Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΗΛΟΠΙΤΑ


aggeliki 30

Recommended Posts

ΕΜΕΝΑ, Η ΠΙΟ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΛΥΚΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:

ΜΗΛΟΠΙΤΑ

ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΜΕΤΡΙΟ ΤΑΨΙ - ΦΟΡΜΑ...

1 ΒΙΤΑΜ
2,5 ΚΟΥΠΕΣ ΖΑΧΑΡΗ (ΓΥΡΩ ΣΤΑ 450 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΒΓΑΙΝΕΙ)
3 ΑΥΓΑ
1 ΜΙΣΙ ΦΛΥΤΖΑΝΑΚΙ ΤΟΥ ΚΑΦΕ ΚΟΝΙΑΚ Ή ΑΛΛΟ ΛΙΚΕΡ...
ΚΑΝΕΛΑ ΣΕ ΣΚΟΝΗ
ΓΑΡΥΦΑΛΛΟ ΣΕ ΣΚΟΝΗ
ΜΙΣΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ΦΑΡΙΝΑΠ
6 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΤΗΣ ΣΟΥΠΑΣ ΝΕΡΟ
6 - 7 ΜΗΛΑ... ΟΤΙ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ...
ΚΑΡΥΔΟΨΥΧΑ ΧΟΝΔΡΟΚΟΜΜΕΝΗ Η ΟΛΟΚΛΗΡΗ, ΟΣΟ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ...

ΕΚΤΕΛΕΣΗ...

ΣΕ ΕΝΑ ΜΠΩΛ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΑ ΜΗΛΑ, ΚΟΜΜΕΝΑ ΣΕ ΛΕΠΤΕΣ ΦΕΤΕΣ Ή ΡΟΔΕΛΕΣ, ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΥΔΟΨΥΧΑ, ΜΙΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΤΗΣ ΣΟΥΠΑΣ ΞΕΧΕΙΛΗ ΚΑΝΕΛΛΑ ΣΚΟΝΗ, ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΓΛΥΚΟΥ ΓΑΡΥΦΑΛΛΟ ΣΚΟΝΗ, ΜΙΣΗ ΚΟΥΠΑ ΖΑΧΑΡΗ, ΜΙΣΟ ΦΛΥΤΖΑΝΑΚΙ ΚΟΝΙΑΚ... ΤΑ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΥΜΕ ΕΛΑΦΡΑ, ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΟΥΝ ΤΑ ΜΗΛΑ ΠΟΥΡΡΕΣ!!!ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΤΡΙΤΟ ΤΟΥ ΒΙΤΑΜ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΥΤΥΡΩΣΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΤΟ ΣΚΕΥΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΨΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΓΛΥΚΟ... ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ...
ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΙΞΕΡ... ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΒΙΤΑΜ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΖΑΖΑΡΗ, ΝΑ ΧΤΥΠΗΘΟΥΝ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ 5 ΛΕΠΤΑ, ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΚΡΟΚΟΥΣ ΤΩΝ ΑΥΓΩΝ, ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΚΟΝΙΑΚ, ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΤΗΣ ΣΠΟΥΠΑΣ ΚΟΦΤΗ ΚΑΝΕΛΛΑ ΚΑΙ ΓΑΡΥΦΑΛΛΟ, ΤΟ ΝΕΡΟ... ΜΟΛΙΣ ΓΙΝΟΥΝ ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΟ ΜΕΙΓΜΑ, ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΣΟ ΦΑΡΙΝΑΠ.ΣΕ ΧΩΡΙΣΤΟ ΜΠΩΛΑΚΙ ΧΤΥΠΑΜΕ ΤΑ ΑΣΡΠΑΔΙΑ ΤΩΝ ΑΥΓΩΝ ΜΑΡΕΓΓΑ, ΑΝ ΔΕΝ ΣΦΙΓΓΟΥΝ, ΡΙΞΤΕ ΜΙΣΗ ΚΟΥΤΑΛΙΤΣΑ ΓΛΥΚΟΥ ΖΑΧΑΡΗ...ΜΕ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟ ΤΟ ΜΙΞΕΡ, ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΤΗ ΜΑΡΕΓΓΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΥΜΕ ΜΕ ΚΟΥΤΑΛΙ (ΠΡΟΣΟΧΗ, ΟΧΙ ΧΤΥΠΗΜΑ!!!)
ΤΕΛΟΣ...

ΣΤΟ ΒΟΥΤΥΡΩΜΕΝΟ ΣΚΕΥΟΣ ΑΔΕΙΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟΥ ΜΠΩΛ ΜΕ ΤΑ ΚΟΜΜΕΝΑ ΜΗΛΑ... ΑΝ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΤΕ ΛΙΓΟ ΤΑ ΚΑΡΥΔΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΦΕΤΟΥΛΕΣ ΤΩΝ ΜΗΛΩΝ, ΤΟ ΣΤΡΩΝΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΟ ΤΟ ΠΑΧΟΣ... ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΑΔΕΙΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟΥ ΜΙΞΕΡ. ΤΟ ΣΤΡΩΝΟΥΜΕ ΚΙ ΑΥΤΟ ΟΠΩΣ ΣΤΟ ΚΕΙΚ.

ΨΗΝΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ 220 ΒΑΘΜΟΥΣ ΣΤΗ ΜΕΣΑΙΑ ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ.
ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΕΡΑ Ο ΦΟΥΡΝΟΣ ΘΕΛΕΙ ΛΙΓΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ...

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΟΡΕΞΗ!!!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχα... κι'εγω ετοιμαζομουνα να φτιαξω μηλοπιτα σημερα το βραδυ...!!! :laugh:

Εγω φτιαχνω την αλλη την αναποδη... πρωτα στρωνω στο ταψι τα μηλα αφου εχω αλειψει με βουτυρο και ζαχαρη ανακατεμενη με κανελα, και απο πανω ριχνω το μιγμα... αφου ψηθει την τουμπαρω και ειναι σουπερ...!!! Μιαμ μιαμ...!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweetmammy έγραψε:

Χαχαχα... κι'εγω ετοιμαζομουνα να φτιαξω μηλοπιτα σημερα το βραδυ...!!! :laugh:

Εγω φτιαχνω την αλλη την αναποδη... πρωτα στρωνω στο ταψι τα μηλα αφου εχω αλειψει με βουτυρο και ζαχαρη ανακατεμενη με κανελα, και απο πανω ριχνω το μιγμα... αφου ψηθει την τουμπαρω και ειναι σουπερ...!!! Μιαμ μιαμ...!!! :P

ΜΑΛΛΟΝ, ΛΟΓΩ ΑΓΚΑΛΙΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΙΑΣΟΝΑ, ΠΟΥ ΚΛΩΤΣΟΧΤΥΠΙΟΤΑΝΕ, ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ... ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΝΑΠΟΔΗ ΕΙΝΑΙ!!!

ΣΤΟΝ ΒΟΥΤΥΡΩΜΕΝΟ ΤΑΨΙ ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΜΗΛΑ, ΜΕ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ...

ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΟ ΜΕΙΓΜΑ ΤΟΥ ΠΑΝΤΕΣΠΑΝΙΟΥ, ΑΠΟ ΤΟ ΜΙΞΕΡ.

ΜΕΤΑ ΤΟ ΨΗΣΙΜΟ ΘΕΛΕΙ ΑΝΑΠΟΔΟΓΥΡΙΣΜΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπα δεν φταις εσυ...!!! :blush: Εγω δεν το διαβασα καλα γιατι κι'εγω γραφω με τον μικρο αγκαλια...!!! :blink:

Παντως η ιδεα με την καρυδοψυχα μου αρεσε πολυ... θα την δοκιμασω...!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aggeliki 30 έγραψε:
ΕΜΕΝΑ, Η ΠΙΟ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΛΥΚΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:

ΜΗΛΟΠΗΤΑ

ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΜΕΤΡΙΟ ΤΑΨΙ - ΦΟΡΜΑ...

1 ΒΙΤΑΜ
2,5 ΚΟΥΠΕΣ ΖΑΧΑΡΗ (ΓΥΡΩ ΣΤΑ 450 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΒΓΑΙΝΕΙ)
3 ΑΥΓΑ
1 ΜΙΣΙ ΦΛΥΤΖΑΝΑΚΙ ΤΟΥ ΚΑΦΕ ΚΟΝΙΑΚ Ή ΑΛΛΟ ΛΙΚΕΡ...
ΚΑΝΕΛΑ ΣΕ ΣΚΟΝΗ
ΓΑΡΥΦΑΛΛΟ ΣΕ ΣΚΟΝΗ
ΜΙΣΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ΦΑΡΙΝΑΠ
6 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΤΗΣ ΣΟΥΠΑΣ ΝΕΡΟ
6 - 7 ΜΗΛΑ... ΟΤΙ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ...
ΚΑΡΥΔΟΨΥΧΑ ΧΟΝΔΡΟΚΟΜΜΕΝΗ Η ΟΛΟΚΛΗΡΗ, ΟΣΟ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ...

ΕΚΤΕΛΕΣΗ...

ΣΕ ΕΝΑ ΜΠΩΛ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΑ ΜΗΛΑ, ΚΟΜΜΕΝΑ ΣΕ ΛΕΠΤΕΣ ΦΕΤΕΣ Ή ΡΟΔΕΛΕΣ, ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΥΔΟΨΥΧΑ, ΜΙΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΤΗΣ ΣΟΥΠΑΣ ΞΕΧΕΙΛΗ ΚΑΝΕΛΛΑ ΣΚΟΝΗ, ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΓΛΥΚΟΥ ΓΑΡΥΦΑΛΛΟ ΣΚΟΝΗ, ΜΙΣΗ ΚΟΥΠΑ ΖΑΧΑΡΗ, ΜΙΣΟ ΦΛΥΤΖΑΝΑΚΙ ΚΟΝΙΑΚ... ΤΑ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΥΜΕ ΕΛΑΦΡΑ, ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΟΥΝ ΤΑ ΜΗΛΑ ΠΟΥΡΡΕΣ!!!ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΤΡΙΤΟ ΤΟΥ ΒΙΤΑΜ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΥΤΥΡΩΣΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΤΟ ΣΚΕΥΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΨΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΓΛΥΚΟ... ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ...
ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΙΞΕΡ... ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΒΙΤΑΜ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΖΑΖΑΡΗ, ΝΑ ΧΤΥΠΗΘΟΥΝ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ 5 ΛΕΠΤΑ, ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΚΡΟΚΟΥΣ ΤΩΝ ΑΥΓΩΝ, ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΚΟΝΙΑΚ, ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΤΗΣ ΣΠΟΥΠΑΣ ΚΟΦΤΗ ΚΑΝΕΛΛΑ ΚΑΙ ΓΑΡΥΦΑΛΛΟ, ΤΟ ΝΕΡΟ... ΜΟΛΙΣ ΓΙΝΟΥΝ ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΟ ΜΕΙΓΜΑ, ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΣΟ ΦΑΡΙΝΑΠ.ΣΕ ΧΩΡΙΣΤΟ ΜΠΩΛΑΚΙ ΧΤΥΠΑΜΕ ΤΑ ΑΣΡΠΑΔΙΑ ΤΩΝ ΑΥΓΩΝ ΜΑΡΕΓΓΑ, ΑΝ ΔΕΝ ΣΦΙΓΓΟΥΝ, ΡΙΞΤΕ ΜΙΣΗ ΚΟΥΤΑΛΙΤΣΑ ΓΛΥΚΟΥ ΖΑΧΑΡΗ...ΜΕ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟ ΤΟ ΜΙΞΕΡ, ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΤΗ ΜΑΡΕΓΓΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΥΜΕ ΜΕ ΚΟΥΤΑΛΙ (ΠΡΟΣΟΧΗ, ΟΧΙ ΧΤΥΠΗΜΑ!!!)
ΤΕΛΟΣ...

ΣΤΟ ΒΟΥΤΥΡΩΜΕΝΟ ΣΚΕΥΟΣ ΑΔΕΙΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟΥ ΜΠΩΛ ΜΕ ΤΑ ΚΟΜΜΕΝΑ ΜΗΛΑ... ΑΝ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΤΕ ΛΙΓΟ ΤΑ ΚΑΡΥΔΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΦΕΤΟΥΛΕΣ ΤΩΝ ΜΗΛΩΝ, ΤΟ ΣΤΡΩΝΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΟ ΤΟ ΠΑΧΟΣ... ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΑΔΕΙΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟΥ ΜΙΞΕΡ. ΤΟ ΣΤΡΩΝΟΥΜΕ ΚΙ ΑΥΤΟ ΟΠΩΣ ΣΤΟ ΚΕΙΚ.

ΨΗΝΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ 220 ΒΑΘΜΟΥΣ ΣΤΗ ΜΕΣΑΙΑ ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ.
ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΕΡΑ Ο ΦΟΥΡΝΟΣ ΘΕΛΕΙ ΛΙΓΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ...

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΟΡΕΞΗ!!!

μμμμμ....θα την φτιαξω!!! :woohoo: :kiss:
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μμμμμμμμ αγγελικη μου νοστιμη πρεπει να ειναι!θα τη φτιαξω κ γω σιγουρα!!!!προχτες εψαχνα 1 ωρα να βρω στο ιντερνετ μια συνταγη της προκοπης για μηλοπιτα..τελικα εφτιαξα κ........με δυσκολια τρωγεται... :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Panayiota έγραψε:

Aγγελική μπράβο βρε συ.Να σε ρωτήσω; Το υγρό που βγάζουν τα μήλα το βάζεις και αυτό στο ταψί;;;

ΝΑΙ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ... ΒΑΖΕΙΣ ΟΤΙ ΠΕΡΙΧΕΙ ΤΟ ΜΠΩΛ ΜΕ ΤΑ ΚΟΜΜΕΝΑ ΜΗΛΑ.

ΑΥΤΟ ΤΟ ΖΟΥΜΑΚΙ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΗΣ ΟΛΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

manoula3 έγραψε:

αγγελικη σε τι ταψακι αναλογουν αυτα τα υλικα?? τι εννοεις μετριο γιατι ειμαι κ λιγο ασχετη.....?!! :blink:

ΕΓΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΕΝΑ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟ ΦΟΥΡΝΑΚΙ...ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ.

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙΣ ΤΟ ΜΕΤΡΗΣΑ. ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΟΓΩΝΙΟ, 24 ΕΠΙ 32 ΕΚΑΤΟΣΤΑ.

ΝΟΜΙΖΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΦΟΡΜΑ ΤΟΥ ΚΕΙΚ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

την έφτιαξα χτες!!!!!τέλεια!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo: φανταστητε οτι έμειναν μόνο 4 κομμάτια!! :P:P:P:P

αχ ρε Αγγελικούλα να σαι καλά!!!

οντως κοριτσια θέλει πολύ βουτήρωμα το ταψι!!επίσης οταν φουσκωσε και πηρε χρώμα απο πάνω την σκέπασα με αλουμινόχαρτο..

να την φτιάξετε ειναι πεντανόστιμη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΙΣΩΣ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΕΚΤΕΛΕΣΗΣ ΣΤΟ ΨΗΣΙΜΟ...

ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΦΟΥΡΝΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΝΑΤΟΥΣ (ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ)

ΘΕΛΕΙ ΨΗΣΙΜΟ 1 ΩΡΑ ΣΤΟΥΣ 200 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΣΑΙΑ ΘΕΣΗ... ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΑΓΓΙΖΕΙ ΤΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΦΟΥΡΝΟΥ!!!

ΞΑΝΑ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ...

Α! Η ΜΗΛΟΠΙΤΑ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΜΕ "Ι" ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ Ο ΤΙΤΛΟΣ, ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΣ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ ΝΑ ΜΗ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΧΑΛΙΑ ΜΟΥ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου εχω κ εγω μια ωραια κ πολυ ευκολη συνταγη για μηλοπιτα:

ΥΛΙΚΑ:

5 αυγα

4 μηλα μετρια

2φλυτζ. ζαχαρη

1,5 φλυτζ.ελαιολαδο

3 φλυτζ.αλευρι

1 κουτ. της σουπας μπεικιν

1 κουτ. της σουπας κανελα

αχνη για το πασπαλισμα

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:

Χτυπω τ'αυγα με τη ζαχαρη.Προσθετω το λαδι,το αλευρι(κοσκινισμενο), το μπεικιν κ την κανελα κ ανακατευω καλα.

Εχω ηδη καθαρισει τα μηλα κ τα εχω κοψει σε μικρα κυβακια κ τα εχω ριξει σε μπολ με νερο κ λεμονι να μη μαυρισουν.

Βουτυρωνω(ελαφρα) ενα πυρεξ,ριχνω το μιγμα κ απο πανω τα κυβακια(τα εχω στραγγιξει)διασπαρτα.

Στους 200 βαθμους(πανω-κατω) για 1ωρα περιπου,αναλογα το φουρνο.(τελευταια σχαρα αν θυμαμαι καλα!εχω λιγο καιρο να την κανω :P )

Ελπιζω να την κανετε κ να σας αρεσει,εμενα μ'αρεσει πολυ!

Καλη επιτυχια κ καλη ορεξη ;) !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bell έγραψε:

Πάντως αν θες να διορθώσεις τα γραφόμενά σου , κάνεις

κλικ στη λέξη ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ (δίπλα στην ΠΑΡΑΘΕΣΗ)

και διορθώνεις!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!! :)

ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΔΕΝ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ...

ΤΕΛΙΚΑ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΩΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ. ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΤΟΥ ΟΜΩΣ!!! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nickis έγραψε:

Αγγελική μου σ'ευχαριστούμε!!! Εχθές σκεφτόμουν κάποια στιγμή να κάνω μηλόπιτα!!

IreneValadia, πως την φτιάχνεις την νηστίσιμη;

Θα σου πω αύριο … φιλάκια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υποσχέθηκα την μηλόπιτα … λοιπόν:

Υλικά:

1 βιτάμ

1 φαρίνα

6 κουταλιές νερό

4-5 μήλα

Κανέλα

Γαρίφαλο

1 ποτήρι άσπρη ζάχαρη

1 ποτήρι μαύρη ζάχαρη

Ζεσταίνουμε το βιτάμ (εγώ το ζεσταίνω στο μικροκυμάτων … όχι πολύ … ίσα να λιώσει για να πλάθεται)

Ανακατεύουμε το βιτάμ, τη φαρίνα και το νερό για να κάνουμε η ζύμη μας. (εγώ τα ανακατεύω στο μίξερ με το ειδικό για ζύμες εξάρτημα)

Αφήνουμε τη ζύμη να ξεκουραστεί μέχρι να καθαρίσουμε τα μήλα.

Τα κόβουμε λεπτές φετούλες (δεν είναι ανάγκη να είναι πολύ λεπτές)

Χωρίζουμε τη ζύμη στα δύο.

Την ανοίγουμε με πλάστη (πάνω σε αντικολλητικό χαρτί για να μπορούμε μετά να τη μεταφέρουμε) και την βάζουμε σε αντικολητική ή βουτυρωμένη ταρτιέρα. (μπορείς και σε ταψάκι, ανάλογου μεγέθους)

Μπορείς τη ζύμη να την ανοίξεις και με τα χέρια κατευθείαν μέσα στη ταρτιέρα … όπως μας βολεύει καλύτερα.

Ρίχνουμε την μισή άσπρη ζάχαρη (εγώ το κάνω μέχρι να μη φαίνονται η ζύμη … συνήθως δε τη βάζω όλη)

Επαναλαμβάνουμε με την μαύρη ζάχαρη (πάλι δεν την βάζω όλη, μέχρι να καλύψω την άσπρη ζάχαρη)

Από πάνω ρίχνω μπόλικη κανέλα και λίγο γαρίφαλο.

Στρώνουμε τα μήλα.

Ρίχνουμε πάλι άσπρη ζάχαρη και στη συνέχει μαύρη, με τον ίδιο τρόπο καθώς και τα κανελογαρίφαλα μετά.

Ανοίγουμε το 2ο φύλο και το στρώνουμε από πάνω.

Προσπαθούμε αν χρειάζεται να ενώσουμε λίγο τις άκρες των 2 φύλων.

Ψήνουμε στους 180 για 50 λεπτά με 1 ώρα.

Καλή επιτυχία!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα κοριτσάκι μου!!  Λοιπόν είχαμε αυτή τη συζήτηση και στο μάθημα με τις μαίες χθες.. θα πάρουμε εντέλει και μας κατετόπισαν και ως προς το ποια ζώνη είναι πιο ασφαλής για την εγκυμοσύνη και τι να προσέξουμε.. το θεώρησαν σημαντικό όμως για την ασφάλεια μας και του μωρού να πάρουμε οπότε θα πάρουμε..
    • Καλησπέρα κορίτσια μου!!!  Υποθέτω ήταν καλή η καμπύλη ζαχάρου μου παρότι το φοβόμουν.. περιμένω από Δευτέρα να μιλήσω και με την ενδοκρινολόγο να πάρω το οκ της..!  Είχαμε και μάθημα χθες στο κέντρο με τις ανεξάρτητες μαίες!! Ήταν φοβεροί όλοι τους!! Σκεφτείτε το μάθημα ήταν 6 με 8 και φύγαμε 10(!!).. απάντησαν στην όποια απορία.. μας ανέλυσαν και γραφικά με κούκλες, διάφορα slides κτλ τη διαδικασία του τοκετού κάθε είδους.. πολλές πληροφορίες που αγνοούσα.. και σκεφτείτε θεωρώ τον εαυτό μου και "ψαγμένο"!! 🤦😅😅 Αξίζει σίγουρα να κάνετε ειδικά όσες δεν έχετε κάνει ποτέ.. Και έτσι επειδή ζήλεψα και εγώ χθες από τη @Θέτις Κ. μας, έβαλα το σύζυγο να με τραβήξει φωτογραφία βραδιάτικα..😳🤭😅
    • Ίσως αυτό να συμβαίνει και σε μένα! Δεν ταίριαξα με αυτά τα τεστακια εγώ. Σήμερα είμαι 16η ημέρα και έχω παρά πολλά υγρά, όποτε είμαι σίγουρη πως μέχρι αύριο θα έχω ωορρηξία. Με αυτά τα συμπτώματα παααντα είχα θετικό τεστ και τώρα παραμένει αχνό! Ούτε καν δείχνει πως πλησιάζει σε μια μέρα το θετικό. Θα κάνω ξανά και το απόγευμα και βλέπουμε. Πάντως επαφή θα επιδιώξουμε, γιατί πιστεύω στα συμπτώματα μου.
    • Ναι ναι έχεις δίκιο εγώ δε το διόρθωσα ποτέ 😁...πως τα πάτε εσείς κορίτσι μου??👣
    • Μήπως εννοείς την 7η? Γιατί αν θυμάμαι καλά έχει καμία εβδομάδα που σαραντισατε. Άρα λογικά τώρα είναι 7 εβδομάδες. Ή μπερδεύομαι?
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...