Μετάβαση σε περιεχόμενο

εξετασεις πριν την συλληψη.ποσο απαραιτητες ειναι?


ellain

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα. Είμαι 27 χρονών κι ο συζυγός μου 31, είμαστε παντρεμένοι λίγο περισσότερο από 1 χρόνο και σκοπεύουμε να αρχίσουμε προσπάθειες για ένα λαχταριστό μωράκι μετά τις γιορτές. Είμαστε υγιείς, ασκούμαστε, τρώμε υγιεινά (συνήθως, γιατί καμιά φορά του δίνουμε και καταλαβαίνει ;) ),κάνουμε συχνά εξετάσεις (ξέρουμε ότι εκείνος έχει το στίγμα, εγώ όχι). Με δεδομένα όλα τα παραπάνω αναρωτιέμαι αν χρειάζονται εξετάσεις που σου δίνει ο γιατρός πριν την έναρξη των προσπαθειών. Τι επιπλέον ανιχνεύουν αυτές οι εξετάσεις που να τις κάνει απαραίτητες? Και από την άλλη, ζευγάρια που τους τυχαίνει η εγκυμοσύνη χωρίς να έχουν κάνει τις εξετάσεις, μειονεκτούν έναντι όσων τις έχουν κάνει?

Με προβληματίζει πολύ το θέμα, να πάμε στον γιατρό ή όχι? Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΥΧΟΜΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΕ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣ ΜΩΡΑΚΙ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΩ ΤΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΜΕΤΑ.ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΑΦΟΥ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ....ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ.

ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΠΑΠ Κ ΑΠΟ ΚΕΙ Κ ΠΕΡΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ...

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΝΕΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια χαρα και απο εμενα!εγω ειμαι 27 και ο συζυγος μου 33.εγω εκανα προγεννητικο ελεγχο και μετα ξεκινησαμε τις προσπαθειες γιτι ηθελα ναμαι σιγουρη για αντισωματα εμβολιων μου,πχ ιλαρα ερυθρα που πρεπει να εχεις αντισωματα διοτι αν κολλησεις οταν μεινεις εγκυος καηκες!εκανα τεστ παπ-ολα καλα,εκαναυπερηχο και τεστ για στιγμα ,ηπατιτιδες α,β και c.θα σου τα γραψει ο ιατρος σου τι πρεπει να κανεις.ειναι καθαρα αιματολογικες και ενα τεστ παπ και υπερηχο.3 πραγματακια που σε βοηθαν να ξερεις οτι ολα ειναι καλα και να εισαι ηρεμη στις προσπαθειες!!!φιλακια πλλα και καλη αρχη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ούτε εγώ είχα κάνει εξετάσεις πριν μείνω έγκυος αλλά ούτως ή άλλως τισ κάνεις μετά και είναι πολλές...βέβαια αν θέλεις μπορείς να τις κάνεις και τώρα καλό είναι πιστεύω,μια γνωστή μου είχε κάνει εξετάσεις πριν μείνει έγκυος όταν προσπαθούσανε και αυτοί και τώρα είναι έγκυος και όλα καλά.Μην αγχώνεσαι πάντως όλα καλά θα πάνε!με το καλό σου εύχομαι να μας πεις τα ευχάριστα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις σας, τεστ ΠΑΠ, κολπικο υπερηχο εκανα πριν 5 μηνες, εξετασεις αιματος πριν λιγους μηνες εγω, την προηγουμενη εβδομαδα ο αντρας μου (λογω επαγγελματος κανει 1 φορα το εξαμηνο), στιγμα οπως σας εγραψα εχουμε κανει εξεταση, εκεινος εχει, εγω οχι. Στην ουσια το μονο που δεν ξερουμε ειναι τα αντισωματα για τις διαφορες ασθενειες. Και επισης αν θα πρεπει να παρω συμπληρωματα τυπου φυλλικο οξυ.

Φοβαμαι μηπως ειμαι υπερβολικη με τοσες εξετασεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφοσων κανετε εξετασεις συχνα νομιζω δεν υπαρχει λογος να ανχωνεστε και να τρεχετε για προγενετικους ελενχους..ασε που ειστε και νεοτατοι.. Εγω εμεινα εγγυος χωρις να το εχω προγραμματισει και καπνιζα κ ολας...Φυσικα το εκοψα μολις εμαθα οτι ειμαι εγγυος... Μην ανχωνεσαι για τιποτα... Καντε το μωρο σας..ΦΥΣΙΚΑ! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εκοψα το τσιγαρο εδω κ 32 μερες!!! Νομιζω οτι αυτο ειναι κ το καλυτερο...τωρα εξετασεις , ειχα κανει παπ κ αιματολογικη πριν το καλοκαιρι, τιποτα αλλο. Καλη επιτυχια :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

εγω εκανα καποιες εξετασεις που μου ειπε και ο γιατρος απο την αρχη που ξεκινησαμε για μωρακι...

αλλοι κανουν μετα απο ενα χρονο προσπαθειων και αλλοι πανε στο γιατρο αμεσως μολις μαθαινουν για την εγκυμοσυνη...

δεν μπορω να σου πω τι ειναι το καλυτερο,απλα εγω ειμαι της αποψης οτι η καλυτερη θεραπεια ειναι η προληψη!!!!!!

πηγαινε στο γιατρο σου και θα σου πει εκεινος τι ειναι καλυτερο για σενα :):):)

συντομα με ενα σπορακι στη κοιλιτσα σου ευχομαι :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω στον γιο μου ειχα παει πριν αρχισω προσπαθειες κ ηταν ολα καλα...ομοιως κ στην δευτερη εγκυμοσυνη...αλλα δεν πηρα φολικο γιατι δεν μου το προτεινε ο γιατρος μου κ λογω της διαιτας που εκανα υπηρχε προβλημα στο μωρο...ΦΟΛΙΚΟ κ αντισωματα ερυθρας απο εκει κ περα ολα θα ερθουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν δεν έχεις περάσει ερυθρά, καλό είναι να κάνεις το εμβόλιο γιατί πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 3 μήνες πριν ξεκινήσετε προσπάθειες. Το φυλικό οξύ καλό είναι να το παίρνεις από τώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια,

Από την μικρή μου εμπειρία έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι ο προγεννητικός έλεγχος είναι απραίτητος να γίνεται πριν την εγκυμοσύνη! Δυστυχώς όμως κανείς γιατρός δεν τον υποστηρίζει με αποτέλεσμα να κάνουμε τις πρώτες εξετάσεις όντας ήδη 6-7 ή και περισσότερων εβδομάδων έγκυες και να τρέχουμε εκ των υστέρων!!! Είναι πολυ σημαντικό για την ασφάλεια της εγκυμοσύνης μας να γνωρίζουμε από πριν αν είμαστε θετικές σε λοιμώξεις όπως το τοξόπλασμα, ο μεγαλοκυταρροϊός, ή αν έχουμε αντισώματα για την ερυθρά κλπ. Αν είχα εξεταστεί πριν τις προσπάθειες θα ήξερα ότι ήμουν θετική στον CMV και δε θα επιχειρούσα εγκυμοσύνη πριν αναπτύξω τα απαραίτητα αντισώματα. Δυστυχώς όμως το μωράκι το έχασα και ακόμη τραβιέμαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ίσως εάν κάποια κοπέλα κάνει από την αρχή της προσπάθειάς της τις εξετάσεις αυτές να κάνει και πιο γρήγορα παιδάκι……

Θα μπορούσα κι εγώ να κάνω….

Αλλά όταν ξεκινήσαμε, λέμε, έλα μωρέ….. "τόσο δύσκολο είναι να πετύχουμε εγκυμοσύνη"?????

Εμ που είναι όμως……

Άμα το σκέφτεσαι συνεχώς και ζεις με το άγχος….. "έπιασα δεν έπιασα"…..

Ποτέ δεν είναι αργά πάντως…..

Μόλις περάσουνε οι Γιορτές….. λέω να ψαχτούμε…..

Του χρόνου τέτοιο καιρό…..

Θέλω…. είτε κοιλίτσα….. είτε αγκαλίτσα!!!!!!

Υ.Σ.: Droseroula μου…… πολύ στενοχωρήθηκα γι’ αυτά που λες…… κοριτσάκι μου…..

Καλή συνέχεια…… και ψηλά το κεφάλι…… Θα ξαναέρθει μωράκι και γρήγορα!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το μωρακι ερχετε αλλα οι γιατροι θα επρεπε να μας καθοδηγουν σωστα και οχι να χανουμε μωρακια κ μετα να μας λενε...ο.κ. δεν πειραζει , γιατι το ακουσα κ αυτο δυστυχως.....εγω στις αδελφες μου τους ειπα χυμα να κανουν εναν υπερηχο πριν, παπ, να τσεκαρουν το εμβολιο κ φυσικα να εχουν παρει 3 μηνες φολικο....μην την παθουν οπως εγω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ραφαέλ έχεις απόλυτο δίκιο!! Αυτό το "δεν πειράζει" όταν το άκουγα μου ερχόταν να φάω λαρύγγια! :S Το αν πειράζει που έχασα το μωράκι μου μόνο εγώ το ξέρω, κανείς άλλος.... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα ο ενας μου ειπε οτι εγω δεν ποναω για το τι επαθες(22 εβδομαδων) τα βλεπω καθε μερα...εσενα ειναι δικο σου προβλημα γιαυτο στεναχωριεσαι...

ετσι ειναι μονο εμεις ποναμε κ πρεπει να ειμαστε πολυ ψαγμενες στην αναζητηση γιατρου....οχι στην τυχη οπως ειχα κανει εγω τοτε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ραφαέλ έγραψε:

εμενα ο ενας μου ειπε οτι εγω δεν ποναω για το τι επαθες(22 εβδομαδων) τα βλεπω καθε μερα...εσενα ειναι δικο σου προβλημα γιαυτο στεναχωριεσαι...

ετσι ειναι μονο εμεις ποναμε κ πρεπει να ειμαστε πολυ ψαγμενες στην αναζητηση γιατρου....οχι στην τυχη οπως ειχα κανει εγω τοτε...

Συγγνώμη τώρα γιατί "τα πήρα"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry:

Δεν τον έβρισες????????????? Τον αλήτη!!!!!!!!!!!!!!

Άκου θράσος……

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν πονας κ κλαις δεν σκεφτεσαι τιποτα εκεινη την στιγμη...εγω τωρα που το σκεφτομαι οχι βρισιδι ηθελε αλλα ξυλο...ενα γερο ξυλο..αλλα τα ελεγε γιατι εφταιγε αυτος γιαυτο που εγινε.

Να σημειωσω οτι εγω δεν εχω αντισωματα για τοξοπλασμα κ προσεχω πολυ δεν τρωω χοιρινο κ προσεχω στα ζαρζαβατικα να τα πλαινω καλα...κ ο θεος βοηθος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

oyte egw xw antisomata gia toxoplasma kai as megalosa mesa stis gates!!!20 eixa!!!kai tis filoysa sto stoma (mikrh otan hmoyna)

o mikrobiologos moy moy eipai oti sthn epomenh egimosinh prin arxisw prospathies na kanw ena embolio gia na balw antisomata kai na epanalabw kai ena alo paidiko eubolio (erithra nomizw) giati exw liga antisometa meta apo tosa xronia .

se olh mou thn egkimosinh ekana kathe mina elenxo gia toksoplasma kai den magireua .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδιτουλα δεν ηξερα οτι υπαρχει εμβολιο για τοξοπλασμα...θα παρω τηλ το γυναικολογο μου να τον ρωτησω..εγω απο ερυθρα ειμαι οκ.εγω δεν ειχα γατες αλλα γενικα δεν ακουμπουσα καθολου ζωακια την περιοδο της εγκυμοσυνης...και σιδερωνα τα ρουχα καλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια σας ευχαριστω ολες για την ανταποκριση και τις απαντησεις σας. Φολικο οξυ παιρνω ηδη πανω απο 1 μηνα. Το μονο που σκεφτομαι ειναι πως ειμαι ηδη αγχωμενη με ολα αυτα που διαβαζω για το ποσο ευκολα θα μας ερθει το μωρακι, θα αγχωθω κι αλλο με τις εξετασεις... Ουφ δεν ξερω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ellain μην εχεις αγχος...εγω στον γιο μου εκανα περιπου 6 μηνες να μεινω εγκυος γιατι αγχωνομουν...βεβαια ημουν τοσο ασχετη με τις γονιμες αφου δεν ηξερα κ ποτε ειναι...παντως στις γονιμες δεν ειχα επαφη μονο την τελευταια φορα κ εμεινα.στην μπεμπα εμεινα με τον 1ο μηνα αφου ηξερα οτι εγκυος μπορω να μεινω...το αγχος παιζει σημαντικο ρολο αλλα πες μπορω να μεινω...ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελαιν καλησπέρα!!!

Την προηγούμενη εβδομάδα είχα ραντεβου με γυναικολόγο

και επειδή επειδή έχω ξεκινήσει και εγώ προσπάθειες για μωράκι

το είχα απορία αν θα πρέπει

να κάνω κάποιες προληπτικές εξετάσεις

προκεινένου να διαπυστώσω αν είμαι εντάξει.

Η απάντηση του ήταν όχι, ότι δεν χρειάζεται γιατί όταν μείνω έγγυος θα χρειστεί να τις ξανακάνω. Το μόνο που κάναμε σαν εξέταση είναι ένας υπέρηχος για να δούμε

αν η μήτρα είναι οκ και αν υπάρχουν πολυκυστικές.

Μου είπε αν στους 6 μήνες δεν καταφέρω κάτι να ξαναπάω να με δει και βλέπουμε, χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι αρνητικό.

Καλή επιτυχία σε όλες μας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...