Μετάβαση σε περιεχόμενο

boitheia!!!!!!!!!!


Recommended Posts

Καλησπερα Κοριτσακι,τις παρακατω πληροφοριες τις βρηκα στo internet.

Οι προωορρηκτικές θερμοκρασίες κυμαίνονται μεταξύ 35.9 και 36.3.

Egg white υγρά (σημειωμένα με W, δηλ. watery), παρατηρούνται τη 12η και 13η μέρα.

Τη 13η μέρα παρατηρείται μικρή πτώση της θερμοκρασίας και την επόμενη μέρα η θερμοκρασία ανεβαίνει στο 36.4, η πιο υψηλή στον κύκλο μέχρι τη στιγμή εκείνη.

Συνεπώς η 13η μέρα είναι η μέρα της ωορρηξίας, ως τελευταία μέρα χαμηλών θερμοκρασιών και egg-whites.

Σημαντικό, πως επαφή υπήρξε μία μέρα πριν την ωορρηξία (σημειώνεται με Χ).

Οι θερμοκρασίες στη συνέχεια ανεβαίνουν και την 6η μέρα την ωορρηξία (6 DPO, δηλ. 6 Days Past Ovulation), βλέπουμε μια μικρή πτώση της θερμοκρασίας στο 36.45. Αυτή η πτώση πιθανόν να είναι το λεγόμενο implantation dip, πτώση δηλ. της θερμοκρασίας για μία μέρα μεταξύ των 6-12 DPO, λόγω εμφύτευσης του γονιμοποιημένου ωαρίου. Αν η επόμενη μέρα συνοδευτεί με άνοδο, μπορεί να είναι ένδειξη εγκυμοσύνης. Το implantation dip δεν είναι κάτι που εξηγείται επιστημονικά και δεν είναι απαραίτητα σημάδι εγκυμοσύνης, ούτε συμβαίνει απαραίτητα σε όλες τις εγκυμοσύνες.

Την επόμενη μέρα η θερμοκρασία ανεβαίνει και για 3 μέρες παραμένει σταθερά στο 36.7-36.75. Επίσης εκείνες τις ημέρες παρατηρούνται κρεμώδη κολπικά υγρά, επίσης πιθανή ένδειξη εγκυμοσύνης.

Σαν βασική χαρακτηρίζουμε την θερμοκρασία εκείνη που μετρά η γυναίκα το πρωί, μόλις ξυπνήσει και πριν ακόμη σηκωθεί από το κρεβάτι. Η μέτρηση πρέπει να γίνεται στο στόμα, κάτω από την γλώσσα, ή πίσω στο έντερο, με ένα κοινό θερμόμετρο του λεπτού. Τα λεγόμενα ‘’ειδικά θερμόμετρα ‘’ δεν είναι ακριβέστερα.

Η μέτρηση στην μασχάλη, πάρα πολλές φορές δεν δίνει σωστά θερμοδιαγράμματα.

Μετά την ωοθυλακιορρηξία (μετά την γόνιμη ημέρα ), δηλαδή μετά περίπου από το μέσον του κύκλου, η ωοθήκη παράγει μια ορμόνη, την προγεστερόνη. Η προγεστερόνη έχει την ιδιότητα να επιδρά στο θερμορυθμιστικό κέντρο του εγκεφάλου και να αυξάνει έτσι την θερμοκρασία κατά 0,4 – 0,6 βαθμούς Κελσίου. Η θερμοκρασία αυξάνεται συνήθως 2 ημέρες μετά την ωοθυλακιορρηξία και καμιά φορά 3 και 4 ημέρες αργότερα.

Το μέσο επίπεδο των θερμοκρασιών είναι λοιπόν κατά τις ημέρες πριν την ωοθυλακιορρηξία χαμηλότερο από εκείνο που διαπιστώνεται μετά και μέχρι λίγο πριν την επόμενη εμμηνορρυσία. Μιλάμε λοιπόν για διφασική πορεία του θερμοδιαγράμματος. Η φάση του κύκλου με αυξημένη θερμοκρασία διαρκεί κανονικά περίπου 13-14 ημέρες. Λίγο πριν την έναρξη της εμμηνορρυσίας, η θερμοκρασία μειώνεται και πάλι περίπου κατά 0,3-06 βαθμούς Κελσίου.

Καλη επιτυχια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ... ΤΟ ΚΑΛΗΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΕΓΚΥΡΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΟΥ. ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΑΝΧΟΜΕΝΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΟΠΩΣ ΤΑ ΘΕΛΕΙΣ.

:):):):):) :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera thelw na rwthsw kai egw kati panw se auto to thema!pote arxizoume na metrame thn thermokrasia mas?kapoia mou eipe apo thn prwth mera periodou mexri thn epomenh periodo.alitheyei auto?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παρακατω ειναι ενα αρθρο που βρηκα που μπορει να σε βοηθησει...επισης να ξερεις την θερμομετρηση την αρχιζουμε την 5η μερα του κυκλου

Η θερμοκρασία και πως βοηθά ο υπολογισμός της

Πιο λεπτομερώς, η θερμοκρασία του σώματος πέφτει ακριβώς πριν από την ωορρηξία. Κάθε πρωί, πριν σηκωθείτε από το κρεβάτι, βάλτε το θερμόμετρο και καταγράψτε τη θερμοκρασία σας. Όταν παρατηρήσετε ότι σημειώνει μια μικρή πτώση, θα ξέρετε ότι θα έχετε ωορρηξία. Την επομένη ο υδράργυρος θα ανέβει πάλι λίγο (θα κυμαίνεται ανάμεσα στους 36,7 και 37,2 βαθμούς) και θα παραμείνει σταθερός στο ίδιο επίπεδο, ώσπου να αδιαθετήσετε. Όταν, δηλαδή, η θερμοκρασία σας αυξηθεί, σημαίνει πως το ωάριο έχει ήδη απελευθερωθεί από την ωοθήκη.

Για να μην χάσετε την ευκαιρία να συλλάβετε, πρέπει να φροντίσετε να έχετε σεξουαλική επαφή, μόλις κατέβει ο υδράργυρος, δηλαδή λίγο πριν από την ωορρηξία. Το σπέρμα τότε θα βρεθεί στο σώμα σας πριν από το ωάριο και θα περιμένει να το υποδεχτεί, ενισχύοντας έτσι τις πιθανότητές σας για την εγκυμοσύνη. Ωστόσο, αφού το ωάριο στη σάλπιγγα είναι ικανό προς γονιμοποίηση για τριάντα πέντε περίπου ώρες, μπορεί και πάλι να μείνετε έγκυος, αν έχετε επαφή και στο διάστημα αυτό μετά την ωορρηξία. Με άλλα λόγια, η σύλληψη ευνοείται, αν η ερωτική πράξη γίνει ακόμα και δύο ημέρες πριν ή μιάμιση ημέρα μετά την ωορρηξία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν θες πάντως μπορείς να πάρεις και τα τεστ ωορρηξίας … είναι πολύ πιο απλά και έγκυρα.

Καλή επιτυχία!

Σου εύχομαι με την πρώτη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην απογοιτευσε κουκλιτσα μου. Εγω εκανα 3 χρονια να μηνω εγκυος. το καλητερο πραγμα που εχεις να κανεις ειναι να χαλαρωσης και να οργανωσης χριστουγεννιατικες διακοπες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas koritsia!eimai kainouria kai prospa8w na katalavw ti akrivws sumvainei me thn worrhksia,tis gonimes meres+exw pelagwsei..exoume prospa8hsei 2 fores ..vasika auth einai h 2h fora alla polu fovamai pws den 8a eimai.. :( elpizw na me diapseusoun ta sumptwmata pou exw..se 2 meres upoti8etai pws perimenw n'adia8ethsw.kai exw hdh sumptwmata periodou edw kai 2 evdomades dustuxws.prhksimo sto sth8os,enoxlhseis xamhla,spurakia.apla apo ex8es einai pio entona ta tsimphmata sthn koilitsa mou..den 8elw na adia8ethsw ka8olou!to apeuxomai oso tpt!kalh epituxia na exoume oles !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπάβο αβα πολύ καλό είχα ψαξει και εγω στο internet και παρόλο που διάβασα απο αρκετες σελιδες δεν είχα βρει καμια να τα λέει τοσο καλά.

αν δεν σου κάνει κόπο μπορείς να μου πεις την διευθυνση?σε ευχαριστω πολύ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αβα έχεις δίκιο.οτι και να γίνει αν δεν έχεις αγχος το αντιμετωπίζεις καλύτερα και γενικά η ζωη είναι καλύτερη χωρίς αγχος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

re gamwto den mporw na katalabw me tipota pote einai oi gonimes meres mou!mporei na me boitheisei kamia?ton proigoumeno mina mou irthe stis 28 ara auto ton mina perimenw na mou erthei gurw stis 26 mou erxete kana 2 meres nwritera panta.apo pote tha arxisw na metraw thn themokrasia mou molis mou teleiwsei i periodos?mporei kapoia na mou eksigisei me apla logia pws ginete?giati eimai kai ligo ksanthia kai duskola ta pianw!!!!!!!!!sas parakalw opia kserei as me boitheisei

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariana kalispera!!!!loipon...as ypothesoume oti sou erxontai 1 noemvri...oi gonimes meres sou einai apo tis 12 noemvri mexri kai tis 16 peripou...alla...ola einai sxetika..min mpeis kan stin diadikasia na metriesai..olo ayto dimiourgei agxos kai tha trelatheis!kanonika to pio svsto(alla pia to kanei}einai na pigaineis ston giatro sou kai me yperigxo na vlepei tin oorixia kai molis to oario einai etoimo na sou pei na exeis epafes..stin ousia apo tin proti mera periodoy to oario megalonei kai ftanei se ena simeio meta apo kapoies meres kai einai etoimo diladi wrimo..an den mporeis na pigaineis ston giatro sou pare ena test oorixias..as poume to clear blue pu einai polu kalo..min agxonesai genika..kai xekina sumpliroma filicine..ypomoni kai iremia einai ta kalutera sustatika gia na meineis egkios...

kali epitixia!!!

s

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera ti kanete?den eimai katholou kala psuxologika me exoun piasei ta neura mou!mallon ftaiei pou dustixws kai auto to mina den egine tipota exw ola ta sumptwmata periodou.allos enas minas apogoiteuseis allos enas minas stenaxwrias!ton epomeno mina tha arxisw na metraw thn thermokrasia mou na dw an tha to kataferw bebaia giati den to exw psilokatalabei kai polu!!!!!!!!!!auta ta nea mou

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κορίτσια!σήμερα είμαι πολύ χαλια γιατί μου ήρθε η καταραμένη περίοδος!από ποτε να "ερχισω" να μετράω την θερμοκρασία μου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MΜαριάννα μου γεια σου και απο εμενα.Βρε κοριτσι μου τι αγχος είναι αυτό και είσαι στους 2 πρωτους μηνες μονο...

Αφου εχεις μπρεδευτει τοσο πολυ με το μετρημα μηπως να επαιρνες τα ειδικα τεστ που σου λενε για την ωορηξια για ναμην αγχωνεσε και με αυτο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα σε όλες!άσε θα με φάει το άγχος δε η την παλεύω άλλο tinkerbel25 σήμερα μου ήρθε περίοδος πολύ κλάμα έπεσε για ακόμα έναν μηνα δεν αντέχω άλλο.έχεις δίκιο έχω μπερδευτεί παρα πολύ αλλα δεν το βάζω κάτω θα βρω την άκρη,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε συ κι εγώ 3 μήνες προσπαθώ αλλα δεν πρεπει να εισαι και ετσι. Κατι ξερουν οι γιατροι που λενε οτι μετα τον ενα χρονο πρεπει να το ψαξουμε. Χαλαρωσε γιατι ετσι παιδι πως θα κανεις????

μηπως να πατε και καμια εκδρομουλα? μηπως να βγειτε να τα πιειτε για να χαλαρωσεις λιγακι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι μήνες που προσπαθείς, είναι πολύ λίγο διάστημα...μην απογοητεύεσαι και κυρίως μην αγχωνεσαι και μην σκέφτεσαι συνέχεια αυτό, γιατί το μπλοκάρεις...μπες στη σελιδα που σου στέλνω να τα δεις όλα αυτά που ρωτάς αναλυτικά και έγκυρα...

εγώ προσπαθούσα δέκα μηνες και τελικά έτυχε το μήνα που δεν μέτρησα τιποτα, ουτε το σκέφτηκα καθόλου...

η μεθοδος της θερμομετρησης προσδιόριζει αν κάνεις ωορηξία και ίσως την ποιότητα της, επακριβώς τις γονιμες μέρες ενδεχομένως να μην καθορίζει...εξάλλου αυτες αλλάζουν απο μήνα σε μήνα...καλή η μέθοδος δεν λέω, απλή και ανέξοδη, αλλά ψυχαναγκαστική και τα μωρά δεν έρχονται έτσι....

καλή επιτυχία !!

http://www.gyn.gr/artman/publish/article_243.asp

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασικά να πω την αλήθεια έχω διαβάσει τόσα για το "θερμοδιαγραμα" που έχω mperdutei.άρχισα σήμερα να μετράω την θερμοκρασία μου και είχα 35.8 λίγο δεν είναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...