Μετάβαση σε περιεχόμενο

SOS ΒΙΝΤΕΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟ


papaki70

Recommended Posts

Σ'ευχαριστούμε παπάκι. :)

Μου φαίνεται απίστευτο να μην έχουμε συνειδητοποιήσει όλοι πλέον πόσο κωμικοτραγικό είναι το θέμα της "νέας γρίππης", της "πανδημίας" και του "σωτήριου εμβολίου".

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν πρόσεξα ότι το ανέβασε και άλλη κοπέλα! Πάντως εμένα μου δημιουργήθηκε κι άλλη απορία. Το εμβόλιο σίγουρα δεν θα το έκανα αλλά και τα υπόλοιπα που κάνουμε στα μωρά μας και αυτά επικύνδινα είναι; Το παιδί μου έχει κάνει ήδη 9!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω πω έχω ξεχάσει να γράφω ελληνικά με τα greeklish. Επικίνδυνα ήθελα να πω. Τέλος πάντων. Να σημειώσω ότι ένας φίλος μας κόλλησε τη γρίπη και ο γιατρός τον έστειλε σπίτι με τις οδηγίες της κοινής γρίπης και απλά του ευχήθηκε καλή ανάρρωση. Μια χαρά είναι τωρα. Το βίντεο μιλάει και για το εμβόλιο της κοινής γρίπης και ότι και αυτό ακόμα είναι επιβλαβές. Ευτυχώς που έχω να κάνω εμβόλιο από το δημοτικό. Ανακουφίστηκα λίγο. :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παπάκι εγώ δεν έχω κάνει κανένα στο παιδί μου και ούτε πρόκειται να κάνω. Αν σε ενδιαφέρει το θέμα έχω στη διάθεσή σου τα στοιχεία του παιδιάτρου μου που με υποστηρίζει στο θέμα αυτό (ούτε και ο ίδιος έχει κάνει στα παιδιά του) και σχετικό έγγραφο για το δικαίωμα του πολίτη στο μη εμβολιασμό. Πολλοί γονείς πλέον δεν εμβολιάζουν τα παιδιά τους ή κάποιοι τα εμβολιάζουν επιλεκτικά. Θα πρέπει να κλείσω όμως τώρα. Όποιος ενδιαφέρεται για κάτι από αυτά θα είμαι στη διάθεσή του από αύριο με π.μ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άσε Χρυσούλα μου και γω έτσι έμεινα. Το ήξερα όλο αυτό αλλά τωρα που το είδα κιόλα με τρόμαξε λίγο. Τι παιχνίδια παίζονται εις βάρος μας και εις βάρος των μωρών μας!!!! :angry::angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο Πρόεδρος της επιτροπής εμβολιασμών ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ στο δελτίο του Mega channel http://www.megatv.com/summaries.asp?cat ... &tag=10682 ήταν κατηγορηματικός:

Αφού αντενδείκνυται το εμβόλιο σε μωρά κάτω των 6 μηνών πολλώ δε μάλλον αντενδείκνυται να ερεθίσουμε με αντιγόνο ένα έμβρυο που βρίσκεται ακόμα στην κοιλιά της μητέρας.

Ύστερα από αυτό ήρθη και η τελευταία αμφιβολία μου...

ΔΕΝ θα κάνω το εμβόλιο γιατί πιθανότατα είναι πιο επικίνδυνο από τη γρίππη Η1Ν1.

Και ο Θεός βοηθός...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω κοριτσια ακουσα εναν γνωστο παιδιατρο στον αντ1 με τον ευαγγελατο ειπε οτι οι γυναικες που ειναι στο πρωτο τριμηνο δεν πρεπει να το κανουν διοτι το παιδι ειναι σε φαση που αναπτυσσεται το εμβρυο και δεν ξερουν τι παρενεργειες θα κανει οι γυναικες που ανηκουν στο 2 και 3 τριμηνο θεωρητικα παντα πρεπει να μιλανε με τον γυναικολογο τους και εαν κρινει αυτος μονο αλλα ολοι σχεδον οι γυναικολογοι ειναι αρνητικοι..........Το οτι δεν κανουν σε παιδια κατω τον 6 μηνων δεν ειναι μονο γιατι δεν ξερουν πως θα αντιδραση το εμβολιο πρωτον αλλα και σε οποιοδηποτε εμβολιο απαγορευεται να γινει σε παιδακι κατω τον 6 μηνων...........θεωρω ομως οτι εαν προφυλλασομεθα και εμεις και τα παιδια μας δεν θα παθουμε τιποτα.......αλλα τελικα η γριππη αυτη μπορει να χτυπαει μικρεςσ ηλικιες μεχρι 60 χρονων αλλα πιστευω οτι ειναι ποιο ηπια και απο την κοινη εποχιακη γριππη εαν δεν εχεις ιστορικο υγειας οσοι εχουν προσβληθει εχουν βαρυ ιστορικο.......

72e516c6a3.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΓΩ έγραψε:

Σ'ευχαριστούμε παπάκι. :)

Μου φαίνεται απίστευτο να μην έχουμε συνειδητοποιήσει όλοι πλέον πόσο κωμικοτραγικό είναι το θέμα της "νέας γρίππης", της "πανδημίας" και του "σωτήριου εμβολίου".

Πες τε Αργω θυμασαι που κάποτε είχαμε διαφωνισει σχετικα με τα εμβόλια συγκεκριμενα με τον κοινο εμβολιασμο των παιδιω ν που εισια αρνητικη καιμας εδεινες καποια στοιχεια το τη κανουν! τελικα επιβεβαιωνεσε γιατι αν εχουν χρησιμοποιησει αυτο τον ιο τωρα για αν μας ξεκανουν γιατι να μην το έχουν κανει και στο παρελθον;

Ειλικρινα σου μιλαω εχω παθει πλακα δνε υπησρχε βεβαια να κανω εμβολιο στο παιδι ουτε σε μας αλλα τωρα εχω αγχωθει για το ποσ ασφαλη τελικα ειναι ολα αυτα; Ηθελα να το αναφερω ολο αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω, πω έχω τρελαθεί!!! Καλά δεν θα έκανα ούτως ΄άλλως το εμβόλιο της νέας γρίπης, αλλά βρε κορίτσια και τα άλλα εμβόλια που κάνουμε στα μωράκια μας έχουν τις ίδιες παρενέργειες; Μου το έλεγε μία φίλη μου, η οποία δεν έχει κάνει τα εμβόλια στα μωρά της αλλά κι εγώ φόβόμουν να μην τα κάνω... Τώρα όμως φοβήθηκα πιο πολύ :ohmy::(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"βαλεντιναγιαννις" έγραψε:

Το οτι δεν κανουν σε παιδια κατω τον 6 μηνων δεν ειναι μονο γιατι δεν ξερουν πως θα αντιδραση το εμβολιο πρωτον αλλα και σε οποιοδηποτε εμβολιο απαγορευεται να γινει σε παιδακι κατω τον 6 μηνων...........θεωρω ομως οτι εαν προφυλλασομεθα και εμεις και τα παιδια μας δεν θα παθουμε τιποτα.......αλλα τελικα η γριππη αυτη μπορει να χτυπαει μικρεςσ ηλικιες μεχρι 60 χρονων αλλα πιστευω οτι ειναι ποιο ηπια και απο την κοινη εποχιακη γριππη εαν δεν εχεις ιστορικο υγειας οσοι εχουν προσβληθει εχουν βαρυ ιστορικο.......

Αυτό που λες "valentinagiannis" είναι σωστό, αλλά ειδικά για το συγκεκριμένο εμβόλιο υπάρχει μεγάλη επιφυλακτικότητα στην ιατρική κοινότητα και ως προς τις παρενέργειες που ίσως να έχει μακροπρόθεσμα. Το ζητούμενο εδώ είναι ότι ακόμα και ο πρόεδρος της επιτροπής εμβολιασμών (δηλαδή κάποιος που ΔΕΝ αμφιβάλλει ως προς τη μη ύπαρξη παρενεργειών, άλλως έπρεπε να παραιτηθεί), διαφοροποιήθηκε ως προς τη σύσταση του Υπ. Υγείας προς στις εγκύους να κάνουν οπωσδήποτε το εμβόλιο.

Βέβαια, ύστερα από το βίντεο που δημοσίευσε το παπάκι70 (και την ευχαριστούμε πολύ) είναι ν' αμφιβάλλει κανείς και για τα κοινά, τα δοκιμασμένα εμβόλια που ως τώρα δεν είχε διατυπωθεί καμμιά αμφιβολία για την ασφάλεια τους! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σχετικο με τα εμβολια.

Ανακλήθηκε παρτίδα από τα «ύποπτα» εμβόλια

Τελευταία ενημέρωση: Τετάρτη, 25 Νοεμβρίου 2009, 10:44

Το «πάγωμα» της παραλαβής παρτίδας εμβολίων για τη νέα γρίπη, που προκάλεσε ασυνήθιστα υψηλό αριθμό αλλεργικών αντιδράσεων στον Καναδά, ανακοίνωσε η «"γλαχοσμιτηκλινε"».

Η εταιρεία επισημαίνει ότι το εμβόλιο που κυκλοφορεί στην χώρα μας δεν είναι από την «ύποπτη» παρτίδα και παρασκευάζεται στη Γερμανία.

Εν τω μεταξύ, η Εθνική Επιτροπή Εμβολιασμών εισηγήθηκε να «παγώσουν» προσωρινά και οι παραγγελίες δύο εκατομμυρίων εμβολίων της "σανοφι" Αβέντις. Η παραλαβή των εμβολίων αναμενόταν στα μέσα Δεκεμβρίου.

Σύμφωνα με τον πρόεδρο της Επιτροπής, το σκεύασμα της συγκεκριμένης εταιρείας δεν θεωρείται ακόμα επαρκές ως προς την ασφάλεια και την αποτελεσματικότητά του.

Η χώρα μας έχει προμηθευτεί εμβόλια μόνο από την «"γλαχοσμιτηκλινε"» και τη «Νοβάρτις».

Σε δηλώσεις της σε ραδιοφωνικό σταθμό, η υφυπουργός Υγείας, Φώφη Γεννηματά, διαβεβαίωσε ότι δεν έχει εισαχθεί στη χώρα μας κανένα εμβόλιο από την «ύποπτη» παρτίδα.

πηγη zougla.gr

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ παιδιά έχω πάθει πλάκα με κατι άλλο που πρόσεξα!Λέει ότι είναι αυτοι που έχουν ανακαλύψει το εμβόλιο του καρκίνου και το τονίζει και αμέσως το μυαλό μου πάει οτι σίγουρα έχει ανακαλυφθεί η λύση αυτού του μαρτυρίου για εκατομύρια ανθρώπους αλλα δεν το βγάζουν να σώσουν τόσον ΄κόσμο απο τον θάνατο γιατί;;;γιατί ...τότε πως θα 'πέρναν τόσα χρήματα απο τις αλλεπάλληλες χημιοθεραπίες και φάρμακα!ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΤΕΡΑΤΑ; ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΚΟΛΑΣΗ ΜΙΛΑΜΕ Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γιατρός μου με έχει ενημερώσει επαρκώς και προσωπικά είμαι σίγουρη πια για την επιλογή μου. Είναι μεγάλο και δύσκολο θέμα το καταλαβαίνω... Δεν θα συνεχίσω αυτή τη συζήτηση, απλά για όποιον ενδιαφέρεται έχω στη διάθεσή του κάποια στοιχεία για να το ψάξει και να κρίνει ο ίδιος... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν είναι κάτι που το λέω εγώ στον πιο πάνω βιντεάκη το είδα :dry: δεν με ενδιαφέρουν τα συμφέροντα κανενός και φυσικά δεν έκατσα να κάνω διεξοδική έρευνα ένα βίντεο σχολίασα! Την απλή άποψη μου λέω με βάση αυτό που είδα ,και φυσικά οι χημειοθεραπείες βοηθούν ποιος είπε το αντίθετο είναι όμως και επώδυνες και φυσικά γίνονται αφού δεν υπάρχει εναλλακτική, αν υπήρχε όμως ή υπάρχει και δεν γίνετε γνωστή είναι έγκλημα! Και ποίος δεν έχει χάσει σήμερα άνθρωπό του από καρκίνο, μόνο και η ιδέα ότι θα μπορούσε να έχει σωθεί σε τρελαίνει! Μάλλον το πήρες προσωπικά… :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΚΑΝΑ ΗΔΗ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΣΤΗ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΙΖΟΝΤΑΙ!!!ΤΟΣΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ ΕΠΑΘΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΙΣΑ ΙΣΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΗΚΑΝ !!ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΛΟΥΖ!!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΜΒΟΛΙΑ !!!!ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ!!!ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΗΣ ΓΡΙΠΗΣ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΘΑΣ ΤΟ ΚΑΝΩ!!ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΚΑΘΕΝΑς ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΓΩ έγραψε:

Ο γιατρός μου με έχει ενημερώσει επαρκώς και προσωπικά είμαι σίγουρη πια για την επιλογή μου. Είναι μεγάλο και δύσκολο θέμα το καταλαβαίνω... Δεν θα συνεχίσω αυτή τη συζήτηση, απλά για όποιον ενδιαφέρεται έχω στη διάθεσή του κάποια στοιχεία για να το ψάξει και να κρίνει ο ίδιος... :)

Αργώ καλησπέρα είμαι η Αγνή και έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι!!!Επειδή η μητέρα μου ήταν παιδίατρος(δυστυχώς την έχασα προ τετραετίας) ήταν κατά τον εμβολίων και ούτε σε εμάς δεν τα είχε κάνει θα ήθελα αν μπορείς να μου στείλεις με pm τα στοιχεία του παιδιάτρου σου γιατί και εγώ δεν θέλω να κάνω τα εμβόλια στα παιδιά μου (έχω διαβάσει όλα τα στοιχεία που είχε μαζέψει η μητέρα μου και φυσικά με έχει ενημερώσει και η ίδια)

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω εχω κανει στο Στυρο που ειανι σημερα 5μιση ετων ολα τα εμβόλια τα υποχρεωτικα μας παραλειπουν το εμβόλιο της ιπατιτιδας α το οποιο επρπε να το ειχαμε κανει αλλα λογω συνεχων ιωσεωω δεν εχουμε προλαβει ακοαμ αν το κανουμε/Επισης 6 ετων ειναινα κανουμε της φυματιωσης και βεβαια το mantoux .Η παιδιατρος μου μου ειπε ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΗς ΓΡΙΠΗΣ αλλα επειδη ο μικρος πασχει απο παραρινοκολπιτιδες και ρινιτιδες ΄θα μπορουσαμενα του καναμε το απλο της γριπης .Ομως δνε το θεωρηση και απαραιτητο ετσι μπηκα στη διαδικασια αν πω οτι ακομα καινα νοσησει με μια γριπη τι περισσοτερο θα του παρουσιασει απο πυρετο ακι απο οτι του παρουσιαζει στις κινες ιωσεις που καθε χρονο εχουν ολα τα παιδακαι και ιδιως με τον ερχομο στο σχολειο.

Ομως εδω θα ηθελα να αναφερω μια απορια μια αισθηση πουεχω εδω και πολυ καιρο .

Οπως πολλες θα ξερετε ο Σταυρος αντιμετωπιζει θεμα με το λογο κανουμε εργοθεραπεια και λογοθεραπεια καιμιαμερα μεσα στο κεντρο μιλαγαμε με καομα δυο μαμαδες ακι καταληψαμε στο οτι ο αριθμος των παιδιων με παρομοιο προβλημα ειναι πολυ μεγαλος .

Η περιεργεια μου λοιπονε ιανι που οφειλετε ολο αυτο τομεγαλο σεαριθμο παιδιων ; Ειπα μηπως επειδη οιμαμαδες εργαζονατι πιο πολυ και ο χρονος ειναι πιο λιγοτερος; Αλλα τελιακ και στο παρελθον οι γυανιακες δνε ηταν στα χωραφια ομως δνε παρουσιαζαν τοσο μεγαλο θεμα ;

Η μηπως το παρουσιαζαν και τα εκρυβαν και αποκαλουσαν αυτα τα παιδια δευτερα; η προβληματικα ; η οτι δεν παιρνις τα γραμματα;

Μηπως φταιει ολα αυτα που τα ταιζουμε ;

Μηπως ο αερας που αναπνευουν το κλιαμ εχει αλλαξει ;

Και ειπε μιαμαμα μηπως φταινε όλα τα εμβόλια ; μηπως για να αποκτησει ο ανθρωπινος οργανσμος αντισωματα σε καποια αρρωστεια κανοντας το εμβολιο εχει επιπλοκες στην αναπτυξη ;

Δεν ξερω αν μπορειτε να καταλαβαιτε τι εννοω ; οταν κανουμε κατι γιανα θεραπευσουμε κατι ειμαστε σιγουρη για το αποτελεσμα η οχι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...