Μετάβαση σε περιεχόμενο

θηλασμός + βάρος μωρού


Recommended Posts

κοριτσια καλησπέρα!

Όπως έχω αναφέρει ξανά, θηλάζω αποκλειστικά την κόρη μου και δεν έχω σκοπό να σταματήσω σύντομα! προέκυψε ομως κάτι που με στεναχώρησε καπως, το μωρό πήρε βάρος αυτό το μήνα αλλά όχι όσο θα ήταν απόλυτα ικανοποιητικό:[δηλαδή, το βάρος τον προηγουμενο μήνα ήταν 4490gr(86 ημερών) και εχθές που την ζυγίσαμε (4μηνών και 3ημέρες) είναι 4990gr], δεν προχωράει δηλαδή ακριβώς πάνω στην καμπύλη του βάρους οπως προηγουμένως αλλά έχει πέσει ελάχιστα πιο κάτω.Ο γιατρός είπε ότι το παιδί είναι μια χαρά αλλά εμένα με έποιασαν οι ανυσηχίες μου.Φοβάμαι πως αν δεν πάρει το σωστό βάρος τον επόμενο μήνα θα δώσουμε ξένο γάλα, πράγμα που δεν το θέλω καθόλου!!Το παιδί (όπως έχω ξαναπεί εδώ) έχει κολλήσει πάνω μου τον τελευταίο καιρό και γι αυτό έχω την υποψία μήπως δεν καλύπτεται επαρκως και πεινάει συνέχεια. Μήπως έχω κάνει κάποιο λάθος στην διατροφή μου και δεν παραγεται αρκετό γάλα; έχετε να μου προτείνετε κατι για την διατροφη μου; :dry:

(επίσης ο γιατρός μου είπε ότι οι σκέψεις και οι ανυσηχίες μου, είναι "τραβηγμένες απ΄τα μαλλιά") :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα συμφωνήσω με το γιατρό σου!!! Κι εμένα η μπέμπα μου όσο καιρό τη θήλαζα ήταν αδυνατούλα και δεν έπαιρνε το βάρος που αντιστοιχούσε στις καμπύλες της. Η παιδίατρος μου είχε πει ότι όλα είναι καλά και δεν ανήσυχούσα, αντίθετα έλεγα ότι θα γίνει μοντέλο η μικρή...

Τα μωράκια που θηλάζουν είναι συνήθως πιο αδυνατούλια, μην ανησυχείς!

Και μην ακούω για ξένα γάλατα από τη στιγμή που ο γιατρός σου είπε ότι είσαστε καλά!

Μου θυμίζεις την πεθερά μου και τον πατέρα μου η οποίοι είχαν λυσσάξει να δώσω ξένο γάλα στο παιδί γιατί δε χορταίνει. Και όσο μου το έλεγαν, τόσο περισσότερο πείσμωνα εγώ και σκοτωνόμασταν!!! Χε χε ωραίες εποχές... :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακριβώς κατι αντίστοιχο έχω πάθει κι εγω, ξένο γάλα δεν θελω με τπτ να δώσω στην μπουμπυ μου! Κι εμένα με έχουν πρήξει να δώσω "μπουκάλι" αλλά εγώ επιμένω στο θηλασμό, όμως πανικοβλήθηκα μετά την τελευταία εξεταση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην πανικοβαλλεσαι καλε.....αφου ο γιατρος σου ειπε οτι ολα ειναι καλα μην αγχωνεσαι εσυ....εχεις μετρησει ποσο γαλα εχεις;;;;;;;;για φαγητα ξερω πως οι σουπες κανουν πολυ καλο σε μια γυναικα που θηλαζει....φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιταξε αυτο θα φανε τον αλλο μηνα αν οντωσ πρεπει να δωσεισ ξενο εβαλε μισο κιλο καλα ειναι βεβαια σαν βαροσ δεν ειναι και παρα πολλα εμενα τοτε ηταν 900γρ πιο πολυ απο σενα.βαζει καθε μηνα ενα κιλο με 900γρ αλλα οπωσ εχουμε πει ολα τα παιδια εχουν αλλη αναπτυξη εγω ημουνα σαν μωρο αδυνατο 2 κιλα γεννηθηκα και ενοσ χρονων ημουνα 7500

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μωρό σου πήρε μια χαρά βάρος . Σε αυτό το μήνα εμένα πήρε πιο λίγο και η γιατρός γκρίνιαζε ,γιατί πέσαμε καμπύλη και μας έβαλε να κάνουμε καλλιέργεια ούρων. Τον άλλο μήνα τα ίδια και μετά πήραμε πο΄λύ. Δε σημαίνει ότι θα άίρνει κάθε μήνα ακριβώς το ίδιο. Με το θηλασμό δεχόμαστε και πολύ λιγότερο. Αφού δεν ανησυχεί ο γιατρός τι ανησυχείς εσύ; Εγώ δεν ανησυχώ γιατι το βλέπω το μωράκι μου ότι χορταίνει μια χαρά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να ειπε ο γιατρος μια χαρά , τοτε σιγουρα ολα μια χαρα . Απο οτι λες εξάλλου ειναι λιγο πιο κατω απο την 50η καμπυλη αρα ολα καλα :)

Τα μωρα που θηλάζουν τους 3 πρωτους μηνες παιρνουν 750 γρμ το μηνα κατα μεσο ορο και τους επομενους 3 αυτο πεφτει στο 350γμ . Αρα το μωρο σου με τα 500 γρμ εβαλε το επιθυμητο βάρος ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ετσι ακριβως οπως τα λεει η ΛΑΛΑ ειναι. Μια χαρα βαρος πηρε το ωρο σου. Τι ηθελες δηλαδη να παιρνει ενα κιλο το μηνα. Μια χαρα ειναι το μωρακι σου μη σκεφτεσαι. Οι σωστοι γιατροι θα σου συστησουν γαλα σκονι μονο αν υπαρχει οντως προβλημα και δη σοβαρο. Αφου εχεις γιατρο που σε υποστηριζει κανε το σταυρο σου και μη μηλας. Και στοκατω κατω αμα δεν θελεις να δωσεις σκονι, δεν θα δωσεις. Ο γιατρος μονο να σε συμβουλεψει μπορει, η αποφαση ειναι παντα δικη σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

κοριτσια καλησπερα ειμαι καινουργια και θελω να σας ρωτησω για το βαρος. Γεννησα ενα κοριτσακι πριν 2.5 μηνες 3.600 θηλαζω αποκλειστικα και το βαρος της μικρης ανα βδομαδα δηλαδη παιρνει ποτε 90γρ τη βδομαδα ποτε 140γρ ποτε 180γρ τωρα ζυγιζει 5560γρ και ο παιδιατρος θελει να ξεκινησω ξενο εγω δεν θελω τι λετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλως ηρθες στην παρεα!!!

Οπως εγραψε κ η Λαλα παραπανω τους 3 1ους μηνες πρεπει να παιρνουν κατα μ.ο 750γρ το μηνα!εσενα πηρε σχεδον 2 κιλα σε 2.5 αρα ειστε μια χαρα!!!!!!

Γτ να δωσεις ξενο?Δεν το καταλαβαινω!!!

Συνεχιζε τον θηλασμο οποτε κ οσο θελει το νινακι σου κ απλα να βλεπεις τις πανες!6-8 βρεγμενες τη μερα!

Δε μ'αρεσει καθολου ο παιδιατρος σου! :P:(

Να σου ζησει η κορουλα σου! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν διάβασα όλες τις απαντήσεις αλλα..........τι θα πει σωστό βάρος?και τι έγινε άμα δεν ακολουθεί την ίδια καμπύλη,τι bullshit ακούν τα αυτάκια μου?ένα θα σου πω.....έκοψα το θηλασμό gt το μωρό μου δεν έπαιρνε το "ιδανικό βάρος" k πίστεψε με είχε πάρει μονο 290 gr δηλ λιγότερα από το δικό σου...ξέρεις ποσο έπαιρνε με τι σκόνη?350!!!!!!!!!!!!!!!!!κανε αυτό που λέει το ένστικτο σου!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα, αν ο γιατρος σου δεν ειναι ψηλος, μελαχρινος με γυμνασμενους κοιλιακους, δεν βρησκω λογω να τον εχεις ακομη για παιδιατρο! :laugh:

Ποσες πανες βρεχει την ημερα?

Το βλεπεις ανυσηχο?

Το βλεπεις να πιναει?

Σε λιγο καιρο θα εδραιωθει η γαλουχια σου και εσυ θα δωσεις ξενο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαδιά έγραψε:

κοριτσια καλησπερα ειμαι καινουργια και θελω να σας ρωτησω για το βαρος. Γεννησα ενα κοριτσακι πριν 2.5 μηνες 3.600 θηλαζω αποκλειστικα και το βαρος της μικρης ανα βδομαδα δηλαδη παιρνει ποτε 90γρ τη βδομαδα ποτε 140γρ ποτε 180γρ τωρα ζυγιζει 5560γρ και ο παιδιατρος θελει να ξεκινησω ξενο εγω δεν θελω τι λετε?

Τα μωρακια πρεπει να διπλασιασουν το βαρος γεννησης τους πρωτους εξι μηνες και να το εχουν τριπλασιασει σε εναν χρονο.Εχετε δηλαδη αλλους 3,5 μηνες για να παρει η μικρη σου 1.600 γρ.Εχει ηδη παρει 2 κιλα σε 2,5 μηνες πραγμα το οποιο ειναι πολυ πολυ καλο!

Ακολουθησε το ενστικτο σου και ολα θα πανε μια χαρα!

Για να βεβαιωθεις επισης οτι το μωρο σου τρωει ικανοποιητικα να μετρας 6 βρεμμενες πανες την ημερα.Βρεμμενες πανες οχι ασηκωτες...

Καλη συνεχεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

Κοιτα, αν ο γιατρος σου δεν ειναι ψηλος, μελαχρινος με γυμνασμενους κοιλιακους, δεν βρησκω λογω να τον εχεις ακομη για παιδιατρο! :laugh:

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

υγ.αν πραγματι βρηκες τετοιον παιδιατρο πες μας... :P:P:blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατινου υπαρχουν τετοιει παιδιατροι...θα ξαναγινω παιδι για μια εξετασουλα στα γρηγορα!!!

Περαν τουτου θηλαστε κορισται και μην ακουτε κανεναν!!! Ξερουμε τι ζορι τραβατε...τα εχουμε τραβηξει!!! Δυστιχως το "Επαγγελμα" μητερα ειναι τι πιο απαιτητητικο...αλλα ειναι και τι πιο πλουσιο σε απολαβες...το χαμογελο ικανοποιησης και το βλεμμα λατρειας ειναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΥΤΑ!!!!!

Ειναι πραγματικα πολυ δυσκολο να μην χωρταινει το μωρο σας αμα μονο θηλαζετε. Τα προβληματα αρχηζουν οταν αντλειτε με θηλασταρα κλπ. Βαλτε το μωρο στο στιθος, ανοιξτε το μαμυ και τσαταρετε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατινου υπαρχουν τετοιει παιδιατροι...θα ξαναγινω παιδι για μια εξετασουλα στα γρηγορα!!!

Περαν τουτου θηλαστε κορισται και μην ακουτε κανεναν!!! Ξερουμε τι ζορι τραβατε...τα εχουμε τραβηξει!!! Δυστιχως το "Επαγγελμα" μητερα ειναι τι πιο απαιτητητικο...αλλα ειναι και τι πιο πλουσιο σε απολαβες...το χαμογελο ικανοποιησης και το βλεμμα λατρειας ειναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΥΤΑ!!!!!

Ειναι πραγματικα πολυ δυσκολο να μην χωρταινει το μωρο σας αμα μονο θηλαζετε. Τα προβληματα αρχηζουν οταν αντλειτε με θηλασταρα κλπ. Βαλτε το μωρο στο στιθος, ανοιξτε το μαμυ και τσαταρετε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ευχαριστω για αυτα που μου ειπατε σημερα θα ερθει και ο παιδιατρος εχουμε εμβολιο της γαστρεντεριτιδας ευχομαι να μην εχει παρενεργειες θα τη ζυγισει και θα τα πουμε. :blink::dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαδιά έγραψε:

κοριτσια καλησπερα ειμαι καινουργια και θελω να σας ρωτησω για το βαρος. Γεννησα ενα κοριτσακι πριν 2.5 μηνες 3.600 θηλαζω αποκλειστικα και το βαρος της μικρης ανα βδομαδα δηλαδη παιρνει ποτε 90γρ τη βδομαδα ποτε 140γρ ποτε 180γρ τωρα ζυγιζει 5560γρ και ο παιδιατρος θελει να ξεκινησω ξενο εγω δεν θελω τι λετε?

ΚΑΛΕ ΤΙ ΛΕΕΙ?ΕΜΕΝΑ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 4+ΜΗΝΩΝ

ΕΙΝΑΙ 6750ΓΡ ΚΑΙ ΠΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ(ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΑ ΜΟΝΟ 47 ΜΕΡΕΣ,ΜΕΤΑ ΚΟΠΗΚΕ)ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΣ?

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΚΑΜΙΑ ΜΠΡΙΖΟΛΙΤΣΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

madia έγραψε:

κοριτσια ευχαριστω για αυτα που μου ειπατε σημερα θα ερθει και ο παιδιατρος εχουμε εμβολιο της γαστρεντεριτιδας ευχομαι να μην εχει παρενεργειες θα τη ζυγισει και θα τα πουμε. :blink::dry:

Είναι αυτό που το δίνουν σε σταγόνες; Μας είχε πει και ο δικός μας "έμπορας"-παιδίατρος να το κάνουμε, αλλα ρώτησε ο άντρας μου κάτι συναδέλφους του παιδίατρους και του είπαν όχι. Το έψαξε και είδε ότι έχει πολλές παρενέργειες. Είναι καινούριο εμβόλιο (3-4 χρόνια) και επειδή δεν ήταν αρκετά ασφαλές, δεν το κάναμε.

Όσο για βάρος.... Για ρώτα τον παιδίατρο που σου προτείνει το ξένο γάλα... Υπάρχει κανένας κίνδυνος για το παιδί που είναι 5600; Ποιός ο λόγος να βάλει περισσότερο βάρος, όταν είναι μέσα στις καμπύλες;

Και εμένα γεννήθηκε 3570γρ και τους τρεις πρωτους μήνες έβαζε 750γρ. Μετά πως ξέφυγε και έγινε 10,5 δεν ξέρω. Τώρα πάλι εχει μείνει στάσιμη και έχει βάλει 200γρ σε ένα μήνα. Όποιος τη βλέπει όμως μου λέει ότι είναι μια χαρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗ Η ΑΝΗΨΙΣ ΜΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΟΣ ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 8 ΚΙΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΗ ΣΑΝ ΒΑΡΟΣ ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΤΗΝ ΔΕΙΣ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΓΟΥΛΆΚΙΑ ΤΗΣ ΤΑ ΜΠΟΤΑΚΙΑΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΙ ΦΑΙ ΝΑ ΚΑΤΙ ΠΙΑΤΑΡΕΣ ΦΑΓΗΤΟ.Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟΥΣ 5 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 7 ΚΙΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΖΥΓΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΜΑ ΤΟΝ ΔΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΑ 70 ΠΟΝΤΟΥΣ ΥΨΟΣ.ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΕΙΝΑ ΟΛΑ ΣΧΕΤΙΚΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
    • Εγώ κοριτσάκι μου είχα από την 5η βδομάδα αίμα και καφέ μέχρι τον 4ο μήνα.. Αποκολλησουλες ήταν κ όλα πήγανε καλά!! Ή που το έχασες κ έγινε κάπου εκεί ανάμεσα ή που άλλαξε ο κύκλος σου αυτό το μήνα. Εγώ πχ τους 4-5 τελευταίους μήνες είχα ωορρηξία 11η μέρα βάσει τεστ κ αυτό το μήνα είχα θετικό 14η..  Καλούς διπλασιασμούς κοριτσάρα μου!!! Με το καλοοοοοοο
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...