Μετάβαση σε περιεχόμενο

Tί καλό θα φάμε σήμερα μανούλααααααα????


Recommended Posts

LaLa έγραψε:

christin888 έγραψε:

Το χεις αλλα ...το μισο ! :P :laugh:

Εγω δεν εχω ατμομάγειρα οποτε βάζω σε μια κατσαρόλα νεράκι , βάζω απο πανω ενα καλαθάκι (εχει κατσαρολες που το χουν σαν δωρο ή το αγοράζεις εξτρα -εχει και στο ΙΚΕΑ-) βαζω τα λαχανικά , κλεινω το καπάκι και γινονται στον ατμο ;)[/quote:1f9w8npv]

Ευχαριστώ πολύ!Εχεις δίκιο.Πώς δεν το σκέφτηκα?Εχω τέτοια σχάρα και δεν ήξερα που χρησιμεύει :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 582
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ωραια που θα ητανε!!!! ραντεβου για λαικη!!!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

νατασσα ουτε εγω μπαινω..ειχα μπει μτην τεταρτη...θα το ψαξω ομως!! :huh::huh:

θα επανελθω! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

christin888 έγραψε:

Το χεις αλλα ...το μισο ! :P :laugh:

Εγω δεν εχω ατμομάγειρα οποτε βάζω σε μια κατσαρόλα νεράκι , βάζω απο πανω ενα καλαθάκι (εχει κατσαρολες που το χουν σαν δωρο ή το αγοράζεις εξτρα -εχει και στο ΙΚΕΑ-) βαζω τα λαχανικά , κλεινω το καπάκι και γινονται στον ατμο ;)[/quote:3lsgrrtt]

LaLa μου κι εγώ έτσι θα το κάνω. Η χύτρα μου έχει και συνταγή για να κάνεις λαχανικά ατμού με αυτό τον τρόπο και λέει 3 λεπτά είναι αρκετά. Το θέμα είναι, αν τα βάλω στη χύτρα, θα διατηρηθούν όλα τα θρεπτικά συστατικά, ή να τα βάλω καλύτερα σε συμβατική κατσαρόλα για κανένα τέταρτο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie έγραψε:

Veni παμε λαικη παρεα το Σαββατο???

Συμπεθερα θα ρθεις?

Γιωτα???

Ετσι σαν καλες νοικοκυρες που ειμαστε!!

Veni χτυπαει το antivirus μου σαυτην τη σελιδα π

ου εγραψες...

παμε...αντε πριν αρχισω δουλεια..

αν κ τα βιολογικα δε τα πολυ πιστευω... :blink:

ρε συμπεθερα δωσε κ μας κατι απο το μπαξε σου?

ο γαμπρος δε δικαιουται?????????? :dry::blink::huh:;) :laugh: B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thouli έγραψε:

παμε...αντε πριν αρχισω δουλεια..

αν κ τα βιολογικα δε τα πολυ πιστευω... :blink:

ρε συμπεθερα δωσε κ μας κατι απο το μπαξε σου?

ο γαμπρος δε δικαιουται?????????? :dry::blink::huh:;) :laugh: B)

Θα σου δωσω βρε......

Τα βαρενικι ΤΕΛΕΙΑ!!!

Ξεχασα να σου πω...

Πολυ μαρεσαν!Να φτιαξουμε μαζι καμια μερα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω το ψαξα ενα διαστημα τι γινετε με τις βιταμίνες κλπ και ..φαυλος κυκλος !

Απο τη μια οι μεγάλες θερμοκρασίες της χύτρας "σκοτώνουν" πολλες βιταμίνες αλλα απο την αλλη και το παρατεταμένο μαγείρεμα σε χαμηλή θερμοκρασία επισης "σκοτώνει" βιταμινες ...

Τα κανω σε απλη κατσαρόλα και προσπαθώ να τα "βράσω" οσο το δυνατον λιγότερο , ευτυχώς μας αρέσουν να ακουμπουν στο δόντι . Για τα μωράκια τωρα σιγουρα θελουν καλυτερο βράσιμο ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ !!! ;)

ΑΝΤΕ ΣΑΣ ΒΛΕΠΩ ΣΤΗ ΜΕΝΕΓΑΚΗ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΤΕ

ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ...

ΝΕΑ ΣΤΗΛΗ!!! :P :silly: :woohoo:

ΕΧΕΤΕ ΜΑΘΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΛΠΑ! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενη τα παιζουμε στα δακτυλα!!!

Εγω τωρα μαθαινω στη μπεμπα να ανοιγει φυλλο για πιτα!!!

Μηπως ειμαι υπερβολικη????????????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τωρα που λες για βιολιγικα θουλη...

πηρα ενα αλευρι βιολογικο για να κανω ψωμακι το αντρακι μου..το πηρα το προηγουμενο σαββατο εχθες το βραδυ ειπα να το φτιαξω....

αφου διαλυω την μαγια το ανοιγω και παω να το ριξω στη νλεκανιτσα...

κα ινα σου τσουπ!!!!! ενα σκουλικακι με καινε γιασου γιασου!!!!!!!!!

μπιαξ τρελαθηκα!!!

το παω σημερα πισω(οχι θα το αφηνα 2.85 ειχε το κιλο!)

το δεχονται βεβαια πισω και λεω να παρω ενα αλλο..ο ανοιγει ο ναθρωπος για σιγουρια και βλεπει τα ιδια! τα ανοιξε ολα και ητανε τελικαη παρτιδα ελλατωματικη!!!

δηλ. εαν εγω ημουνα λιγο αφηρημενη ή καμια γιαγια η κα ιτι αλλο δεν ξερω θα τρωγαμε με το χωμι και πρωτεινες!!!! :laugh: :laugh:

τυφλη εμπιστοσυνη τελικα ΠΟΥΘΕΝΑ!!!!!!

γιαυτο αποφασισα πλεον να ψωνιζω απ το μαγαζι στην γειτονια μου που φερνει απο οικοτεχνιες επιλεγμενα πραγματα που αλλωστε τρωει και η οικογενεια του...

βιολογικα δεν ξερω αλλα πιο αγνα απο τα αλλα σιγουρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

veni μου αν δε εχεις τον μπαξε σου (καλη ωρα γιωτα,νατασα :whistle::whistle::whistle::whistle: ) τιποτα δε ειναι βιολογικο κατα με,,,

κ συγνωμη εμεις που δε φαγαμε τι παθαμε????????

κανουμε οτι καλυτερο για τα παιδια μας...

αλλα μη τα ψαχνουμε κ ΟΟΟΟΛΑ ;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι τελικα καπως ετσι πρεπει...

μπαξες ε??? τι ωραια!! και εμενα μου εφερνε η μαμα μου κολοκυθακια, φασολακια ντοματουλες...τι καλα..τωρα με τα χειμωνιατικα λαχανα εχει αλλα τι να τα κανουμε???

παρεπιπτοντος εφτιαξα τελικα ψωμι...πιο ασφαλες ειναι μαλλον το ετοιμο απο αυτο!!!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

αμα στο ριξω στο κεφαλι θα κανεις καρουμπαλο!!!!!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το θεμα ειναι συνθετο και περισσοτερο πολυπλοκο...

Εχει διαφορα αυτο που τρωγαμε εμεις πριν 20-30 χρονια μ'αυτο που τρωνε τωρα τα παιδια μας.

Και παλι ομως δεν πμορουμε να ειμαστε 100% σιγουροι για τις επιλογες μας.

Οπως λεει και η συμπεθερα προσπαθουμε να κανουμε το καλυτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

VENI έγραψε:

ναι τελικα καπως ετσι πρεπει...

μπαξες ε??? τι ωραια!! και εμενα μου εφερνε η μαμα μου κολοκυθακια, φασολακια ντοματουλες...τι καλα..τωρα με τα χειμωνιατικα λαχανα εχει αλλα τι να τα κανουμε???

παρεπιπτοντος εφτιαξα τελικα ψωμι...πιο ασφαλες ειναι μαλλον το ετοιμο απο αυτο!!!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

αμα στο ριξω στο κεφαλι θα κανεις καρουμπαλο!!!!!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

ασε το ψωμι δε συγκρινεται...

με κανε η αδερφη μου κατω στη κρητη...

εβαλα κ μερεντα....

πωπωπωπωπω

σοκολαση... :P:P:P:P:P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δε ξερω πριν 20-30 χροναι τι τρωγατε :P:P:P:P:P:P

αλλα εγω πριν 10 χρονια :whistle::whistle::whistle:

ετρωγα τα ιδια με σημερα :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thouli έγραψε:

κ συγνωμη εμεις που δε φαγαμε τι παθαμε????????

κανουμε οτι καλυτερο για τα παιδια μας...

αλλα μη τα ψαχνουμε κ ΟΟΟΟΛΑ ;););)

Ε οχι και εσυ σ΄αυτη τη λογική ... Εμεις που δεν θηλασαμε , εμεις που φαγαμε κρεμες κλπ κλπ :dry:

Εγω μεγάλωσα σε χωριο με κοτες στην αυλη πριν 30+ χρονια .. Η μικρη μου μεγαλώνει σε πολη σε τελειως διαφορετικές συνθήκες ...

Τα "κακα" των τροφίμων που ειναι "εμπλουτισμένα" με χημικά , φαινονται μακροπροθεσμα . Εγω να σου πω την αληθεια και με το κακο οικογενειακο ιστορικο που εχω , φοβαμαι οτι θα παθω :S

Αν ειμαστε για ολα αρνητικοί δεν προκειτε τιποτα να αλλάξει ...

Φυσικα και εχουν γινει κομπινες κλπ με βιολογικά αλλα παιρνοντας ενα βιολογικό προιον εχεις πιθανοτητες να ειναι βιολογικό ενω παιρνοντας ενα συμβατικό εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

VENI ΜΟΥ ΤΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΥΤΟ ΤΟ

ΚΑΚΟ ΕΧΟΥΝ ... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ;)

ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΛΙΠΑΣΜΑΤΑ...

ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΦΩΛΙΕΣ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ

ΤΑ ΣΚΟΥΛΙΚΑΚΙΑ ...

ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ;)

ΚΑΙ "ΤΡΥΠΟΥΛΕΣ" ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ "ΑΥΓΟΥΛΑΚΙΑ"

ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΙ ΕΓΩ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ

ΑΝ ΘΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ...

ΑΝ ΜΟΥ ΦΕΡΝΕΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΑΠ'ΤΟΝ ΚΗΠΟ ΦΡΕΣΚΑ

ΕΧΕΙ ΚΑΛΩΣ...ΑΛΛΙΩΣ...

ΠΑΡΕΠΙΜΠΤΟΝΤΩΣ ΦΕΤΟΣ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΗ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΣΩ

ΜΟΥ ΕΦΕΡΕ Ο ΠΕΘΕΡΟΣ ΚΕΡΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ

ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ (ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΑΔΥΝΑΜΙΑ...ΣΛΟΥΡΠ)

ΤΡΟΜΕΡΑ !!! ΖΟΥΜΕΡΑ, ΜΕΓΑΛΑ, ΤΡΑΓΑΝΑ...

ΚΑΙ ΓΕΜΑΤΑ... ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ...ΧΑΧΑΧΑΧΑ :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:laugh: Πλακα χετε με τα βιολογικα!

Εγω η αληθεια ειναι οτι δεν της εχω παρει γιατι δεν μπορω να τα βρω, εδω!

Αλλες οι συνθηκες πριν 30 χρονια και αλλες τωρα!

Παλια, ειχαν κοτουλες, φυτευαν τα πορικα τους, αρμεγαν τις αγελαδες τους, ολλα ηταν φρεσκα!

Τωρα?

Ολλα ειναι σε κουτακια, κατεψυγμενα!

Λοιπον σημερα μοσχαρακι σουπιτσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thouli έγραψε:

αν παμε συμφωνα με το ιστορικο....

τοοοοοτε εγω θα το παθω πρωτη απ ολες... :blink::blink::blink:

den se afino ego na patheis tipota filenada!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thouli έγραψε:

δε ξερω πριν 20-30 χροναι τι τρωγατε :P:P:P:P:P:P

αλλα εγω πριν 10 χρονια :whistle::whistle::whistle:

ετρωγα τα ιδια με σημερα :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...