Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΠΟΝΟΔΟΝΤΟΣ


Recommended Posts

κοριτσια η βγαζω φρονημιτη, η εβγαλα αποστημα στο ουλο μου, εχει πρηστει παρα πολυ και ποναει αφορητα,και εχει και μια πληγουλα,σαν να ειναι σκισμενο το ουλο και ετοιμαζεται κατι να βγει απο μεσα!!! :S

με εχει πεθανει,ουτε να μιλησω δεν μπορω..εχει αρκετεσ μερσε που με ενοχλει,αλλα σημερα παραεγινε..δεν μπορω να ανοιξω το στομα μου,να μασησω...

με ποναει μεχρι κατω στο λαιμο απο εκεινη την πλευρα που ειναι το ουλο...

μου ειπαν να μην παω σε οδοντιατρο και οτι δεν κανει να κανω καμια παρεμβαση στα δοντια επειδη ειμαι εγκυοσ,αλλα τι να κανω????αμα εχει κατι σοβαρο???καποια φλεγμονη??καλυτερα ειναι να το αφησω???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax k ego to idio eixa pathei... An exei dimiourgithei flegmoni PREPEI oposdipote na to vgaleis, giati mporei na dimiourgisei provlima sto emvrio! i topiki anaisthisia pou xrisimopoioun den prokalei kanena provlima sto emvrio. Alla emena o ginaikologos mou mou eixe pei austira na kleiso to proto trimino.

Vevaia otan imoun sto deutero mina espase ena potiri sta xeria mou mesa k kopika toso vathia, afou evlepa to kokalo. Eprepe oposdipote na pao gia rammata kai mou ekanan anaisthisia. Oi giatroi lene pos de dimiourgoun genikotera provlima sto emvrio, tora ti na sou po... kalitera na pas se enan odontiatro prota, na deis ti tha sou pei kai meta na rotiseis k to ginaikologo sou.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη μου alkost ... τι μου θυμισες τωρα... :(

Ακριβως περσι τετοια εποχη ειχα μεινει εγκυος

και περασα 3 εφιαλτικους μηνες στο σπιτι με πονοδοντους.

Μολις εκλεισα το πρωτο 3μηνο τα εβγαλα τα παλιοδοντα και υσηχασα.

Η ενεση που θα σου κανουν ειναι για εγκυους και καρδιακους

και δεν περιεχει αδρεναλινη. :(

Γαργαρες με αλατονερο και ΥΠΟΜΟΝΗ για το νινι...!!! :)

Και φυσικα να πας στον οδοντιατρο να παρακολουθει την κατασταση.

Κουραγιο γλυκια μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΧ...ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΝΟΔΟΝΤΟΣ Κ Ο ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ....

ΑΛΛΑ Κ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕ ΠΟΝΟΥΣΕ ΠΟΛΥ ΕΝΑ ΔΟΝΤΙ Κ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΠΑΩ...

ΝΑ ΠΑΣ,ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ.ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΝΕΣΗ(ΧΩΡΙΣ ΑΔΡΕΝΑΛΙΝΗ,ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ)....

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ΕΤΣΙ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alkost μου να πας οπωσδηποτε σε οδοντιατρο να το δει γιατι αυτοι οι φρονημιτες ειναι πολυ ατιμα δοντια.ο αντρας μου ειναι οδοντιατρος και εχω δει πολλα!μην το αφησεις γιατι ετσι που τα λες μαλλον πας για εξαγωγουλα...αλλα μην το αφησεις γιατι τρομερα επικινδυνο.ο οδοντιατρος θα σου πει τι πρεπει να γινει.ευχομαι περαστικο να ειναι. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εβγαζα φρονημιτη στην 9η εβδομαδα της εγκυμοσυνης μου και ενοιωθα ακριβως οτι νοιωθεις και εσυ τωρα. Αναγκαστηκα να παρω αντιβιωση. Ευτυχως ολα καλα!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alkost κ γω ακριβως αυτο ειχα παθει στην πρωτη μου εγκυμοσυνη...πηγα στον οδοντιατρο κ μου ειπε οτι ετοιμαζεται ναβγει ο φρονιμιτης κ επειδη δεν εχει πολυ χωρο στα πισω δοντια,πιεζει τα ουλα κ γι'αυτο ποναει...μ ειπε επισης οτι δεν γινεται να κανει ναρκωση λογω εγκυμοσυνης,ουτε να παρω αντιβιοτικα...τελικα μου επετρεψε κ η οδοντιατρος κ η γυναικολογος να πινω μονο depon η' panadol.ενταξει περνουσε για κανα τριωρο ο πονος μ'αυτα!παντως δεν νομιζω να ειναι κακο να σε δει οδοντιατρος,απλα δεν κανει να σου δωσει φαρμακα η' να σ κανει ναρκωση...πρεπει ομως να πας να σου πει τι εχεις!περαστικουλια! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alkost μου πολυ χαρηκα με αυτο που διαβασα..

οχι για τον πονοδοντο βεβαια :unsure:;)

αλλα για την εγκυμοσυνη σου δεν το ηξερα και χαρηκα πολυ!!! :silly:

σου ευχομαι μια πολυ πολυ πολυ καλη εγκυμοσυνη :)

Θα συμφωνησω με τα κοριτσια να πας οι οδοντιατροι ξερουν τι ακριβως πρεπει να κανουνε απλα να πας σε εναν εμπιστοσυνης

και απο κει και περα για δικια σου ασφαλεια μπορεις να ενημερωσεις και τον γυναικολογο σου..

αλλα εχει συμβει σε πολλες μας μην αγχωνεσαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και απο μένα!

καλή μου εμένα δεν με αναλάμβανε κανένας γιατρός πριν κλείσω και τον 6ο

εντομεταξύ με πονούσε ένα δόντι που είχα κάνει απονεύρωση και πολύ πιθανόν να έχει κάνει απόστειμα στις ρίζες!

Η περίπτωση η δική σου δεν ξέρω τι μπορεί να είναι , αλλα σίγουρα αν δεν πας στο γιατρό οτι και να σου λέμε θα σε μπερδεύουμε ποιο πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ήθελα να 'ξερα όλα στην εγκυμοσύνη πρέπει να συμβαίνουν;; Κι εγώ το ίδιο είχα πάθει με τον παλιοφρονημίτη μου!! Πόναγα για καμιά βδομάδα μετά σταμάταγε!! Ξανάπιανε, ξανασταμάταγε!! Τελικά γέννησα ώσπου μ'έπιασε τώρα στον θηλασμό τόσο έντονα που πλέον δεν πήγαινε άλλο! Τελικά το έβγαλα κι ησύχασα!! Δεν ήταν τίποτα!! Ευτυχώς ήταν έξω και δεν χρειάστηκε άνοιγμα!!

Σου συνιστώ να πας, μην το αφήσεις γιατί μπορεί να πάθεις ζημιά, δεν είναι να παίζεις ειδικά που είσαι έγκυος!! Απλά ενημέρωσε τον γιατρό σου ότι είσαι και εκείνος θα σου πει! Καλού κακού ρώτα και τον γυναικολόγο σου πριν να σου πει τι πρέπει και τι όχι!! Εύχομαι ότι κι αν είναι να περάσει το ταχύτερο δυνατόν κι όσο πιο ανώδυνα γίνεται!! Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάρε το UNISEPT. Eίναι σταγονες

με βάση το οξυζενε. Θα σε βοηθήσει πολυ!

Απλά διάβασε τις οδηγίες οσον αφορά την

εγκυμοσύνη. Αν και δεν νομίζω να πειράζει

αφου εφαρμόζεται τοπικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΩΩΩΩΧΧΧΧΧΧΧ.Λοιπον μικρουλα μου πρεπει πρωτα να μιλησεις με τον γυναικολογο σου να δεις τι θα σου επιτρεψει και τι οχι, ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ,και μετα θα πας στον οδοντιατρο και το πρωτο πραγμα που θα του πεις ειναι οτι εισαι εγκυος ,αυτοι εχουν εκπαιδευτει και για τετοιες περιπτωσεις οποτε θα σου βρει λυση .

καλο κουραγιο και ελπιζω να σε εχει αφησει ο παλιοπονος γιατι ειναι αφορητος .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επιβαλλεται να πας οδοντιατρο οπως σιγουρα να του πεις πως εισαι εγκυος!!! μην παρεις τιποτα χωρις συνταγη οδοντιατρου...στο κατω-κατω μπορει να μην ειναι κατι σοβαρο! σκεψου την υγεια σου....γιατι η δικια σου υγεια επηρεαζει το εμβρυο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΑLKOST ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΜΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ! :)

ΕΙΜΑΙ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ Η ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:

ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΒΓΑΖΕΙΣ ΦΡΟΝΙΜΗΤΗ.ΟΙ ΟΡΜΟΝΕΣ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΟΥΤΩΣ Ή ΑΛΛΩΣ ΤΑ ΟΥΛΑ.ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΟΛΥΝΘΕΙ Η ΠΕΡΙΟΧΗ.ΑΥΤΟ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΠΕΡΙΣΤΕΦΑΝΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΙΝΟΥΜΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΞΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΦΡΟΝΙΜΗΤΗ.ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΠΡΗΞΙΜΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΟΥΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ, ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ.ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΛΥΣΕΙΣ ΤΟΠΙΚΑ ΜΕ ΑΝΤΙΣΗΠΤΙΚΟ ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΣΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΥΣΙΠΟΝΑ.ΤΗΝ ΕΞΑΓΩΓΗ ΑΝΕΒΑΛΛΕ ΤΗΝ ΓΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ.

ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!! ;)

ΦΙΛΑΚΙΑ!!!!!!! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ALKOST, εμενα η οδοντιατρος μου ειπε οτι κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης πρεπει να πηγαινουμε και να ελεγχουμε τα δοντια μας γιατι αλλαζει το ph του στοματος και ευκολα μπορεις να παθεις οτιδηποτε και βεβαια να πας και για καθαρισμο. οι οδοντιατροι εχουν ειδικα αναισθητικα που κανουν και για τις εγκυες. στην 1η εγκυμοσυνη ειχα παει για καθαρισμο και για ενα σφραγιζμα που ειχε σπασει, υστερα απο την συμφωνη γνωμη του γυναικολογου μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ αυτα τα δονται !Εγω οταν ημνουν εγκυος ο γυναικολογος μου μου ειχε πει :οτι προβλημα εχεις με τα δονται να πας στο γιατρο οχι απλα επιτρεπετε αλλα και επιβαλλεται .Απαλ του λες οτι εισια εγκυος και εκεινος ξερει τι κανει .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχχχχ αυτα τα δοντια μου στην εγκυμοσυνη σπαραζα στους πονους.ο γυναικολογος μου μου ειχε δωσει το οκ να παω σε οδοντιατρο γιατι ακομη και πολυς πονος μπορει να κανει κακο οπως και ενα αποστημα μπορει να βλαψει το εβρυο.

ομως κανενας σεν με αναλαμβανε και εγω συνεχιζα να ποναω και να μην μπορω να παρω και παυσιπονο ωσπου μια μερα βρηκα οδοντιατρο που με ανελαβε φτιαξαμε οτι ηταν να φτιαχτει και μετα ειχε μεινει να κανουμε και εναν καθαρισμο μονο που στο ραντεβου την εκανα κοπανα γιατι....γεννησα χεχεχεχε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

VOYLA έγραψε:

ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΝΕΣΗ(ΧΩΡΙΣ ΑΔΡΕΝΑΛΙΝΗ,ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ)....

Αυτό ακριβώς έκανε η ξαδερφούλα μου και ανακουφίστηκε για λίγες μέρες.. Βέβαια ήταν στο μήνα της. Εσύ Αλεξανδρα μου είσαι στο πρώτο κρίσιμο τρίμηνο. Οι μόνοι που μπορούν σε συμβουλέψουν είναι οι γιατροί σου.. Γυναικολόγος και οδοντίατρος σε συνεργασία..

Η ευεργεσία του φαρμάκου στην σωματική και ψυχική υγεία της εγκύου όταν είναι μεγαλύτερη από τον ενδεχόμενο κίνδυνο της κατάστασης του εμβρύου τότε συνιστώνται και φάρμακα που εκ πρώτης άποψης απαγορεύονται.

Σε φιλώ!

Γρήγορα περαστικά εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τωρα ειδα τις απαντησεις σας,ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια,θα παω στον οδοντιατρο...δεν ειναι να παιζουμε με αυτα...

ευχαριστω και παλι..φιλακια :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 7 years later...

geia sas eimai stin 8i evdomada kai apo xthes exw aforitous ponous se ena donti pou mallon thelei aponeurwsi...rwtisa to giatro mou k mou eipe kalitera meta to prwto trimino k na apofugw antiviwseis?ti tha kanw?ipoferw poli

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...