Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γειτόνισσα...τι λέτε;;


tirogaridaki

Recommended Posts

Κάλησπέρα κορίτσια..μένω σε μια καινουρια γειτονιά , τα σπίτια τώρα φτιαχνονται και οι γείτονες μαζεύονται σιγά σιγά...εν τω μεταξύ έχω δει μια οικογένεια που μένει λίγο πιο κάτω από μας και έχουν ένα μικρό κοριτσάκι λίγους μήνες μικρότερο από το Δημητράκη...σκεφτόμουν λοιπον μιας και δεν έχει άλλα παιδάκια εδώ κοντά να πάω να γνωρίσω την κοπέλα και να γνωριστούν και τα μπεμπάκια μας μια και θα είναι γειτονάκια για αρκετά χρόνια μάλλον καιτο πιο πιθανό είναι να κάνουν και παρέα αργότερα..όμως δεν ξέρω πως είναι ο σωστός τρόπος να πλησιάσεις ανθρώπους με τους οποίους δε λες καλημέρα κάθε πρωί..έτσι στα καλά καθούμενα...δηλαδή τι;; Να πάω ένα απόγευμα με ένα κεικ στα χέρια και να χτυπήσω την πόρτα τους;; έτσι στα καλά καθούμενα;;;;Λίγο αμερικανιά μου φέρνει στο μυαλό....εσεις τι λέτε;;; Τι θα κάνατε στη θέση μου;;;Πως θα αντιδρουσατε αν ήσασταν στη θέση της άλλης κοπέλας;;Γιατί για να μιλήσω στον μπαμπά δεν παίζει με τίποτααα!!!χεχεχε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aν συχνάζετε στο ίδιο πάρκο, είναι μια καλή ευκαιρία

να της μιλήσεις. "Σε έχω δει στη γειτονιά μας! Δεν μένεις

στην .... οδό? Θα χαρώ να τα πούμε μια μέρα στο σπίτι μου!"

Αλλάζετε κινητά, έρχεται για καφεδάκι, κι αν η ομάδα τραβάει,

ανταποδίδει κι αυτή!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω, Φανη, οταν θα τους εβλεπα εξω,και ημουν φυσικα και εγω εξω, θα της μιλουσα!

Μια καλημερα, ενα τι κανετε.

Α! Εγω μιλαω πολυ ευκολα σε ανθρωπους!

Ισως να εβγαινα επειτηδες εξω να παιξω με το παιδι ετσι ωστε να ξελογιαστει το δικο της το παιδακι και να το βγαλει προς τα εξω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε βγαίνουν σχεδόν ποτέ από το σπίτι και δεν έχουμε πάρκο πουθενά..ένας δρόμος μας ενώνει και τίποτε άλλο..απλώς έχω δει πολλές φορές που βγαίνει έξω η γιαγια με την πιτσιρίκα στο μπαλκόνι τους..δεν ξέρω...δεν είμαι και πολύ κοινωνικός άνθρωπος....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω, δεν θα το σκεφτομουν καθολου!

Οταν θα εβλεπα εξω το παιδακι τους θα επερνα τον Δημητρακι προς το σπιτι τους!

Θα εβαζα τα παιδια να γνωριστουν!

"Καλημερα!"

"Να ενα κοριτσακι!, πες καλημερα Δημητρακι!"

"Πως σε λενε, αγαπη μου?"

Ε, Δεν θα μιλησετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο με το κεικ ωραιο μου ακουστηκε!αμερικανια μεν αλλα γιατι οχι? ετσι κι αλλιως τα παιδακια σας θελεις να γνωριστουν,κι αυτοι θα θελουν παρεα για το δικο τους :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανούλα μου κάπως έτσι με πλησίασε και η γειτόνισσα μου

εδώ στην Κύπρο! "Είστε εξ Ελλάδος? Από ποιό μέρος? εμείς

έχουμε συγγενείς στα Τρίκαλα... Θα χαρώ να σε κεράσω καφέδακι!

Πως σε λένε?" Την άλλη μέρα το πρωί άπλωνα ρούχα στο μπαλκόνι,

με είδε, και με κάλεσε για καφέ. Ανταπέδωσα 3 μέρες μετά! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδιτάκι..θα το χαιρόμουν σίγουρα!!!:) Ελένη μου δουλευω τα πρωινά κι έτσι δύσκολα την πετυχαίνω. Η ιδέα του κέικ μου αρέσει κι εμένα αλλά δεν ξέρω πως θα το πάρει εκείνη...εσεις πως θα νιώθατε;Είμαι δύσκολη στις ανθρώπινες σχεσεις ..πάντα δυσκολευόμουν να κάνω νέες γνωριμιες..και τώρα μια γειτόνισσα με ένα παιδάκι στη ίδια ηλικία με το Δημητράκη είναι μια πολύ όμορφη ιδέα για βαρετά απογευματα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για το κεικ θα ηταν καλη ιδεα αν και η κοπελα ηταν κοινωνικη, εγω που δεν ειμαι ας πουμε δεν θα μου αρεσε καθολου ενας ανθρωπος που δεν ξερω να χτυπησει το κουδουνι και να μου πασαρει το κεικ, ασε που αμα δεν σε εχει δει δεν θα εχει και εμπιστοσυνη στο ποια εισαι, ειναι καλυτερα να αρχισεις με ενα γεια σας ειμαστε καινουριοι ποσο καιρο μενετε στη γειτονια παρα μπαμ και κατω, τωρα ενας αλλος καλος λογος να χτυπησεις το κουδουνι μια και εχετε παιδια θα ηταν πχ ειμαι καινουρια στη γειτονια και επειδη ειδα οτι εχετε και εσεις παιδακι θα ηθελα να ρωτησω που εχει εδω κοντα παιδοτοπο η παιδικα ρουχα κατι τετοιο και μετα την ξαναχερετας και λαου λαου την κανετε την γνωριμια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η μπορείς να κανεις το άλλο να πας να δανειστείς κάτι ,ζάχαρη ,κατσαβίδι .....αυτοσχεδίασε

εμενα θα μου φέρεις κανένα keik :laugh: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχεις δίκιο ΜΑριάντα..δε θα το προσπαθήσω και πολύ..αν τύχει έτυχε...γιατί αν το επιδιώξω αλλιώς μπορεί να παρεξηγηθεί η κοπέλα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδιτάκι εσένα θα σου φέρω κέικ σοκολάτας ρευστή ρευστή...μμμμ...ασχετο αλλά ξέρει καμιά πως πετυχαίνουμε ρευστή σοκολάτα μέσα στο κεικ;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"τιρογαριδακι" έγραψε:

Αφροδιτάκι εσένα θα σου φέρω κέικ σοκολάτας ρευστή ρευστή...μμμμ...ασχετο αλλά ξέρει καμιά πως πετυχαίνουμε ρευστή σοκολάτα μέσα στο κεικ;;;;
Ειναι ενα κεικ που ψυνετε πολυ λιγο.

Γυρω στα 20 λεπτα και μενει αψητο απο μεσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχα Φανη αυτομε το κεικ πολυ Νοικοκυρες σε Απογνωση μου φαινεται, δενειναι ντροπη, παρε τον μικρο και παντε μια βολτα κατα κει. τα παιδια θα γινουν γρηγορα φιλοι χωρις τυπικοτητες και θα δεις που θα γινετε και εσιες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σπυ πω...το κεικ, αν και νόστιμο, λίγο "χλιαρό" μου ακούγεται...

Εγώ στην θέση σου θα έβρισκα μια φορμή του τύπου

"επειδή είμαι κι εγω νεα εδώ ξέρετε μήπως κανέναν υδραυλικό-ηλεκτρολόγο-μπετατζή που λέει ο λόγος εδω τριγύρω?" η τελος πάντων κάτι τέτοιο να κόψω κίνηση και να δω διαθέσεις...ε, μετά όλα έρχονται μόνα τους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marianda έγραψε:

για το κεικ θα ηταν καλη ιδεα αν και η κοπελα ηταν κοινωνικη, εγω που δεν ειμαι ας πουμε δεν θα μου αρεσε καθολου ενας ανθρωπος που δεν ξερω να χτυπησει το κουδουνι και να μου πασαρει το κεικ, ασε που αμα δεν σε εχει δει δεν θα εχει και εμπιστοσυνη στο ποια εισαι, ειναι καλυτερα να αρχισεις με ενα γεια σας ειμαστε καινουριοι ποσο καιρο μενετε στη γειτονια παρα μπαμ και κατω, τωρα ενας αλλος καλος λογος να χτυπησεις το κουδουνι μια και εχετε παιδια θα ηταν πχ ειμαι καινουρια στη γειτονια και επειδη ειδα οτι εχετε και εσεις παιδακι θα ηθελα να ρωτησω που εχει εδω κοντα παιδοτοπο η παιδικα ρουχα κατι τετοιο και μετα την ξαναχερετας και λαου λαου την κανετε την γνωριμια

Συμφωνώ με τη marianda, κάπως έτσι θα ξεκινούσα κι εγώ τη γνωριμία. Καλημέρα σας, είμαι καινούρια στη γειτονιά και βλέπω πως έχετε και σεις παιδάκι στην ηλικία του δικού μου θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πάρκο εδώ κοντά και ποιά μαγαζιά με παιδικά είδη εμπιστεύεστε... Έκτοτε της λες συνέχεια όποτε τη βλέπεις καλημέρα τί κάνετε κ.λ.π Και της κάνεις και την αντιπρόταση δεν έρχεστε σπίτι για καφέ να γνωριστούν και να παίξουν και τα παιδάκια, καλύτερα, τώρα με τη γρίππη να μη πολυβγαίνουν στο πάρκο κ.λ.π

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φανη καλημερα ακου λοιπον τη δικη μου ιστορια.....πριν μερικα χρονια επρεπε να αλαξω πολη για 2 χρονια, ξαφνικα βρεθηκα σ'ενα περιβαλον που δεν ηξερα κανενα ολη μερα στο σπιτι μονη κ δεν ειχα κανενα να πω δυο κουβεντες, μετα απο 3 μηνες περιπου μου χτυπαει το κουδουνι ανοιγω κ βλεπω μια γειτονεισα στην πορτα μου κ μου λεει τα εξης ( ξερω πως εισαι μονη εδω κ μιας κ εγω δεν ειμαι απο εδω θα ηθελες να γνωριστουμε κ να κανουμε παρεα; ) εγω ξαφνιαστηκα λιγακι αλλα σκεφτηκα την προταση της κ ειπα γιατι οχι; αρχισαμε λοιπον να κανουμε παρεα γνωριστηκανε κ οι αντρες μας κ απο τοτε εχουμε την καλυτερη φιλια,εχουμε συζητησει απειρα πραγματα,οτι μπορειτε να φανταστειτε κ ακομη κ τωρα που εχω φυγει μιλαμε πολυ συχνα στο τηλ κ κανονιζουμε να βρισκομαστε οσο πιο συχνα μπορουμε λογω αλλων υποχρεσεων... ;):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανούλα μου καλημέρα!!! Είναι πολύ όμορφο να τα έχεις καλά με τους γείτονες!!!!!!! Αυτό με το κέικ πάντως πολύ μου άρεσε!!!! Κι αυτό με τις προφάσεις.... "πες μια καλημέρα στο παιδάκι" ή "πού υπάρχει παιδότοπος".... ή "παιδικά καταστήματα".... τόλμησέ το.... γιατί όχι?????

Και να ξέρεις..... πως πραγματικά..... μπορεί να σε βγάλει από τη δύσκολη θέση ο γιόκας σου..... τα παιδιά είναι πολύ πιο κοινωνικά από τους γονείς τους πολλές φορές.....

Καλή επιτυχία..... πες μας νέα......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα κοριτσάκι μου!!  Λοιπόν είχαμε αυτή τη συζήτηση και στο μάθημα με τις μαίες χθες.. θα πάρουμε εντέλει και μας κατετόπισαν και ως προς το ποια ζώνη είναι πιο ασφαλής για την εγκυμοσύνη και τι να προσέξουμε.. το θεώρησαν σημαντικό όμως για την ασφάλεια μας και του μωρού να πάρουμε οπότε θα πάρουμε..
    • Καλησπέρα κορίτσια μου!!!  Υποθέτω ήταν καλή η καμπύλη ζαχάρου μου παρότι το φοβόμουν.. περιμένω από Δευτέρα να μιλήσω και με την ενδοκρινολόγο να πάρω το οκ της..!  Είχαμε και μάθημα χθες στο κέντρο με τις ανεξάρτητες μαίες!! Ήταν φοβεροί όλοι τους!! Σκεφτείτε το μάθημα ήταν 6 με 8 και φύγαμε 10(!!).. απάντησαν στην όποια απορία.. μας ανέλυσαν και γραφικά με κούκλες, διάφορα slides κτλ τη διαδικασία του τοκετού κάθε είδους.. πολλές πληροφορίες που αγνοούσα.. και σκεφτείτε θεωρώ τον εαυτό μου και "ψαγμένο"!! 🤦😅😅 Αξίζει σίγουρα να κάνετε ειδικά όσες δεν έχετε κάνει ποτέ.. Και έτσι επειδή ζήλεψα και εγώ χθες από τη @Θέτις Κ. μας, έβαλα το σύζυγο να με τραβήξει φωτογραφία βραδιάτικα..😳🤭😅
    • Ίσως αυτό να συμβαίνει και σε μένα! Δεν ταίριαξα με αυτά τα τεστακια εγώ. Σήμερα είμαι 16η ημέρα και έχω παρά πολλά υγρά, όποτε είμαι σίγουρη πως μέχρι αύριο θα έχω ωορρηξία. Με αυτά τα συμπτώματα παααντα είχα θετικό τεστ και τώρα παραμένει αχνό! Ούτε καν δείχνει πως πλησιάζει σε μια μέρα το θετικό. Θα κάνω ξανά και το απόγευμα και βλέπουμε. Πάντως επαφή θα επιδιώξουμε, γιατί πιστεύω στα συμπτώματα μου.
    • Ναι ναι έχεις δίκιο εγώ δε το διόρθωσα ποτέ 😁...πως τα πάτε εσείς κορίτσι μου??👣
    • Μήπως εννοείς την 7η? Γιατί αν θυμάμαι καλά έχει καμία εβδομάδα που σαραντισατε. Άρα λογικά τώρα είναι 7 εβδομάδες. Ή μπερδεύομαι?
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...