Μετάβαση σε περιεχόμενο

ερωτησεις για θηλασμο!!!!!


Recommended Posts

καλησπερα!!!!! :laugh:

τα χριστουγεννα,πρωτα ο θεος, θα εχω στην αγκαλια μου το μωρακι μου!!!εχω ομως πολλες αποριες στο θεμα του θηλασμου...

θελω πολυ να θηλασω αποκλειστικα τη μικρη μου αλλα απ οτι εχω ακουσει αυτο ειναι πολυ δυσκολο...

1)πρεπει να αναφερω στο μαιευτηριο οτι θελω να θηλασω αποκλειστικα ή θα της δινουν συμπληρωμα???

2)πρεπει να κανω καποια συγκεκριμενη διατροφη για να μην εχει κολικους η μικρη???

3)το μεγεθος του στηθους παιζει ρολο???

4)τι γνωμη εχετε για την πιπιλα???

5)τι πρεπει να αγορασω για τον θηλασμο????

6)σε περιπτωση που δεν φτανει το γαλα τι πρεπει να κανω????

αυτα!!!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σου γλυκια μου!

Με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου!

1)Αναφερεις στο μαιευτηριο οτι θελεις να θηλασεις αποκλειστηκα.Αν δεν το αναφερεις θα δωσουν συμπληρωμα!

2)Συγγεκριμενη διατροφη οχι, απλα δεν θα τρως τουλαχιστον για αρχη φαγητα που προκαλουν αερια οπως οσπρια.

Τα παιδακια που θηλαζουν δεν εχουν τις ιδιες πηθανοτητες να παθουν κολικους με αυτα που δεν θηλαζουν.

3)Το μεγεθος του στηθους εν παιζει κανενα μα κανενα ρολο! :P

4)η πιπιλα καλο ειναι μεχρι να εδραιωθει η γαλουχια (στους 3 μηνες) να αποφευγεται.

Κανε πιπιλα το στηθος σου.

Ειναι η μονη λυση να κατεβασεις γαλα!

Το μωρο στο στηθος!ακομη και ενα απλο πιπιλισμα θα δωσει σημα στον εγκεφαλο να παραγεις γαλα!

5) για τον θηλασμο, εγω δεν πηρα τιποτα!Μονο σουτιεν θηλασμου!

Βλεπεις και πρατεις!(ακομη δεν εχω παρει τιποτα!)

6)δεν υπαρχει περιπτωση να μην φτανει το γαλα!

Το μωρο μπορει να ειναι κολλημενο πανω σου σηνεχεια, ολλη την ημερα.Την αρχη. αυτος ισως ειναι και ολογος που λενε οτι ο θηλασμος ειναι δυσκολος και οτι το γαλα δεν φτανει.

Επιμωνη και υπομωνη θελει και ολλα θα βρουν τον ρυθμο τους γρηγορα!

Καλους θηλασμους ευχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτα που θα χρειαστεις για θηλασμο ειναι πολλα πολλα επιθεματα ενα δυο εσωρουχα θηλασμου και μερικα μαντηλακια καθαρισμου στηθους!!

δεν ειναι δυσκολο ομως θα πρεπει να εχεις αρκετη υπομονη για να θηλασεις

διατροφη οχι ιδιετερα πραματα οτι ειναι βαρυ για εσενα ειναι και για το νινι πολλα κρεμμυδια μπαχαρικα καφες καλο ειναι να αποφευγονται

το μεγεθος του στηθους δεν παιζει κανεναν ρολο οσο πιο συχνα βαζεις το μωρο στο στηθος τοσο μεγαλυτερη παραγωγη θα εχεις

πιπιλα για τους 2 πρωτους μηνες δδεν κανει αλλα εγω δεν την χρησιμοποιω ουτε και τωρα

το γαλα σου αποκλειεται εκτος απο εξαιρετηκα σπανια περιπτωση να μην φτασει οσο πιο συχνα βαζεις το μωρο στο στηθος τοσο μεγαλυτερη παραγωγη θα εχεις

(Η κορη μου πριν απο 3 μερες ειχε μια στοματιτιδα και δεν ηθελε να φαει απο το αριστερο στηθος αναγκαστικα μεχρι και σημερα ετρωγε μονο απο το δεξι η παραγβγη στο αριστερο στηθος μειωθηκε λιγακι αλλα το κενο το εχει καλυψει το δεξι!!!!)

Ελπιζω να τα καταφερεις να θηλασεις το μωρακι σου :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕλένηΧ έγραψε:

(Η κορη μου πριν απο 3 μερες ειχε μια στοματιτιδα και δεν ηθελε να φαει απο το αριστερο στηθος αναγκαστικα μεχρι και σημερα ετρωγε μονο απο το δεξι η παραγβγη στο αριστερο στηθος μειωθηκε λιγακι αλλα το κενο το εχει καλυψει το δεξι!!!!)

τελικα στοματιτηδα ειχε?

Νομιζες οτι ειχε ουρολοιμωξη,η αλλο ειναι αυτο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ!!!!!

εχω ακουσει οτι αν τρωω γαλακτοκομικα θα εχει κολικους το μωρο.ισχυει???

τα επιθεματα και τα μαντιλακια απο που τα αγοραζουμε???

θηλαστρο και θερμαντηρα θα χρειαστω?????

σας ζαλισααα!!!! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κ απο μενα!

τα κοριτσια απαντησαν στις ερωτησεις σου!

να συμπληρωσω...

Απτα γαλακτοκομικα καλο ειναι να αποφευγεται το γαλα γτ μπορει να προκαλεσει αλλεργιες!λιγο κασερι καλυπτει τις αναγκες σεασβεστιο ασε που πιθανοτατα θα παιρνεις χαπακι!!!οπως κ σιδηρο...

στο μαιευτηριο να τους πεις 1000 φορες πως θελεις αποκλειστικο θηλασμο!κ παλι να εισαι προετοιμασμενη για ολα!

θα σου πουν πως ειναι αρχη,κ δεν εχεις ακομα γαλα,κ θα πληγωθουν οι θηλες κλπ κλπ!μη φοβασαι ομως!εσυ να επι μενεις!μεχρι τοτε ψαξε πολυ καλα το θεμα κ μετα ακολοθα ξκ τοενστικτο σου!

προσεκτικα το μωρο να πιανει καλα κ οποτε θελει!

αααα!στην αρχη θα νιωθεις περιεργα...δεν το λες πονο αλλα ουτε κ απολαυση!μετα θα ζεις τελειες στιγμες!!!

θελει να αφοσιωθεις στο μωρο 100% τους 1ους μηνες!ειναι τελειο ομως!!!

το γαλα σου θα φτανει!μην ακουσεις κανεναν για συμπληρωμα κλπ!το μωρο "καρφιτσα" στο στηθος!!!!!!!

μπορω να γραφω κατεβατα αλλα.....εχω την μπεμπα να απολαμβανει το γευμα της!!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

grousi με το καλο να ρθει το μωράκι σου :)

1) Το τονίζεις συνέχεια γιατι τα ελληνικα μαευτηρια -επι τω πλειστων- ειναι ντίλερ ξενου γαλακτος .

2) Τρως τα ΠΑΝΤΑ μεχρι να δεις οτι κατι πειράζει το μωρο . Συνήθως η αγελαδινή πρωτείνη ευθυνεται για κολικους .

3) ΟΧΙ !

4) Μεχρι να εδραιωθει η γαλουχία 6-8 εβδομαδες , καλο ειναι να αποφευγεται . Μετα ειναι στην κριση σου

5) Σουτιεν και επιθεματα , υπάρχουν παντου .

6) Αν θηλάζεις αποκλειστικά δεν υπάρχει περιπτωση να μην φτανει το γαλα . Αν πεσεις στην παγιδα να πιστεψεις οτι δεν φτανει και δωσεις ξενο , τοτε σιγουρα δεν θα φτανει ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

grousi έγραψε:

ευχαριστω πολυ!!!!!

εχω ακουσει οτι αν τρωω γαλακτοκομικα θα εχει κολικους το μωρο.ισχυει???

τα επιθεματα και τα μαντιλακια απο που τα αγοραζουμε???

θηλαστρο και θερμαντηρα θα χρειαστω?????

σας ζαλισααα!!!! :laugh:

Δεν ειναι απολυτο αυτο!(το να τρως γαλακτοκομικα!)

Εγω δεν απεκλησα τιποτα απο την διατροφη μου.Οταν εβλεπα οτι κατι ενοχλουσε το μωρο, απλα δεν το ξαναετρωγα!

Αν εχει κολικους, μονο τοτε για καποιο διαστημα σταματας τα γαλακτοκομικα!

Τα επιθεματα τα πουλανε παντου!Στο σουπερ, φαρμακειο!

Μαντηλακια μαλλον μονο στο φαρμακειο!

Θηλαστρο, πριν να εδραιωθει η γαλουχια καλο ειναι να μην χρεισιμοποιεις!

Τωρα αν πρεπει να βγαλειος γαλα, μονο το νοσοκομειακο ειναι το καταλληλο, οπου το νοικιαζεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia έγραψε:

Απτα γαλακτοκομικα καλο ειναι να αποφευγεται το γαλα γτ μπορει να προκαλεσει αλλεργιες!λιγο κασερι καλυπτει τις αναγκες σεασβεστιο ασε που πιθανοτατα θα παιρνεις χαπακι!!!οπως κ σιδηρο...

Δεν υπάρχει λογος να παιρνει εξτρα ασβέστιο . Οι γυναικες που θηλάζουν τελειωνοντας με το θηλασμο εχουν μεγαλυτερη οστική μαζα απο αυτες που δεν θηλασαν . Ο θηλασμος μας προστατευει και απο την οστεοπορωση !

Ουτε λογος να παιρνει σιδηρο υπάρχει εκτος και αν εχει διαπιστωθει σοβαρή ελλειψη . Με καλη διατροφη νομιζω φτιαχνεται χωρις να χρειαζεται το χαπάκι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Δεν υπάρχει λογος να παιρνει εξτρα ασβέστιο . Οι γυναικες που θηλάζουν τελειωνοντας με το θηλασμο εχουν μεγαλυτερη οστική μαζα απο αυτες που δεν θηλασαν . Ο θηλασμος μας προστατευει και απο την οστεοπορωση !

Ουτε λογος να παιρνει σιδηρο υπάρχει εκτος και αν εχει διαπιστωθει σοβαρή ελλειψη . Με καλη διατροφη νομιζω φτιαχνεται χωρις να χρειαζεται το χαπάκι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια παροτι μεχρι τωρα καλα τα παω , με αγχωνει που το θεμα του θηλασμού..δεν ειμαι ποτα σιγουρη ότι χορταινει ο μικρος..σημερα για παραδειγμα, σηκωθηκε τις μεσημεριανες ωρες καθε ωρα ηλαζε για 10' από το ενα στηθος και ξανακοιμοταν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μου, δεν ειμαι ειδικη, αλλα γιατι να μην τρως γαλακτοκομικα?

Αν δεις οτι παρουσιασε αλλεργια τα σταματας!Καλο δεν θα ηταν να ηξερες αν εχει?

Κασι παλι λεω δεν ειμαι ειδικη!

Πω σκεφτομαι λεω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

chrysoyla έγραψε:

Κοριτσια παροτι μεχρι τωρα καλα τα παω , με αγχωνει που το θεμα του θηλασμού..δεν ειμαι ποτα σιγουρη ότι χορταινει ο μικρος..σημερα για παραδειγμα, σηκωθηκε τις μεσημεριανες ωρες καθε ωρα ηλαζε για 10' από το ενα στηθος και ξανακοιμοταν..
Ειναι νωρις ακομη και δεν εχει εδραιωθει η γαλουχια σου!

Ολλες τα περασαμε αυτα! καλη συνεχεια και μην σκεφτεσαι τιποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι κουραση στην αρχη και ολλες μπαινουν στον πειρασμο του συμπληρωματος διοτι το μωρο πρεπει να σου ρυθμισει την παραγωγη σου και γι'αυτον τον λογο μπορει να ειναι και κολλημενο στο στηθος 24 ωρες το 24ωρο!

Μην απογοητευεσαι!οπως σου ειπα ειναι πολυ νωρις!

Θα δεις που ολλα θα περασουν και θα εισαι πολυ περιφανη γι'αυτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να τονισεις πολλες φορες οτι θελεις αποκλειστικο θηλασμο...

εγω τουσ το πα κ με λεεν το κλασικο...

στη αρχη δε εχεις γαλα οποτε.......κτλ :evil:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως παρατηρω ότι όσο περνανε οι μερες τρωει με μεγαλυτερη ανεση..

ευτυχως στο μαιευτηριο το τονισα επαρκως για αποκλειστικο θηλασμο και τ σεβαστηκαν..βεβαια μικρος ηταν καθε ωρα στο δωματιο αλλά δε με πειραξε καθολου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia έγραψε:

LaLa έγραψε:

Δεν υπάρχει λογος να παιρνει εξτρα ασβέστιο . Οι γυναικες που θηλάζουν τελειωνοντας με το θηλασμο εχουν μεγαλυτερη οστική μαζα απο αυτες που δεν θηλασαν . Ο θηλασμος μας προστατευει και απο την οστεοπορωση !

Ουτε λογος να παιρνει σιδηρο υπάρχει εκτος και αν εχει διαπιστωθει σοβαρή ελλειψη . Με καλη διατροφη νομιζω φτιαχνεται χωρις να χρειαζεται το χαπάκι .

Αληθεια????Δεν ειχα ιδεα!

δλδ εσυ θα προτεινες να τρωμε αφοβα γαλακτοκομικα?

οσο για το σιδηρο...εγω ειχα μια ζωη ελλεψη φερριτινης κ χαμηλο αιματοκριτη...οποτε συνεχιζω το σιδηρο μειωμενη ομως δοση...

πεφτουν κ τα μαλλια μου(οχι τραγικα αλλα νομιζω πως στην αρχη θα ηταν οπως στην εγκυμοσυνη... )...δεν ειναι απο αυτο λες?

Πολλα μωρα τα πειράζει η αγελαδινή πρωτεινη και κανουν κολικους . Οχι ομως ολα τα μωρά ! Εγω ειμαι εθισμένη στο τυρι :blush: Δεν τρωω πολλα αγελαδινα προιοντα αλλα αιγοπροβεια τα κατασπαράζω !!!

Δεν το ετρωγα ομως γιατι θα μου λειπει ασβεστιο με τον θηλασμο ..απλα μου αρέσουν :)

Αχ τα μαλλάκια σου ...λυπαμαι αλλα θα σου πω ενα δυσάρεστο .... και που να δεις τι θα γινει σε κανα 2 μηνες :( Φευγουν οι ορμονες τις εγκυμοσυνης και θα αρχίσει η πτωση .... Δεν μασαμε ομως !!!! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΕΔΩΣΑ ΠΙΠΙΛΑ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΝΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΚΟΨΩ??? :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω εδωσα στο μικρο οταν ηταν 1 μηνος..

ευτυχως δε ειναι της πιπιλας...

εσυ νομιζω δε χρειαζεται να τη κοψεις τωρα..

αφου περασε η περιοδος που δε επιτρεπεται...αν ειναι να θηλασεις..

ΝΟΜΙΖΩ,.. :side:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολλά μωρα "ξεχνιουντε " με την πιπίλα και χάνουν γεύματα . Αυτο συμβαινει και σε μεγαλύτερα μωράκια οποτε πολλες φορες συστινεται "το κρύψιμο" της πιπιλας οταν το μωρο δεν θηλάζει αποτελεσματικά .

Καλο θα ήταν να μην δινεται , αλλα αφου την εχεις δωσει στο μωρο νομιζω οτι με σύνεση και προσοχή δεν θα υπάρξει θεμα . Αν το μωρό θηλάζει αποτελεσματικά και βλέπεις οτι την πιπίλα απλα την θελει για λιγο χωρις να κανει αντικατασταση του στηθους τοτε δεν υπάρχει προβλημα . :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια από τη στιγμή που ανακοινώνεται στην οικογένεια ότι θα θηλάσετε, δεν αρχιζουν οι συμβουλές;

- Πιες γάλα, να κατεβασεις γαλα. (Αν φαω τυροπιτα τι θα κατεβασω; Οι αγελαδες πινουν γαλα;)

- Μη πινεις νερο όταν θηλάζεις γιατί αραιώνεις το γάλα... (ουδεν σχολιον)

- Μη θηλάζεις όταν έχεις πυρετό γιατί θα το κάψεις το μωρό σου (αν εχω πυρετό να φαω παγωτο για να ερθει το γαλα στη σωστη θερμοκρασία;)

Όσο για την πιπίλα, στην μεγαλη μου κόρη την έδωσα όταν ήταν 2 εβδομάδων γιατί είχε το στηθος μου για πιπιλα και εγω είχα πληγες.

Η δευτερη ως εκ θαυματος δεν την ήθελε παρά την πίεση της μητέρας μου να τη μάθει (την πετυχα καποια στιγμη να κλαιει το μωρό γιατί πεινούσε και η μανα μου να της χωνει με πιεση την πιπιλα στο στομα - τελικα δεν ηταν θαυμα που δεν την πηρε)

Τα δύο μεγάλα λάθη που έκανα στον θηλασμό ήταν πρώτον ότι έβαλα στην αρχή θηλή σιλικόνης και δεύτερον ότι άκουγα τη μάνα μου που δεν με άφηνε να θηλάσω πριν το τριωρο. Μόλις πέταξα τις ψευδοθηλές οι πληγές έκλεισαν πιο γρήγορα και όταν άρχιζα να τη βάζω στο στήθος με το πρώτο κλάμα, το παιδί ηρέμησε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου και απο μενα,

Αν πας σε ιδιωτικο ο,τι και να τους πεις για αποκλειστικο θηλασμο αυτοι το χαβα τους..τουλαχιστον σε μενα ετσι ελεγε ο παιδιατρος οτι ακομα δεν εχω γαλα κλπ...ελεοςςςςς...

πιπιλα ξερω μετα το 2μηνο 3μηνο αλλα μετα αν μαθει στο στηθος σιγα μην προτιμησει την πιπιλα..εμενα παντως την εφτυσε.

ετρωγα τα παντα και δεν εδειχνε να τον πειραζει κατι και μαλλιστα πολλα γαλακτοκομικα και περασαμε ξοφαλτσα τους κολικους. Ειχε ελαχιστους και με λιγη αγκαλιτσα το ξεπερνουσε :huh: ειναι στο παιδι..αν δεις οτι το πειραζει κατι αφαιρεσε το για ενα διαστημα

Γαλα θα αναρωτιεσαι για καιρο αν εχεις καθε φορα που τρωει ή κλαιει για καποιον λογο (μπορει ασχετο με την πεινα). Ενας τροπος που βοηθησε εμενα να μην πεσω στην παγιδα να του δωσω ξενο ητανε να μην εχω ξενο σπιτι..οποτε θελει δεν θελει θα βολευοταν με το στηθος..

Θελει ΥΠΟΜΟΝΗ και ΠΕΙΣΜΑ...Ημουν απο τις τυχαιρες που για 2 μηνες θηλαζα περιπου 15 ωρες ειτε για πιπιλα ειτε για φαγητο!!!! Να εισαι ετοιμη για τετοια ενδεχομενα..Μαθε για τις στασεις του θηλασμου να μην κουραστεις.Εμενα με βολευει μονο η ξαπλωτη στο κρεβατι (αφου με τοσες ωρες που να αντεξω η δολια)

Απολαυσε το ειναι μοναδικη εμπειρια...αξιζει τον κοπο μεχρι τελους

Α!!!στο μαιευτηριο μερικοι δινουν τσαι για να καθαριζουν τις θηλες..Μην το χρησιμοποιησεις γιατι το νερο πιο πολυ θα στις ξερανει παρα θα σε βοηθησει..αν θες πιες το :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

grousi με το καλο να ρθει το μωράκι σου :)

1) Το τονίζεις συνέχεια γιατι τα ελληνικα μαευτηρια -επι τω πλειστων- ειναι ντίλερ ξενου γαλακτος .

2) Τρως τα ΠΑΝΤΑ μεχρι να δεις οτι κατι πειράζει το μωρο . Συνήθως η αγελαδινή πρωτείνη ευθυνεται για κολικους .

3) ΟΧΙ !

4) Μεχρι να εδραιωθει η γαλουχία 6-8 εβδομαδες , καλο ειναι να αποφευγεται . Μετα ειναι στην κριση σου

5) Σουτιεν και επιθεματα , υπάρχουν παντου .

6) Αν θηλάζεις αποκλειστικά δεν υπάρχει περιπτωση να μην φτανει το γαλα . Αν πεσεις στην παγιδα να πιστεψεις οτι δεν φτανει και δωσεις ξενο , τοτε σιγουρα δεν θα φτανει ;)

ΜΕ ΚΑΛΥΨΕ ΑΠΟΛΥΤΑ!

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ Κ ΕΣΕΝΑ ΕΥΑΚΙ ΜΟΥ,ΣΑΝ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ!! :woohoo:

ΘΥΜΑΣΑΙ ΠΕΡΥΣΙ.. ΤΟ ΤΙ ΛΕΓΑΜΕ.... :silly:

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΦΙΛΕΝΑΔΑ,ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ ΕΝΑ ΥΓΕΙΕΣΤΑΤΟ ΜΩΡΑΚΙ Κ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ!!!! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...