Μετάβαση σε περιεχόμενο

πως θα αυξησω την παραγωγη γαλακτος???????????


Recommended Posts

ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΒΓΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΑΖΕΨΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΔΡΑΙΩΘΕΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΣΟΥ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ.ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟ ΑΥΞΑΝΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ.ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΒΓΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΙΕΙ ΜΟΛΙΣ ΚΛΑΨΕΙ ΞΑΝΑ.ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΘΟΣ.ΠΟΛΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΘΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΣΤΗΘΟΣ.ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΟΙ ΣΑΡΑΝΤΑ ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΓΙΑ ΟΛΕΣ!ΑΝ ΤΟ ΘΕΣ ΠΟΛΥ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 181
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα , να σου ζήσει το αγοράκι σου :)

Δυστυχως ενα απο τα μεγάλα λαθη ειναι να περιμένουμε να "ερθει" το γαλα. Αν δεν βαζεις το μωρο συνέχεια στο στηθος να θηλάζει το γάλα δεν θα ερθει ποτε .

Αυτο που μπορεις να κανεις τωρα ειναι επαναγαλακτισμο .

Κοιτα σ ΄αυτο το λινκ της οδηγιες που δινει η κα. Παπαδήμα . Οτι θελεις θα ειμαστε εδω να σε βοηθήσουμε . Μπορεις να τα καταφέρεις ! Καλη επιτυχια !

http://mammyland.com/index.php?option=c ... 26&id=5158

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariannap έγραψε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΓΕΝΗΣΑ 05/10 ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ 35 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ 2280 ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΠΟΥ ΕΝΩ ΕΠΙΑΝΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΟΥΡΑΖΟΤΑΝ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ 3 ΛΕΠΤΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΜΕ ΞΕΝΟ (ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑ, ΠΕΡΙΠΟΥ 15ml ΤΗΝ ΦΟΡΑ).ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΓΑΛΑ.ΤΗΝ 3 ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΖΗΤΗΣΑ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΛΙΓΟ ΓΑΛΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ .ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΒΑΖΑ 3 ΛΕΠΤΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΤΗΘΟΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ.Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΖΑ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΟΥΣΕ ΤΑ 10ml ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ .ΤΟ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΣΠΙΤΙ ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΟΥΣΑ ΤΑ 10ml ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΒΑΡΕΘΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΩ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΠΩΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΛΙΓΟ ΤΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ.5 ΜΕΡΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΚΑΙ ΜΕ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ.ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΩ ΚΑΙ ΖΗΛΕΥΩ ΠΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΝΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΥΓΡΑ ;ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΠΙΝΩ ,ΣΕ ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩ ΑΛΛΑΓΗ. ΘΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΗΜΗ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ.

Σκεψου ότι εχεις ηλιακό θρεμοσιφωνα. Ντεποζιτο με ζεστο νερο. Όταν ανοιγεις τη βρυση, δεν ερχεται αμεσως το καυτο νερο, πρεπει να περιμενεις. Και αν δεν ανοιξεις καθολου τη βρυση δεν θα εχεις καν νερο. Θελεις πολυ νερο; Ανοιγεις τερμα τη βρυση.

Καπως ετσι μπορω να σκεδτω τον θηλασμο. Οταν γεννας δεν εχεις γαλα. Βαζεις το παιδι στο στηθος και σιγα σιγα ερχεται. Τωρα για επαναγλακαστισμό δεν γνωριζω να σου πω. Εχεις ομως νοσοκομειακο θηλαστρο με διπλη αντληση; Αντλεις ακόμα και σημερα, ενα μηνα μετα; Αν ναι, καπως θα μπορεις να το σωσεις και με πολλη προσπαθεια να τα καταφερεις.

Οταν νοσηλευτηκα με ειχαν στα προωρα και εβλεπα τις μητερες (μια ηταν με διδυμα) που αντλουσαν και το εδιναν με μπιμπερο γιατι ηταν αδυναμα. Τα εβαζαν και στο στηθος απλα για να το πιασουν. Το τι εκαναν μετα στα απιτια τους δεν το ξερω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα...χθες με το θηλαστρο εβγαλα συνολικα 275 γραμμαρια...εκανα 6 αντλησεις...το μωρο το εβαλα στο στηθος 9 φορες...σημερα παμε το ιδιο περιπου μεχρι στιγμης εχω βγαλει 150 γραμμαρια και στο στηθος και στο στηθος 3 φορες.....τωρα θα την ξυπνησω να την ξαναβαλω στο στηθος...ευχομαι να μην μου παθει συγχυση θηλων και δεν θελει μετα το στηθος μου...και επισης ευχομαι αυριο να μου πει οτι εχει παρει γραμμαρια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα!!!!!ειμαστε 2940...πηραμε 80 γραμμαρια σε 3 μερες...εχουμε παθει λιγο συγχυση θηλων και δεν θελουμε πολυ το μεμε της μανουλας αλλα λεω μεχρι να παει 3500 κιλα να μην της κοψω το μπουκαλι...λεω απο θηλη σιλικονης που εχω να παρω θηλη καουτσουκ για τα μπιμπερο που να νομιζει οτι ειναι το στηθος αν και δεν ειναι χαζο το παιδι μου...καταλαβαινει την διαφορα... :dry:

ευελπιστω να μην κανω κατι λαθος και μετα δεν θελει καθολου το στηθος μου...παντως οταν πειναμε πρωτα την βαζω το ενα στηθος μετα οταν το φτυσει την βαζω στο αλλο και μετα της δινω με το μπουκαλι το υπολοιπο γαλατακι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α προσπαθησα να της δωσω το γαλα με συρριγκα αλλα εφτυνε πολυ γαλα και δεν το διακυνδινευω...ο ικτερος μας ειναι 12...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο ικτερος σας ειναι πολυ καλος! το οτι πεφτει ειναι ακομα καλυτερο!

ποσο συμπληρωμα δινεις?η δινεις δικο σου με το μπουκαλι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δικο μου γαλα δινω με το μπουκαλι....ξενο γαλα δεν υπαρχει περιπτωση να της δωσω εκτος κι αν υπαρχει πολυ σοβαρος λογος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελένη μου πολυ ευχαριστα τα νεα σας :) Κοιτα σε πρωτη φάση θελουμε να βαλει το μωράκι σου το επιθυμητό βαρος . Εχεις δικιο γιαυτα που σε ανησυχουν (συγχηση θηλών) αλλα θα τα δουμε αργοτερα .

Ο ικτερος ειναι μια χαρά δεν χρειαζεται να ανησυχεις συνεχίζεις τις οδηγιες , πολυ ηλιος και πολυ γάλατακι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!

Στις 4/11 γεννηθηκε η κορουλα μας με βαρις 2950. Βγηκαμε απο το νοσοκομειο με βαρος 2790 στις 7/11 και τη ζυγισε η παιδιατρος στις 10/11 και ητανε 2770. Απο την ωρα που γεννηθηκε θηλαζει αποκλειστικα. Το ωραριο της ειναι περιπου ανα 2-3 ωρες και το βραδυ εχουμε ενα 5ωρο συνεχομενου υπνου και μετα παλι ξεκιναει το 2-3ωρο. Ειχα γαλα και αισθανομουνα το στηθος μου πρησμενο μεχρι εχθες το απογευμα... Απο εχθες δε το αισθανομαι τοσο πρησμενο.. Σα να μειωθηκε πολυ το γαλα... Σημερα ζυγισα τη μικρη και ητανε παλι στα ιδια με προχθες.. Δεν εχει παρει... Επιχειρησα 3 αντλησεις (1 καθε μερα απο δευτερα ως και σημερα) με θηλαστρο επειδη επρεπε να λειψω απο το σπιτι για μερικες ωρες, και καμια φορα δε καταφερα να βγαλω πανω απο 30-40 γρ απο τα 2 στηθη. Τι γινεται? Δεν εχω επαρκες γαλα? Γιατι? Εχω αγχωθει παρα πολυ απο εχθες που βλεπω το στηθος μου ξεπρησμενο.. Δε θελω με τιποτα να δωσω ξενο και απο την αλλη φοβαμαι μηπως της κανω κακο επειδη δεν παιρνει βαρος..

Καθε συμβουλη θα μου φανει εξαιρετικα χρησιμη...

Να πω πως σημερα προσπαθβ και τη βαζω στο στηθος ανα μια μιση-δυο ωρες και απο της 2 θηλες. Αισθανομαι στο στηθος μου τσιμπηματα μετα απο καθε γευμα της..Ειναι καλο αυτο? Σημαινει οτι παραγω γαλα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει η μικρουλα.γεννησσα πριν 2 μηνες το 3 παιδι ολα τα θηλασα αποκλειστικα ομοιως και τωρα αυτο.πρωτον για να κανεις το ιδιο μην αγχωνεσαι.απο τη στιγμη που κοιμαται σημαινει πως χορταινει.απεφευγε το θηλαστρο.η μπυρα βοηθαει πολυ καθως και τα πολλα υγρα.(κυριως ζεστες σουπες)το στηθος ενοειται ειδικα το απογευμα δεν ειναι πρησμενο λογω ορμονων.οσο πιο πολυ ρουφαει το μωρο τοσο περισσοτερο γαλα θα εχεις.πιστευω να βοηθησα.οτι αλλο θες πες μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου :)

Το πρησμένο στηθος δεν εχει σχεση με την ποσοτητα του γαλακτος . Ειναι απλα οιδημα και πολλες γυναίκες δεν εχουν καθολου πρησμένο στήθος .

Τα μωρα ζυγίζονται καθε εβδομαδα για τις πρωτες σαράντα μέρες . Καθημερινα μετραμε τις πανες που πρεπει να εινια 6-7 με ουρα και 3-4 με κακακια . Δεν ειναι αξιοπιστη η ζυγιση που εκανες .

Θα σου έλεγα να αποφεύγεις να αντλεις μεχρι να εδραιωσεις τη γαλουχια. Για να μπορεσεις να ανταποκριθεις στο θηλαστρο θα πρεπει να κανεις αρκετες αντλησεις και ειδικά το συγκεκριμενο που εχεις ειναι εντελως ακαταλληλο πριν εδραιωσεις γαλουχια .

Με ολο το θάρρος και συγνωμη αλλα δεν μπορω να καταλάβω που χρειαζεται να παει μια μητέρα χωρις το μωρο της τις πρωτες μέρες :blush: Για 40 μερες (τουλάχιστον ) η μαμα και το μωρο θα πρεπει να ειναι αχώριστοι!

Νομιζω οτι οι θηλασμοι που κανει η μικρη σου ειναι οριακοι . Επειδή ειναι μικροσωμο μωράκι (οπως βλέπω και απο το τικερ ειναι και προωρο )θα σου ελεγα να την θηλάζεις τουλάχιστον καθε 2 ωρες . Το βράδυ δεν χρειαζεται αν την ξυπνάς (οταν κοιμαται 5ωρο )αλλα θελουμε στη διαρκεια της μερας να τρωει πολυ καλα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σημερα πηγαμε στον παιδιατρο...το βαρος μας 3350....πριν 11 μερες ειμασταν 2940...παιρνουμε 37 γραμμαρια την μερα...α και μας εφυγε τελειως και ο ικτερος....

σας ευχαριστω ολες σας για τις πολυτιμες συμβουλες σας και ιδιαιτερως την λαλα!!!!!!!!λαλα να χαιρεσαι το παιδακι σου και ο θεος να σου ανταποδωσει το καλο που κανεις με τις συμβουλες σου... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπερα. Παρακαλω οποια μπορει να με συμβουλευσει.

Γεννησα 1/11 ενα κοριτσακι 2800. Απο το νοσοκομειο Βγηκαμε 2600 και με ικτερο 13,2. Μετααπο 2 εβδομαδες η μικρη εχει παρει μονο 100 γραμμαρια. Την Θηλαζα μεχρι εχθες καθε 3-4 ωρες οπου ξυπναγε απο μονη της και το βραδυ ειχαμε ενα συνεχομενο 5ωρο. Επειδη ομως με αγχωσαν λιγο που δεν παιρνει βαρος απο σημερα την ταιζω καθε 2 ωρες απο την εναρξη του θηλασμου και το βραδυ θα την αφηνω να ξυπναει μονη της. Πως σας φαινεταί;την εχω ταισει μεχρι τωρα 6 φορες. Σε καθε γευμα της δινω μονο απο το ενα στηθος και συνηθως το αφηνει μονη της μετα απο 20 λεπτα περιπου και μετα κοιμαται μεχρι να την ξυπνησω εγω λιγες φορες ξυπναει απο μονη της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διαβασμενη σε βρισκω!!! Φανταζομαι ετσι θα παρει περισσοτερο βαρος. Ειναι μικρη και κουραζεται οταν θηλαζει! 3-4 ωρες ειναι πολυ για τοσο μωρο! Καλα κανεις και την ταϊζεις πιο συχνα.

Να σου ζησει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω πολυ. Ελπιζω να ξεκινησει να παρνει βαρος γρηγορα γιατι δεν θελω να σταματησω τον θηλασμο αν και θα παω για δουλεια συντομα.Θα δουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφου το μωρακι σου δεν εχει προβλημα σε βλεπω μια χαρα. Εμενα 5ωρο συνεχομενο μου χει κανει μονο μια φορα και ειναι 10 μηνων :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AX KORIΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΧΑΠΙΑ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΓΑΛΑ(ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ) ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΕΧΩ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΚΛΑΙΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΜΕ ΘΗΛΣΤΡΟ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΠΟΛΥ ΟΠΟΤΕ ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΤΕΝΕΥΟΥΝ...ΒΕΒΑΙΑ 5 ΜΗΝΕΣ ΘΗΛΑΣΑ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

filos`ifigen έγραψε:

AX KORIΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΧΑΠΙΑ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΓΑΛΑ(ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ) ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΕΧΩ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΚΛΑΙΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΜΕ ΘΗΛΣΤΡΟ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΠΟΛΥ ΟΠΟΤΕ ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΤΕΝΕΥΟΥΝ...ΒΕΒΑΙΑ 5 ΜΗΝΕΣ ΘΗΛΑΣΑ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

γιατι να παρεις χαπι να σταματησεις το γαλα?

αν θελεις να συνεχισεις μπορεις!!!!!!!!!!!!!!!!

αν παλι οχι καλυτερο θα ηταν να μειωσεις γευματα και να μειωθεις σταδιακα η παραγωγη σου! αλλα προσπαθησε το! αξιζει... τουλαχιστον μεχρι να μπει στις στερεες... το ποτε θα το αποφασισει εκεινο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα...

Δείτε λίγο αυτό, μπορεί να σας ενδιαφέρει.

http://www.ecofamily.gr/index.php?targe ... t_id=30072.

Ψάξτε το και ως Medela SNS στο ΥοuTube.

Το ίδιο το μωράκι δίνει το ερέθισμα για την παραγωγή γάλακτος!

Προσωπικά το βρήκα super.

Αν το είχα δει τότε που θήλαζα, σίγουρα θα το αγόραζα!

Αν το έχει πάρει καμία ας ενημερώσει.

Φιλάκια!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν την είχα ψάξει με το θηλασμό τόσο πολύ

όσο την ψάχνω τώρα... μπορεί να θήλαζα μέχρι και ο μικρός μου να γίνει

2 χρόνων.... Ελπίζω στο δεύτερο......................

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...