Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΛΑΘΟΣ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΦΥΛΟΥ ΣΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ- ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΟ;


Recommended Posts

Αναρωτιεμαι γιατί εμένα μου είχαν πει κορίτσι κατά 70% και μάλιστα είχαν γράψει ένα μεγάλο F στη θέση του φύλου.

Τελικά εχθές στην 18η εβδομάδα, σε απλό υπέρηχο μου είπε ο γιατρός "μια χαρά τον βλέπω το γιο σας" και η αλήθεια είναι ότι αν και δε με πείραξε καθόλου γιατί το ζητούμενο είναι πάντα το παιδί να είναι γερό, ξαφνιάστηκα λίγο...

Αλήθεια, κορίτσια, εσάς σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο ή συνέβη μόνο σε μένα; :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα η αυχενικη ειναι πολυ πολυ νωρις για να ξερουν.πολλες φορες πεφτουν μεσα αλλα στον υπερηχο β επιπεδου θα ειναι σιγουροι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γινονται και λάθη..

εγω πιστευω ότι στην αυχενικη τα αγορακια φαινονται καλυτερα..ειναι ριψοκινδυνο να πεις με βεβαιοτητα τοσο νωρις το φυλο..εμας φαινοταν καθαρα από την αυχενικη το αγορακι μας αλλά μας το βεβαιωσαν τη 16η εβδομαδα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τί να πω παιδιά....Σε μας η πλάκα είναι ότι και στον δεύτερο απλό υπέρηχο που έκανα λόγω διαβήτη και πάλι μου είπαν για κοριτσάκι κι έσπευσα μάλιστα να συμφωνήσω με μια φίλη να μου δώσει το καροτσάκι και κάτι καινούρια ρουχαλάκια της κορούλας της πόυ δεν είχε προλάβει να τα φορέσει και δεν της κάνουν πλέον. Ευτυχώς που το 30% των αμφιβολιών του γιατρού με συγκράτησε λίγο και δεν έβαψα το δωμάτιο του γιου μου ροζ! B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο ακτινολόγος του κέντρου που μου έκανε την αυχενική μου είπε ότι είχε βγάλει συμπέρασμα για το φύλο αλλά δε θα μου το έλεγε γιατί δεν ήταν 100% σίγουρος.

Ποιος ξέρει ποιο ήταν το συμπέρασμά του... :unsure:

Εγώ δεν ήθελα να μάθω το φύλο (στην πορεία μου άλλαξε τη γνώμη ο άντρας μου) οπότε σε εκείνη τη φάση δεν επέμενα!

Στη β' επιπέδου, επειδή άργησα και κατά 2 εβδομάδες να την κάνω, τα συμπεράσματα ήταν ασφαλέστατα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάκι μία θεία μου είχε 3 κορίτσια και στο 4ο της είχαν πει ότι είναι κορίτσι. όταν γεννήθηκε το μωράκι ήταν αγόρι. εκεί να δεις έκπληξη. :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vivianka έγραψε:

Τί να πω παιδιά....Σε μας η πλάκα είναι ότι και στον δεύτερο απλό υπέρηχο που έκανα λόγω διαβήτη και πάλι μου είπαν για κοριτσάκι κι έσπευσα μάλιστα να συμφωνήσω με μια φίλη να μου δώσει το καροτσάκι και κάτι καινούρια ρουχαλάκια της κορούλας της πόυ δεν είχε προλάβει να τα φορέσει και δεν της κάνουν πλέον. Ευτυχώς που το 30% των αμφιβολιών του γιατρού με συγκράτησε λίγο και δεν έβαψα το δωμάτιο του γιου μου ροζ! B)

Πωπω κόμπλα!

Κοίτα να δεις! Παραλλαγής το μπεμπάκι σου!

Βρε μπας και κάνει λάθος ο γιατρός σου που βλέπει γιο? :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το σκέφτηκα κι εγώ Ιφιγένεια για να είμαι ειλικρινής, αλλά ο δεύτερος γιατρός μου έδειξε και κάτι που προεξείχε και σίγουρα δεν ήταν ο λώρος! Δε λες που δεν έκαναν λάθος και στις μετρήσεις που αφορούν στην υγεία του μωρού- θα το επιβεβαιώσω στην αμνιοπαρακέντηση όμως, βλέπεις όποιος καεί στη χυλόπιτα φυσάει και το γιαούρτι χαχα :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

οταν εκανα αυχενικη ο γιατρος μου ειπε ΜΑΛΛΟΝ ΑΓΟΡΑΚΙ...στη συνεχεια ο γυναικολογος μου μου'πε πως ειναι ΑΓΟΡΑΚΙ...εντωμεταξυ απο την αρχη της εγκυμοσυνης ΝΙΩΘΩ ΠΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΑ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΑΚΙ,...και μεσω του μαμμυ μπηκα σε κατι "ιατρικες" ιστοσελιδες που βαζεις τα στοιχεια σου και σου βγαζει το φυλο...και ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΑΝ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

πριν 1.5 βδομαδα που ειχα το μηνιαιο ραντεβου στον γιατρο, μου'πε πως θα'ναι ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

και ο λογος γιατι ο παππους μου (80 χρονων) παντα καταλαβαινει το φυλο του μωρου απο το σχημα της κοιλιας και το προσωπο (απο 2 μηνων εγκυος) και παντα το βρισκει! και μου'λεγε πως οι γιατροι εκαναν λαθος και δεν ειναι αγορακι και επεμενε...

το'πα του γιατρου για τον παππου και γι'αυτο ΤΕΛΙΚΑ το εψαξε "καλυτερα" και μου'πε πως θα δωσει διπλωμα του παππου!!!

μεθαυριο παω για β επιπεδου!ΕΕΕ, εκει θα δειξει σιγουρα!!!

βεβαια πανω απ'ολα ειναι να'ναι καλα και γερο το μωρο και ο,τι φυλο ας ειναι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και σε μενα στον α επιπεδου μου ειπαν οτι ειναι κοριτσακι αλλα ειπαν επισης να μην το δεσουμε και κομπο.στην 16η εβδομαδα ανακαλυψαμε οτι ειναι αγορακι και μου το επιβεβαιωσαν και στον β επιπεδου μετα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vivianka έγραψε:

Αναρωτιεμαι γιατί εμένα μου είχαν πει κορίτσι κατά 70% και μάλιστα είχαν γράψει ένα μεγάλο F στη θέση του φύλου.

Τελικά εχθές στην 18η εβδομάδα, σε απλό υπέρηχο μου είπε ο γιατρός "μια χαρά τον βλέπω το γιο σας" και η αλήθεια είναι ότι αν και δε με πείραξε καθόλου γιατί το ζητούμενο είναι πάντα το παιδί να είναι γερό, ξαφνιάστηκα λίγο...

Αλήθεια, κορίτσια, εσάς σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο ή συνέβη μόνο σε μένα; :blink:

Και εμας στην αυχενικη μας ειπε μαλλον κορη και μετα, την 16η εβδομαδα, εγινε γιος!! Ειναι πολυ σπανιο να σου πει με σιγουρια το φυλο τοσο νωρις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΟ ΦΥΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΑΓΩΝΙΑ.....

ΤΟ ΣΥΜΦΩΝΗΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ.....

:P

ΕΧΟΥΝ ΣΚΑΣΕΙ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ, ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ!!!

ΗΤΑΝ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ...

ΧΑΧΑΧΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vivianka έγραψε:

Αναρωτιεμαι γιατί εμένα μου είχαν πει κορίτσι κατά 70% και μάλιστα είχαν γράψει ένα μεγάλο F στη θέση του φύλου.

Τελικά εχθές στην 18η εβδομάδα, σε απλό υπέρηχο μου είπε ο γιατρός "μια χαρά τον βλέπω το γιο σας" και η αλήθεια είναι ότι αν και δε με πείραξε καθόλου γιατί το ζητούμενο είναι πάντα το παιδί να είναι γερό, ξαφνιάστηκα λίγο...

Αλήθεια, κορίτσια, εσάς σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο ή συνέβη μόνο σε μένα; :blink:

καλημέρα!!!

εμας μας είπαν μάλλον αγόρι στην αυχενική αλλα τελικά ηταν κοριτσακι!!!!χαχαχα , στην αυχενική γίνετε μια μικρή εκτίμηση, δεν είναι ποτέ σίγουροι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δήμητρα23 έγραψε:

καλημέρα!!!

εμας μας είπαν μάλλον αγόρι στην αυχενική αλλα τελικά ηταν κοριτσακι!!!!χαχαχα , στην αυχενική γίνετε μια μικρή εκτίμηση, δεν είναι ποτέ σίγουροι.

Τελικά dimitra 23 να που γίνεται και το... αντίστροφο! Δηλαδή εμένα μου είπαν ότι το πιο πιθανό είναι να σου πουν κοριτσάκι και να σου προκύψει αγοράκι στην πορεία, αλλά αν από την αρχή σου πουν αγοράκι, τότε κάτι είδαν ανάμεσα στα ποδαράκια του, οπότε μάλλον ΔΕΝ κάνουν λάθος.

Βέβαια, εκτός από την αυχενική, εμάς μας έκρυβε τα ...αξεσουάρ του και τη 15η εβδομάδα στον τακτικό υπέρηχο που κάνω λόγω του διαβήτη μου και μόνο τη 18η εβδομάδα μας έκανε την έκπληξη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και σε εμας κατι αναλογο συνεβη...στην αυχενικη μας ειπαν οτι κατα 75% ειναι αγορακι, στον επομενο υπερηχο δεν ανεφερε τιποτα ο γιατρος κ στην β επιπεδου μαθαμε οτι ειναι κοριτσακι..

παντως εχω ακουει απο πολλους οτι μεχρι το τελος τους ελεγαν οτι περιμενουν κοριτσι και στην γεννα διαπιστωσαν οτι τελικα ηταν αγορακι........τι να πω..δεν ξερω..γερο να ειναι πανω απο ολα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vivianka καλημερα... εγω απο ιστοριες που ξερω απο φιλες μου ξερω οτι σε πολλες που ειχαν αγορακι στην αρχη η δεν το εβλεπαν γιατι ειχε τα ποδια μπροστα η για καποιους αλλους λογους δεν φαινοταν και το ειδαν στον 5ο μηνα... ! Συμβαινει και με τα κοριτσακια βεβαια αυτο...!!!

Εμενα ο γιατρος μου το ειδε στην αυχενικη διαφανεια... φαινοταν πεντακαθαρα γιατι ο μικρος ηταν ανασκελα για πολλους μηνες... !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαααα!! Το βαφτηστηρι μου ηταν κοριτσακι μεχρι να γεννηθει!!! Χαρες ο κουμπαρος μου- εχει αλλους δυο γιους!!! Οταν του ειπαν να σας ζησει ο γιος.ρωτουσα τη νοσοκομα ειναι σηγουρα δικο μου παιδι...μηπος κανετε καποιο λαθος!!! Και ναι αυτοι ειχαν βαψει ροζ το δοματιο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"κεσιλια" έγραψε:

Χαααα!! Το βαφτηστηρι μου ηταν κοριτσακι μεχρι να γεννηθει!!! Χαρες ο κουμπαρος μου- εχει αλλους δυο γιους!!! Οταν του ειπαν να σας ζησει ο γιος.ρωτουσα τη νοσοκομα ειναι σηγουρα δικο μου παιδι...μηπος κανετε καποιο λαθος!!! Και ναι αυτοι ειχαν βαψει ροζ το δοματιο!!!

Αυτό κι αν είναι!!! Μα καλά, ούτε στη β΄επιπέδου είχαν δει τίποτα; :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουτε!! Ειχε πολυ γελιο ασε!!! Στο τελος ειπε δε με αγαπαει ο θεος δε μου δινει κοριτσακι. Χαμος εγινε στο νοσοκομειο...αν δεν ειχε την χαρακτιριστικη μυταρα τοθ φανταζομαια κομα θα αμφισβητουσε οτι ειναι γιος του!!! Περιττον να σου οω οτι το δοματιο του ειναι ακομα ροζ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Και γω ποτέ δε το προτιμούσα, ας ελπίσουμε οι υπόλοιπες επαφές να είναι καλές και να έρθει το σπορακι🤞 Εμένα υπάρχουν διάφορες καταστάσεις που είχαν τύχει και είχαν συνδεθεί με την εγκυμοσύνη αυτή, που νομίζω συνεχώς θα μου περνάει από το μυαλό, τουλάχιστον όσο περνάει ο καιρός λίγο λίγο απαλύνουν, Συνέχεια βλέπω πεταλουδιτσες να με περιτριγυριζουν και σκέφτομαι πως αυτές οι πεταλουδιτσες είναι τόσο μικρές όσο και αυτό το μωρακι όταν έφυγε και πέταξε ψηλά στον ουρανό, είναι στιγμές που περνάει από το μυαλό μου έντονα και σκέφτομαι πωπω πως μπορεί να αλλάξει η ζωή έτσι....πως να μην είναι δύσκολο ψυχολογικά μετά; πραγματικά έχουμε τόση δύναμη μέσα μας 
    • Κοριτσια μ πως είστε; Εγω εισαγωγή νοσοκομειο λόγω συσπάσεων. Εχθες το βραδυ εκανα μια μεγαλη πέτρωσε ολη η κοιλιά κ κράτησε καποια λεπτα. Σημερα πρωι μιλησα με την γιατρό μ κ μ ζήτησε να με δει. Οντως μ ειπε κανω συσπασούλες κ με κράτησε μεσα για ενδοφλέβιο μαγνήσιο. Εχω απο τις 5:30 το απογευμα να κανω, θελω μα πιστευω πως εκανε δουλεια το Mg κ δεν θα ξανακάνω. Κοριτσια εσεις παίρνετε μαγνήσιο; Εμενα δεν μ είχε ξεκινήσει
    • Γλυκούλα μου!! 🥹🥹🥹   Καλό μήνα κορίτσια!!! Καλό καλοκαίρι!! Σήμερα πήγαμε σε ένα παραλιακό μαγαζί με τον άντρα μου και τους κουμπάρους μας και τα παιδιά μας και ήταν μαγικά!! Μου ρθε επιθυμία για μπύρα βαρελίσια, πήρα μια μεγάλη το ευχαριστήθηκε η ψυχή μου!! Και μετά σκεφτόμουν λες αυτή να ήταν η τελευταία μπύρα του καλοκαιριού;; Να μην μπορέσω να πιω άλλη;; Χάχαχα του τρελού!! 
    • Ρένα μου κ η μεγάλη μου η κόρη από τη μια στιγμή στην άλλη άλλαξε από αλεσμένα σε κομμάτια! Οπότε μην ανησυχείς! Λίγο προσοχή μόνο, μην την αφήνεις μόνη της να τρώει! Κάποιος να είναι συνέχεια μαζί της!    Εμείς τρώμε και φρούτα κ μεσημεριανό σαν μεγαλύτερες 😂😂😂😂😂  Τώρα που πάμε κούνιες η δικιά μου είναι από τις μεγαλύτερες! Ενώ πριν 1 χρόνο ήταν από τα μικρότερα κ φοβόμουν μην την πάρει κανένας αμπαριζα καθώς έτρεχε 😂😂 πως αλλάζουν οι καιροί 😂😂
    • Πόσο γλυκιά κίνηση αυτή που έκανες κορίτσι μου..... Δεν θα ξεχάσω όσο ακόμα πενθουσα το μωρό μου και ανάρρωνα από την αποξεση, σε μια βόλτα με τον καλό μου είδα ένα μικρό κοριτσάκι με την μαμά του. Το κοίταξα στιγμιαία, γιατί με πονούσε πολύ η εικόνα, ήταν σαν να μου έστριβαν το μαχαίρι στην πληγή, αλλά ο άντρας μου το κατάλαβε. Μην στεναχωριέσαι μου είπε, σύντομα θα έχεις και εσύ το παιδάκι μας. Μου φάνηκαν τόσο κενά λόγια, λόγια παρηγοριάς, αλλά είχε δίκιο. Η υπέροχη κορούλα μου ήταν πολύ κοντά, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να μην το βάλω κάτω 🫶🌈🌈
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...