Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΑΦΤΙΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ;ΘΑ ΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ;


baby sm

Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα σας!

Εχω καιρο να μπω στο mammy μας!

Μπαινω σημερα γιατι η μαμα μου μου δημιουργησε εναν προβληματισμο.

Σκεφτηκαμε να βαφτισουμε τη μικρη μας στον τοπο καταγωγης μου και οχι στην Αθηνα όπου μένουμε.Δηλαδη σε επαρχιακη πολη. Η μαμα μου επιμενει οτι δεν θα μας το βαφτιζει ο παπας γιατι ειναι απο πολιτικο γαμο το παιδι, και οτι στην περιοχη τελευταια γινονται γαμοι και βαφτισεις μαζι. Εγω παλι αδιαφορω για τους παπαδες, θεωρω γελοιους οσους δεν βαφτιζουν παιδακια απο πολιτικο και βασικα δεν εχει τυχει σε κανεναν γνωστο μου για να επιβεβαιωσω οτι οντως ισχυει.

Τι λετε;

Σημειωτεον, δεν εχω σκοπο να κανω και θρησκευτικο.Τελειωσα με το θεμα γαμος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι κουκλιτσα μου και εγω με πολιτικο γαμο εχω παντρευτει και κανενα μα κανενα προβλημα δεν ειχαμε.ουτε καν ασχοληθηκαμε με αυτο.πρωτη φορα το ακουω.και ακομα η αδερφη μου που δεν ειχε καν παντρευτει βαφτισε το παιδι της χωρις κανενα προβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΙ ΕΓΩ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΡΤΙΟ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙΡΟ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΥΣ ΠΑΠΑΔΕΣ ΤΟΥΣ ΨΙΛΟΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ... ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΓΝΩΣΤΕΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΙΑ.

ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΘΕΜΑ ΕΙΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ, ΕΙΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΑΜΟΣ ΟΠΩΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ.

ΕΓΩ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΧΩΡΙΣ ΜΟΥΤΡΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΩΣ, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΒΑΠΤΙΣΗ ΣΤΗΝ ΤΡΙΠΟΛΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΠΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣΑΕΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ!

ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΤΟΥ ΠΑΠΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΠΙΕΖΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ.

ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ Η ΒΑΠΤΙΣΗ. ΑΝ ΣΕ ΠΟΛΥΖΑΛΙΣΟΥΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΛΗ ΟΝΟΜΑΤΟΔΩΣΙΑ ΣΤΙ ΔΗΜΟ.

line_flow_blue_beg_41_time_1242964800_text_cf20c9dcf3efede1f220ece1f220e5dfede1e9.gif

line_line_typew6_beg_d_typew11_time_1004068800_text_c5dfece1f3f4e520ece1e6df.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα ειναι καθαρα θεμα παπα.Στην επαρχια δυστυχως εχουν παλιες αντιληψεις και ειδικα οι ανθρωποι μεγαλης ηλικιας!Μια φορα ειχα ακουσει οτι δεν κηδευαν καποιον επειδη ειχε παντρευτει με πολιτικο.Καλο ειναι να ρωτησεις και αν υπαρχει καποιος παπας μικροτερης ηλικιας προτιμησε αυτον.Με το καλο ευχομαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δες εδω http://www.archdiocese.gr/dioikisi/poim ... text3.html

Αυτο που σε αφορα ειναι το 'η' , προσεχε ομως και το ΄ζ΄ !!!

Ναι καποια μοναστηρια και καποιοι ιερεις κανουν "οτι θέλουν" . Η επισημη θεση της εκκλησιας ομως ειναι αυτη !

Με το καλο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελικη καθολου νωρις δεν ειναι. Εγω τον Μαιο θελω να την κανω να σκεφτεις...Αλλα θελω να τα οργανωσω απο καιρο πριν γιατι ειμαστε διασπαρτοι στην επικρατεια και οι καλεσμενοι και οι συμμετεχοντες...οποτε θελει προετοιμασια. Εχω μια συγκρκιμενη εκκλησια στο μυαλο μου αλλα δεν ξερω αν γινονται εκει κοινωνικα μηυστηρια καθως ειναι μετοχι του Αγιου Ορους. Θα μαθει η κουμπαρα μου και θα δουμε απο κει και κει τι γινεται.Παντως ξερω οτι πριν το Πασχα καποιο διαστημμα δεν κανουν γαμους και βαφτισεις και φετος πεφτει 4 Απριλιου. Στο λεω γιατι μου λες για μαρτιο. Μηπως να το τσεκαρεις;

Lemon και εδω υπαρχουν πολλοι με παλιες αντιληψεις απλα εχουμε περισσοτερες επιλογες εδω. Ενω εκει ειναι συγκρκιμενα πραγματα. Δεν μπορεις να οργωνεις και τη μιση Ελλαδα για να κανεις μια βαφτιση! Έλεος! Αμαν με τους παπαδες. Τι δηλαδη ; Σε ρωτανε οταν πας να κλεισεις την εκκλησια αν παντρευτηκες με πολιτικο ή θρησκευτικο; Πας καποιο χαρτι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κοριτσαρα εγω θεσσαλονικη και η αδερφη μου αθηνα.καλα αλλα πραγματα κανουν στις μεγαλες πολεις και αλλα στις μικρες?τι ειναι αυτα?δεν ντρεπονται?και γιατι τετοιες διακρισεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Lala μου που το βρηκες αυτο; Τρομαξα και μονο που το διαβασα!!! :woohoo: Η νονα του παιδιου θα ειναι ειναι η κουμπαρα μας στον πολιτικο και αυτο που μου στειλες λεει οτι δεν γινεται! Τι παπαριες ειναι αυτες!!!! Τα νευρα μου κροσσι, αν ισχυει! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε καταλαβαινεις τι διαβάζεις??? :silly:

Λεει οτι η νονα ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙ με πολιτικο γαμο . Οχι να εχει γινει μαρτυρας αλλα η ιδια να μην εχει παντρευτει με πολιτικο (ή εστω να χει κανει και ορθοδοξο).

Εμας παντως η νονα μας με πολιτικο ειναι παντρεμένη αλλα ο πατερ του χωριου μου καλη του ωρα ειναι πολυ καλος και δεν σκαλισε τιποτα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα ο νονος δεν πρεπει σιγουρα να εχει κανει πολιτικο ο ιδιος οχι να χει παντρεψει!Δεν θυμαμαι να σου πω για τα χαρτια γιατι εμεις καναμε γαμο και βαπτιση μαζι οποτε ηταν μπερδεμενα τα χαρτια αλλα τωρα που το σκεφτομαι νομιζω οτι χρειαζεται μονο μια ληξιαρχικη πραξη του παιδιου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Βρε καταλαβαινεις τι διαβάζεις??? :silly:

Λεει οτι η νονα ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙ με πολιτικο γαμο . Οχι να εχει γινει μαρτυρας αλλα η ιδια να μην εχει παντρευτει με πολιτικο (ή εστω να χει κανει και ορθοδοξο).

Εμας παντως η νονα μας με πολιτικο ειναι παντρεμένη αλλα ο πατερ του χωριου μου καλη του ωρα ειναι πολυ καλος και δεν σκαλισε τιποτα :)

Αχ ναι ρε...δικιο εχεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tselinkas έγραψε:

εγω παλι που βαφτισα παιδακι παλι δεν ειχα κανενα προβλημα.

εσυ επεσες σε καλες περιπτωσεις καλη μου οπως φαινεται. Εγω προετοιμαζομαι και για τα χειροτερα :blush::blink::cheer::)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κριμα να σας κανουν τετια νουμερα οι χαζοι.στην τελικη για θειο μυστηριο πατε και οχι να κανετε φονο.δεν τα μπορω αυτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν, διάβασα κι εγώ αυτό που παραθέτει η Lala. Κατ' αρχήν να πω ότι διαφωνώ με την πρακτική να μη βαφτίζουν παιδιά ζευγαριών που έχουν παντρευτεί με πολιτικό γάμο. Υπάρχει μία εχθρότητα κατά του πολιτικού γάμου από την Εκκλησία για διάφορους λόγους, στην πλειονότητά τους λανθασμένους.

Αλλά πρέπει να πούμε ότι η βάφτιση δεν είναι ονοματοδοσία, αλλά ένταξη του νεοφώτιστου στην Εκκλησία. Δηλαδή, δεν βαφτίζουμε τα παιδιά μας για να τους δώσουμε όνομα, αλλά για να γίνουν μέλη της Εκκλησίας με τη χάρη του Αγίου Πνεύματος. Έτσι, οι γονείς και ο ανάδοχος (=νονός, νονά), αναλαμβάνουν την κατήχηση του νεοφώτιστου παιδιού τους. Δηλαδή, αναλαμβάνουν να του διδάξουν τα δόγματα της χριστιανικής πίσης και να το εντάξουν στη λατρεία. Αυτός είναι ο ρόλος του νονού/ας και κανένα άλλος. Δεν είναι να φέρνει δώρα στο παιδί, δεν είναι η λαμπάδα και τα παπουτσάκια το Πάσχα, δηλαδή ο ρόλος του νονού είναι ρόλος κατηχητή και πνευματικού πατέρα και όχι κοινωνική υποχρέωση. Έτσι, λοιπόν, αν ο νονός είναι εκτός Εκκλησίας, είναι δηλαδή άθεος ή απλά αδιάφορος, τότε δε θα πρέπει να γίνει νονός, γιατί δεν έχει κανένα νόημα, και μ' αυτόν τον τρόπο ουσιαστικά προδίδει τα πιστεύω του.

Πολλοί ιερείς, λοιπόν, θεωρούν ότι ο πολιτικός γάμος είναι απόδειξη αποχώρησης από την Εκκλησία (άσχετο αν τις περισσότερες φορές γίνεται για άλλους λόγους), άρα λοιπόν, πιστεύουν ότι δεν μπορεί κάποιος άνθρωπος εκτός Εκκλησίας να φέρει το παιδί του να βαφτιστεί ή να γίνει ο ίδιος νονός. Όπως είπα και παραπάνω, διαφωνώ με αυτήν την πρακτική, δηλαδή το να μη βαφτίζουν παιδιά ζευγαριών παντρεμένων με πολιτικό γάμο, ενώ συμφωνώ με το να γίνονται νονοί άνθρωποι που βρίσκονται εντός της Εκκλησίας (οτιδήποτε κι αν σημαίνει αυτό, και προφανώς δεν εννοώ τις θεούσες με τα μουστάκια), γιατί αλλιώς δεν είναι νονοί, απλά κοινωνικοποιούνται. Και δε σημαίνει ότι κάποιος που παντρεύτηκε με πολιτικό δεν είναι χριστινός.

Έτσι, αν δεν πιστεύουμε ή αν δε μας ενδιαφέρει η Εκκλησία (Εκκλησία δεν είναι οι παπάδες, οκ; Ή τουλάχιστον δεν είναι μόνο οι παπάδες), τότε δεν υπάρχει λόγος βάφτισης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θελω να γινω μαμα

εγω δεν ξερω αν πιστευω και σε τι πιστευω και βασικα δεν θα το παραθεσω και σε φορουμ αυτο που πιστευω αν πιστευω...λεμε...

το θεμα ειναι οτι ο κοινωνικος περιγυρος σε πρηζει...και πολλες φορες για διαφορους λογους υποκυπτεις...

το θεμα επισης για μενα ειναι οτι κανενας δημοσιος υπαλληλος δεν θα δεχθω να κρινει την πιστη μου στο οτιδηποτε

ας μην γινοταν δημοσιος υπαλληλος...

απο τι στιγμη που εγινε για μενα ειτε στην εκκλησια δουλευει ειτε στην Εφορια το ιδιο μου κανει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοίτα, αν βλέπεις τη βάφτιση ως μία πράξη δημοσίου υπαλλήλου, τότε τι καθόμαστε και λέμε; Βρες έναν παπά που να μην ψάχνει τα πολλά-πολλά, να σου το βαφτίσει εκεί πέρα να ξεμπερδεύετε, κάντε ένα μεγάλο πάρτι, και τελείωσε η υπόθεση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Κοίτα, αν βλέπεις τη βάφτιση ως μία πράξη δημοσίου υπαλλήλου, τότε τι καθόμαστε και λέμε; Βρες έναν παπά που να μην ψάχνει τα πολλά-πολλά, να σου το βαφτίσει εκεί πέρα να ξεμπερδεύετε, κάντε ένα μεγάλο πάρτι, και τελείωσε η υπόθεση.
οχι,δεν νομιζω να καταλαβες καλα τι εννοει.οχι την βαφτιση αλλα τον παπα ειπε δημοσιο υπαλληλο. :silly:
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΙΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ, ΟΧΙ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ, ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΦΤΙΑΧΝΟΜΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ... :angry:

ΠΗΓΑΙΝΑ ΚΙ ΕΓΩ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΠΟΤΕ-ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΑΛΛΑ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΕΝΙΩΘΑ, ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΠΡΙΝ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ.

ΖΗΤΗΣΑ ΤΟΤΕ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΑΠΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΠΙΟΙΑ ΕΥΧΗ Ή ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ, ΟΣΟ ΕΙΧΑ ΑΚΟΜΑ ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΠΕΥΤΟΥΝ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΣΤΙΑ ΧΟΡΙΑΚΕΣ ΚΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΘΕΙ Η ΑΠΩΛΕΙΑ.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: ΔΕΝ ΕΓΚΡΙΝΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΚΤΟΣ ΓΑΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΗΝ ΕΥΧΗ...

ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΓΑΜΟΣ ΜΟΛΙΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΦΕΡΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΤΗ ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :angry:

ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΒΛΕΠΩ ΠΑΠΑ ΚΑΙ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΖΩ. ΠΗΓΑΙΝΩ ΠΛΕΟΝ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΥΧΟΜΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ.

ΜΑΣ ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΝΟΜΑΤΟΔΟΣΙΑ ΚΑΙ ΑΠΛΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΛΗΞΙΑΡΧΕΙΟ.

ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΛΟΓΩ ΠΙΕΣΕΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ Ο ΝΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ ΜΟΥ ΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΩΦΕΛΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ Η ΣΥΝΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ???????????????????????????????????????????????????????????

ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΘΑ ΤΟΥ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΙΣΤΟΥΛΗ ΚΑΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΘΑ ΤΟΝ ΩΘΗΣΩ ΣΤΟ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ. ΑΛΛΑ ΩΣ ΕΚΕΙ!

line_flow_blue_beg_41_time_1242964800_text_cf20c9dcf3efede1f220ece1f220e5dfede1e9.gif

line_line_typew6_beg_d_typew11_time_1004068800_text_c5dfece1f3f4e520ece1e6df.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Κοίτα, αν βλέπεις τη βάφτιση ως μία πράξη δημοσίου υπαλλήλου, τότε τι καθόμαστε και λέμε; Βρες έναν παπά που να μην ψάχνει τα πολλά-πολλά, να σου το βαφτίσει εκεί πέρα να ξεμπερδεύετε, κάντε ένα μεγάλο πάρτι, και τελείωσε η υπόθεση.

Τους παπαδες βλεπω ως δημοσιους υπαλληλους. Γιατι ετσι ειναι.

Το θεμα το ανοιξα γιατι δεν ειχα ακουσει οτι συμβαινει κατι τετοιο, και οπως αποδεικνυεται τελικα συμβαινει και ειναι απαραδεκτο οπως συμφωνεις και εσυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μερικές φορές η άγνοια μπορεί να οδηγήσει σε τελείως εσφαλμένα συμπεράσματα.

Πολλοί παπάδες δεν έχουν σπουδάσει θεολογία, τελείως λανθασμένα κατά τη γνώμη μου, και άλλοι αν και έχουν σπουδάσει, απλά περνούσαν τα μαθήματα χωρίς να τους μένει κάτι ουσιαστικό και είναι κολλημένοι σε "θεολογίες" των οργανώσεων και του Αυγουστίνου Καντιώτη. Οπότε είναι προφανές ότι τους δέρνει τεράστια άγνοια σε πολλά θέματα. Άλλοι φοβούνται ότι θα παραβούν κάποιο ιερό κανόνα κι ότι θα καούν στα καζάνια της Κόλασης ( :P ) και γι' αυτό η στάση τους απέναντι στους συνανθρώπους τους, αντί να είναι φιλάνθρωπη και διαπνεόμενη από αγάπη, χαρακτηρίζεται από σκληρότητα και αφιλανθρωπία, όπως έγινε και στην περίπτωσή σου, Αγγελική.

Οι ιερείς είναι δημόσιοι υπάλληλοι, επειδή αυτή είναι η συμφωνία με το κράτος, αλλά δεν είναι ΜΟΝΟ δημόσιοι υπάλληλοι. Ορισμένοι ίσως γίνονται παπάδες για τη σιγουριά του μισθού, πολλοί ίσως, αλλά αυτοί προφανώς έχουν παρεξηγήσει κάποια πράγματα.

Η Εκκλησία νοσεί, και μάλιστα τώρα πρόσφατα διάβαζα ένα θεολογικό περιοδικό που αναφερόταν σε προβλήματα τέτοιου είδους, και τώρα διαβάζω ένα θεολογικό βιβλίο που επίσης στηλιτεύει παρόμοιες συμπεριφορές από κληρικούς, που θεωρούν τη θέση τους θέση εξουσίας, ενώ στην πραγματικότητα είναι θέση διακονίας.

Το θέμα είναι ότι Εκκλησία δεν είναι μόνο οι παπάδες! Εκκλησία είμαστε όλοι εμείς! Ο παπάς σε μια εκκλησία δεν είναι αρχηγός των υπολοίπων, αλλά διάκονος, δηλαδή υπηρέτης τους! Όχι βέβαια με την έννοια του υπαλλήλου, αλλά με την έννοια του ανθρώπου που στους ώμους του σηκώνει το βάρος του κόσμου. Έτσι θα έπρεπε να είναι, αλλά τέτοιοι είναι ελάχιστοι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...