ηξερα ακριβως, εκανα μεχρι την 12η ημερα κ ειχα κοριτσακι αλλα δεν τα καταφεραμε...(ελπιζω οταν ξαναπροσπαθησουμε να πιασει το κολπο για την κορη).Το Χ σπερματοζωαριο ζει 1 ημερα ενω το Χ 3 ημερες...

Ραφαέλ θέλω να σε ρωτήσω πώς ήξερες ΑΚΡΙΒΩΣ την ημέρα της ωορηξίας, λόγω του κύκλου σου ή με τεστ ωορηξίας; Πόσο αξιόπιστα είναι αυτά; (Μία φίλη μου έκανε υπέρηχο για να βρει τη μέρα της ωορηξίας)

Εγώ έχω κύκλο 29-30 ημερών, οπότε υπολογίζοντας 13-15 μέρες μόνο στο περίπου μπορώ να υπολογίζω την ωορηξία. Ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν πηρα ποτε τεστ ωορηξιας απλα το καταλαβαινω...επειδη εχω εναν περιεργο πονο...για να καταλαβεις την προηγουμενη φορα που πηγα για υπερηχο 2 ημερες πριν ελεγα στην αδελφη μου οτι εχω ωορηξια..οταν εκανα τον υπέρηχο οντως υπηρχε ετοιμο ωαριο.

κανονικα εγω εχω σταθερο 27-28..και αυτη την στιγμη ειναι 27 θα εχω αρκετο καιρο κυκλο 27 ημερων κ μετα 28.οταν εχω 27 ξερω οτι την 13 ημερα ειναι η ωορηξια..δηλαδη αφαιρω 27(κυκλο)-14(που υοαρχει το ωαριο μεχρι να φυγει με την περιοδο) κ βγαινει 13...ομοιω; κ για τις 28 βγαινει την 14 ημερα.απλα υπολογιζεις εκεινες τις ημερες.εγω οταν θα ειναι να μπω στην διαδικασια για εγκυμοσυνη εκεινο τον μηνα την 11 η 12 ημερα θα παω να κανω υπερηχο...μηπως κ πιασω την κορη...

εσυ κανονικα αν εχεις 29 κυκλο ειναι την 15 ημερα η ωορηξια αρα απο 12 μεχρι κ την 16 ημερα θεωρουντε γονιμες...

μην παρεξηγηθω απο αυτα που μου ετυχαν λεω κ εχω διαβασει...π.χ. η αδελφη μου που εχει κυκλο αστα να πανε (τελικα ανακαλυψε οτι εχει πολυκιστοικες ωοθηκεςμετα την γεννα 2 παιδιων) εμεινε εγκυος μια ημερα πριν αδιαθετησει.Οποτε ολα ειναι σχετικα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω πολύ σταθερό κύκλο 29 ημερών, αλλά 1-2 μέρες πάνω - κάτω είναι μέσα στο παιχνίδι (άγχος, διατροφή, αλλαγή κλίματος κ.λ.π) Θέλω να κάνω ένα αδελφάκι στο γιο μου, αλλά να μη πηγαίνω πάλι στα τυφλά, γιατί εγώ, δυστυχώς, ΔΕΝ έχω συμπτώματα. Η σύλληψη έγινε γιατί ήμασταν σε διακοπές (συνέπεσε να αρχίζουν οι διακοπές αμέσως μετά την περίοδο μου) οπότε για μία βδομάδα ήμασταν συνέχεια μαζί και κάθε μέρα. Μας βγήκε αβίαστα γιατί ήταν απρογραμμάτιστο... Τώρα όμως που θέλω συνειδητά 2ο παιδάκι, θέλω να είμαι σίγουρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ραφαέλ έγραψε:

δεν πηρα ποτε τεστ ωορηξιας απλα το καταλαβαινω....εγω οταν θα ειναι να μπω στην διαδικασια για εγκυμοσυνη εκεινο τον μηνα την 11 η 12 ημερα θα παω να κανω υπερηχο...μηπως κ πιασω την κορη...

Μα αφού ανήκεις στις τυχερές που ξέρουν ακριβώς γιατί να κάνεις και τον υπέρηχο; Εάν έχεις κατευθείαν επαφή την 11η-12η μέρα δε θα έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι μονο για να δω αλλα θελω να ειμαι κ σιγουρη οτι ολα θα ειναι καλα για να μπω στην διαδικασια εγκυμοσυνης...θελω τον υπερηχο γιατι εχω κ ενα τεραστιο ινομυωμα απλα θα το κανονισω ετσι μηπως κανω την μπεμπα που εχασα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι μονο για να δω αλλα θελω να ειμαι κ σιγουρη οτι ολα θα ειναι καλα για να μπω στην διαδικασια εγκυμοσυνης...θελω τον υπερηχο γιατι εχω κ ενα τεραστιο ινομυωμα απλα θα το κανονισω ετσι μηπως κανω την μπεμπα που εχασα....ετσι θελω να πιστυω δηλαδη οτι θα ξαναρθει...κ αγορακι να ειναι δεν εχω προβλημα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα.

τα συμπτώματα της σύλληψης μοιάζουν με εκείνα που αισθανόμαστε όταν περιμένουμε περίοδο συνήθως, οπότε αυτό που μπορείς να κάνεις μόνο είναι να περιμένεις και όταν δείς ότι έχεις καθυστέρηση κάνεις το τεστ και....Καλά αποτελέσματα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω...πλθυ κ εσυ με το καλο το μωρακι σου...

αχ ο γιος μου ομως θελει να εχει τσουτσου το μπουμπου...ετσι λεει (μαλλον μονο αυτο ξερει)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα. Κι εμένα ο κύκλος μου είναι από 27 - 29 μέρες. Περίπου την 14η μερα πονάω πολύ ή αριστερά ή δεξία και μέχρι περίπου τη 16 μέρα πονάω και έχω ανοχλησούλες. οποτε θεωρώ ότι είμαι στις γονιμες τότε...

Ακόμα δεν έχω παιδάκι βέβαια αλλά τις γονιμες τις καταλαβαίνω..χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
    • Ναι εγω τόσο έδωσα την τελευταία φορά αφού παίρνει 50 ευρώ επίσκεψη + 50 για το παπ 🤷‍♀️  Εσυ 40 ευρω πληρώνεις σε ιδιώτη γιατρό Αθήνα ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...