Μετάβαση σε περιεχόμενο

Νιωθω Χαλια.....


Recommended Posts

Και σωματικα και ψυχολογικα... Τα ερωτηματα μου (ειμαι στην 14 εβδομαδα κυησης) ειναι" 1) αν θα σταματησουν ποτε οι εμετοι και οι ναυτιες ... και 2) Αν κανω κακο που περνω primperan (υποθετα)κατα του εμμετου ,για να σταματησουν μπας και μπορεσω να φαω κατι...

Τουλαχιστων ο γιατρος μου υσχιριζεται οτι οταν δεν τρως κανεις κακο τοσο στην υγεια σου οσο και στου εμβρυου. Και οτι το primperan ειναι απολυτως ασφαλες... αλλα ομως λεει το φαρμακο στις αντενδιξεις οτι να λαμβανεται μετα τον 3 μηνα κυησης με την συγκαταθεση του γιατρου σας... και εχω προβληματιστει... ρωτησα ενα σωρο γυναικες και οι μισες λενε μην τα παιρνεις..αλλες παλι επαιρναν μεχρι και ~vomex που αυτο λεει στις αντενδιξεις απαγορευεται κατα την διαρκεια ολης τησ εγγυμοσυνης να λαμβανεται. Τι να πω! εχω σκασει.. νιωθω ενετελως αβοηθιτη.. φοβαμαι μην κανω κακο στο παιδι ..νιωθω αχρηστη εντελως! απ την αλλη εχω τοσους πονους και εμμετους που αγγιζουν την υπερβολη! καμια εως τωρα γνωστη μου δεν εχει ζοριστει τοσο....

Δεν εχω χαρει στιγμη της εγκυμοσινης μου ..ειναι τοσο αδικο... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nicole γεια σου.Η αληθεια ειναι πως προσωπικα δεν εχω εμπειρια απο εγκυμοσυνη..Η κολλητη μου φιλη,που μολις γεννησε ενα υγιεστατο αγορακι,ειχε μια εγκυμοσυνη κατα την οποια εκανε εμετους και τους 9 μηνες!!μεχρι και πριν γεννησει εκανε εμετο....κιλα φυσικα και δεν εβαλε,60 εφτασε απο 52 που ηταν!ηταν πολυ δυσκολο γιατι πραγματικα οτι και να ετρωγε το εβγαζε...δεν ειχε σταματησει ουτε να βγαινει ουτε σε ταβερνες να πηγαινει ουτε βολτες....αν και μονιμως ετρεχε τουαλετα....φαρμακα δεν πηρε απο οσο ξερω...αλλα για να σου το λεει ο γιατρος σου κατι περισσοτερο ξερει....θελει αντοχες νικολε μου αλλα αξιζει...μη το ξεχνας αυτο.ετσι?αααα!ξερεις με ποσο αιματοκριτη γεννησε??33!σερνοταν οταν πηγα και την ειδα άλλα το χαμογελο της,πιστεψε με ,ηταν πιο δυνατο απο ολα και η ευτυχια της....καλη συνεχεια και χαμογελο ε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ειχα αναγουλες και ευτυχως οχι συχνους εμετους

αυτο το ειχα μεχρι και τον 7ο που γεννησα με μια διακοπη για κανα μηνα δυο το πολυ...

μηπως να δοκιμασεις να κανεις πιο μικρα και συχνα γευματα ετσι ωστε να μην ζοριζεται το στομαχι σου? να τρως τροφιμα που κρατανε τα υγρα,φρουτα και λαχανικα

το primperan δεν νομιζω να κανει κακο αφου βεβαια στο εχει επιτρεψει και ο γιατρος σου

εγω στον 2ο μηνα αναγκαστικα να πιω ντεπον (γιατι ημουν αρρωστη με λαρυγγιτιδα ειχα πυρετο και παντρευομουν)οποτε για να μπορεσω να σταθω ορθια στον γαμο πηρα ντεπον

πιστευω οτι θα ηρεμισεις και σιγα σιγα θα σου περασει προσεξε λιγο την διατροφη σου (μην κανεις μεγαλα γευματα) και πιστευω οτι ολα θα πανε καλα

καλο υπολοιπο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nicole27 ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΣΟΥ ΕΥΧΗΘΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΜΩΡΑΚΙ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΜΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 9ο ΕΜΕΤΟΥΣ,ΕΤΡΩΓΕ ΚΑΙ ΤΑ ΕΒΓΑΖΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ.ΟΠΟΤΕ ΝΑ ΛΕΣ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΟΥΝ.ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 5ο ΕΚΑΝΕ ΕΜΕΤΟ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΧΑΣΕΙ 10 ΚΙΛΑ.ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΟΡΕΞΗ!ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΟΜΩΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ.ΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΟΥ!ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΛΩ ΤΟΟΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΕΜΕΤΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΝΟΙΑΞΕΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου Νικόλ. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και εγώ είχα καθημερινά πολλούς εμετούς στους πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης μου. Και εγώ πίστευα ότι δεν θα σταματήσουν ποτέ. Ήμουν ένα σκέτο ράκος. Όλη μέρα στο κρεββάτι. Αλλά γύρω στους 3 1/2 μήνες απότομα ελλατώθηκαν πάρα πολύ. Και στους 4 μήνες είχαν σταματήσει εντελώς. Κάνε υπομονή. Το ξέρω ότι αυτό που σου λέω στο λέει και η οικογένειά σου και εσύ πραγματικά δεν μπορείς να το πιστέψεις ότι κάποια στιγμή θα τελειώσουν οι εμετοί αλλά πραγματικά θα σταματήσουν και θα αρχίσεις να χαίρεσαι την εγκυμοσύνη σου! :)

Όσο για υπόθετα και εγώ έπαιρνα. Μένω Γερμανία και ο γιατρός μου μου έδινε τα vomex. Ξέρω ότι στην Ελλάδα έχουν απαγορευτεί. Τα έπαιρνα,αλλά είχα και ένα φόβο. Σε κάποια φάση συνηδητοποίησα ότι δεν με βοηθούσαν πολύ και δεν τα πολυέπαιρνα. Από την άλλη πιστέυω ότι ο γιατρός σου ξέρει κάτι παραπάνω που σου τα δίνει. Κάνε υπομονή μέχρι να σταματήσουν, να σκέφτεσαι ότι είναι μόνο μία φάση και θα περάσει και ότι σε λίγους μήνες θα κρατάς στην αγκαλίτσα σου το μπεμπάκι σου. Τότε οι εμετοί θαείναι μόνομιαμακρυνή ανάμνηση. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΧΩ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟΣΟΥΣ ΕΜΕΤΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΠΟΥ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕ ΟΡΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΑΦΕΙ. ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ. ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΝΑ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΕΤΣΙ. Η ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ. ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ?? ΟΤΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΕΜΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑ ΠΟΥ ΕΦΕΡΕ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ. ΘΥΜΗΣΟΥ ΤΟ ΟΤΑΝ ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπέλα μου προσπάθησε να μην στεναχωριέσαι, δεν κάνει κ για σένα κ για το μωρό.

Κ εγώ δεν έχω καλή εγκυμοσύνη, δεν έχω εμετούς αλλά για άλλο λόγω μένω στο κρεβάτι σχεδόν όλη μέρα κ σηκώνομαι λιγάκη. Μια φορά την εβδομάδα ή στις 10 μέρες θα πάω καθιστή βέβαια μέχρι τη μαμά μου.Τι να κάνουμε? σημασία έχουν τα σποράκια μας!

Το πρώτο τρίμηνο ήμουν χάλια ψυχολογικά, είναι οι ορμόνες, μην ανησυχείς. Σιγά-σιγά θα νιώσεις καλύτερα κ ίσως κ οι εμετοί να σταματήσουν στον 4ο μήνα. Όπως κ έχει όμως σου υπόσχομαι ότι θα νιώσεις καλύτερα μόλις αισθανθείς το μωράκι να κλωτσάει μέσα σου.

Κάνε λίγο υπομονή κ μην κατηγορείς τον εαυτό σου, φταίνε οι ορμόνες.

Να είσαι δυνατή!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nicole27 έγραψε:

Και σωματικα και ψυχολογικα... Τα ερωτηματα μου (ειμαι στην 14 εβδομαδα κυησης) ειναι" 1) αν θα σταματησουν ποτε οι εμετοι και οι ναυτιες ... και 2) Αν κανω κακο που περνω primperan (υποθετα)κατα του εμμετου ,για να σταματησουν μπας και μπορεσω να φαω κατι...

Τουλαχιστων ο γιατρος μου υσχιριζεται οτι οταν δεν τρως κανεις κακο τοσο στην υγεια σου οσο και στου εμβρυου. Και οτι το primperan ειναι απολυτως ασφαλες... αλλα ομως λεει το φαρμακο στις αντενδιξεις οτι να λαμβανεται μετα τον 3 μηνα κυησης με την συγκαταθεση του γιατρου σας... και εχω προβληματιστει... ρωτησα ενα σωρο γυναικες και οι μισες λενε μην τα παιρνεις..αλλες παλι επαιρναν μεχρι και ~vomex που αυτο λεει στις αντενδιξεις απαγορευεται κατα την διαρκεια ολης τησ εγγυμοσυνης να λαμβανεται. Τι να πω! εχω σκασει.. νιωθω ενετελως αβοηθιτη.. φοβαμαι μην κανω κακο στο παιδι ..νιωθω αχρηστη εντελως! απ την αλλη εχω τοσους πονους και εμμετους που αγγιζουν την υπερβολη! καμια εως τωρα γνωστη μου δεν εχει ζοριστει τοσο....

Δεν εχω χαρει στιγμη της εγκυμοσινης μου ..ειναι τοσο αδικο... :(

nicole27,ΓΕΙΑ ΣΟΥ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΜΩΡΑΚΙ!!!

ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕΧΡΙ Κ ΤΟΝ 6ο ΜΗΝΑ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΕ ΤΗ ΛΕΚΑΝΗ!!ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΙΓΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΟ! :blink:

ΕΠΑΙΡΝΑ primperan 2 την ημερα,ο γιατρος μου ειπε να τα παιρνω αφοβα..καλο θα ηταν φυσικα να μην τα βαζουμε αλλα πως αλλιως θα αντεξουμε??? :ohmy:

ειχα χασει 10 κιλα αλλα δεν υπηρξε κανενας κινδυνος για το μωρο..ετρωγα λιγη φαρινα που δε μου βρωμαγε!!

πιστευω οτι οπου να'ναι θα ηρεμησεις ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΙΚΟΛ γειά σου και με το καλό ένα γερό μωράκι!!

Στην κόρη μου είχα μεγάλο πρόβλημα με το στομάχι μου!

Πολύ ανακατωσούρα και εμετούς μέχρι και την μέρα που γέννησα.....

Ο γιατρός μου είχε προτείνει πριμπεραν και βομεξ υποθετα, αλλά φοβήθηκα και δεν τα πήρα.

Στην δεύτερη εγκυμοσύνη τα πράγματα ήταν πολύ χειρότερα, δεν μπορούσα όχι να φάω, ούτε νερό να πιώ. Αμέσως το έβγαζα.

Νοσηλεύτηκα για 5 μέρες λόγω αφυδάτωσης και στον ορρό μου βάλανε πριμπεράν.

(δυστυχώς δεν είχε καλή κατάληξη αυτή η εγκυμοσύνη, άσχετα με όλα αυτά)

Στον γιό μου, πάλι είχα ανακατωσούρες και εμετούς μέσρι τον 4ο, μετά ήταν κάπώς καλύτερα τα πράγματα.......

Ξέρω πως δεν είναι εύκολο αυτό που περνάς και σου φένεται πως δεν θα τελειώσουν ποτέ αυτοί οι 9 μήνες......

Κάνε υπομονή κορίτσι μου(το μόνο που μπορείς να κάνεις)!!!

Κουράγιο και όταν θα κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά, όλα θα είναι τέλεια!!

Ένιωθα πως ήμουνα άρρωστη και δεν χάρηκα τις εγκυμοσύνες μου, αλλά θα το ξανάκανα οπωσδήποτε!!!!!!

Ο χρόνος, τελικά, περνάει πολύ γρήγορα!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου και από μένα!

Και εγώ πέρασα όλο το πρώτο τρίμηνο με ασταμάτητες ναυτίες και εμετούς. Ο γιατρός μου είπε να παίρνω Vomex ή Primperan και εγώ επειδή διάβασα τα χαρτιά στα κουτιά, τρόμαξα και δεν έπαιρνα τίποτα. Έλα, όμως, που από το πολύ ζόρι, κόντευα να πάθω κατάθλιψη!

Ο γιατρός μου μου ξέκοψε ότι αν είναι να μην τον εμπιστεύομαι, τότε να αλλάξω γυναικολόγο, ε και εκεί ξεκόλλησα!

Δεν είναι χαζοί οι γιατροί να προτείνουν αγωγές που θα μπορούσαν να βλάψουν τα μωράκια μας! Μην ανησυχείς καθόλου!

Μάλιστα, μίλησα αργότερα με μια κοπέλα που δουλεύει σε φαρμακευτική εταιρία και μου εξήγησε ότι η αντένδειξη στην εγκυμοσύνη, δεν σημαινει ότι ένα φάρμακο σου κάνει κακό, αλλά ότι δεν έχει μελετηθεί πλήρως η επίδρασή τους σε εγκύους!

Ελπίζω να σε βοήθησα και εγώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικόλ όπως σου είπα και στο π.μ., είμαι ο άνθρωπός σου! Έννιωθα ακριβώς τα ίδια. Εμετούς, ΄ναυτίες (οι οποίες μετά έγιναν μόνο ζαλάδες) και έννιωθα άχρηστη και πως δεν πρόκειται να περάσουν ποτέ. Απο τη 14η εβδομάδα σταμάτησαν. Μέχρι τώρα έκανα μόνο μια φορά.

Τα συναισθήματα ειναι ιδια με της κατάθλιψης: κλάμα, στεναχώρια,φοβος, αρνητικά συναισθήματα και αυτο το αίσθημα οτι ειμαι εντελώς αχρηστη και ανικανη.. Η μαια μου ειπε πως ειδικά το πρωτο τριμηνο οι ορμόνες ειναι πολύ... γιούπι, γι'αυτο νιώθουμε ετσι! Τα αντιλαμβάνομαι όλα αυτά λογικά, αλλά συναισθηματικά δεν μπορώ να τα κοντρολάρω. Ακόμα. Το παλλεύω όμως. Προσπαθώ. Δεν τα καταφερνω πάντα. Κουράζομαι. Αλλά προσπαθω. Η λέξη "υπομονή" πλέον μού φαίνεται αγνωστη. Προσπαθω.

Σε νιώθω Νικόλ. Να το ξέρεις. Που θα πάει, θα γινουνε καλύτερα τα πράγματα.

primperan πήρα κι εγω αρκετα. Κι έννιωθα όπως νιώθεις κι εσυ. Ξερει όμως ο γιατρος τί δινει. Μην ανησυχείς και γι'αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΜΟΙΟΠΑΘΟΥΣΑ ΚΙ ΕΓΩ.ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ 5 ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΕΒΓΑΖΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ...ΕΧΑΣΑ 2 ΚΙΛΑ.ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΒΓΑΖΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 6.ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ.ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΝΤΕ ΔΥΟ.ΟΧΙ,ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΜΕΤΟ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΓΑΝΕ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΡΩΩ ΣΑΝ ΠΟΥΛΑΚΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΝΑ ΤΣΙΜΠΑΩ 2 ΜΠΟΥΚΙΕΣ ΤΩΡΑ,2 ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΩΡΑ ΚΛΠ.ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΦΑΓΑΝΑΣ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΑΡΤΥΡΙΟ ΕΙΝΑΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικολ εγω εμετους δεν εκανα αλλα ειχα τρομερες ανακατοσουρες ολη μερα μεχρι το 4ο!!!! :S Μου ρχοταν να χτυπαω το κεφαλι μου στο τοιχο!!!!και φυσικα η ψυχολογια στα πατωματα! :(

Περασε ομως και τωρα ουτε που το σκεφτομαι! ;)

Κανε υπομονη κοριτσακι..ειναι πολυ δυσκολο αλλα θα περασει! :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και απο μένα, καταρχήν με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου.

Απο δική μου εμπειρία θα σου πω οτι και γω τους 3 πρώτους μήνες είχα ζαλάδες και εμετούς είχα πάρει και γω υπόθετα αλλά και απο το φαρμακείο τα βραχιολάκια θαλάσσης δεν χέρω αν τα χέρεις εμένα με βοήθησαν αρκετά.

Είναι βραχιολάκια χωρίς να επηρεάζουν την εγκυμοσήνη σου τα βάζεις στους καρπού σου και σου πιέζουν ένα σημείο στον καρπό που βοηθάει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΑς ευχαριστω ολες πολυ πολυ για τις απαντησεις σας και τις ευχες!!!

Περνω αρκετη δυναμη εδω μεσα.. γιατι νιωθω οτι ειστε οι μονες που μπορειτε να καταλαβετε την κατασταση μου! Ηδη νιωθω καπως καλιτερα και μαλλον επιασαν οι ευχες σας! Ευχομαι και εγω με την σειρα μου να σας πανε και σας ολα καλα και να ειστε παντα καλα εσεις και τα μωρακια σας! Και για οσες δεν εχουν ακομα..με το καλο να σας χτυπισει την πορτα ο πελαργος !!!

:):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Και γω ποτέ δε το προτιμούσα, ας ελπίσουμε οι υπόλοιπες επαφές να είναι καλές και να έρθει το σπορακι🤞 Εμένα υπάρχουν διάφορες καταστάσεις που είχαν τύχει και είχαν συνδεθεί με την εγκυμοσύνη αυτή, που νομίζω συνεχώς θα μου περνάει από το μυαλό, τουλάχιστον όσο περνάει ο καιρός λίγο λίγο απαλύνουν, Συνέχεια βλέπω πεταλουδιτσες να με περιτριγυριζουν και σκέφτομαι πως αυτές οι πεταλουδιτσες είναι τόσο μικρές όσο και αυτό το μωρακι όταν έφυγε και πέταξε ψηλά στον ουρανό, είναι στιγμές που περνάει από το μυαλό μου έντονα και σκέφτομαι πωπω πως μπορεί να αλλάξει η ζωή έτσι....πως να μην είναι δύσκολο ψυχολογικά μετά; πραγματικά έχουμε τόση δύναμη μέσα μας 
    • Κοριτσια μ πως είστε; Εγω εισαγωγή νοσοκομειο λόγω συσπάσεων. Εχθες το βραδυ εκανα μια μεγαλη πέτρωσε ολη η κοιλιά κ κράτησε καποια λεπτα. Σημερα πρωι μιλησα με την γιατρό μ κ μ ζήτησε να με δει. Οντως μ ειπε κανω συσπασούλες κ με κράτησε μεσα για ενδοφλέβιο μαγνήσιο. Εχω απο τις 5:30 το απογευμα να κανω, θελω μα πιστευω πως εκανε δουλεια το Mg κ δεν θα ξανακάνω. Κοριτσια εσεις παίρνετε μαγνήσιο; Εμενα δεν μ είχε ξεκινήσει
    • Γλυκούλα μου!! 🥹🥹🥹   Καλό μήνα κορίτσια!!! Καλό καλοκαίρι!! Σήμερα πήγαμε σε ένα παραλιακό μαγαζί με τον άντρα μου και τους κουμπάρους μας και τα παιδιά μας και ήταν μαγικά!! Μου ρθε επιθυμία για μπύρα βαρελίσια, πήρα μια μεγάλη το ευχαριστήθηκε η ψυχή μου!! Και μετά σκεφτόμουν λες αυτή να ήταν η τελευταία μπύρα του καλοκαιριού;; Να μην μπορέσω να πιω άλλη;; Χάχαχα του τρελού!! 
    • Ρένα μου κ η μεγάλη μου η κόρη από τη μια στιγμή στην άλλη άλλαξε από αλεσμένα σε κομμάτια! Οπότε μην ανησυχείς! Λίγο προσοχή μόνο, μην την αφήνεις μόνη της να τρώει! Κάποιος να είναι συνέχεια μαζί της!    Εμείς τρώμε και φρούτα κ μεσημεριανό σαν μεγαλύτερες 😂😂😂😂😂  Τώρα που πάμε κούνιες η δικιά μου είναι από τις μεγαλύτερες! Ενώ πριν 1 χρόνο ήταν από τα μικρότερα κ φοβόμουν μην την πάρει κανένας αμπαριζα καθώς έτρεχε 😂😂 πως αλλάζουν οι καιροί 😂😂
    • Πόσο γλυκιά κίνηση αυτή που έκανες κορίτσι μου..... Δεν θα ξεχάσω όσο ακόμα πενθουσα το μωρό μου και ανάρρωνα από την αποξεση, σε μια βόλτα με τον καλό μου είδα ένα μικρό κοριτσάκι με την μαμά του. Το κοίταξα στιγμιαία, γιατί με πονούσε πολύ η εικόνα, ήταν σαν να μου έστριβαν το μαχαίρι στην πληγή, αλλά ο άντρας μου το κατάλαβε. Μην στεναχωριέσαι μου είπε, σύντομα θα έχεις και εσύ το παιδάκι μας. Μου φάνηκαν τόσο κενά λόγια, λόγια παρηγοριάς, αλλά είχε δίκιο. Η υπέροχη κορούλα μου ήταν πολύ κοντά, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να μην το βάλω κάτω 🫶🌈🌈
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...