Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΑΥΜΑ....?


liberty81

Recommended Posts

SAKOULINA έγραψε:

Πριν απο 15 χρόνια πήγα με τη μητέρα μου στη Μυτιλήνη, στον Άγιο Ραφαήλ. Τότε μάλλον πήγα για πλάκα και για να γνωρίσω το νησί και όχι για να προσκυνήσω ή γιατί πίστευα. Στο καράβι καθόμασταν με ένα παλικάρι και τη πεθερά του που και αυτοί πήγαιναν στον Άγιο για να προσκυνήσουν. Το παλικάρι ήταμ ανάπηρο μετά απο 1 τροχαίο και οι γιατροί του είχαν ξεγράψει ότι θα μπορέσει να ξανά περπατήσει. Στο λιμάνι χωριστήκαμε και ξανά βρεθήκαμε στο μοναστήρι. Το ίδιο βράδυ το παλικάρι πέταξε τις πατερίτσες και περπάτησε μπροστά στα μάτια μου. Τι να πω ρε κορίτσια? Το είδα δεν μπορώ να το αμφισβητήσω ήμουν μαζί του απο την Καβάλα εως τη Μυτιλήνη. Έκτοτε έχω τον Άγιο σε κάθε μου βήμα και δυσκολία {που δεν ήταν και λίγες} και τη μικρή μου θα τη βάλουμε Ραφαέλα. Είναι νομίζω το λιγότερο που μπορώ να κάνω εγώ που κάποτε το θεωρούσα τιμή και μαγκιά να δηλώνω ΑΘΕΗ!

δεν ξερω αν διαβασες καπου κ το δικό μου την κορη που εχασα την ειδα να την λενε ραφαελα....γυρω στην βδομάδα απο την διακοπή που έκανα!τπ επομενο παιδι μου ειναι ταμένο στον αγιο ραφαηλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Μαίρη, κατ' αρχήν λυπάμαι πάρα πολύ γι' αυτό που συνέβη στο παιδάκι σου και σου εύχομαι γρήγορα να γίνει καλά.

Πρέπει όμως να πούμε και ότι ο Θεός δεν είναι ένας ασπρομάλλης γέρος που κάθεται σ' ένα θρόνο τριγυρισμένος από σύννεφα και ρίχνει συμφορές στους ανθρώπους. Ούτε δοκιμάζει, ούτε τιμωρεί. Μας αφήνει ελεύθερους. Σύμφωνα με τη θεολογία, τα προβλήματα που έχουμε, και μεταξύ αυτών και οι αρρώστιες, είναι αποτέλεσμα της επιλογής του ανθρώπου να ζήσει ως κτιστό ον και να μην υπερβεί τη κτιστότητά του, και να ενωθεί με το άκτιστο, δηλαδή με τον Θεό. Και αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με τον κάθε άνθρωπο προσωπικά, αλλά με την ευρύτερη ανθρώπινη κοινότητα, καθώς το κακό ενός ανθρώπου επιβαρύνει όλους μας. Γι' αυτό και το οικολογικό πρόβλημα, γι' αυτό και οι διάφορες ασθένειες που εμφανίζονται κατά καιρούς. Όταν ο άνθρωπος διακόπτει κάθε σχέση με τον Θεό, τον συνάνθρωπό του και με τη φύση, τότε δεν μπορεί παρά να γίνει καταστροφικός. Αυτή είναι η άποψη της θεολογίας. Δηλαδή, διάφορες δηλώσεις του τύπου "δεν υπάρχει Θεός γιατί αν υπήρχε θα φρόντιζε να είμαι ευτυχισμένος" δεν στέκουν θεολογικά, γιατί ο Θεός δεν είναι ένας ταχυδακτυλουργός που παίρνει το μαγικό του ραβδάκι και κάνει τον ένα ευτυχισμένο και τον άλλο δυστυχισμένο, και φυσικά είναι απολύτως χρησιμοθηρικές: "ψηφίζουμε" Θεό επειδή μας έκανε ένα ρουσφέτι!

Η διήγηση της δημιουργίας στο βιβλίο της Γένεσης είναι συμβολική, είναι ένα μυθικό πλαίσιο που περικλείει την αλήθεια, και σίγουρα η ερμηνεία της δεν μπορεί να παραμείνει στην επιφάνεια. Η βαθύτερη αλήθεια είναι ότι ο Θεός δημιούργησε τον κόσμο. Το πώς δεν μας ενδιαφέρει, ή τέλος πάντων, δεν είναι δουλειά της θεολογίας να το ανακαλύψει, αλλά της επιστήμης (αυτά τα λέει ο Μέγας Βασίλειος, δεν τα λέω εγώ!!!).

Έχεις κάθε δικαίωμα να μην πιστεύεις, ο Θεός δεν κάθεται να μετρά το μέγεθος της πίστης σου ή πόσα κεριά ανάβεις στην εκκλησία, αλλά την προαίρεσή σου, τις προθέσεις σου, και συνεχίζει να σε αγαπά, άσχετα αν τον αρνείσαι. Δεν πρέπει να ντρέπεσαι που δεν πιστεύεις, αλλά ούτε και όσοι πιστεύουν πρέπει να ντρέπονται, γιατί για μερικούς κάποια πράγματα δεν είναι παραμύθια.

'Eλεος πια...... :(

Πολύ ωραία τα είπες κοπέλα μου και μπράβο σου!!

Έυχομαι πολύ σύντομα να γίνεις μια ευτηχισμενη ΜΑΝΟΥΛΑ.

Εγώ πιστέυω στα θάυματα και ευλογημένοι όσοι τα βίωσαν.

Να είσαστε όλες καλά και να μην χάνετε την πίστη σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια πιστευω και γω ακραδαντα πως θαυματα γινονται καθημερινα γυρω μας αλλα δε μπορουμε παντα να τα αντιληφθουμε.

Το σιγουρο κατα την αποψη μου ειναι πως δεν ξερουμε τον τροπο να χειριστουμε τα μεσα που μας εδωσε και μας διδαξε ο ιδιος ο Κυριος για να μπορουμε να εχουμε αυτα που θελουμε στη ζωη μας και να ειμαστε ευτυχισμενοι

π.χ η προσευχη.Αν μπορουσαμε να κατανοησουμε τη δυναμη της δε θα σταματουσαμε να σιγοψιθυριζουμε ολη την ημερα μια μικρη προσευχη.

Δεν υπαρχει περιπτωση να χτυπησουμε την πορτα του Θεου και να μην μας

ανοιξει,δεν υπαρχει περιπτωση να ζητησουμε και να μην λαβουμε.

Το θεμα ειναι να μπορουμε να αποκρυπτογραφουμε την καθε μας δυσκολια και απογοητευση και να ψαχνουμε το τι θελει να μας διδαξει.Ετσι τουλαχιστον εκανα εγω και κατεληξα στο οτι επρεπε να ζεστανω και παλι την πιστη μου που την ειχα χωρις καποιο ιδιαιτερο λογο αφησει στο συρταρι.Και το θαυμα δεν αργησε να ερθει..

Προσπαθουσαμε και εμεις για παιδακι 2,5 χρονια.Μετα βγηκε στη μεση ενδομητριωση,λαπαροσκοπηση για αφαιρεση κυστης 6 εκ. Σε λιγους μηνες υποτροπιασα και να σου παλι ενδομητριωση.Μετα αποτυχημενη σπερματεγχυση και μετα ξεκινησαμε εξωσωματικη.Μολις ξεκινησα ενεσεις πηγα στην Τηνο και οταν εφυγα ημουν αλλος ανθρωπος και 2 μηνες μετα εγκυος με την πρωτη προσπαθεια.

Σημερα κραταω το 5μηνων θαυματακι μου στην αγκαλια μου και ευχαριστω καθημερινα για την ευλογια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SAKOULINA έγραψε:

Πριν απο 15 χρόνια πήγα με τη μητέρα μου στη Μυτιλήνη, στον Άγιο Ραφαήλ. Τότε μάλλον πήγα για πλάκα και για να γνωρίσω το νησί και όχι για να προσκυνήσω ή γιατί πίστευα. Στο καράβι καθόμασταν με ένα παλικάρι και τη πεθερά του που και αυτοί πήγαιναν στον Άγιο για να προσκυνήσουν. Το παλικάρι ήταμ ανάπηρο μετά απο 1 τροχαίο και οι γιατροί του είχαν ξεγράψει ότι θα μπορέσει να ξανά περπατήσει. Στο λιμάνι χωριστήκαμε και ξανά βρεθήκαμε στο μοναστήρι. Το ίδιο βράδυ το παλικάρι πέταξε τις πατερίτσες και περπάτησε μπροστά στα μάτια μου. Τι να πω ρε κορίτσια? Το είδα δεν μπορώ να το αμφισβητήσω ήμουν μαζί του απο την Καβάλα εως τη Μυτιλήνη. Έκτοτε έχω τον Άγιο σε κάθε μου βήμα και δυσκολία {που δεν ήταν και λίγες} και τη μικρή μου θα τη βάλουμε Ραφαέλα. Είναι νομίζω το λιγότερο που μπορώ να κάνω εγώ που κάποτε το θεωρούσα τιμή και μαγκιά να δηλώνω ΑΘΕΗ!
sakoulina μου το σωστο ειναι ραφαηλια οχι ραφαελα ρωτησα τον πατερ γιατι και εγω ετσι 8α βαλω το δευτερο ονομα,το ραφαελα ειναι ξενο μου ειπε.εσυ ρωτησεσ?
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα σου πω την δικιά μου ιστορία. Πριν από δύο περίπου χρόνια μετά από πολλές προσπάθειες έμεινα έγκυος και στον δεύτερο μήνα απέβαλα. Μια φίλη, μου μίλησε για την Αγ.Ειρήνη Χρυσοβαλλάντου. Πήγα στο μοναστήρι προσκύνησα και ΤΗΝ παρακάλεσα να μου χαρίσει ένα παιδάκι το οποίο το έταξα στην χάρη της. Πήρα το μήλο και το έφαγα αφού νήστεψα και διάβασα την παράκληση ΤΗΣ. Με την πρώτη προσπάθεια έμεινα έγκυος και μάλιστα σε μέρα που δεν ήταν γόνιμη. Είχα μια πολλή δύσκολη εγκυμοσύνη και από τον 2ο μήνα ήμουν με συσπάσεις στο κρεββάτι. Κάθε μέρα παρακάλαγα την ΧΑΡΗ ΤΗΣ να μπορέσω να γεννήσω αυτό το παιδί και τα κατάφερα. Τώρα στο διπλανό δωμάτιο κοιμάται η πριγκίπισσά μου που γεννήθηκε στις 05-05. Στην γιορτή της Αγ.Ειρήνης και του Αγ.Εφραίμ....«και αυτό σύμπτωση;»

Εγώ πιστεύω στα θαύματα!Εσείς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω στον γιο μου ειχα αποκολλήσεις στην αρχη κ δυνατους πόνους με αποτέλεσμα να μην πηγαινω πουθενα.απο τον 7ο κ μετά δεν μπορούσα να σηκώσω το δεξί μου πόδι.Ειχα πάρει ένα φυλαχτό απο την Παναγία Τσαμπίκα απο την Ρόδο και νομίζω ότι με βοηθούσε κ πήγαν όλα καλά.Το συγκεκριμένο εκκλησάκι ειναι σε ενα βουνό ανεβαινεις 300 σκαλιά για να πάς κ δεν τους νοιάζουν τα χρήματα...και το λέω αυτο γιατι αν πάς σε εκκλησία συνήθως γράφουν 5 ευρω η λαμπάδα, 5 ευρώ το λαδάκι...κ.τ.λ.Θα μου πεις πας να κάνεις το τάμα σου αλλά γιατι, ο θεος ζητάει λευτά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ έγραψε:

ΚΙ ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ. ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ 2 ΤΕΣΤ ΑΡΝΗΤΙΚΑ. ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΗ ΠΕΡΑΣΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΝΑ ΑΝΑΨΩ ΕΝΑ ΚΕΡΑΚΙ. ΚΟΙΤΑΞΑ ΤΟΝ ΤΡΟΥΛΟ ΚΑΙ ΕΙΠΑ " ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ ΜΟΥ ΕΣΥ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ. ΧΑΡΙΣΕ ΜΟΥ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΚΙ ΑΣ ΠΟΝΕΣΩ ΟΣΟ ΝΑ ΝΑΙ!! ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ. ΜΟΝΟ ΜΗΝ ΑΡΓΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΑΧΤΑΡΑΩ!!" 2 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΣΤ ΗΤΑΝ ΘΕΤΙΚΟ!!!! ΣΥΝΕΛΑΒΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ. (ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΕΙΧΑΜΕ ΕΠΑΦΗ) ΠΡΟΣΤΑΤΗ ΤΩΝ ΕΓΚΥΩΝ. ΑΡΑ ΝΑΙ!! ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΕ...
Eγω ανημερα του Αγιου Ελευθεριου ειχα την παλινδρομη κυηση περισυ..... Μακαρι να εγινε για καλο.....
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΡΟΥΛΑ25 έγραψε: sakoulina μου το σωστο ειναι ραφαηλια οχι ραφαελα ρωτησα τον πατερ γιατι και εγω ετσι 8α βαλω το δευτερο ονομα,το ραφαελα ειναι ξενο μου ειπε.εσυ ρωτησεσ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama_xina έγραψε:

ουπς πεπιτα...σου κραταει κακια???

ισως ν μην ηταν τυχαιο...απλα να εγινε σε σενα το θαυμα...και να την ωφελεισε και αυτην απο την αποψη οτι πρεπει να χαρηκε πολυ για σενα!

όχι, δεν μου κράτησε κακία, ίσα ίσα χάρηκα πάρα πολύ η καλή μου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


×
×
  • Προσθήκη...