Μετάβαση σε περιεχόμενο

έντονη κινητικότητα


HKROUST

Recommended Posts

Γειά σας, η μικρούλα μου, που είναι τώρα σχεδόν 5 μηνών, είναι γενικότερα ζωηρό μωρό. Μερικές φορές όμως παρουσιάζει πολύ έντονη κινητικότητα. Κουνάει χέρια, πόδια κάνει σαν τρελλό, λαχανιάζει, το έχω αγκαλιά και κάνει σαν να θέλει να κατέβει. Για να κοιμηθεί παιρνάει καμιά ώρα στο κρεβάτι της, με το παιχνίδι της να παίζει μουσική, με την πιπίλα της να τή βάζουμε και να την πετάει, με τα παιχνιδάκια να τα τρώει και να τα δαγκώνει. (το μόνο καλό είναι ότι κοιμάται μέχρι το πρωί). Τη βρίσκω πάντα με τα πόδια πάνω και το κεφάλι κάτω, χωρίς σεντόνια. Δεν ξέρω αν όλα αυτά είναι φυσιολογικά. Βλέπω και παιδιά φίλων που τρώνε κοιμούνται και γενικά είναι ήσυχα και λέω κάτι δεν πάει καλά. Σίγουρα το κάθε παιδί είναι διαφορετικό, αλλά με τρώει το αγχος. Διαβάζω και διάφορα για αυτισμούς, για το σύνδρομο έντονης κινητικότητας και δεν μπορώ να ησυχάσω.

Έχετε καμιά ιδέα. Τα παιδιά σας πώς συμπεριφέρονται?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΓΑΠΗΤΗ HKROUST ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ. ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΣΤΟ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΙΔΙΚΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΗΡΕΜΙΣΕΙΣ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΤΡΩΕΙ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ! ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΓΑΠΗΤΗ HKROUST ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ. ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΣΤΟ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΙΔΙΚΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΗΡΕΜΙΣΕΙΣ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΤΡΩΕΙ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ! ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΓΑΠΗΤΗ HKROUST ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ. ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΣΤΟ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΙΔΙΚΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΗΡΕΜΙΣΕΙΣ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΤΡΩΕΙ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ! ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου! καταρχην μην αγχωνεσαι,επισης και μενα πολυ ανησυχος ειναι ο μικρος:unsure: δυσκολα κοιμαται,οταν κοιμαται ειναι για λιγο, και ειχα ρωτησει την γιατρο μου και ειχε πει ειναι στο παιδι.αυτο μονο,τιποτα ανυσηχητικο.

συμφωνω να ρωτησεις την παιδιατρο σου για να σιγουρευτεις και να ηρεμησεις.

και να μην βαζεις κακες σκεψεις.να σου ζησει η μικρουλα.:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου! καταρχην μην αγχωνεσαι,επισης και μενα πολυ ανησυχος ειναι ο μικρος:unsure: δυσκολα κοιμαται,οταν κοιμαται ειναι για λιγο, και ειχα ρωτησει την γιατρο μου και ειχε πει ειναι στο παιδι.αυτο μονο,τιποτα ανυσηχητικο.

συμφωνω να ρωτησεις την παιδιατρο σου για να σιγουρευτεις και να ηρεμησεις.

και να μην βαζεις κακες σκεψεις.να σου ζησει η μικρουλα.:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου! καταρχην μην αγχωνεσαι,επισης και μενα πολυ ανησυχος ειναι ο μικρος:unsure: δυσκολα κοιμαται,οταν κοιμαται ειναι για λιγο, και ειχα ρωτησει την γιατρο μου και ειχε πει ειναι στο παιδι.αυτο μονο,τιποτα ανυσηχητικο.

συμφωνω να ρωτησεις την παιδιατρο σου για να σιγουρευτεις και να ηρεμησεις.

και να μην βαζεις κακες σκεψεις.να σου ζησει η μικρουλα.:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...