Μετάβαση σε περιεχόμενο

πως θα αυξησω την παραγωγη γαλακτος???????????


Recommended Posts

ΠΑΝΤΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΗΛ ΦΑΓΑΜΕ 4 ΦΟΡΕΣ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΤΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΦΑΓΕ ΜΟΝΟ ΣΤΗΘΟΣ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΑΦΑΕΙ ΞΕΝΟ....ΕΦΑΓΕ 7,30 ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑ 10 ΤΟΝ ΞΑΝΑΤΑΙΣΑ ΕΦΑΓΕ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΘΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΑΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΣΟ ΦΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΡΕΧΕΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΑΤΑΩ ΚΑΙ ΠΑΠ ΠΑΠ ΠΑΠ ΤΡΕΧΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΟΠΩΣ Η ΒΡΥΣΗ ΣΤΑΓΟΝΟΥΜΕΣ ΣΤΑΓΟΝΟΥΛΕΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 181
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΑΛΛΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΠΑΩ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΛΛΑ Θ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ...ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΛΕΟΝ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΡΩΕΙ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ...ΕΠΙΣΗΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΑΙΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΟΔΟ ΣΗΜΕΡΑ ΑΥΗΞΗΘΗΚΕ Η ΡΟΗ..ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΝΟΥΣ ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΥΠΕΦΕΡΑ ΜΑΚΑΡΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΙ ΠΕΡΑ ΕΤΣΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαλλο΄ν δε θα πονάς από εδώ και πέρα. Κι εγώ πονούσα φοβερα στην περίοδο κα ι 'ολα σταμάτησαν όταν γέννησα το πρώτο μου μωρό.

Να σου ζήσει το νινι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαλλο΄ν δε θα πονάς από εδώ και πέρα. Κι εγώ πονούσα φοβερα στην περίοδο κα ι 'ολα σταμάτησαν όταν γέννησα το πρώτο μου μωρό.

Να σου ζήσει το νινι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε εμενα παλι δεν περασε ο πονος ουτε μειωθηκε η ροη οπως μου λεγανε!νσυνεχισζω το ιδιο!

το οτι θα πας για δουλεια δεν ειναι εμποδιο στο θηλασμο!

εγω εργαζομαι 1 χρονο ηδη! το στηθος προσαρμοζεται στα νεα δεδομενα!

και αναλογα τι ωρες και ποσο θα εργαζεσαι ισως να μην χρειαζεσαι πολλες αντλησεις!

ποτε επιστρεφεις για δουλεια?

το μωρο ποιος θα το κρατα?

ποσο θα ειναι το μωρο?

τι ωραριο?

προσπαθησε το! δεν εχει διακοπει η απαραγωγη σου και μπορεις να επιστρεψεις στη αρχικη σου φαση(20-30 μηνΑ)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΩ ΑΠΟ ΤΟ 2 ΜΗΝΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΓΡΑΦΑ ΗΜΟΥΝΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΩ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ.ΠΑΩ 10 ΚΑΙ ΓΥΡΝΑΩ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 3 ΟΠΟΤΕ ΤΟΝ ΔΙΝΩ ΣΤΗΘΟΣ 9 4 7 10 ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΘΕΤΑΙ Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το οτι δεν πας πολλες ωρες ειναι καλα!

αυξησε τις φορες που θηλαζεις χωρις ωραριο!

ετσι θα αυξηθει και η παραγωγ σου τωρα που αρχισε να καθεται στο στηθος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nα σου ζησει το μωρακι !

εγω να σου πω την αληθεια με εναν τροπο αυξησα το γαλα μου

συνταγη της γιαγιας του αντρα μου ;)

χαλβας τυπου μακεδονικος ,μιλαμε ετρωγα ενα τεταρτο τη μερα!

κ απο γαλα δοξα τον θεο!!

παντως αλλοι που λενε μπυρες κ τετοια(χωρις αλκοολ εννοειτε)εμενα δε μου εκαναν τιποτα

ετρωγα λοιπον τον χαλβαδακο μου ,μεχρι που ειχα εθιστει!χαχαχα!

κ η μικρη δεν ξεκολλουσε απο τοση γλυκα!!

:laugh:

αχ! δυστυχως αναγκαστηκα να το σταματησω λογω των ισχυρων αντιβιοτικων που αναγκαστικα να παρω για την ψυξη που επαθα κ με βασανιζε μηνες!

καλη επιτυχια σου ευχομαι!

κανεις οτι καλυτερο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Hi k apo mena!egw den exw ginei manoula akoma alla elpizw suntoma...

h mhtera mou me 8hlaze gia pollous mhnes k panta leei oti etrwge polu ruzi.thn voh8hse para polu na exei mpoliko galataki!

xairomai pou olo k perissoteres mhteres 8hlazoune!

filia se oles tis manoules!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πως θα ειμαι σιγουρη οτι το μωρο μου δεν χρειαζεται συμπληρωμα; Την ταισα στις 17:30 περιπου 30 λεπτα και την αφησα στην μαμα μου γιατι ειχα μια δουλεια. Στις 19:00 εκλεγε και της εδωσε 45 ml που ειχα βγαλει νωριτερα με το θηλαστρο. Το ειπιε με μια ανασα και η γιαγια ξεκινησε τα κλασικα οτι το παιδι πειναει και δεν του φτανει το γαλα. Λετε να μην χορτενει με το γαλα μου. Ειναι 25 ημερων και εχει παρει μονο 380 γραμμαρια. Βγηκαμε απο το νοσοκομειο 2600 και σημερα ηταν 2980.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην ηλικια του μωρου σου εγω και μεχρι 3 μηνων ημουν ολη μερα με το στηθος εξω!!!ειχα κανει 5 ωρα συνεχομενου θηλασμου και μετα απο μιση ωρα εκλεγε και ηθελε και αλλο!!!! :side: Τωρα ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα αλλα ακομα δεν εχουμε σταθερα ωραρια θηλασμου μπορει να θελει ξανα στηθος πανω στο μισαωρο μπορει να αντεξει και μια η δυο ωρες χωρις στηθος

απλα μην κρατας ωρα και ταιζε την οποτε θελει η μονη σιγουρη μεθοδος :) καλο κουραγιο και καλη λοχεια!!!!! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θελω πολυ να την θηλασω αλλα εχω ξεκινησει ηδη να δουλευω 3 ωρες την ημερα τι να κανω εχετε να μου προτεινετε κατι για ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τραπεζα γαλακτος???εχεις θηλαστρο μπορεις τις ωρες που λειπεις να κανρεις αντλησεις???Γιατι γυρισες τοσο νωρις στην δουλεια ειναι δικη σου η επιχηρηση??εσυ ουτε καν δεν εχεις κατσει να σαραντησεις να επανελθει λιγο και ο οργανισμος σου σε μια σειρα μετα τη γεννα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα και από εμενα. πρώτη μου φορα, οποτε ας είστε λίγο επιεικείς με τα λάθη μου.γιατι δε γραφω ελληνικα????? λοιπον, εχω μια κορουλα 2,5 μηνων. δυσκολευτηκα αφανταστα με το θηλασμο. αυτη θηλαζε και εγω εκλαιγα απο τον πονο. τελικα στισ 35 μερες βρηκαμε ρυθμο. και τωρα δεν αλλαζω με τιποτα τη στιγμη του θηλασμου. ενα καταλαβα. απενοχοποιειστε το ξενο γαλα. οταν το μωρο δε χορταινει δεν ειναι εγκλημα να συμπληρωνεις και με ξενο. το βοηθας να ειναι χορτατο.και οταν ειναι χορτατο και ηρεμο το μωρο ειναι και η μαμα. και οταν ειναι ηρεμη η μαμα εχει και περισσοτερη ροη. υπομονη και επιμονη λοιπον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ειναι εγκλημα να συμπληρωνεις και με ξενο.οταν ειναι χορτατο και ηρεμο το μωρο ειναι και η μαμα.

βάσω82 δεν διαφωνει καμοια πανω σε αυτο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ειναι εγκλημα να συμπληρωνεις και με ξενο.οταν ειναι χορτατο και ηρεμο το μωρο ειναι και η μαμα.

βάσω82 δεν διαφωνει καμοια πανω σε αυτο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

didima έγραψε:

Πως θα ειμαι σιγουρη οτι το μωρο μου δεν χρειαζεται συμπληρωμα; Την ταισα στις 17:30 περιπου 30 λεπτα και την αφησα στην μαμα μου γιατι ειχα μια δουλεια. Στις 19:00 εκλεγε και της εδωσε 45 ml που ειχα βγαλει νωριτερα με το θηλαστρο. Το ειπιε με μια ανασα και η γιαγια ξεκινησε τα κλασικα οτι το παιδι πειναει και δεν του φτανει το γαλα. Λετε να μην χορτενει με το γαλα μου. Ειναι 25 ημερων και εχει παρει μονο 380 γραμμαρια. Βγηκαμε απο το νοσοκομειο 2600 και σημερα ηταν 2980.

αχ αυτες οι μαμαδογιαγιαδοξαδελφοθειες ολα τα ξερουν!

ενδειξη αν το μωρο τρεφεται σωστα ειναι οι βρεγμενες πανες!

θα πρεπει να εχετε τ λιγοτερο 6-8 την ημερα!

ο θηλασμος δεν εχει ωρα!

στα 30 λεπτα το σταματησες εσυ? γιατι?

λογικο ηταν μετα απο 1,5 ωρα να πειναει.... !

το στομαχακι του ειναι ισα με ενα μπαλακι του πινκ πον .... ποσο φανατζεσαι οτι μπορει να χωρα?

το μητρικο γαλα ειναι πιο ευπεπτο σε σχεση με το ξενο με αποτελεσμα να χονευεται πολυ πιο ευκλα αλλα και πιο γρηγορα!

μεχρι να εδραιωθει η γαλουχια χρειαζονται πολλες ωρες θηλασμου!

μετα θα γινουν καλυτερα τα πραγματα.... το μωρο θα μεγαλωσει και θα ρουφα πιο καλα και πιο γρηγορα και καποια στιγμη μπορει να ρυθμισει μονο του το ωραριο(μπορει... αλλα και να το κανει ολα ανατρεπονται)

το γαλα σου ειναι το πιο καταλληλο για το μωρακι σου!

δεν υπαρχει θεμα να μην του φτανει αρκει να του το προσφερεις!

ο θηλασμος ειναι προσφορα κι ζητηση!

τα μωρο θα πρεπει στις 15 ημερες να εχει ανακτησει το βαρος γεννησης του. αρα ειστε οκ ως τωρα!

καλο θα ειναι να θηλαζεις ενα γευμα ενα στηθος ωστε να προλαβαινει να παιρνει και το ιο παχυ γαλα το οποιο ερχετε λιγο μετα την εναρξη του θηλασμου!

να μην αφηνεις να περνουν 3 ωρες απο την εναρξη του θηλασμου... υπαρχουν μωρα που δυσανασχετουν οταν πεινουν αλλα και μωρα που δεν τι κανουν.... αν δεν προσφερεις γαλα-στηθος υπαρχει κινδυνος αφυδατωσης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ διαφωνώ με τη Βάσω!!!! :)

Αν το παιδί πεινάει, το ξαναβάζεις στο στήθος σου. Όταν θες αποκλειστικό θηλασμό. Αν θέλεις μεικτή διατροφή, δίνεις κάποια γεύματα από το γάλα του εμπορίου. Και εγώ έδωσα 3-4 φορές όταν ήμουν του πεθαμού με τις μαστίτιδες. Όχι όμως γιατί πίστευα ότι δεν είχα γάλα, αλλά γιατί πραγματικά το ένα στήθος δεν εβγαζε. Και επειδή δεν μπορούσα να στηρίξω όλον τον θηλασμό σε ένα στήθος τόσο απότομα, έδωσα λίγο ξένο.

Με το μπουκάλι ξέρεις πόση ποσότητα δίνεις. Από το στήθος δεν γνωρίζεις, γι αυτό και δεν μπορείς να πεις ότι σε μισή ώρα έφαγε όσο χρειαζόταν. Μόνο το μωρό το ξέρει. Άυτός είναι και ο λόγος που λέμε ότι ο θηλασμός δεν έχει ρολόι. Όταν θέλει όσο θέλει!

Αχ Βάσω δεν θέλω να σε κάνω να νιώσεις άσχημα ούτε σε "μαλώνω"! Στραβό τρόπο να σε καλωσορίσω βρήκα!!! Συμφωνώ πάντως ότι ήρεμη μαμά = ήρεμο μωρό και ξεκούραστη μαμά = καλύτερη ροή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάσω καλώς όρισες! Όποια μητέρα θέλει να θηλάσει αποκλειστικά θέλει να έχει και ένα χορτάτο παιδί φυσικά. :)

Καμιά μας δεν θέλει το παιδί της να πεινάει!

Σε καμία περίπτωση λοιπόν δεν το αφήνει να κλαίει, όσο μικρό και αν είναι το διάστημα από το τελευταίο του γεύμα, το ξαναβάζει στο στήθος και αν θέλει το μωρό θηλάζει, αν δεν θέλει η μαμά πρέπει να δει τί άλλο χρειάζεται το μωράκι (εμένα πάντως στο στήθος κάλυπτε σχεδόν όλες του τις ανάγκες τους πρώτους μήνες γιάυτό και ήμασταν αυτοκόλητοι!).

Φυσικά ένα μωρό μπορεί να θέλει να θηλάσει επειδή διψάει. Ή επειδή χρειάζεται τη μαμά του, τη σιγουριά της (εννέα μήνες ήταν ένα πράγμα).Επίσης μπορεί να χρειάζεται να παρηγορηθεί για ένα πονάκι. Μπορεί να νιώθει αδιάθετο και να θέλει να θηλάσει γιατί το μητρικό γάλα είναι ΚΑΙ φάρμακο. Οπότε δεν είναι λύση ούτε να το αφήσουμε να κλαίει ούτε να του δώσουμε ξένο (γιατί επιπλέον θα μειωθεί η παραγωγή μας που υπακαούει στο νόμο της προσφοράς και της ζήτησης...)

Το στήθος δεν είναι μπουκάλι. Παράγει γάλα τη στιγμή που θηλάζει το μωρό.

Όσο συχνότερα θηλάζει το μωρό (όσο μικρότερα τα μεσοδιαστήματα) τόσο αυξάνεται και η παραγωγή. Γιατί η παραγωγή της μητέρας ρυθμίζεται από το μωρό. Αν η μητέρα το αφήνει να θηλάζει κατά βούληση έχει όσο γάλα θέλει και σύντομα μωρό-μητέρα βρίσκουν τους ρυθμούς τους και είναι όλοι ευχαριστημένοι!

Ακόμη και οι γιαγάδες που λέει και η δίδυμα!(ε, εντάξει μερικές γιαγιάδες δεν είναι ποτέ ευχαριστημένες βέβαια, αλλά τί να κάνουμε!)

Σημασία έχει να είναι τα μωρά μας! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα εδραιωθηκε η γαλουχια στο 2μηνο. Ενιωσα ξαφνικα να πριζονται τα στηθη μου. Μετα μεχρι και τον 5-6 ημουνα μια παμελα. Απο τον 7 μηνα που ξεκινησε τις τροφες ειναι μονιμως αδεια αλλα πολυ αποτελεσματικα οταν το μωρο χρειαζεται να πιει, χωρια που κατεβηκα 2 νουμερα. :woohoo: Παντως χρειαζεται απλη λογικη. Αν το στηθος λειτουργουσε σαν αποθηκη μονο τοτε οσες εχουνε μεγαλα στηθη θα επρεπε να εχουνε χορτατα μωρα και οι υπολοιπες (βαζω μεσα και μενα) να μην φτανει το γαλα τους ουτε για να βαλεις στον καφε :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενη τωρα περα απο την πλακα και μενα απο 12,5 ανεβηκε στο 16,5 ο ικτερος. Η αληθεια ειναι οτι με το θηλασμο αργησε πολυ να φυγει η κιτρινιλα αλλα αν πεσει μια φορα η τιμη μετα δεν ξαναεβαινει. Αυτες τις μερες που εχει ηλιο ξεγυμνωσε το και βαλτο διπλα στο παραθυρο. 20 λεπτα μπρος 20 πισω ειναι πολυ καλο. Να του καλυψεις τα ματακια μενα πανακι. Εμεις το καναμε καθε μερα και ηταν και Ιανουαριος. Μη φοβασαι δεν θα κρυωσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΓΩ έγραψε:

Πάντως όλες οι μητέρες (μέλλουσες και νυν)θα πρεπε να διαβάσουν το βιβλίο της Πατσούρου "θηλασμός μια υπέροχη σχέση" :)

συμφωνω!

εγω αργησα να το παρω αλλα ακομα και τωρα μετα απο σχεδον 20 μηνες θηλασμου το διαβαζω!

διαβαζοντας το δε νοιωθω μονη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...