Μετάβαση σε περιεχόμενο

για πειτε γνωμες!!!!!


georgiasamar

Recommended Posts

κοριτσακια μου γλυκα καλημερα περα ως περα!!!!! :laugh: :laugh: οπως εχω πει και σε αλλα ποστ ειναι νιοπαντρη αλλα με το που παντρευτηκα δυστυχως ο αντρουλης εφυγε αναγκαστικα κοσοβο!! :angry: τωρα ομως γυρναει την τριτη και πλεω σε πελαγη ευτυχιας :):) ειμαι τοοοοοσο χαρουμενη!!!!!! :silly: :silly: στο θεμα μας τωρα. γλυκουλες μου θα παμε επιτελους το ταξιδακι του μελιτος και εμεις τον ιανουαριο και λεμε για ντουμπαι.κοριτσαρες μου οποια εχει παει ή εχει ακουσει ας με πκ=ληροφορησει και μενα!!!!!εχω πολλες αποριες οπως:τι αξιζει να δει κανεις και να κανει, να μου πειτε για την διαμονη στο ξενοδοχειο,ποσες μερες χρειαζετει κτλ κτλ....οτι γνωριζετε πληροφοριες εδω!!! :woohoo:

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΟΛΕΣ ΣΑΣ :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαιρομαι πολυ που επιστρεφει επιτελους ο αντρουλης σου!

Να σου ευχηθω καλο ταξιδι και καλα να περασετε!!

Δεν εχω παει στο Ντουπαι εμεις πηγαμε Θαιλανδι και περασαμε υπεροχα! Να σου πω την αληθεια οπου και να πατε ταξιδακι ειναι αυτο θα περασετε θαυμα.

Ελπιζω να σε βοηθησουν στο θεμα σου κοπελες που εχουν παει. Κανε και μια ερευνα στο ιντερνετ κατι θα βρεις. Αντε καλο ταξιδακι! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ τομα μου εχω κανει ηδη μια ερευνα στο ιντερνετ, απλα ρωταω γιατι για παραδειγμα καποια κοπελα μου ειπε οτι πηγε αλλα δεν ειναι για πολλες μερες και και το συνδυασε και με αλλη χωρα.τετοιες πληροφοριες ζηταω γιατι αυτα δεν τα βρισκεις ευκολα στο ιντερνετ.ακομη ξερω οτι τον ιανουαριο εχει αφορολογητες εκπτωσεις ( καλο ε??? θα ξεσκιστω στα ψωνια :P )

κοριτσια οποια αλλη ξερει κατι οτιδηποτε και αν ειναι ας με πληροφορησει και μενα! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιωργια δεν εχω παει(εμεις πηγαμε Καραιβικη)αλλα πηγαν οι γονεις μια φιλης μου και απο φωτο που ειδα ηταν υπεροχα!

Να πατε οπωσδηποτε βολτα με καμηλες και στο ρεστοραν που ειναι χτιζμενο στο βυθο της θαλασσας!θα σας ενημερωσει το πρακτορειο σιγουρα γι αυτα! ;)

Κι αν πατε Τελη Γεναρη-μεσα Φλεβαρη(νομιζω) να παρεις και μια αδεια βαλιτσα(για να μη πω 2! :silly: ) γιατι δε θα ξερεις τι να πρωτο παρεις! :P

Καλα να περασετε! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To dubai einai katapliktiko! Ayta pou eidan ta matia mou den ta xorese to mualo mou. Oi anthropoi exoun ftiaksei palatia stin ammo. Tha pate se polu kali epoxi, kalokairaki men, alla sto polu xalaro tou.

Den exei istorika aksiotheata, min perimeneis tetoia, alla i poli einai fantastiki. Oi dromoi, ta ktiria, o ploutos kai i xlidi tha se entuposiasoun.

Na pas oposdipote gia fagito i proino sto Burj al Arab tha goiteuteis. Kai na min paralipseis na kaneis tin ekdromi sto Abu dabi aksizi me xilia!

To kalutero touristiko stis ekdromes tou Dubai einai to ekso tour ekei na pate!

Ax ti mou thimises tora...!

PS An telika pate sto Abu Dabi na sunennoitheite me ton ksenago na sas paei oposdipote stin pista tis formoula 1 einai empeiria pou aksizei. Emeis otan pigame den prolabame na ti doume kai to fero bareos.

PS1 Deite osa pio polla mporeite. Pare lefta na psoniseis rologia kai rouxa amerikanikon lebels einai sti ftinia. A kai xrusa einai polu sumferouses oi times ekei kai milame panta sta 18 karatia.

O,ti allo thes sti diathesi sou

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό να υποδεχτείς τον αντρούλη σου!! Εμείς είχαμε πάει Ιταλία, να κάνουμε τουρ με το αυτοκίνητο μου!! Ήθελα να δω όσο πιο πολύ Ιταλία μπορούσα μέσα σε 17 μέρες!! Πέρασα καταπληκτικά!! Ξεκίνησα με Μπάρι λιμάνι, Νάπολη, Ρώμη, Φλωρεντία, Πίζα, Μιλάνο, Βενετία και πολλά άλλα!! Έκανα έρευνα στο ίντερνετ για ξενοδοχεία μιας και θα μέναμε όπου βρίσκαμε! Σημείωσα τηλέφωνα και διευθύνσεις και τις βάζαμε στο GPS και μας έβγαζε απ'έξω!! Είχα και ένα βιβλίο με αυτά που αξίζει να δεις από Ιταλία, είχα βγάλει χιλιομετρικές αποστάσεις από το google earth... γενικά είχα πολύ μεράκι γι'αυτό το ταξίδι κι ανυπομονώ να το επαναλάβω λείαν συντόμως!! Βέβαια αυτή τη φορά θα πάμε και Γερμανία όπου εκεί είναι οι αδερφές του άντρα μου.. αλλά θα κάνω πολλές στάσεις ενδιάμεσα!!! :laugh: Κι εννοείτε πως θα έχω και του λουλούνι μου μαζί.. την αγορίνα μου την μικρή!!

Καλά να περάσετε... και εύχομαι από το ταξίδι να γυρίσετε 3!!! Να έχεις ήδη ένα σποράκι στην κοιλίτσα σου... αν κι εφόσον το επιθυμείς κι εσύ!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τονια μου τελεια πρεπει να ειναι και στην καραιβικη θα θελα να παω και εκει, οσο για τις βαλιτσες εννοειται οτι θα χω 2 αδειες χωρις πλακα!!!! :blink:

σισιω μου ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες, θα ψαξω το πρακτορειο που μου ειπες καλα εννοειται οτι θα παω στην πιστα της φορμουλα εχω τρελα με αυτα το ιδιο και ο αντρας μου, αυτο το χιονοδρομικο λεει που εχουν φτιαξει στην ερημο???ποσες μερες κατσατε???αγγλικα μιλανε να συνεννοουμαστε??

νταλια τι οργανωση ειναι αυτη κοπελα μου???μπραβο σου ;) το καλοκαιρι και εγω θα κανω το ιδιο οδοιπορικο στην ιταλια με ενα φιλο μας που ειχε σπουδασει εκει!ευχομαι και σενα να περασετε καλα ασε που ειναι σιγουρο αυτο με το dallia tours :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξεχασα να πω ευχαριστω και για την ευχη για μπεμπακι εννοειται οτι θελω και λεω οτι τοτε ειναι ο καταλληλοτερος καιρος στο ταξιδι δηλ. αφου λεω στον αντρα μου το παιδι μας θα εχει ανατολικη φλεβα :silly: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ τι ωραία...ταξιδάκι....όμως!!!Δεν έχω ακουσει και τα καλύτερα για το Ντουμπάι..μάλλον ότι είναι από τα πιο άσχημα μέρη...μήπως να το ξανασκεφτείτε;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

Αχ τι ωραία...ταξιδάκι....όμως!!!Δεν έχω ακουσει και τα καλύτερα για το Ντουμπάι..μάλλον ότι είναι από τα πιο άσχημα μέρη...μήπως να το ξανασκεφτείτε;;;;

poios ta leei auta?!?!

To meros einai super, arkei na ksereis ti perimeneis na deis kai ti eidous diakopes thes na kaneis.

Bebaia prosopika den pisteuo oti uparxoun asxima meri, alla oti einai thema diathesis!

Tha sunennoitheis sta agglika milane oloi agglika, emeis kathisame 5 meres thelame na ta doume ola ta eidame ola kai ksetheothikame!!

To xionodromiko einai mesa sto emporiko tou Dubai i mallon se ena apo ta emporika, de me entuposiase idiaitera.

Ta ksenodoxeia kai ta texnita nisia einai to kati allo.

Prosoxi sto teloneio otan tha gurizeis fortomeni me tis duo balitses, mporei na antimetopiseis problima.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera!!

georgia nomizo oti kanate poli kali epilogi.exo paei 2 fores dubai kai einai apo toys agapimenoys moy proorismoys.to kalokairi poy piga gia teleytaia fora itan kata tin diarkeia toy taksidioy toy melitos kai itan ekpliktika.to sindiasame me maldives!!!oneiremena kai ta 2 meri.kai h epoxi poy dialexate einai poli kali.

gia to dubai sigkekrimena:meiname sto grand hyatt kai mas peripoihthikan poli.mas eixan kanonisei kai city tour.den exei polla istorika mnimeia h poli alla aksizei na kaneis to tour.tin epoxi poy tha pate ontos exei ekposeis.kai genika exei kaliteres times.exei 1 discount mall...moyrlia.kai an theleis kapoio kalo roloi,sto duty free toy aerodromiou exei poli kales times.exei genika polla ''malls'' ;)

einai h mekka toy shopping!!!mporeis episis na peis sto ksenodoxeio soy na soy kanonisei safari stin erimo, h kroaziera kai deipno ston potamo poy diasxizei tin poli(kai den thimamai pos legetai)!!!mporeis episis na kanoniseis 1 episkepsi sto Abu-Dhabi,einai sxetika konta.an eisai arxitektonas h mixanikos...tha patheis plaka!!!mia nea & kathari''new york''tha aplothei sta podia soy!!!apo fagito exei ta panta.

tha soy proteina pantos na to kanoniseis me kapoio taksidiotiko grafeio gia na ta vreis ola etoima kai na min psaxnesai.oxi na pas me group,alla ta ''touring'' na sta exo ola kanonismena!!eimai sigouri oti tha perasete teleia!!!! :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AAAAAAAAAX!

Ζηλεύω!κι εμείς εκί πήγαμε!!!10ήμερο ταξίδι.5 μέρες Μαλδίβες και 5 Ντουμπάι!Καλά,ένα θα σου πω....ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!Οι άνθρωποι είναι χίλια χρόνια μπροστά!!!!!

Κατ'αρχήν δε ξέρω να σου προτίνω πόσες μέρες να μείνεις,γιατί εξαρτάται απ'το τι θέλεις να δεις και να κάνεις!Εγώ πάντως πρόλαβα μέσα σ αυτές τις 5 μέρες να κάνω πολλά!Θα σου προτείνω λοιπόν τα εξής:

1.Να πας την εκδρομή "DESERT SAFARI".Είναι με τζιπ τα οποία τρέχουν σε αμμόλοφους στην έρημο(καλύτερα να μην έχετε φάει πριν)και νομίζεις ότι θα κατρακυλήσουν απ' την ταχύτητα.Μετά ακολουθεί βόλτα με καμήλες και φαγητό σε κατάλυμμα στην έρημο και χορό της κοιλιάς!!!!

2.Ξενάγηση στην πόλη του Ντουμπάι.Το Ντουμπάι δεν έχει ιστορικά μνημεία γιατί είναι νέα πόλη οπότε η ξενάγηση δεν είναι ξενέρωτη!Σε πάνε μόνο στο μουσείο που έχει κέρινα ομοιόματα και είναι σούπερ!

3.Βόλτα στο CREEK.Είναι ρομαντική βόλτα το βράδυ με καραβάκι μικρό όπου σου προσφέρεται φαγητό ενώ αυτό πλέει στα νερά κι εσύ απολαμβάνεις τους ουρανοξύστες φωτεισμένους!

Αυτές τις εκδρομές εμείς τις κλείσαμε μέσω του γραφείου μας από Ελλάδα.Μόνη σου δε ξέρω πώς μπορείς να πας.

4.Επίσης προτείνω ψώνια και καφέ σε όσα περισσότερα εμπορικά καταστήματα μπορείς!!!Θα σου συστήσω τα:MALL OF EMIRATES(έχει μέσα το SKI DUBAI που είναι κανονικό ....χιονοδρομικό κέντρο!!!!!!),το DEIRA CITY CENTRE(έχει αντικείμενα από χρυσό σε όλα τα μεγέθη).

5.Γεύμα στο ξενοδοχείο BURJ AL ARAB.Μπες στο site του να το δεις.Θα πάθεις.Είναι ακριβό αλλά αξίζει τον κόπο.Εμένα με φόβισαν με τις τιμές και δεν πήγα αλλά μία γνωστή μου που τόλμησε έμεινε με τις καλύτερες εντυπώσεις.Έκλεισαν τραπέζι μέσω του ξενοδοχείου που έμεναν και πλήρωσαν 150 ευρώ το άτομο!

Για να μη σε κουράζω μπορείς μόνη σου να ψάξεις στο site της HERONIA TRAVEL εκεί εγώ βρήκα όλες τις πληροφορίες.Οπως και στο SDTV.GR

Μόνο σου προτείνω να μην είσαι και πολύ ...διαχυτική στο δρόμο με το σύντροφό σου γιατί...απαγορεύεται!!!!

Για όποια άλλη πληροφορία στείλε pm

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

georgia μου γεια σου!εμεις πηγαμε με τον αντρα μου στο dubai το 2005.μενει ο αδερφος του μονιμα εκει και μας φιλοξενησε.δεν ηταν το γαμηλιο ταξιδι μας (που εγινε στο Παρίσι)αλλά περασαμε πολυ πολυ ωραια.ισως γιατι ειχαμε καλο ξεναγο!.λοιπον το dubai ειναι νεοιδρυθεν κρατος μολις το 1974 στηθηκε η πολη!!οποτε ιστορια μην περιμενεις να δεις αγαλματα και μουσεια!θα σε τρελανουν ομως τα εμπορικα κεντρα.σε αυτο με το χιονοδρομικο κέντρο κάναμε μέσα 6 ωρες.δεν καταλαβαμε πως περασαν.σου δινουν στολη και παπουτσια και ολο τον εξοπλισμο αν θες να πειραματιστεις στο σκι.εμεις κάναμε απλά βόλτα στη πίστα με το τελεφερικ.ειναι τρελο να ξεπαγιαζεις εκει μεσα και απο τη τζαμαρια γυρω σου οι αλλοι να πινουν καφε και να χαζευουν!αξίζει το σαφαρι στην ερημο με τα τζιπ.εχει πολλα ταξιδιωτικα γραφεια και ολα οργανωνουν.ανεβηκαμε σε καμηλες στην οαση,ριξαμε πολυ γελιο.και στο τελος της διαδρομης εχει παραδοσιακο φαγητο και belly dancing!φαγαμε σε ρομαντικο δειπνο με βιολια σε ποταμοπλοιο,και αυτο αξιζει να πατε.εχει πολυ φαση στο δρομο ολες ειναι με μπουρκα και οι αντρες με τη στολη του σειχη.εχει τρομερες αγορες με μπαχαρια,ξυλινα χειροποιητα αξεσουαρ και πασμινες υφαντα και τετοια.να ρωτησετε επισης να πατε σε ενα hotel για φαγητο που εχει 6 ειδη κουζινας.ειναι κυκλικο και σε καθε φετα υπαρχει διαφορετικη διακοσμηση και διαφορετικο menu.εμεις κατσαμε στο ταυλανδεζικο ηταν φοβερο!τα ταξι ειναι πολυ φθηνα και οι ταξιτζηδες ευγενικα παιδια απο το μπαγκλαντες!μετρο δεν ειχε ακομα οταν πηγαμε,δε ξερω για τωρα αλλα δε νομιζω.τρως μονο σε ξενοδοχεια μεσα δεν εχει ταβερνες οπωσ εδω!!ειχαμε παει οκτωβριο και ειχε 32 βαθμους,ειναι αφορητη η ζεστη.τον ιανουαριο θα ναι καλυτερα.καναμε και μπανιο,πολυ γελιο.παμε εγω ο αντρασ μου και ο κουνιαδος μου στην παραλια μονο αντρες και μπαινω και γω cool με το μπικινι.περιττο να σου πω οτι ολα τα βλεμματα ηταν πανω μου.ζητουσα απεγνωσμενα την πετσετα μου για να βγω εξω!!!και οι αντρες κανουν μπανιο με κελεμπιες,οι γυναικες δε καθολου!μεναμε στον 25ο οροφο ενος ουρανοξυστη!ολα τα hotel ετσι ειναι.τζαμιά επισης φοβερα και παντου ακους ψαλμωδιες και βλεπεις αντρες να τρεχουν μολις φωναξει ο χοτζας να προσευχηθουν.το φαγητο το αραβικο δε μπορω να πω οτι μου αρεσε,κατι σαλατες με ρεβυθια και μπανανες και ζωμο απο μεντα!αλλα ταυλανδεζικα και κινεζικα χορταινει το ματι!οι τιμες στα πολυκαταστηματα τιποτα το ιδιαιτερο πιστευω οπως ελλαδα.επισης να περασετε στην απεναντι πλευρα του ποταμου με βαρκα.θα παθεις πολιτισμικο σοκ.απο τη μια μερια η χλιδα και ακριβως απεναντι η φτωχεια και η μιζερια.εκει ειναι και το λεγομενο Gold market.χρυσο με το κιλο φθηνο αλλα αμφιβολου ποιοτητας.γενικως εμεις μονο σουβενιρ φεραμε,καμηλακια και τετοια...α εχει και ωραιες απομιμησεις τσαντες prada κλπ αλλα πρεπει να πατε με καποιον απο κει που τις ξερει τισ γειτονιες.τελος γιατι παρα πολλα ειπα πηγαμε με qatar airways μεσω ντοχας.πολυ ανετο ταξιδι,4 ωρες μονο.διαφορα ωρας μια.να περασετε τελεια!!!!!!!!!πιστευω ειναι μοναδικη εμπειρια!και φυσικα να δοκιμασετε "σισα" ο λεγομενος ναργιλες με αρωματικα βοτανα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκλίτσα μου κατ'αρχήν με το καλό να υποδεχτείς τον αντρούλη σου και να περάσετε καταπληκτικά στο ταξίδι σας!

Έχω πάρα πολύ μεγάλη εμπειρία απο το Ντουμπάι, έχω πάει καμια...10-15 φορές λόγω δουλειάς του άντρα μου που έχει να κάνει με μόδα οπότε ειδικά τα malls τα ξέρω απ'έξω! Τον Ιανουάριο έχει τρελλές εκπτώσεις, πέρυσι Ιανουάριο εγω πέτυχα στα saks 80% σε όλες τις μάρκες...ασσύληπτο!

Τώρα κατα τα άλλα....αυτά! Δεν έχει απολύτως τίποτα κατα την γνώμη μου, με την έννοια να βγείς μια βόλτα απο το ξενοδοχείο...που να πας?

Αυτό που αξίζει ίσως να κάνεις είναι σαφάρι στους αμμόλοφους και βόλτα με αερόστατο, τα οποία όμως καλό είναι να έχεις προγραμματίσει πρίν φύγεις απο εδώ.

Για να μην βαρεθείς πρέπει να κουβαλάς και καμια 10.000 ευρώ για να κάνεις βόλτες στα malls, μόνο εμπορικά έχει πολλά, πολύ χλιδάτα μεν αλλα...εμπορικά...αυτο.

Σημείωσε να πας στο jumeirah, ένα σαν πάρκο με εστιατορια ποτάμια κλπ που θα σου αρέσει πολύ.

Εμείς έχουμε και ντόπιους φίλους και τα έχω γυρίσει όλα όπως καταλαβαίνεις...τουριστικά και μη. Την πρώτη φορά που πήγα φανταζόμουν κι εγώ οτι θα ξετρελλαθώ! Έψαχνα να παω εδω κι εκεί αλλα δεν τρελλάθηκα, την 2η τα ίδια, την 3η-4η ξανά το τίποτα.

Επίσης εμένα με ενοχλέι πολύ και η δουλικότητα που έχουν όλοι εκεί στα ξενοδοχεία,εστιατόρια κ.λ.π., μιλάμε για τεμενάδες κάθε φορά που περνάς απο μπροστά τους!

Απο ξενοδοχεία και κτίρια θα χαζέψει το μάτι σου, δεν τα έχεις ξαναδεί αυτά, επίσης θα χαζέψει και απο τους χιλιάδες γερανούς και μπάζα λόγω ανοικοδόμησης.

Α επίσης να πας στην marina yachts και στο dubai mall που έχει ένα ωραιο ενυδρείο που μπάινεις μέσα, το σκι είναι μέσα σε ενα άλλο mall νομίζω το mall of emirates.

Ε, ελπίζω να σε φώτισα λίγο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχω πάει Ντουμπάι, αλλά έχουν πάει οι κουμπάροι μου. Πήγαν τέλη Σεπτέμβρη και είχε τρομερή υγρασία, οπότε νομίχω ότι την εποχή που πάτε θα είναι πολύ καλύτερα, καλού κακού ρωτήστε το στο πρακτορείο σας. Εκείνοι πήγαν 4 μέρες Ντουμπάκι και άλλες τόσες Μαυρίκιο. Πιο πολύ τους΄αρεσε στο Μαυρίκιο, κυρίως λόγω της υγρασίας. Ένας άλλος φίλος μου που είχε πάει Φεβρουάριο έμεινε πολύ ευχαριστημένος και ψώνισε δίαφορα γκατζετ ΤΣΑΜΠΑ! Πήρε ψηφιακή κάμερα, κινητό apple, γυαλιά, ρολόι, ένα σωρό πράγματα σε πολύ καλές τιμές είπε. Ειδικά τώρα που έχει πέσει το δολλάριο είναι λέει πολύ φθηνά.

Καλί ταξίδι και είμαι σίγουρη ότι θα περάσετε τέλεια! Και μετά από τόσο καιρό...μη σου πω ότι μέχρι να πάτε Ντουμπάι θα είστε ήδη 3!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...