Μετάβαση σε περιεχόμενο

πως θα αυξησω την παραγωγη γαλακτος???????????


Recommended Posts

πηγαμε στον γιατρο μας σημερα και ειμασταν 10 γραμμαρια πιο κατω απο χθες.. :dry: (2860 δηλαδη)...μου ειπε οτι θελει να την ξαναδει την παρασκευη.συνεχιζουμε τον μαραθωνιο θηλασμου και βλεπουμε....παντως εγω συμπληρωμα δεν της δινω...τωρα εβγαλα με το νοσοκομειακο θηλαστρο 100 γραμμαρια και της τα εδωσα...μεχρι στιγμης εχει φαει 200 γραμμαρια...αυτος λεει ειναι ευχαριστημενος να τρωει 450 γραμμαρια την μερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 181
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αχ γλυκια μου ποσο αγχος εχεις? σε καταλαβαινω....

εμεις φτασαμε 23,7 ικτερο , μπηκε μοναδα , 3πλη λαμπα και ετοιμη για αφαιξομεταγγιση....

κι ομως θηλαζουμε 19 μηνες και συνεχιζουμε....

ακουσα κια εγω τετοιες βλακειες!

το γαλα σου ειναι ειδικα διαμορφωμενο για τις αναγκες του μωρου σου που εινια πρωορακι

δεν ζυγιζουμε το μωρο καθε μερα, τι κι αν εχασε 10 γρ? μπορει να ειχε κανει πιο πολλα τσισακια

οποτε θηλασμο και αντλησεις στο ενδιαμεσο , αν και εχεις γαλα!

ετσι ειμασταν οταν επιστρεψαμε σπιτι....

ηταν τοσο χλωμη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πεπι μου ομως το ξεπερασατε συντομα ε??

παντως αν και κιτρινουλα ειναι κουκλιτσα!!!!!!!!!

απο χθες την εχω στα παραθυρα και επεσε στο 13 ο ικτερος.

εμενα μου ειπαν το εξης κουλο σημερα...επειδη εχουμε λεει διαφορετικες ομαδες αιματος το παιδι εκανε ικτερο και δεν ξερουν αν θα του πεσει αμεσα και ισως χρειαστει νοσηλεια...εγω το μονο που ξερω ειναι οτι απο χθες εχουμε κατεβει 2 μοναδες...και θα συνεχισω να την θηλαζω οτι και να μου λεει ο γιατρος.... :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο ικτερος ειναι επικυνδινος οταν ξεπερασει το 20-22 αλλα αν αειναι νεογνικος ειναι οκ αλλα μπορει να κανει και πανω απο ενα μηνα να πεσει !

απλα στα μαιαυτηρια και δε στα ιδιωτικα λενε-κανουν υπερβολες

13 ειναι μια χαρα

διαφορετικη ομαδα η ρεζους?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ισως να ηταν πιο δυσκολα τα πραγματα αν ειχες διαφορετικο ρεζους, η ομαδα δεν αυξανει τον ικτερο!

εμεις καναμε εξετασεις για οτι μπορεις να φανταστεις, ακομα και σε εξωτερικο ινστιτουτο

της εκαναν αρτηριακες ληψεις , δεν μπορουσαν να παρουν αλλο αιμα απο πατουσιτσα!

αλλα σου ξαναλεω το 13 δεν ειναι τιποτα, πολλες φορες κινδυνολογουν, εμεις ξεπερασαμε τα ορια, δεν ειχε δυναμη ουτε να ανοιξει τα ματακια της, αλλα ουτε και να κλαψει!

να μην αφηνεις να περνα 3ωρο απο θηλασμο(απο την εναρξη του θηλασμου)ακομα και την νυχτα να την ταιζεις, τα μωρακια με ικτερο εχουν υπνηλια!

οτι αλλο θελει ειμαι εδω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενη εισαι πολυ δυνατη μανουλα!!!Συνεχισε ετσι!!!!!

Βικυ...Ειχα διαβασει κ τη συνεντευξη σου αλλα....

Τι περασατε κ εσεις....!Το φανταζομαι κ μου ερχεται να κλαψω!!!

Αχ μωρε το γιαβρακι!!!!Και τωρα ολοκληρη κοπελαρα!!!!

Ηταν κ ειναι σκετη γλυκα!

Τα φιλια μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελενη γατρος δεν ειμαι αλλα σαν μαμα που περασα ακριβως το ιδιο σου λεω να ακουσεις τα κοριτσια,εγω εκανα το λαθος και εκοψα τον θηλασμο ,ενα μηνα αντεξα,μετα απο φοβο και αγνοια αποφασισα να διακοψω,και χωρις να ειναι προωρος ο γιος μου,στον μηνα ηταν πανω απο 4 κιλα.Αλλα με υψηλο ικτερο και αυτος.Τωρα στεναχωριεμαι που δεν τα καταφερα,γι αυτο παλεψε το και ακουσε τι σου λενε εδω!Καλη δυναμη σου ευχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελένη σ΄ειχα στο μυαλο μου συνέχεια σημερα !

Το ρεζους με τον ικτερο εχει σχέση και υπάρχει περιπτωση να εχει λιγο ικτερο για αρκετό καιρο . Μην σε ανησυχει το 13 ειναι τιποτα , συνέχισε ετσι.

Θελουμε το μωράκι σου να πινει οσο περισσοτερο γαλα μπορει . Μην αγχωνεσαι με γραμμάρια , το μονο που μετράμε ειναι βρεμμένες πανες και πανες με κακακια !

Τα 10 γρμ δεν λενε τιποτα απλα αυτο που θελουμε ειναι να βάλει βάρος μεχρι το τέλος της εβδομάδας . Θα βάλει ειμαι σιγουρη πως ολα θα πανε καλα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!!!!!!!!

ΗΡΘΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ...ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΝΤΛΗΣΗ ΕΒΓΑΛΑ 100 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ...ΜΕΤΑ ΟΣΟ ΠΗΓΕΝΕ ΜΕΙΩΝΟΤΑΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΞΑΝΑΒΑΛΑ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ ΚΑΘΟΛΟΥ....ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΛΥΣΣΑΕΙ ΤΗΣ ΠΕΙΝΑΣ......ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??????????ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΣΑς ΠΑΡΑΚΑΛΩ....ΜΟΥ ΚΟΠΗΚΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ?????ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ ΤΗΣ ΜΕΝΤΕΛΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενη πρεπει το στηθος σου να προσαρμοστει στο θηλαστρο για 2-3 μερες . Φυσικά και δεν κοπηκε το γάλα σου !

Ποτε αντλεις ? Ποσες αντλησεις εκανες μεχρι τωρα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 6 ΑΝΤΛΗΣΕΙς ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ...ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ?ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΕΚΑΝΑ ΣΤΙΣ 3 ΤΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ...ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eleni_sk έγραψε:

ΧΘΕΣ ΑΝΑ 2 ΩΡΕΣ ΕΒΖΑΖΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΑΝΑ ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΑΖΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ..

Επειδη ειναι πρωι και ειμαι και αυπνη ... βοηθησε λιγο με τα μαθηματικά :laugh:

Ποσες φορες εβαλες χτες το μωρο στο στηθος ? Μονο 6? Ποσο γάλα εβγαλες συνολικα χτες ? Το εδωσες ολο συμπλήρωμα ? Το ηπιε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟ ΕΒΑΛΑ 6 ΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΕΞΙ ΦΟΡΕΣ ΕΒΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ...ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΣΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΟ...ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΡΥΘΜΙΖΩ ΕΓΩ????ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΕΒΓΑΛΑ 245 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην αρχη ειναι η φαση της διεργεσης , οταν βλεπεις οτι δεν βγαζεις το γυριζεις λιγο για να ξεκινήσει κανονικά η αντληση . Το αυξομειωνεις μεχρι εκει που νιωθεις οτι το αντέχεις .

Η ποσότητα που βγάζεις ειναι πολλη καλη και θα βγαλεις και περισσοτερο αν κανεις και αυτα που σου γραφω :)

Βαζε λιγο πιο συχνα την μικρη στο στηθος και ας μην φαει . Βγαλε την μπλούζα σου και κρατα την γυμνή στην αγκαλιά σου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΤΗΝ ΓΔΥΣΩ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ????

ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΨΩ ΤΑ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΚΡΥΩΣΕΙ Ε?

ΤΩΡΑ ΕΒΓΑΛΑ 60 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ.ΤΗΝ ΤΑΙΣΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ 7:45.ΝΑ ΤΗΝ ΞΥΠΝΗΣΩ ΣΕ ΚΑΝΑ ΜΙΣΑΩΡΟ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ?ΑΝ ΔΕΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΟΝΗ ΤΗΣ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κανει πολυ κρυο ? Ριξε μια κουβέρτα απο πανω της :)

Ποση ωρα κοιμάται δηλ ? Καλο ειναι να περναν πανω απο 2,5 ωρες χωρις θηλασμο .

Πολυ καλη ποσοτητα εβγαλες ! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΩΡΑ ΕΦΑΓΕ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΞΙ ΣΤΗΘΟΣ..ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ Η ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑ;ΠΩς ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΤΑΙΖΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ;ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΣΤΗΘΗ;Η ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τα νοσοκομειακα θηλαστρα συνηθως ενοικιαζονται,εχουν ενα χ ογκο-βαρος(2-3κιλα) και μπορεις να κανεις και 2πλη αντληση για οικονομια χρονου!

ενα μη καταληλο θηλαστρο σε καποια μανουλα που δεν εχει εδραιωθει η γαλουχια μπορει να εχει τα αντιθετα αποτελεσματα.

ποτε το θηλαστρο δεν ειναι η ενδειξη για το ποσο γαλα πινει το μωρο

Eleni_sk

να την ταιζεις απο το ενα στηθος και αν βλεπεις οτι συνεχιζει να οεινα να προσφερεις και το αλλο

να θυμασαι πολλους θηλασμους την ημερα χωρις ωραριο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eleni_sk έγραψε:

ΤΩΡΑ ΕΦΑΓΕ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΞΙ ΣΤΗΘΟΣ..ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ Η ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑ;ΠΩς ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΤΑΙΖΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ;ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΣΤΗΘΗ;Η ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ;

Πρωτα θα την ταιζεις απο το ενα στηθος . Μολις αφησει τη θηλη μονη της , θα την ρευεις και θα την βαζεις στο αλλο στηθος . Μολις αφησει τη θηλη θα την ρευεις ξανα (αν δεν ρευτει δεν πειράζει) και θα δινεις το συμπλήρωμα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΓΕΝΗΣΑ 05/10 ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ 35 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ 2280 ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΠΟΥ ΕΝΩ ΕΠΙΑΝΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΟΥΡΑΖΟΤΑΝ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ 3 ΛΕΠΤΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΜΕ ΞΕΝΟ (ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑ, ΠΕΡΙΠΟΥ 15ml ΤΗΝ ΦΟΡΑ).ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΓΑΛΑ.ΤΗΝ 3 ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΖΗΤΗΣΑ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΛΙΓΟ ΓΑΛΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ .ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΒΑΖΑ 3 ΛΕΠΤΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΤΗΘΟΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ.Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΖΑ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΟΥΣΕ ΤΑ 10ml ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ .ΤΟ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΣΠΙΤΙ ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΟΥΣΑ ΤΑ 10ml ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΒΑΡΕΘΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΩ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΠΩΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΛΙΓΟ ΤΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ.5 ΜΕΡΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΚΑΙ ΜΕ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ.ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΩ ΚΑΙ ΖΗΛΕΥΩ ΠΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΝΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΥΓΡΑ ;ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΠΙΝΩ ,ΣΕ ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩ ΑΛΛΑΓΗ. ΘΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΗΜΗ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...