Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προφητειες


liberty81

Recommended Posts

Πιστευετε στις προφητειες?για τη συντελεια,τον αντιχριστο,τις καταστροφες?στον νοστραδαμο,στην αποκαλυψη του Ιωαννη..Ο νοστραδαμος αν και δεν ειναι ορθοδοξος και νομιζω πως διαψευτηκε κιολας για το τελος του κοσμου,τα πιστευετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου πω για τον νοστραδαμο δεν ειμαι σιγουρη οτι πιστευω...αλλα στην συντελεια του κοσμου ναι πιστευω!το εχω διαβασει σε αρκετα βιβλια θρησκευτικα κ πραγματικα θα ειναι τρομερο το τελος του κοσμου :( μετα απ'αυτο ο θεος θα μας κρινει εναν εναν ξεχωριστα για τις αμαρτιες μας μπροστα σε ολους τους ανθρωπους κ σε ολους τους αγιους..ο καθενας θα παρει τη θεση που του αρμοζει..ξερω ξερω ακουγομαι λιγο ''αστεια'' να το πω,αλλα πραγματικα αυτα που διαβασα δεν μου φαινονται καθολου αστεια....δεν ξερω αν αυτο το τελος του κοσμου θα ειναι το 2012 που ισχυριζονται ο επιστημονες,αλλα σιγουρα θα υπαρξει...μεσα στα βιβλια που διαβαζω εχω βρει την ουσια...δυσκολο να το εξηγησω αλλα μεσα μου νιωθω οτι ξερω τα παντα....κ ενας γεροντας ασκητης ειχε πει:"αυτοι που γνωριζουν την αληθεια του θεου κ δεν την τηρουν θα πανε πιο χαμηλα στην κολαση απ'αυτους που δεν την ξερουν καθολου"

αμα μπορεσω να το βρω θα σου γραψω ενα αποσπασμα απο την συντελεια του κοσμου οπως την ασπαζονται καποιοι παλιοι μεγαλοι γεροντες ασκητες! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

manoula3 έγραψε:

αμα μπορεσω να το βρω θα σου γραψω ενα αποσπασμα απο την συντελεια του κοσμου οπως την ασπαζονται καποιοι παλιοι μεγαλοι γεροντες ασκητες! :)

Ναι αν μπορεις γραψτα μας! Πιστευω οτι θ ακαταστραφει ο κοσμος και θα ξαναγεννηθει απο τις σταχτες του. Στην ουσια οι προφητιες της Αγιας Γραφης προμηνιουν με συμβολισμους ολα αυτα που συμβαινουν σημερα (κλιμα, πολεμοι κλπ)

ΕΙναι τρομερο αυτο που εγραφε η αποκαλυψη, ότι θα μπει ο σατανας στα σπιτια μας και θα εχει τα κερατα του στις σκεπες μας (τηλεοραση)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν, κατ' αρχήν, να πούμε ότι δε λένε οι επιστήμονες για συντέλεια του κόσμου το 2012, αλλά το ημερολόγιο των Μάγια, τρέχα γύρευε δηλαδή...

Η συντέλεια του κόσμου, σύμφωνα με την ορθόδοξη θεολογία, δεν πρόκειται να είναι καταστροφή αλλά μεταμόρφωση. Πρόκειται, μάλλον, για την αποκατάσταση της φθοράς και του θανάτου και όχι για την κυριαρχία τους!!!

Ο Θεός δεν είναι δικαστής. Δε θα μας βάλει κάτω και θ' αρχίσει τον κατάλογο των αμαρτιών μας. Ο Θεός είναι αγάπη. Και μέσα σ' αυτήν την αγάπη του, δηλαδή στην ίδια τη χάρη του, θα μας τυλίξει. Κατά τον Μάξιμο Ομολογητή, ο παράδεισος είναι η ζωή εντός της θείας χάριτος. Η κόλαση είναι επίσης ζωή εντός της θείας χάριτος, γιατί ο Θεός βρίσκεται παντού και δεν απουσιάζει από πουθενά, μόνο που οι "κολασμένοι" θα νιώθουν αυτήν την αγάπη να τους καίει, γιατί οι ίδιοι την απέρριψαν.

Τα δικανικά σχήματα του τύπου: κρινόμαστε και πάει ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του, είναι λίγο μπακαλίστικα, και ανήκουν κατ' εξοχήν στη Ρωμαιοκαθολική θεολογία που υπερτόνισε τη θεία δικαιοσύνη και σχεδόν εξαφάνισε τη θεία αγάπη (με εξαιρέσεις πάντα).

Εγώ έχω σταματήσει να ασχολούμαι με διάφορες προφητείες, είτε ανήκουν σε ορθόδοξους γέροντες, είτε στο Νοστράδαμο, είτε στους Μάγια, και έχω βρει την ησυχία μου!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ενταξει κ βεβαι η αγια γραφη ειναι το πιο σιγουρο κ σημαντικο βιβλιο..ολα ειναι γραμμενα εκει κ ολα θα συμβουν!!εγω εχω διαβασει σχεδον 3 φορες τους 4 μεγαλους τομους του μεγα γεροντικου!!!!!!!!!!!!πραγματικα πλημμυρισε η καρδια κ η ψυχη μου συναισθηματα κ ενιωσα τοσο ευτυχισμενη που σιγουρευομουν οτι ο θεος ειναι διπλα μας!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η Αγία Γραφή δεν είναι η απάντηση σε όλα!

Είναι ένα μέρος της Παράδοσης που είναι ευρύτερη και αποτελείται από το σύνολο των συγγραμμάτων (Πατέρες, Γέροντες, λειτουργικά βιβλία) και της ζωής της Εκκλησίας.

Χωρίς τους Πατέρες, ερμηνεύουμε τη Γραφή όπως μας κατέβει, και κάνουμε δικό μας Χριστιανισμό (ουσιαστικά αυτό έκανε ο Προτεσταντισμός). Είναι το sola scriptura (μόνο η Γραφή) που πρεσβεύει η θεολογία της Διαμαρτύρησης (Προτεσταντισμός). Αντίθετα, η Ορθόδοξη Εκκλησία τοποθετεί τη Γραφή στα ορθά πλαίσια, δηλ. εκείνα της ευρύτερης παράδοσης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο το κειμενο το βρηκα τωραστο ινερνετ..ειναι λογια του ιησου απ'την αγια γραφη!!φοβερα!ανατριχιασα!

Όταν ο Ιησούς βγήκε από το ναό και ξεκίνησε να φύγει, ήρθαν οι μαθητές Του για να του δείξουν τα οικοδομήματα του ναού. Ο Ιησούς όμως τους είπε: "Τα βλέπετε όλα αυτά; Σας διαβεβαιώνω πως δε θα μείνει εδώ πέτρα πάνω στη πέτρα, όλα θα γκρεμιστούν".

Ύστερα ο Ιησούς πήγε και κάθισε στο όρος των ελαιών. κι ήρθαν οι μαθητές Του και τον ρώτησαν ιδιαιτέρως: "Πες μας, πότε θα γίνουν αυτά, και ποιό σημάδι θα δείξει πως πλησιάζει η συντέλεια του κόσμου;"

Ο Ιησούς τους απάντησε: "Προσέχετε μη σας ξεγελάσει κανείς. Γιατί πολλοί θα εμφανιστούν επί τω ονόματί μου λέγοντες, εγώ ειμί ο Χριστός, και θα παραπλανήσουν πολλούς. Τότε θα ακούσετε πως γίνονται πόλεμοι, ή προετοιμάζονται πόλεμοι, προσέξτε να μην ταραχτείτε, γιατί όλα αυτά πρέπει να γίνουν, αλλά δεν είναι ακόμη το τέλος. Γιατί το ένα έθνος θα ξεσηκωθεί ενάντια στο άλλο και το ένα βασίλειο ενάντια στο άλλο, και θα πέσει πείνα και θα γίνουν σεισμοί σε διάφορους τόπους. Όλα αυτά όμως είναι σαν τους πρώτους πόνους της γέννας.

Επίσης, θα παραδώσει αδερφός τον αδερφό στο θάνατο, και πατέρας το παιδί. Και θα ξεσηκωθούν τα παιδιά να θανατώσουν τους γονείς. Όλοι θα σας μισούν εξαιτίας Μου. Όποιος όμως μείνει σταθερός ως το τέλος, αυτός θα σωθεί.

Εκείνες όμως τις μέρες, ύστερα από τα δεινά εκείνα, ο ήλιος θα σκοτεινιάσει και το φεγγάρι δε θα δείνει πια το φως του, τα άστρα θα πέφτουν από τον ουρανό, και οι ουράνιες δυνάμεις που κρατούν την τάξη του σύμπαντος θα διασαλευτούν. Τότε θα δουν τον Υιό του Ανθρώπου να έρχεται πάνω σε σύννεφα με πολλή δύναμη και δόξα. Θα στείλει τότε τους αγγέλους και θα συνάξει τους εκλεκτούς Του από τα τέσσερα σημεία του ορίζοντα, απ' όλα τα πέρατα της γης.

Πάρτε μάθημα από τη συκιά: όταν πια μαλακώσουν τα κλαδιά της και βγάλουν φύλλα, καταλαβαίνετε ότι πλησιάζει το καλοκαίρι. Έτσι και σεις, όταν δείτε να γίνονται αυτά, να καταλάβετε ότι πλησιάζει το τέλος, ότι βρίσκεται πολύ κοντά.

Σας βεβαιώνω πως όλα αυτά θα γίνουν όσο ακόμη ζουν οι άνθρωποι αυτής της γενιάς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, αυτά τα είπε ο Χριστός επειδή αυτά ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΑΑΝΤΑ!!!!!

Πότε δεν υπήρχαν πόλεμοι, εμφύλιοι πόλεμοι, πείνα, σεισμοί και όλα αυτά τα δεινά τέλος πάντων;

Θέλει να μας δώσει το μήνυμα ότι πρέπει να είμαστε πάντοτε έτοιμοι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

manoula3 έγραψε:

ενταξει κ βεβαι η αγια γραφη ειναι το πιο σιγουρο κ σημαντικο βιβλιο..ολα ειναι γραμμενα εκει κ ολα θα συμβουν!!εγω εχω διαβασει σχεδον 3 φορες τους 4 μεγαλους τομους του μεγα γεροντικου!!!!!!!!!!!!πραγματικα πλημμυρισε η καρδια κ η ψυχη μου συναισθηματα κ ενιωσα τοσο ευτυχισμενη που σιγουρευομουν οτι ο θεος ειναι διπλα μας!!!!!!!!!

μα είναι δίπλα μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Η Αγία Γραφή δεν είναι η απάντηση σε όλα!

Είναι ένα μέρος της Παράδοσης που είναι ευρύτερη και αποτελείται από το σύνολο των συγγραμμάτων (Πατέρες, Γέροντες, λειτουργικά βιβλία) και της ζωής της Εκκλησίας.

Χωρίς τους Πατέρες, ερμηνεύουμε τη Γραφή όπως μας κατέβει, και κάνουμε δικό μας Χριστιανισμό (ουσιαστικά αυτό έκανε ο Προτεσταντισμός). Είναι το sola scriptura (μόνο η Γραφή) που πρεσβεύει η θεολογία της Διαμαρτύρησης (Προτεσταντισμός). Αντίθετα, η Ορθόδοξη Εκκλησία τοποθετεί τη Γραφή στα ορθά πλαίσια, δηλ. εκείνα της ευρύτερης παράδοσης.

:cheer::cheer::cheer:;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΟΛΑ ΤΟ ΔΕΙΧΝΟΥΝ

Δυστυχώς χρόνος δεν υπάρχει!!!!!!!!!

''Πότε'' δεν υπάρχει.................

Ο χρόνος δεν υφίσταται για τον Θεό, αφού αυτός τον δημιούργησε!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tην αποκαλυψη δεν αντεξα να την τελειωσω γιατι ειχα ανατριχιασει...θα τολμουσα να πω οτι μου φαινονται ολα αοριστα που πιανουν ολα οσα συμβαινουν καθεμερινα,τα οσα γραφτηκαν και ειναι διαχρονικα..πιστευω σε αλλο τελος οχι στη συντελεια αυτη καθ αυτη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχα

Όχι βέβαια! :laugh:

Δεν πιστευω σε κάθε είδους ''προφητεία''.Για εμένα προφητείες είναι το λιώσιμο των πάγων,η έλλειψη νερού,η καταστροφή του πλανήτη γενικότερα με ό,τι συνεπάγεται αυτό.Όσα δηλαδή λένε οι σοβαροί επιστήμονες και οι παγκόσμιες μελέτες

Παρολαυτά,διάβασα όλες τις απόψεις πολύ προσεκτικά και συμφωνώ απόλυτα με την Άννα Μαρία-Θέλω να γίνω μαμά! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ κορίτσια αγχώνομαι πάρα πολύ με όλα αυτά και δεν πολύ ασχολούμαι

ακόμα και ταινίες με το θέμα αυτό να δείχνει στην tv δεν τις βλέπω...

μη με περάσετε για χαζή αλλά θέλω να ζήσω ακόμα πολλά και με αγχώνει το σκεπτικό ότι ίσως να μην προλάβω να ζήσω αρκετά.

:S:dry::(:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bell έγραψε:

μπελλα με τρομαξες καλε!πειτε μου βρε κοριτσια τελικα ποιανου προβλεψη ειναι αυτη για το 2012??εχω μπερδευτει! :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bell έγραψε:

Χαχα,έλεος δηλαδή :laugh:

Μιλάει για πολέμους,φυσικές καταστροφές...Πράγματα δηλαδή που ούτως ή άλλως θα γίνουν.Αλλά στο σημείο που έλεγε να ακυρώσω την κομμώτρια,τον οδοντίαντρο και να κάτσω στο κρεβάτι με πίτσες όλη μέρα... :P:P:P Ε,εντάξει!Υποτιμούν πάααρα πολύ την νοημοσύνη μας :S

Επίσης με τα σύγχρονα μέσα δεν είναι δυνατόν να μην αναγνωριστεί οτιδίποτε μπει στην τροχιά της Γης.

-- Οι δεκατρείς κρανίων κρυστάλλινα Μάγια (πραγματοποιηθεί στο δέκατο ένατο αιώνα) θα εκδώσει ένα μήνυμα στις 21 Δεκεμβρίου 2012, εάν είναι όλα μαζί.

Ναι,καλά... :P Και αν η γιαγιά μου είχε ρόδες θα ήταν πατίνι :silly:

Γενικότερα αναφέρει κάποια πράγματα που ούτως ή άλλως γίνονται και θα γίνονται μέχρι τότε(πχ.πόλεμος).Και όλα ξεκινούν πριν την 21η Δεκεμβρίου 2012...

Κορίτσια συγνώμη που επιμένω τόσο,αλλά νευριάζω πολύ με κάτι τέτοια άρθρα! :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αλήθεια είναι ότι τα πράγματα είναι χειρότερα από ποτέ κορίτσια! Όσο απαισιόδοξο και αν ακούγεται- αν και κατά την γνώμη μου ο άνθρωπος που πιστεύει στον θεό δεν έχει να φοβηθεί τίποτα -μία από της προφητείες που απλά με κάνει να πιστεύω ότι τα πράγματα πάνε προς το τέλος είναι του Κοσμά του Αιτωλού Τα πιάτα σας θα είναι γεμάτα, αλλά τα φαγητά δεν θα τρώγονται». Και: «Θα έρθει καιρός που θα χετε απ’ όλα τα αγαθά, αλλά δεν θα κοιτάτε (=τολμάτε) να τα φάτε. Πραγματικά έχετε συνειδητοποιήσει πόσες επιδημίες προέρχονται τα τελευταία χρόνια από τα τρόφιμα –τρελές αγελάδες-μεταλλαγμένα τρόφιμα-γρίπη των χήρων και συνεχίζεται !

Επίσης κατά την γνώμη μου το σφράγισμα έχει αρχίσει ..το ΑΜΚΑ έχει περάσει χωρίς κανένας να πάρει χαμπάρι σου λέει ο φαρμακοποιός από 1η Οκτωβρίου αν δεν πας να το βγάλεις δεν μπορείς να πάρεις φάρμακα ή να πας στο νοσοκομείο ή να δουλέψεις και συνεχίζουμε το κύριο μέλημά τους είναι να γίνουν όλα ηλεκτρονικά δηλαδή η καρτούλα που βγαίνει τώρα είναι απλά ένα χαρτάκι ο σκοπός όμως είναι μελλοντικά να υπάρχει κάρτα με τσιπ έτσι ώστε όταν πας στον γιατρό να την χτυπάει και αυτόματα να βγαίνουν όλα τα στοιχεία σου και να καταχωρούνται κεντρικά .Και έλεγε ο γέροντας Παίσιος στο τέλος θα πουν «οι κάρτες χάνονται ,ή κλέβονται για αυτό καλύτερα να το έχουμε στο δέρμα μας….» Άρα σκέφτομαι και εγώ με το μικρό μου το μυαλό να γίνουμε ένας αριθμός που θα γνωρίζουν ανά πάσα στιγμή από έναν δορυφόρο που βρισκόμαστε;;;;; Για ποια ελευθερία μιλάμε; πόσο μακρινά αλήθεια σας φαίνονται;;;;; :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα πραγματα δεν πηγαινουν καλα..καταστροφες ολα...αλλα παντα ετσι δεν ηταν?ολες οι εποχες τετοια δεν ειχαν?δεν ξερω αν βλασφημω αυτη τη στιγμη αλλα μου μοιαζουν σαν καλα παραμυθακια ολα αυτα...οχι οτι δεν θα γινει αλλα οχι με τον τροπο που το παρουσιαζουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thaumatheo έγραψε:

Η αλήθεια είναι ότι τα πράγματα είναι χειρότερα από ποτέ κορίτσια! Όσο απαισιόδοξο και αν ακούγεται- αν και κατά την γνώμη μου ο άνθρωπος που πιστεύει στον θεό δεν έχει να φοβηθεί τίποτα -μία από της προφητείες που απλά με κάνει να πιστεύω ότι τα πράγματα πάνε προς το τέλος είναι του Κοσμά του Αιτωλού Τα πιάτα σας θα είναι γεμάτα, αλλά τα φαγητά δεν θα τρώγονται». Και: «Θα έρθει καιρός που θα χετε απ’ όλα τα αγαθά, αλλά δεν θα κοιτάτε (=τολμάτε) να τα φάτε. Πραγματικά έχετε συνειδητοποιήσει πόσες επιδημίες προέρχονται τα τελευταία χρόνια από τα τρόφιμα –τρελές αγελάδες-μεταλλαγμένα τρόφιμα-γρίπη των χήρων και συνεχίζεται !

Επίσης κατά την γνώμη μου το σφράγισμα έχει αρχίσει ..το ΑΜΚΑ έχει περάσει χωρίς κανένας να πάρει χαμπάρι σου λέει ο φαρμακοποιός από 1η Οκτωβρίου αν δεν πας να το βγάλεις δεν μπορείς να πάρεις φάρμακα ή να πας στο νοσοκομείο ή να δουλέψεις και συνεχίζουμε το κύριο μέλημά τους είναι να γίνουν όλα ηλεκτρονικά δηλαδή η καρτούλα που βγαίνει τώρα είναι απλά ένα χαρτάκι ο σκοπός όμως είναι μελλοντικά να υπάρχει κάρτα με τσιπ έτσι ώστε όταν πας στον γιατρό να την χτυπάει και αυτόματα να βγαίνουν όλα τα στοιχεία σου και να καταχωρούνται κεντρικά .Και έλεγε ο γέροντας Παίσιος στο τέλος θα πουν «οι κάρτες χάνονται ,ή κλέβονται για αυτό καλύτερα να το έχουμε στο δέρμα μας….» Άρα σκέφτομαι και εγώ με το μικρό μου το μυαλό να γίνουμε ένας αριθμός που θα γνωρίζουν ανά πάσα στιγμή από έναν δορυφόρο που βρισκόμαστε;;;;; Για ποια ελευθερία μιλάμε; πόσο μακρινά αλήθεια σας φαίνονται;;;;; :unsure:

πω πω ανατριχισα!!!εχω διαβασει πολυ γεροντα παισιο κ κοσμα αιτωλο κ μπορω να πω πως ηταν πραγματι ανθρωποι φωτισμενοι απ'το θεο!!τα λογια τους ηταν λογια του θεου κ ειπωθηκαν για να μας προετοιμασουν!! αυτα τα λογια αντιστοιχουν στο παρελθον,ειτε στο παρον ειτε στο μελλονεχουν επαληθευτει κ συνεχιζουν να επαληθευονται!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...