Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΝΟΧΕΣ.....


tesh

Recommended Posts

Δεν κοιμήθηκα όλο το βράδυ..Μόνο αναστέναζα και κρυφοεκλαιγα..Ο άντρας μου με κατάλαβε και με κρατούσε ολο το βράδυ αγκαλιά μα εγώ δεν βρίσκω πουθενά ησυχία...ΚΑι στην δουλειά κοιτάζω το κενό και κλαίω..Η ψυχή μου δέρνεται στην τρικυμμία ώρες ωρές.Νιώθω ένοχη.Ντρέπομαι για τον εαυτό μου.Νομίζω ότι πήρα λάθος αποφάσεις γι'αυτο τις έχασα τις μικρές μου. Νομίζω θα με κατηγορούν ότι δεν προσπάθησα αρκετά... Δεν υπέφερα αρκετά...Κάποιος να γυρίσει τον χρόνο πίσω βρε κορίτσια,κάποιος... Σήμερα ο πόνος με πνίγει,είναι αβάσταχτος...Ολα λάθος τα έκανα.Όλα.

Συγνώμη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω εκλαιγα χτες το βραδυ και μενα με κατλαβε ο αντρας μου...οσες μερες και να περασουν ο πονος δεν φευγει...εβλεπα στον υπνο μου οτι ειχα ενα νεογενητο αγορακι και ητανε δικο μου...και το κρατουσα στην αγκαλια μου και ημουνα τοσο ευτυχισμενη και αναρωτιωμουνα ποτε το εκανα μαλλον εμεινα εγκυος αμεσως μολις εχασα το αλλο...

Τι αποφασεις πηρες αν και να ξερεις μονο ο θεος αποφασιζει τελικα τι θα γινει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΤΑΛΙΑ έγραψε:

και εγω εκλαιγα χτες το βραδυ και μενα με κατλαβε ο αντρας μου...οσες μερες και να περασουν ο πονος δεν φευγει...εβλεπα στον υπνο μου οτι ειχα ενα νεογενητο αγορακι και ητανε δικο μου...και το κρατουσα στην αγκαλια μου και ημουνα τοσο ευτυχισμενη και αναρωτιωμουνα ποτε το εκανα μαλλον εμεινα εγκυος αμεσως μολις εχασα το αλλο...

Τι αποφασεις πηρες αν και να ξερεις μονο ο θεος αποφασιζει τελικα τι θα γινει...

Μετάνιωσα Ντάλια μου που δεν πήγα Αγγλία να κάνω την εγχείριση στον πλακούντα. Βέβαια και γιαυτο μου είχαν πεί ότι 1 στις 3 παίρνεις και τα δυο μωρά σου σώα και αβλαβή,1 στις 3 σώζεται το ένα και 1 στις 3 χάνεις και τα δύο. Όμως όλα έγιναν τόσο γρήγορα τόσο βιαστικά.Δυο λέξεις απο τους γιατρούς και ένα "εσεις αποφασίζετε". Ημουν σε αθλία κατάσταση πονούσα πολύ και ήμουν σαν 10 μηνων εγκυος στην 24η εβδομάδα. Θεώρησα εκείνη την στιγμή ότι μου ήταν αδύνατο να ταξιδέψω και πίστεψα ότι με τις παρακεντήσεις θα πήγαιναν όλα καλα...

Μάταια όλα...Μακάρι να είχα πάει Αγγλία.Δεν ξέρεις ίσως τωρα να τις είχα στην αγκαλιά μου...Θα τρελαθώ απο τυψεις και στενοχώρια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην νιωθεις τυψεις...και εμενα δεν χτυπουσε σωστα η καρδουλα του και εγω ηξερα οτι εχω μονο αποκολληση το ειπε μονο στον αντρα μου και πιστεψανε οτι ολα θα πανε καλα και να το ηξερα...θα πηγαινα και σε αλλο γιατρο...και δεν ξερω τι θα ειχε γινει.

Μαλλον τιποτα ειναι ο σταυρος της καθεμιας μας και θα τον κουβαλαμε.

Μονο οταν ξανα μεινω εγκυος και πανε ολα καλα θα ηρεμησει λιγο η ψυχη μου.

Θαρθει και μας η ωρα μας να χαμογελασουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκλιτσες μου μην εχετε ενοχες. Απλα αυτα τα παιδακια δεν ηταν γραφτο να γεννηθουν. Δεν ηταν γραφτο να δωσουν χαρα σε σας...αλλα και να γευτους τις πικρες συτης της ζωης. Εγιναν αγγελακια, τοσο γρηγορα και τοσο ανελπιστα.

Θα κανετε αλλα παιδακια πιο τυχερα που θα εχουν εσας για μανουλες.

Αυτη η ψυχολογια δεν θα σας κανει καλο. Θα πρεπει - οσο δισκολο και αν ειναι- να κοιταξετε μπροστα. Να ξεκουραστειτε να παρετε δυναμεις. Τα νεα μωρακια σας περμενουν να τα κρατησετε στην αγγαλια σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ ΕΝΟΧΕΣ ...ΚΙ ΕΓΩ ΑΝ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΛΗΨΗ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗΣ ΘΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΑΝΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΥΟ ΜΩΡΑ ΜΟΥ ..ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΜΕ ΕΝΑ ΑΝ ΜΕ ΕΝΑ ΘΑ ...ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ..ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΩΡΘΩΣΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ..ΟΠΟΤΕ ΜΑΤΑΙΑ ΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕ ΕΝΑ ΑΝ...ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ..ΟΣΟ ΔΥΣΟΚΛΟ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ....

ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή μου Tesh, μη βασανίζεις τον εαυτό σου έτσι! Μπορεί να πήγαινες στην Αγγλία και το αποτέλεσμα να ήταν πάλι το ίδιο... Ενοχές γιατί να έχεις? Έκανες κάτι που έβλαψε τα μωράκια σου? Όχι, δεν έκανες! Αυτό που έγινε δεν το αποφάσισες εσύ και άρα δε θα μπορούσες να κάνεις και κάτι να το αλλάξεις! Ξέρω ότι για όλες εμάς που ζούμε μια τέτοια τραγική απώλεια είναι σχεδόν ακατόρθωτο να είμαστε ήρεμες. Δυστυχώς όμως ό,τι έγινε δε μπορεί να αλλάξει. Μακάρι να υπήρχε κάποιος τρόπος να φέρουμε τα μωρά μας πίσω... Δεν υπάρχει... Πρέπει να προσπαθήσουμε να κοιτάξουμε μπροστά. Δε μπορεί, κάπου εκεί θα βρούμε ένα φως.. μια ακτίδα έστω.... Όπως λεει και μια φίλη μου που κι αυτή έχασε το μωράκι της "χάσαμε μία μάχη..τον πόλεμο όμως θα τον κερδίσουμε". Τα μωράκια μας κορίτσια θα ξαναρθούν, θα το δείτε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΑΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΑΣΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΝΙΩΘΕΙ ΕΝΟΧΕΣ.ΟΧΙ ΜΙΑ ΑΠΕΙΡΕΣ.ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΤΙ ΛΑΘΗ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΟΛΗ ΜΑΣ ΤΗ ΖΩΗ.ΑΠΛΑ ΕΛΠΙΖΩ.ΕΛΠΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΜΩΡΑΚΙ.ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΕΝΟΧΕΣ,ΘΑ ΠΑΨΟΥΜΕ ΝΑ ΚΛΑΙΜΕ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΘΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΓΕΜΙΣΕΙ Η ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΑΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο που κάνετε στην ψυχούλα σας είναι τόσο άσχημο και κακό....

Κανείς δεν μπορεί να γυρίσει να σας πει πως αν παίρνατε άλλη απόφαση τα πράγματα θα είχαν εξελιχθεί διαφορετικά...Κανείς!

Κάποια πράγματα έχουν άσχημη εξέλιξη συστυχώς....

Πρέπει να το αποδεχθήτε , να κλάψετε όσο έχετε ανάγκη και σκεπτόμενες πως στη ζωή πρέπει να προχωράμε και οτι κάθε εμπόδιο είναι για καλό , να αποφασίσετε να κάνετε το επόμενο βήμα...

Θα λέτε τώρα τι καλά τα λεέι....έξω από τον χορο....

Και εγώ στη θέση σας μάλλον θα έκανα οτι και εσείς,απλά μιλάω πιο απόλυτα για να βοηθήσω να δείτε πιο κάτω...

Και το πιο κάτω είναι τα μωράκια που θα έρθουν και θα γεννησούν γερά και δυνατά για να γεμίσουν τις αγκαλιές και τις καρδιές σας...

Καλή δύναμη και καλή τύχη .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"ΧΑΣΑΜΕ ΜΙΑ ΜΑΧΗ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ "

ΚΡΑΤΑΩ ΑΥΤΟ ...ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑΩ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΖΩ ..ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΦΕΡΩ ΤΗ ΖΩΗ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΜΟΥ..ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΟΤΙ ΕΧΑΣΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΠΑΛΙ ΠΙΣΩ ..ΜΠΟΡΕΙ ΟΛΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΙΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ..ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΠΛΗΓΩΘΕΙ ..ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΠΟΤΕ ΠΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΝΕΜΕΛΗ ΟΠΩΣ ΤΟΤΕ ..ΤΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ? ΕΓΩ ΠΡΟΧΩΡΑΩ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΠΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΥΡΙΟ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ..

ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΡΘΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΩ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχω ζήσει κάτι παρόμοιο,αλλά καταλαβαίνω το''γιατί''που σας πνίγει.Δυστυχώς,υπάρχουν γυναίκες που περνάνε όλον αυτό τον γολγοθά.Σας εύχομαι ολόψυχα να μείνετε δυνατές,να αντιμετωπίσετε τον πόνο,να ξαναβρείτε την γαλήνη και την ευτυχία.

Θα πω ακόμα μία μόνο φράση...

<<Ο χρόνος κλείνει τις πληγές>>

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν πρεπει να εχεις ενοχες..

εσυ πονεσες αυτα τα μωρακια οσο κανενας αλλος..αρα δεν μπορει να νιωθεις οτι φταις εσυ σε κατι..

οτι εκανες το εκανες για καλο..απο κει και περα δυστυχως ητανε να γινει..

ευχομαι να το ξεπερασεις γρηγορα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝ, ΑΝ, ΑΝ,.....γλυκούλα μου μη βασανίζεσαι με τόσα ΑΝ γιατί μαραζώνεις και σε βλέπουν και τα αγγελάκια σου απο πάνω και λυπούνται και αυτά. Ποιος τελικά ξέρει τι είναι το σωστό? Κάποιος ΑΛΛΟΣ αποφάσισε τα πράγματα να γίνουν έτσι και εσύ να πονέσεις, ίσως για να "μεγαλώσεις" μέσα απο αυτόν τον πόνο και να προχωρήσεις παρακάτω πιο δυνατή.

Τα στάδια του πένθους είναι τα ακόλουθα:

Άρνηση (Αποκλείεται, δεν μπορεί να έχασα τον αγαπημένο μου!),

- Θυμός (Είναι άδικο, γιατί σε εμένα; Δεν πρόλαβα να ζήσω με τον άνθρωπό μου αυτά που ήθελα!),

- Διαπραγμάτευση (Τουλάχιστον ας μην μου συμβεί κάτι άλλο κακό, δεν θα το αντέξω),

- Κατάθλιψη (Δεν έχω ελπίδες, απλώς θα περιμένω να πεθάνω για να πάω να βρω τον άνθρωπό μου),

- Αποδοχή (Εντάξει, ο χρόνος θα μου δείξει πως όλα θα πάνε καλά!).

Οι έρευνες μαρτυρούν πως οι περισσότεροι άνθρωποι περνούν από τα παραπάνω στάδια με αυτήν ακριβώς τη σειρά. Ωστόσο η εμπειρία στην ψυχοθεραπεία μιλά για μεγάλη απόκλιση αναλόγως τον κάθε άνθρωπο και την προσωπικότητά του. Αρκετές φορές μάλιστα, αυτά τα συναισθήματα συνυπάρχουν, με αποτέλεσμα να οδηγούν τον άνθρωπο που πενθεί σε ψυχολογικό αδιέξοδο.

Όσο πιο "βατά" και άμεσα περάσεις αυτά τα στάδια, τόσο πιο γρήγορα θα βρεις τον εαυτό σου και θα αποκτήσεις δυνάμεις για να συνεχίσεις μέσα απο μια καινούρια προσπάθεια. Εγώ πιστεύω ΑΠΟΛΥΤΑ πως τα αγγελάκια σου θα σου τα ξανά στείλει ο θεούλης, τώρα δεν ήταν ακόμη έτοιμα. Μην βασανίζεσαι με ΑΝ και ΓΙΑΤΙ.

Συγνώμη για τη μεγάλη απάντηση ότι σου γράφω όμως το έχω βιώσει στο πετσί μου.

Σου στέλνω την αγάπη μου (και ας μην γνωριζόμαστε) και ένα καρματάκι έτσι για να αλλάξει η τύχη.... :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

WENDY έγραψε:

"ΧΑΣΑΜΕ ΜΙΑ ΜΑΧΗ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ "

ΚΡΑΤΑΩ ΑΥΤΟ ...ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑΩ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΖΩ ..ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΦΕΡΩ ΤΗ ΖΩΗ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΜΟΥ..ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΟΤΙ ΕΧΑΣΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΠΑΛΙ ΠΙΣΩ ..ΜΠΟΡΕΙ ΟΛΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΙΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ..ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΠΛΗΓΩΘΕΙ ..ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΠΟΤΕ ΠΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΝΕΜΕΛΗ ΟΠΩΣ ΤΟΤΕ ..ΤΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ? ΕΓΩ ΠΡΟΧΩΡΑΩ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΠΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΥΡΙΟ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ..

ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΡΘΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΩ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ..

...Και μόνο η ελπίδα δίνει ζωή. Ούτε οι ενοχές ούτε οι τύψεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κουκλιτσα μου να ξεχασεις δεν προκειται ποτε ουτε να πονας αλλα να ριχνεις τυψεις στον εαυτο σου οχι δεν μπορουσες να κανεις τιποτα, απο εδω και περα πρεπει να εισαι δυνατη αν οχι για σενα για αυτα τα αγγελουδια ηθελαν να ερθουν στην ζωη σου για να σε κανουν χαρουμενη μπορει να φυγαν αλλα με τιποτα δεν θα θελαν με την μικρη παρουσια τους να σε καναν δυστιχισμενη, στασου στα ποδια σου και γινε δυνατη και χαρουμενη γιαυτα... για να μπορεσεις να κανεις αλλο ενα μωρακι που αυτα θα σου εχουν στειλει, μην το βαζεις κατω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sakoulina πολυ ομορφο το μηνυμα σου !

αξιζεις καρματακι κι εσυ ...μολις μπορεσω θα σου το ανεβασω..

ειναι απιστευτο περασα ακριβως το σταδιο του πενθους δυο φορες οπως το γραφεις εκανα ακριβως αυτες τις σκεψεις ......η καταθλιψη κρατησε πραγματικα πολυ περισσοτερο απο οτι νομιζα ...αλλα το ξεπερασα ..tesaki μου ελπιζω κι εσυ καθε μερα να γινεσαι καλυτερα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διαπραγματευση καταθλιψη αποδοχη ειμαι και στα τρια σταδια ταυτοχρονα.

Εχω τρελαθει πεταξα τα παντα απο την κρεβατοκαμαρα που ημουνα ξαπλωμενη 3 εβδομαδες αγορασα καινουρια δεν μπορουσα να τα βλεπω!πρωτη φορα στη ζωη μου εμεινα τοσες μερες σε ενα δωματιο ακινητη με την σιγουρια οτι θα τα καταφερω και τελικα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας εύχομαι πολύ σύντομα να μας ανακοινώσετε τα ευχάριστα νέα ότι είσαστε εκ νέου έγκυες και πραγματικά σας εύχομαι να έχετε μια καλή εγκυμοσύνη.

κΟυράγιο και εύχομαι σύντομα να βρείτε τη δύναμη να κοιτάξετε μπροστα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν υπάρχει λόγος να συνεχίζεις κάτι τέτοιο στον εαυτό σου...κι εγώ έκανα κάποιες επιλογες και μάλιστα είχα καπως καλύτερες πιθανότητες από τις δικές σου και όμως..κινήθηκα αλλιώς γιατί πίστεψα ότι δεν υπάρχει ελπίδα...πριν καμια βδομάδα που πήγα στον ίδιο γιατρό μου ανέφερε πως επραξα πάρα πολύ καλά..και εκείνος στη θέση μου το ίδιο θα έλεγε στη γυναίκα του να κάνει...όταν τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα και βλέπουμε ότι δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος επιλέγουμε κάτι που θεωρούμε το πιο σωστό..αυτό εκανες κι εσύ...θεωρησεςπως ήταν το σωστό...και ήταν!Δεν εχει νοημα να μετανιώνουμε μια ζωή για τις πράξεις μας...και πόσο μάλιστα όταν ξέρουμε πως αυτό που κάναμε το κάναμε για καλό...και να σου πω και κάτι;;Σβήσε καλή μου αυτά τα τικεράκια..βάλε χαρούμενα να το πιστέψεις και εσύ η ίδια μέσα στην καρδιά σου...πάει αυτό πέρασε...η ζωή συνεχίζεται και σίγουρα σου επιφυλάσσει ένα σωρό εκπλήξεις!!Μη μένεις στις στενοχώριες της ζωής..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tesh σε καταλαβαινω απόλυτα...κ τα ιδια σκεφτομαι κ εγω αν ειχα παει εξω (βεβαια δεν μου το ειπε κανεις) ισως ειχα την μπέμπα μου...μετα που εψαξα στο ιντερνετ ειδα ιδια περιπτωση με την δικη μου...

Αλλα ειπα στον εαυτο μου δεν σπουδασα ιατρικη για να τα ξερω όλα...μια απλη κοπέλα ειμαι, αν ηξερα δεν θα χρειαζόμουν γιατρο (κ παλι λεω οτι οι γιατροι ειναι χασαπηδες), αρα ας αισθανθουν τυψεις αυτοι που δεν κανουν σωστα την δουλεια τους κ οχι εμεις...δεν γινετε..δεν ειμαστε γιατροι!Αυτοι ειναι οι επιστημονες κ καλά...

Γλυκο μου κοριτσι οτι ηταν να το κανουμε το καναμε...μην νομιζεις οτι στα λεω κ δεν ποναω απλά δεν μπορω αλλο να σκεφτομαι...ελπίζω να μας βλεπει ο θεος κ να μας δωσει αυτο που θελουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ.Με βοηθάτε πραγματικα. Ξέρω ότι δεν κανώ καλό στον εαυτό μου έτσι άλλα αυτή η δυστηχία που με εχει τυλίξει δεν περιγράφεται. Πονάω πολύ,κλαίω και νιώθω ενα μαχαίρι καρφωμενο στην καρδιά. Δεν μπορώ να προχωρήσω ,νιώθω ότι δεν έχω την δύναμη. Δεν μπορώ να πάω μπροστά και να σκεφτώ για άλλο μωρό γιατι δεν με νοιάζει για άλλο μωρό αυτην την στιγμή. Με νοιάζουν τα κοριτσάκια μου.Αυτά θέλω.Ξέρω ισως ακούγομαι παράλογη αλλα η σκέψη μου είναι μόνο μαζί τους.Σας αγαπώ όλες πολύ κι ας μην σας ξέρω. Μόλις διαβάζω για κάποια κοπέλα που χάνει το νινι της πονάω μαζί της. :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tesh μου θα δεις σε λιγο καιρο θα ειναι διαφορετικα...θα σου δωσει δυναμη ο θεος...μην σου φαινεται περιεργο κ εγω ετσι ημουν...πριν καν μεινω εγκυος ηξερα οτι εκεινο τον μηνα θα εμενα...πριν καν να εχω καθυστερηση εκανα χοριακη γιατι το ηξερα...κ ηξερα οτι ηταν κοριτσι...ηταν αυτο που ηθελα παρα πολυ..ενα κοριτσακι να το ντυνω κ να το κανω κουκλι...κ ομως ουτε την ειδα...εγω αποφασισα να φυγει..τοσο αδικο!Προσπαθησε αν σε βοηθαει να πας σε καποιος γιατρους να σου δωσουν καποιες απαντησεις (εγω το εκανα) κ ενιωσα πραγματικα καλυτερα...μπορει να σου φαινεται παραξενο αλλα ημουν χαλια...5 μηνες μετα νιωθω λιγο καλυτερα..σημερα εβαλα μια φωτο στο σαλονι μας απο την βαπτιση του γιου μας κ ημουν εγκυος 4 μηνων...και ειπα αυτη εδω θα μεινει για παντα...''ΟΛΗ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΑΖΙ''....την μεγαλωνα μεσα μκυ κ μια μερα ολα τελειωσαν...ΤΕΣΗ μου κουραγιο κοριτσι μου...μπορει να μην εχουμε βρεθει ποτε αλλα εγω νιωθω ζεστασια εδω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω δεν εχω τιποτα πεταξαμε και τους υπερηχους στον τελευταιο ξεχωριζε το κεφαλακι απο το σωμα...δεν εχω τιποτα...

μου ηρθε και η πρωτη περιοδος σημερα και ο οργανισμος μου σαν ρολοι οπως πριν ουτε πονο ουτε τιποτα.Θελω να αρχισουμε να προσπαθουμε αλλα αρχισα να φοβαμαι εδω και 2 μερες φοβαμαι μην ξανασυμβει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νταλια μου τα εχω κρατησει ολα...ολους του υπέρηχους κ τους περνω κ τους συγκρινω με του γιου μου...ψαχνω να βρω ομοιότητες...του εμοιαζε στα ματια κ στο σαγονι...θα ηταν μια κούκλα....Ωρες ωρες αναρωτιέμαι γιατο σε εμενα, εγω θα εδινα κ την ζωη μου για τα παιδια.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμεις δεν μπορεις να φανταστεις πως το περιμεναμε και ειμασταν τοσο υπερβολικοι με ολα προσεχα υπερβολικα δεν εσκυβα ποτε δεν εκανα δουλειες στο σπιτι δεν σηκωνα ουτε καν την κατσαρολα με το φαγητο.

Αντιθετα η κουμπαρα μου 3 μηνες διαφορα ειχαμε στον 3 μηνα πηγε διακοπες φορουσε τακουνια εσκυβε συνεχεια στη δουλεια και εκανε τα παντα οπως πριν και περισσοτερα και ολα συνεχυζουν καλα.

Αν ειναι να σου συμβει... :( :( :(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @Θέτις Κ. με το καλό η βάπτιση! Πότε είναι;;  Τι ωραία θα είσαι εγκυούλα και νονά 😍 Πώς είσαι εσύ; Και πότε έχεις ραντεβού στο γιατρό;
    • Το ίδιο με πριν προς το παρόν καθε 3-4 βδομάδες παμε... Εγώ έχω πάρει και από τα δύο. Newborn και 1-3. Σε περίπτωση π βγει ψηλός 🤣 να είμαι προετοιμασμένη 
    • Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ πραγματικά. Καλή ανάρρωση και σωματική και ψυχική και όλα θα πάρουν το δρόμο τους προς το καλύτερο να είσαι σίγουρη. Στην τελευταία μου αποβολή η γιατρός με έστειλε να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλία. Έχεις κάνει αντίστοιχες εξετάσεις; 
    • Καλησπέρα κι από μένα κορίτσια μου! Δε γράφω τακτικά αυτές τις μέρες γιατί βρισκόμαστε στον πυρετό των προετοιμασιών για τη βάπτιση όπου γίνομαι νονά ❤️ διαβάζοντας όμως τα μνμτα θέλω κι εγώ να στείλω ένα μήνυμα συμπαράστασης στα κορίτσια μου που έχουν πέσει: @anna30 πέρυσι ακριβώς 2 μήνες αφότου είχα αποβάλλει το 11εβ μωράκι μας, πήγα στη βάπτιση της κόρης μιας ξαδέρφης μου. Μια γειτόνισσα της που με ήξερε φατσικα μόνο, είχε το θάρρος τότε να μου πει "εσύ δε ζηλεύεις τώρα την ξαδέρφη σου που έχει δύο κορίτσακια; Δε θα θέλες ένα κι εσύ;". Νομίζω ήταν απ' τις χειρότερες ατάκες που είπε κανείς εκείνη την περίοδο του πένθους για μένα και το σύντροφό μου. Προφανώς αυτή η κυρία δε γνωρίζε τι μου συνέβαινε, αλλά αυτό δε δικαιολογεί το τι σκέφτηκε να μου πει. Όπως σου είπε η @Diwni εγώ εκείνη τη στιγμή αυτόματα βουρκωσα ενώ την κοίταζα στα μάτια. Κι απλά απομακρύνθηκα. Ίσως καταλάβε κι ένιωσε ασχημα, ίσως και θεώρησε ότι ήμουν απλώς αγενής. Δε με ενδιαφέρει καθόλου. Τι θέλω να σου πω Μ αυτό; Ο κόσμος θα λέει ο,τι βλακεία του κατέβει γιατί δε σκέφτεται πριν μιλήσει. Εσύ δε χρειάζεται ούτε να τους δικαιολογήσεις αλλά ούτε και να είσαι κάπως απέναντι τους. Ο,τι σου βγει. Αν έχεις το σθένος να τους βάλεις στη θέση τους, κάντο. Αν πάλι θέλεις να τους αγνοήσεις, κάντο. Να κάνεις ο,τι περνάει απ' το χέρι σου να ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ. Οποιαδήποτε απώλεια είναι απώλεια και ο θρήνος είναι απόλυτα σεβαστός.  Σου κάνω μια τεράστια αγκαλιά ❤️❤️❤️ @Mpourmpoulo μου γλυκό, έχεις περάσει πολύ δύσκολες εβδομάδες και οι πληγές της απώλειας είναι νωπές. Το κοριτσάκι σας θα σας βλέπει από ψηλά και είμαι σίγουρη πως είναι πολύ περιφανή που είστε οι γονείς της - οι πιο δυνατοι, επίμονοι, με πάρα πολλή αγάπη. Θα σας στείλει το ουράνιο τόξο σας και θα είναι ακόμα καλύτερα απ' ότι είχατε ονειρευτεί 🌈❤️ απ' την άλλη, λυτρωτικά τα αποτελέσματα μιας και ήταν όντως τυχαίο γεγονός - εμας δε μας άφησαν να κάνουμε καρυότυπο πέρυσι μιας και ήταν η "πρώτη" φορά, κάτι που δε το καταλάβα ποτέ, λες κι αυτή η ψυχούλα δε μετρούσε γι αυτούς. Τέλος πάντων, κρατά τα θετικά, σφιξε τα δόντια και τα καλύτερα έρχονται! Έχεις παααααρα πολύ δύναμη μέσα σου αγάπη κι η ζωή σίγουρα θα σ ανταμείψει ❤️❤️
    • Καλησπέρα κορίτσι μου εγω δεν γνωρίζω καθόλου να σου πω την αλήθεια οι γιατροι τι σου είπαν ;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...