Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΤΜΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΛΑΧΑΝΙΚΩΝ -ΚΡΕΑΤΟΣ?


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΦΑΓΗΤΑΚΙ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΧΩΡΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΑΤΜΟΜΑΓΕΙΡΑ(ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ ΠΑΝΓΚΟΣ ΚΑΙ ΦΟΥΛ)ΚΑΙ ΜΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΑ ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΕΝΑΝ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΟ ΑΤΜΟΜΑΓΕΙΡΑ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΧΤΑΚΙ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΛΕΙΝΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ....ΜΟΥ ΤΑ ΜΑΓΕΙΡΕΥΕΙ ΣΤΟΝ ΑΤΜΟ ΣΕ 10--15 ΛΕΠΤΑΚΙΑ...ΚΡΕΑΣ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ...ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΤΩΡΑ ΕΓΩ....ΜΕ ΤΟΝ ΑΤΜΟ ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΑΠΟ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΚΡΕΑΣ Η ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΡΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ ΜΕ ΝΕΡΑΚΙ?ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΣΤΟΝ ΑΤΜΟ?ΠΟΣΗ ΩΡΑ?Η ΣΤΗΝ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλε, εχω δει την ερωτηση, εδω και ωρα!

Δεν ξερει καμια?

Εγω εχω ακουσει οτι στον ατμο ειναι το καλυερο μαγειρεμα απο θεμα βιταμινων!

Κατα τ'αλλ, δεν ξερω!

Γιορταζεις?

Χρονια σου πολλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομιζω πως ναι. Γιατι και η αποστειρωση γυνεται με ατμο. Εγω εχω ατμομαγειρα, γραφει πανω ποση ωρα θελει για το καθετι. Θα ψαξω το βιβλιαρακι και θα σου πω, γιατι εγω συθηθψς βαζω ολα τα λαχανικα μου μαζι. Κρεας δεν εχω φτιαξει ποτε, αλλα εχω κανει ψαρι. Θα ψαξω να βρω το βιβλιαρακι του και θα σου πω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ κοριτσια...ναστε καλα...καντινουλα γιορταζα ναι σευχαριστω ξανα πολυ φιλια στα κοριτσακια σου... :kiss::kiss: τα ομορφα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον, τα λαχανικα, κομμενα σε κομματια ομοιομορφα θελλουν 15-20 λεπτα αναλογα με την ποσοτητα και το ποσο τραγανα τα θελεις. Τα κρεατα πρεπει να ειναι κομμενα σε λεπτες φετες. Το κοτοπουλο φιλετο θελει 20-30 λεπτα, μπουτι 40-50 λεπτα, μοσχαρι 50-60 λεπτα, ψαρι 30-40 λεπτα κομμενο 50-60 λεπτα ολοκληρο. Αυτα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Εγώ τα λαχανικά τα βράζω στο κατσαρολάκι. Δεν είναι καλό; Επίσης χρησιμοποιείτε χύτρα για τα φαγητά του μωρού; Πείτε μου γνώμες... :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντρουλα μου μιας και εχω σπουδασει περι διατροφης και βιταμινων και μικροβια... ειμαι καθηγητρια οικιακης οικονομιας ... θα σου πω τι γινεται...

οποιοδηποτε φαγητο και αν προκειται να μαγειρεψεις (λαχανικα, ψαρι, κρεας, οσπρια κτλ) και με οποιονδηποτε τροπο (σχαρα, καρβουνα, τηγανητα, βραστα κτλ) πρεπει να ειναι προθερμασμενο πχ το νερο, πχ ο φουρνος, πχ το λαδι.... ετσι ωστε οταν βαλεις μεσα το φαγητο να ειναι καυτο το λαδι, ή ζεστος ο φουρνος ή ηδη να βγαζει η κατσαρολα σου ατμους ή το νερο να ειναι καυτο...κτλ ετσι ωστε να "κρατηθουν" οι βιταμινες του (ασχετα αν ...λεμε τωρα... θα πιεις το ζουμι οι βιταμινες δεν θα "κρατηθουν" στο φαγητο ΑΝ ΔΕΝ ειναι προθερμασμενο)

λογω ψηλης θερμοκρασια που ψηνεται το φαγητο, με οποιοδηποτε τροπο κι αν το ψησεις, τοτε σκοτωνονται τα μικροβια.

πανω απο 63 βαθμους κελσιου σκοτωνονται οι μικροοργανισμοι(τα μικροβια ειναι ΕΝΑ απο τα τρισεκατομμυρια ειδη μικροοργανισμων...και πιο συνηθισμενα)

πανω απο 100 βαθμους κελσιου σκοτωνονται τα σπορια των μικροοργανισμων, δηλαδη τα αυγουλακια τους. οποτε ψηνεις ή ζεσταινεις παντα το φαγητο σου πανω απο 100 βαθμους κελσιου!

ελπιζω να σε βοηθησα!

αν θες και κατι αλλο με ρωτας ή αν θες να στο εξηγησω πιο απλα ή πιο αναλυτικα, και αν παλι δεν προσεξω κατι που με ρωτησεις μου στελλεις πμ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρα ειναι και στο κατσαρολακι. Αφου χρησιμοποιουμε και το ζουμι. Εγω εχω ατμομαγειρα- δωρο γαμου- αλλιως μονο και μονο για το μωρο δεν θα επαιρνα. Εχω διαβασει - δεν θυμαμαι που, θα το ψαξω ομως , καποια λαχανικα ειναι καλυτερα στον ατμο και καποια βρασμενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"κεσιλια" έγραψε:

Μια χαρα ειναι και στο κατσαρολακι. Αφου χρησιμοποιουμε και το ζουμι. Εγω εχω ατμομαγειρα- δωρο γαμου- αλλιως μονο και μονο για το μωρο δεν θα επαιρνα. Εχω διαβασει - δεν θυμαμαι που, θα το ψαξω ομως , καποια λαχανικα ειναι καλυτερα στον ατμο και καποια βρασμενα

Βεβαια και στο κατσαρολακι ειναι καλα,...ΝΟΟΥΜΕΝΟΥ ζεστανεις το νερο ΠΡΙΝ βαλεις το φαγητο μεσα!

και ο ατμομαγειρας παλι ειναι πολυ καλος!

τωρα αν καποια λαχανικα ειναι καλυτερα στον ατμο ενω καποια αλλα καλυτερα βρασμενα.... εννοεις για το μωρο? γιατι απο βιταμινες και απο το να σκοτωθουν τα μικροβια ...το ιδιο κανει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαρουλινη σε ευχαριστουμε πολυ. Ησουν αρκετα κατατοπιστικη. Δεν ξερω για ποιον λογω νομιζω οτι το διαβασα στο περιοδικο VITA.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...