Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΙΚΡΟΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ο γιατρος μου μου συνεστησε μικρογονιμοποιηση λογω ολιγοασθενοσπερμιας του αντρα μου.ξεκενω ενεσεις στις 31 του μηνα.τη τεταρτη μου ειπε να παω για υπερηχο αγγειων.αλλα στην εξεταση κολπικου υγρου μου βρηκαν ουρεοπλασμα και μου εδωσε μια κρεμα για κολπικη χρηση τη climycen η οποια κοριτσια μου δημιουργει πολυ εντονο πονοκεφαλο.μιλαμε με εχει τσακισει.δε παλευεται η κατασταση.επισης μας εδωσε 2 ειδων αντιβιωσεις να τις παιρνουμε κ εγω κ ο αντρας μου 2 φορες την ημερα.το τι υπνηλια μου προκαλει δε φανταζεστε.φανταζομαι τι θα γινει οταν αρχισω τις ενεσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΝΑ, ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΜΕΡΑ!!!!!!! ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΙΚΡΟΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΝΑΜΕ, ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ!!!!!!!!!!!! ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΣΥ! ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΥΠΝΗΛΙΑ. ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ ΑΓΚΑΛΙΑ! :):):):):):) ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

:kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

κι εμείς κάναμε μικρογονιμοποίηση τον Ιούλιο και είμαι έγκυος τώρα. Οι ενέσεις δεν μου προκάλεσαν καμία απολύτως παρενέργεια - προφανώς εσένα σε ενοχλεί το φάρμακο για το ουρεάπλασμα που είναι κάτι έξτρα, και φαντάζομαι θα σταματήσει σε λίγο - αλλά οι ίδιες οι ενέσεις ούτε παρενέργειες έχουν ούτε πονάνε (και στο λέω εγώ που τις έτρεμα πριν...) Επειδή δε είχα μια φοβία που λε΄νε ότι παχαίνεις με τις ορμόνες και φοβόμουν μήπως χρειαστώ πολλές προσπάθειες και αντί να μείνω έγκυος απλώς πρηστώ, πρόσεξα τη διατροφή μου κατά το διάστημα των ενέσεων περιόρισα το αλάτι και στο τέλος έφτασα να χάσω και ένα κιλό!

Καλή επιτυχία σας εύχομαι και να ξέρεις ότι όταν πετύχει ξεχνάς αμέσως τη διαδικασία ή τη θυμάσαι με συγκίνηση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα και από μένα!anna k μην αγχώνεσαι εγώ με τις ενέσεις δν είχα κανένα πρόβλημα...ούτε πρήξιμο ούτε πόνους τπτ απολύτως...άσε που όταν άρχισα τις ενεσούλες ο χρόνος πέρασε σαν νερό...εγώ μόνο μετά την ωοληψία είχα πρήξιμο έντονο και λίγα πονάκια,αλλά η εμβρυολόγος μουχε πεί ότι ήταν φυσιολογικό.όλα θα πάνε τέλεια :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anna k και ο δικός μου ο μικρός είναι αποτέλεσμα..μικρογονιμοποίησης λόγω ασθενοσπερμίας. Τις ενέσεις πάντως μην τις φοβάσαι, είναι θέμα ρουτίνας.Εμένα μόνο τα utrogesτan με "τσακίσανε" στη διάρκεια της αναμονής. Καλή αρχή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anna tha simfoniso apolita me ta koritsia den exis kanena logo na anisixis.i diadikasia den ine epodini psixofora ine.

kai ego mono apo ta outrotsestan exo parenergies perisotero moudiazma kai ipnilia kimame kai kalitera.sou efxome kali epitixia.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αννουλα καλημερα.εγω ξεκιναω στισ 30 οκτωβρη τισ ενεσεισ.ειναι η 4η προσπαθεια με μικρογονοιμοποιηση.ελπιζω να πανε ολα καλα.οι ενεσεισ δεν με πονουσαν καθολου παρολο που τισ φοβαμαι υπερβολικα.ελπιζω να πανε ολα καλα σε ολεσ μασ.στελνε μου νεα σου οπωσ θα σου στελνω και εγω μιασ και κανουμε τισ ιδιεσ μερεσ.τι ενεσεισ περνεισ?σε ποιο κεντρο πασ?εγω παω στο embio στην αθηνα και κανω τισ gonal και menopur καθωσ και τισ daroda στην αρχη για καταστολη ωοθηκων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κορίτσια. Εγω ξεκίνησα τη Δευτέρα τις ενέσεις suprefact(ή κάπως έτσι) για καταστολή ωοθηκών. όντως δεν καταλαβαίνω τίποτα οπότε μη φοβάσαι αννούλα όλα καλά θα πάνε. Με τα τα utrogestan τι παρενέργειες υπάρχουν? ρουλίνι καλή επιτυχία κ εύχομαι να είναι η τελευταία κ η πιο ΤΥΧΕΡΗ :P:P:P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kitten έγραψε:

καλημέρα κορίτσια. Εγω ξεκίνησα τη Δευτέρα τις ενέσεις suprefact(ή κάπως έτσι) για καταστολή ωοθηκών. όντως δεν καταλαβαίνω τίποτα οπότε μη φοβάσαι αννούλα όλα καλά θα πάνε. Με τα τα utrogestan τι παρενέργειες υπάρχουν? ρουλίνι καλή επιτυχία κ εύχομαι να είναι η τελευταία κ η πιο ΤΥΧΕΡΗ :P:P:P:P:P

kalimera distixos ego ine i 6 fora pou ta perno.panta mou prokaloun moudiasma ipnilia kai ligoures siga siga ti sinithizo.

fisika i kathe kopela mpori na niothi alios.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα gorgina μου. Μπράβο κοπέλα μου για το κουράγιο σου κ εύχομαιμέσα απο τη καρδιά μου να γίνεις γρήγορα μανούλα :P:P Εγω με τις λιγούρες εχω καλή σχέση(γι΄αυτό πολλές φορές ξεγελάστηκα νομίζοντας οτι είμαι έγκυος). Αλήθεια τα utrogestan πότε τα ξεκινάμε, γιατι ο γιατρός μου δεν μου τα λέει όλα μαζί για να μην μπερδευτώ :blink::blink::blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ κοριτσια για την ενημερωση.απο οτι ειδα η κρεμα για το ουραιοπλασμα λεει οτι οι παρενεργειες ειναι υπνηλια και κεφαλαλγια οποτε σε 5 μερες που θα τη σταματησω ελπιζω να περασουν ολα.να στε καλα.φιλιαααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλημερα.το αλλο σαββατο ξεκινω κ εγω ενεσεις.να ρωτησω ομως και αν εχετε τη καλη διαθεση βοηθατε.μονο τις ενεσεις ΝΤΑΡΟΝΤΑ κανουμε πρωτα σωστα?και μετα στη 2η φαση τα υπολοιπα φαρμακα.συγνωμη ρε κοριτσια να σιγουρευτω απλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΝΝΑ! ΝΑΙ ΠΡΩΤΑ ΤΙΣ Dronda ΚΑΝΟΥΜΕ, ΜΕ ΜΙΚΡΕΣ ΕΝΕΣΟΥΛΕΣ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗΣ. ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΤΟ ΕΝΑ ΜΠΟΚΑΛΑΚΙ ΜΕ ΕΦΤΑΣΕ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 20 ΗΜΕΡΕΣ.ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ, ΚΑΛΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ! ΦΙΛΑΚΙΑ! :):):):):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑλημέρα,

εγώ στην αρχη΄έκανα suprafact κάθε πρωί, οι οποίες είναι για την καταστολή των ωοθηκών. Εκανα το μακρό πρωτόκολλο, δηλαδή άρχισα 1 βδομάδα πριν την αναμενόμενη περίοδο. Μετά την περίοδο έκανα μια - δυο φορές εξέταση οιστραδιόλης και υπέρηχο και΄όταν ο γιατρός΄έκρινε οτι είχαν καθαρίσει τελείως οι ωοθήκες , άρχισα το απόγευμα gonal συνεχίζοντας ομως και την πρωινή. Ακολούθησαν άλλες εξετάσεις οιστραδιόλης και υπέρηχα και οταν είχαν ωριμάσει αρκετά τα ωάρια έκανα το βράδυ pregnyl (ενδομυική είναι αυτή, πίσω, όχι σαν τις άλλες που είναι υποδόριες στην κοιλιά) και την μεθεπόμενη το πρωι ωοληψία με μέθη (ελαφριά νάρκωση). Πολύ απλή και γρήγορη διαδικασία. Δεν είχα καμία ενόχληση μετά εκτός από λίγη νύστα την πρώτη μέρα. Ήταν ΠΑρασκευή και τη Δευτέρα έκανα εμβρυομεταφορά - αυτή την κάνεις ξύπνια και μοιάζει με τη σπερματέγχυση - αν έχεις κάνει. Τότε άρχισαν διάφορα χαπάκια, που θα σου τα γράψει αναλυτικά ο γιατρός σου τα οποία βοηθούν την εμφύτευση.

Ειλικρινά σου λέω, το πρόβλημα είναι το άγχος - πέραν αυτού η διαδικασία ειναι απλή και μάλλον μυθοποιημένη. Την αναμονή την είδα σαν μια ευκαιρία απόλυτης τεμπελιάς και είδα πολλά επεισόδια των friends dvd - αν σου αρ΄σει κι εσένα κάποια σειρά πολύ, είναι ευκαιρία να ξεχνιέσαι (όχι ιατρική πάντως...) Ομολογώ ότι δεν ήμουν καθόλου αισιόδοξη γιατί είχα από την εμβρυομεταφορά πονάκια προ-περιοδου, και γιατί γενικά ήμουν φοβισμένη, κι όμως έμεινα έγκυος! Οσο για τα πονάκια, συνεχίστηκαν επί 2 μήνες....

εκτός από το μακρό πρωτόκολλο που έκανα εγώ, υπάρχει και το βραχύ που ξεκνάει με την περίοδο και ολοκληρώνεται πιο γρήγορα. Πάλι κάνεις πρώτα λίγες ενέσεις καταστολής και μετά αρχίζει η διέγερση... ΚΑι μην συγκρίνεις το πόσα ωάρια έκανες και πόσα έμβρυα μετά με διηγήσεις άλλων, δεν έχουν καμία σημασία άυτά - εγώ έκανα λίγα κι ομως έμεινα, ξέρω ιστορίες που έκαναν 20 και δεν πέτυχαν.

ΚΑλή επιτυχία!!!

ΥΓ αυτά που γράφω είναι γενικά για την εξωσωματική όχι μονο για τη μικρογονιμοποίηση - η διαφορά είναι μόνο στο εργαστήριο, στη μικρογονιμοποίηση βοηθούν το σπέρμα, το "βάζουν" αυτοί στο ωάριο, ενώ στην απλή τα .... αφήνουν να τα βρουν μόνα τους!

Ποιος θα σου κάνει τις εν΄σεις; Βολεύει να είναι κάποιος συγγενής ή φίλος ή ο άντρας σου για να μην τρέχεις στα φαρμακεία (εκτός από την ενδομυική). Κάποιες τις κάνουν και μόνες τους (εγώ δεν προσπάθησα καν) τελικά έμαθε σιγά σιγά ο άντρας μου ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολυ κοριτσια.τις ενεσεις θα μου τις κανει ο σπιτονοικοκυρης μου που ειναι νοσηλευτης.ευτυχως.εγω ξεκινω την 21η μερα της περιοδου στις 31 του μηνα και συνεχιζω ως τη 3η μερα της περιοδου που θα κανω το 1ο υπερηχο.μετα μου χει δωσει αλλα φαρμακα να συνεχισω.συγνωμη που σας κουραζω αλλα ειμαι καινουργια και φοβαμαι μηπως δε καταλαβα κατι καλα.ευχομαι κ΄λη επιτυχια σε ολες.ζοζα που εισαι?ειχες πει οτι θα πηγαινες για εξετασεις.τι γινεται?λιζα ευχαριστω πολυ.εισαι πολυ κατατοπιστικη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα αννα. Δεν κουράζεις κανέναν εδω μέσα, όλες έχουμε τους ιδιους προβληματισμους. Και εγω το μακρύ πρωτόκολλο κάνω, σήμερα περιμένω περίοδο κ τώρα που θέλω έρχεται με το πάσο της. οι ενεσούλες οι πρώτες δεν είναι τίποτα εγω έμαθα μόνη μου να τις κάνω. Την συνέχεια δε τη ξέρω ακόμα, μόλις έρθει η <<κυρία>> θα κάνω την εξέταση οιστραδιόλης κ υπέρηχο κ ελπίζω να πάνε ολα καλά!Μην αγχώνεσαι κ οτι απορίες εχεις ρώτα κ εδω κ το γιατρό σου ξανα κ ξανά.. ΑΝΤΕ ΚΥΡΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΕΛΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα σε όλες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!αννα κ μην το ξαναπείς ότι κουράζεις...θα σε μαλώσω!!!!!!!!εγώ πήγα στο γιατρό και κλείσαμε ραντεβού για να δεί τη μήτρα,αν πάνε όλα καλά θα ξεκινήσω και γω στον επόμενο κύκλο!!!!!!!!!!γιούπιιιιιι!!!!!!!!!αύριο θα έχω νέα να σας πώ...ελπίζω ευχάριστα....κορίτσια αν θέλετε μπείτε και στο εξωσωματική...ποιές ξεκινήσαμε παρεούλα;;;για συντροφιά!φιλάκια πολλά πολλά πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι νταροντα γινονται κοιλια,μπρατσο,μπουτι.ζοζα ευχομαι να ναι ολα καλα.κοριτσια ευχαριστω πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

κοριτσια εγω το σαββατο ξεκινησα ενεσεις ωταροντα.περιμενω τη περιοδο μου για να παω για υπερηχο τη τριτη ημερα.ειμαι πολυ ενθουσιασμενη.κ τις ενεσεις ουτε που τις καταλαβαινω.ενα πολυ ελαφρυ πρηξιματακι μονο στη κοιλια.ζοζα που εισαι?τι νεα απο τις εξετασεις σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anna k καλή αρχή στην προσπάθειά σου! Εύχομαι μετά τις ενεσούλες να φανούν πολλά ώριμα αυγουλάκια στον υπέρηχο και όλα να πάρουν θετικό δρόμο!1613531qrm9mgsrv1.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

καλη χρονια.μια ερωτησουλα μιας και αρχιζω σε 20 ημερες μικρογονοιμοποιηση.μου εχουν γραψει γοναδοτροπινη gonal και ανταγωνιστη οrgalutran 0.25 x5 amp.εγω εχω στην διαθεση μου τωρα superfract και arvecap.επειδη το orgalutran ειναι ακριβο και δεν το καλυπτει το ικα μηπως τα αλλα 2 που προανεφερα κανουν το ιδιο με το orgalutran?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

redlady στα φάρμακα - ανταγωνιστές ανήκει και το cetrotide. Δες μήπως το ΙΚΑ στο γράφει αυτό, και συνεννοήσου οπωσδήποτε με το γιατρό σου. Καλή αρχή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ! ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΜΕ ΤΙ ΤΙΜΕΣ (ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ) ΣΑΣ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ ΜΙΚΡΟΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ?? ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ ΘΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΥΠΟΒΟΗΘΟΥΜΕΝΗ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΙΓΟΑΣΘΕΝΟΣΠΕΡΜΙΑ .ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΟΣΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...