Μετάβαση σε περιεχόμενο

κρέμα ζαχαροπλαστικής


IreneValadia

Recommended Posts

Καλημέρα σας γλυκές μου νοικοκυρούλες!

Ποια θα μου δώσει συνταγή για κρέμα ζαχαροπλαστικής?

Έκανα και τα μπισκότα ολικής και το cheese cake που μου δώσατε και έγιναν ΤΕΛΕΙΑ!

post-4730-13873934739995_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα "ιρενεβαλαδια"!!στο παρακατω link εχει 2 συνταγες για κρεμα ζαχαροπλαστικης!!να σου πω την αληθεια δεν την εχω φτιαξει (γιατι παιρνω ετοιμη,ειναι πολυ νοστιμη),αλλα σιγουρα τα υπολοιπα κοριτσια θα σου προτεινουν κατι πιο σιγουρο κ δοκιμασμενο!!φιλια!

http://www.sintagespareas.gr/sintages/k ... tikis.html

http://www.sintagespareas.gr/sintages/k ... kis-2.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ!

Καλή και η λύση της έτοιμης, αλλά λέω να την κάνω με τα χεράκια μου για να ναι πιο υγιεινή … λέμε τώρα.

Ταρτάκια λέω να κάνω … για να δούμε…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωωωωωωωωωωωω ταρτακιαααα!!αρεσουν πολυ στον αντρα μου!!!πως τα φτιαχνεις??/θα μου πεις???? :silly: :silly: εεεεεεεεε????φανταστικη irene??????? :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν η βάση είναι γελοία εύκολη!

1 φαρίνα

1 βιτάμ

6 κουταλιές νερό

Κάνεις τη ζύμη και την στρώνεις μέσα στα μικρά φορμάκια.

Τα τρυπάς λίγο με ένα πιρούνι.

Τα ψήνεις πάνω κάτω στους 180 για κανένα 20 λεπτο.

Βάζεις μέσα την κρέμα ζαχαροπλαστικής και από πάνω τις φετούλες από τα φρέσκα φρουτάκια.

Βάζεις σε ένα μπρίκι μαρμελάδα με λίγο νεράκι και το ζεσταίνεις για λίγο.

Το αφήνεις να κρυώσει λίγο και μετά περιχύνεις τα ταρτάκια σου.

Πανεύκολο δεν είναι?

Αυτό που μα μένει είναι μια καλή κρέμα ζαχαροπλαστικής!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΠΟ ΒΕΦΑ ΑΛΕΞΙΑΔΟΥ!!

ΚΡΕΜΑ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ

Υλικά

3 κουταλιές αλεύρι για όλες τις χρήσεις

2 κουταλιές κορν φλάουρ

1/2 κούπα ζάχαρη

4 κροκάδια

2 κούπες γάλα

λίγη βανίλια

2 κουταλιές βούτυρο σε κομματάκια

1 κούπα σαντιγύ (προαιρετικά)

Ατομα: Γίνονται 2 κούπες

Χρόνος προετοιμασίας: 10'

Χρόνος ψησίματος: 10'

Εκτέλεση

Σε μια αντικολλητική κατσαρόλα, ανακατέψτε το αλεύρι, το κορν φλάουρ και τη ζάχαρη. Χτυπήστε ελαφρά τα κροκάδια με 1/4 κούπας γάλα, ρίξτε τα μέσα στην κατσαρόλα κι ανακατέψτε καλά. Βράστε το υπόλοιπο γάλα και ρίξτε το μέσα στην κατσαρόλα με τα υπόλοιπα υλικά, ανακατεύοντας ζωηρά. Σιγοβράστε το μίγμα σε μέτρια φωτιά επί 15'-20', ανακατεύοντας συνεχώς. Η κρέμα πρέπει να βράσει καλά, για να μη μυρίζει το αλεύρι. Κατεβάστε την από τη φωτιά, ρίξτε κι ανακατέψτε τη βανίλια και το βούτυρο. (Αν η κρέμα γίνει σφικτή, αραιώστε την προσθέτοντας λίγο γάλα. Αν γίνει αραιή και δεν πήζει, διαλύστε λίγο ακόμη κορν φλάουρ σε δύο κουταλιές γάλα και προσθέστε το στην κρέμα. Συνεχίστε το βράσιμο, ώσπου να πήξει. Αν η κρέμα σβολιάσει, περάστε την από λεπτή σίτα ή χτυπήστε τη λίγο στο μπλέντερ). Αφήστε την κρέμα να κρυώσει. Για να μην πιάσει κρούστα, κολλήστε στην επιφάνεια ένα κομμάτι πλαστική μεμβράνη. ΄Οταν κρυώσει εντελώς, ρίξτε κι ανακατέψτε απαλά μέσα στην κρέμα σαντιγύ.

Κατ' άλλον τρόπο, φτιάξτε την κρέμα ως εξής: Σε μικρή, βαθουλή κατσαρόλα, ανακατέψτε τη ζάχαρη, το αλεύρι και το κορν φλάουρ, με λίγο κρύο γάλα. Ανακατεύοντας ζωηρά, ρίξτε μεμιάς το καυτό γάλα. Βράστε την κρέμα σε χαμηλή φωτιά, ώσπου να πήξει. Χτυπήστε ελαφρά τα κροκάδια με τη βανίλια, ρίξτε μέσα λίγη από τη ζεστή κρέμα, ανακατέψτε καλά κι αδειάστε τα στην υπόλοιπη κρέμα. Ανακατεύοντας συνεχώς, σιγοβράστε την κρέμα 3'-4' ακόμη. ΄Οταν κρυώσει, ανακατέψτε τη με τη σαντιγύ. Βάλτε τη σε μπολάκια και σερβίρετέ τη κρύα ή χρησιμοποιήστε τη, για να φτιάξετε τούρτες, τρίγωνα, κορνέ ή άλλα γλυκίσματα. Διατηρείται στο ψυγείο 2 ημέρες. Δεν συνιστάται να βάλετε την κρέμα στην κατάψυξη.

Εναλλακτικά, αντικαταστήστε το αλεύρι με κορν φλάουρ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ιρενε μου να σε ρωρησω!!την μαρμελαδα τη βαζουμε για να κανουμε αυτη τη διαφανη κρουστα πανω απ'τα ταρτακια??η' βλακεια ειπα παλι??

α κ ποσο νερο κ ποση μαρμελαδα??? :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι αυτό είναι … δε λες βλακεία.

Τώρα θα σε γελάσω για την αναλογία.

Εξαρτάται πόσο πηχτή είναι η μαρμελάδα που θα χρησιμοποιήσεις.

Βάλε τη στο μπρίκι με μια κ.σ. νερό αρχικά … και θα δεις με το μάτι έτσι ώστε να μπορεί να απλωθεί πάνω στα ταρτάκια και να στέκεται κιόλας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σορι που ρωταω παλι...μαρμελαδα φραουλα η' οτιδηποτε??? :dry:

σ'ευχαριστω πολυ για τη συνταγη!!ελπιζω να βρεις την καλυτερη κρεμα ζαχαροπλαστικης!! :cheer::cheer:

πες μου οταν τα φτιαξεις πως ειναι ε??? :silly:

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια σας εχω μια τέλεια κρέμα ζαχαροπλαστικής που γίνεται βελούδινη:

Σε μια κατσαρόλα βάζουμε 3 κουπες γάλα, 2 βαρβάτες κ.σ.βιτάμ,2 κούπες ζάχαρη,βανίλια,3κ.σ αλεύρι και ένα κουτί κάστερ πάουντερ.

Όλα αυτά είναι κρύα (γι'αυτο και δεν σβωλιάζει) και τα βάζουμε μετά σε μέτρια φωτιά ανακατεύοντας συνεχώς.Όταν πήξει,ανακατεύουμε συνεχώς να ψιλοκρυώσει για να μην πήξει και γίνει ένα σώμα αλλα να διατηρεί την βελούδινη υφή της, χτυπαμε 2 αυγά και τα ρίχνουμε ανακατεύοντας συνεχώς.Όποια θέλει να την κάνει με σοκολάτα ρίχνει κανα 2-3 κ.σ.κακάο στην αρχή με όλα τα υλικά.Δοκιμάστε την κάνει για όλες τις τούρτές και είναι τέλεια στο μιλφέιγ. Επίσης είναι πολύ καλή για ταρτάκια και σουδάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όπως πάντα τελικά ανακάλυψα τη δική μου συνταγή…

Ούτε σαντιγές, ούτε χωριστά τα αυγά, χωριστά τα αλευριά … ούτε τίποτα.

Εγώ θα σας πω την τέλεια και πανεύκολη συνταγή:

1 κούπα κορν φλάουρ

1 λίτρο γάλα

3 βανίλιες

3 αυγά

1,5 κούπα ζάχαρης (εγώ έβαλα 1 και μάλιστα μαύρη)

Τα έριξα στο μίξερ όλα μαζί να χτυπηθούν καλά και μετά τα έβαλα στη κατσαρόλα σε δυνατή φωτιά.

Ανακάτευα ανακάτευα και τσουπ… ήρθε και έδεσε.

Άψογη έγινε!

Για να μη σας κάνει κρούστα, βάλτε μια μαγειρική μεμβράνη να εφάπτεται πάνω στην κρέμα.

Αν δεν έχετε, μπορείτε να βάλετε νεράκι.

Μην ανησυχείτε, δε θα περάσει μέσα στην κρέμα.

Όταν είναι να την χρησιμοποιήσετε, απλά χύνεται το νερό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...