Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΙΣΤΟΛΟΓΙΚΗΣ


Recommended Posts

έκανα πριν 4 μήνες διακοπή στον 5ο μήνα πήρα τα αποτελέσματα της ιστολογικής σήμερα.Μέχρι στιγμής αυτο που ήξερα ήταν 'οτι το μωρό είχε δισχιδή ράχη και λόγω αυτού πρόβλημα στο κεφάλι.η ιστολογική έδειξε παραμόρφωση του προσώπου και ραιβοπποποδία.Όλα αυτα τελικά θεωρούνται τρισωμία 18.και οι 2 γιατροί που επισκέφτηκα μου είπαν τυχαίνουν και το πιθανότερο είναι να μην ξανασυμβει.εχω απογοητευτεί τελείως.Δεν ξέρω αν πρέπει να δω γενετιστή τώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ραφαέλ ρώτα το γιατρό σου και αν στο προτίνει πήγαινε και σε γενετιστή. Αλλά απ'όσο ξέρω η τρισωμίες, το Down και όλα αυτά μπορούν να τύχουν στο καθένα και χωρίς κληρονομικότητα...οπότε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μου είπαν είναι θεμα τύχης.έχω ένα αγοράκι 18 μηνών.απλά έχω μπερδευτει.τον γιο μου τον έκανα 27 ετών και τώρα που έκλεισα τα 29 θα γεννουσα και την μπέμπα.Δεν μπορώ να καταλάβω είναι μου είπε τρισωμια.ο θεος βοηθός.φοβάμαι ότι με αυτη την λογική θα μου ξανατύχει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Rafael mou egw genetikh exw spoudasei kai einai alhtheia oti oi triswmies einai sunhthws tuxaies.

H alhtheia einai oti oso megalwneis auksanontai oi pithanotites alla twra gia thn triswmia 18 sthn hlikia sou eixes 1:3000 pithanotites.

Kalo tha htan na deis enan genetisth giati uparxei ena mikro pososto anthrwpwn pou kouvalane thn triswmia xwris na einai oi idioi arrwstoi. Auto mporei na isxuei gia sena h ton antra sou. An auto sumbainei exeis 33.3% pithanotites na kaneis ugeies paidi kai 66.6% me thn triswmia.

Bebaia sunithws an uparxei kati tetoio exeis kai arketes apoboles. Einai arketa spanio na sumbei auto alla an thes na eisai sigouri mporeis na kaneis enan kariotipo esu kai o antras sou.

Elpizw na bohthisa

filia

Tania

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τανια δεν κατάλαβα είσαι γενετιστής?έχω και ένα ακόμα παιδάκι.δεν είχα ποτέ αποβολή.δεν ξέρω και που πρέπει να απευθυνθώ.Ο ένας γιατρός μου είπε (ειδικός στην προγεννετική διάγνωση και επιμελητής στο ιασω) μου είπε να πέρνω φολικό και δεν θα ξανασυμβεί, και ο άλλος που με παρακολουθούσε παλιά μου είπε θέμα τύχης και να το ξεχάσω.θα κάνω καρυότυπο αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει.απογοητευτηκα τελείως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nai eimai genetisths alla douleuw sthn ereuna. Den eimai giatros (shtn ellada oi gennetistes einai giatroi) eimai biologos.

To foliko oxy einai gia thn disxidi raxh alla auto mporei na sumbei kai se embrua me kanoniko karuotupo kai kamia triswmia.

Ekanan kai karuotipo sthn mpempa sou? H apla upothetoun oti einai triswmia 18?

An h mpempa apla eixe disxidi raxh kai oxi triswmia 18, ontws an perneis auksimenh posothta folikou oxews sto prwto trimhno (5mg) kai 3 mhnes prin meineis eguos meiwneis kata polu thn pithanotita na ksanasumbei.

Na kreseis pantws oti opws mou ta les kai emena tuxaio mou akougete. Apla an kaneis tis eksetaseis kai deiksoun kai autes oti htan tuxaio tote isws na hremiseis perissotero. Oti allo thes rwta me, filakia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τάνια μου σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.σου έστειλα pm κάτι απο την ιστολογική.εσυ ξέρεις κάποιον γιατρό καλό να απευθυνθώ?θα κάνω και καρυότιπο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειχα παλινδρομη τον Ιουλιο ημουν 9 εβδομαδων,εκανα αποξεση και αμεσως εστειλαν το γενετικο υλικο για εξετασεις..τα αποτελεσματα εδειξαν τρισωμια 22,αν ηταν 21 το εμβρυο θα ειχε συνδρομο DOWN..o γιατρος ειπε οτι αποτελει τυχαιο γεγονος,οτι την επομενη φορα ειναι αρκετα απιθανο να συμβει το ιδιο,οι πιθανοτητες θα ειναι ιδιες με οποια αλλη κοπελα μεινει εγκυος..μου ειπε να προσπαθησουμε και παλι,αλλα με καθοδηγησε να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια..περιμενω τα αποτελεσματα σε λιγες ημερες..παντως το filicine το παιρνω απο τον Ιουλιο,δε το σταματησα καθολου μεχρι και σημερα,λένε οτι κανει καλο στον σωστο σχηματισμο του νευρικου συστηματος του εμβρυου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΡΑΦΑΕΛΑ ΜΟΥ

ΓΙΑΤΙ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΒΑΖΑΝΙΖΕΣΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ

ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΕ Κ Η ΤΑΝΙΑ ΜΑΛΛΟΝ ΗΤΑΝ ΕΝΑ

ΤΥΧΑΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ Κ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ

ΚΑΝΤΕ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ Κ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΟΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πήγα να πάρω την δευτέρα την ιστολογική και ο μα..κας μάλλον επειδή θέλει να βγαλει τον κώλο του απ΄έξω ότι δεν φταιει καθόλου αυτός μου είπε ότι θεωρείταθ τρισωμια 18 και δεν φταει το φολικό γιατι ήξερε ό μα..κας οτι εγω έκανα την διαιτα (λογω αλλεργιας του γιου μου και τον είχα ρωτήσει και μου είπε να προχωρησω).Άσε τα έχω πέρει γιατι μερικοι παίζουν με τον πόνο μας και δεν τους νοιάζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΡΕΦΑΕΛ ΜΟΥ,ΠΙΣΤΕΥΩ,ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΤΑΝΙΑΣ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΤΥΧΑΙΟ!

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΠΑΛΙ!!

ΑΣ ΓΙΝΟΥΝ ΟΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ!!

ΑΠΟ ΕΔΩ Κ ΠΕΡΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΤΕΛΕΙΑ!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...