Μετάβαση σε περιεχόμενο

Tί καλό θα φάμε σήμερα μανούλααααααα????


Recommended Posts

100 περιπου μας ειπε αλλα τρωμε 2 μερες μοσχαρι και 2 μερες κοτοπουλο τη βδομαδα και σκεψου οτι δεν το τρωει παντα ολο...

Ισως της το ειπε γιατι δινει στο μωρο της καθε μερα κρεας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 582
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμενα μου εχει πει 50-100 γρ... αλλα μου βγαινει ποσοτητα για 2 δοσεις... οποτε το υπολογιζω στα 50 γρ την ημερα...!!!

Savropiguine σ'ενα μωρο 8 μηνων δεν εχεις και πολλα περιθωρια για σνακ... σ'ενα περιοδικο που διαβασα προχθες ελεγε για μωρα 6-9 μηνων μπορειτε να δινετε ενδιαμεσα απο τα γευματα σαν σνακ παιδικα αγλυκα μπισκοτα η ρυζογκοφρετες...! Τα μπισκοτα του τα εχω δωσει και του αρεσανε πολυ...!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να'μαι και εγω!!!!

λοιπον εμεις τρωμε καθε μερα κρεας η κοτοπουλο..οσπρια οχι ακομα στον χρονο μου ειπε.

εγω βραζω πρωτα το μοσχαρι περιπου 300γρ.

το κανω μεριδες με ζουμακι και καταψυξη.

απο βραδυς βγαζω μεριδα κρεας και το αποτελειωνω με λαχανικα ή χυλοπιτες ή μακαρονακι κτλ.

το κοτοπουλο το κανω μια βραση πεταω το νερο και τα βαζω ολα μαζι να γινουνε.

βασικα αναλακυψα τωρα τελευταια τον αποστειρωτη που εχω της nuk πως λειτουργει και ως ατμομαγειρας!

οντως αλλη γευση τα λαχανικα!!! αλλα δε ντα κανω ολα εκει γιατι δεν γινουνται καλα..πχ. το ρυζι μενει σκληρο σαν πετσιασμενο...

σημερα φαγαμε κοτοπουλακι με αρακα ανιθο πατατουλα λιγη κολοκυθα και καροτακι και λιγο τυρακι.

αυριο κοτοπουλακι με χυλοπιτες καροτακι μπροκολο και ενα μικρουλικο κολοκυθακι και 2 φυλλα σπανακι και μια ντοματουλα.

τραχαν θελω να αρχισω..

θα του τον βαλω λιγο λιγο με το φαγακι?πειτε καμια συνταγη...

γιωτα σαν σνακ μονο μπισκοτακι παιδικο...δεν μου ερχεται κατι αλλο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προς το παρον του δινω μονο φακες στις οποιες βαζω κ λιγο καροτακι μεσα κ του δινω κ λιγη φετα μαζι. Δε μπορω να πω οτι ξετρελενεται αλλα αφου κανουμε οτι βλακειουλα μπορεις να φανταστεις τις τρωει... Δεν ξερω αν κανει να τους δωσουμε ρεβυθια...εμενα μ αρεσουν αλλα με φουσκωνουν πολυ...ποσο μαλλον ενα παιδακι...αν κ πιστευω οτι θα τα φτυσει πανω μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρεβυθια δεν κανει ακομα... μου το ειπε η παιδιατρος... φασολακια φρεσκα κανει αλλα ελεγα μηπως μου διαφευγει και τιποτα αλλο εκτος απο τις φακες...!!!

Μπηκα στο ιντερνετ και βρηκα μια συνταγη κρεμας... την λεει κρεμα λεμονι... λεω να τη φτιαξω μηπως του αρεσει για να του δινω το πρωι μετα το γαλα του...!!! Εχει μεσα και ζαχαρη παντως αλλα εμεις χρησιμοποιουμε ουτως η αλλως μαυρη ακατεργαστη ζαχαρη και μπορω να βαλω λιγοτερη ποσοτητα γιατι ειναι πιο γλυκια απο την ασπρη ζαχαρη...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΡΙΝΑΚΙ,ΩΡΑΙΑ ΙΔΕΑ ΤΑ ΦΑΣΟΛΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΕΠΟΧΗΣ ΤΩΡΑ? ΟΥΦ ! ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΦΑΓΗΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Μ Ε Γ Α Λ Ο !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΟΧΗ ΤΟΥΣ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΠΑΜΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ.

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΓΟΡΑΖΩ ΤΩΡΑ ΚΑ ΙΒΑΖΩ ΚΑΤΑΨΥΞΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ.

ΚΑΙ ΦΑΣΟΛΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΚΑΙ ΜΠΑΜΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΑΙΚΗ...

ΤΟ ΣΠΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ...

ΤΑ ΚΟΛΟΚΥΘΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟΥΣ..ΜΕΤΑ ΕΓΩ ΛΕΩ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΝΩ..

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΤΟΜΑΤΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες,

Εμείς σήμερα και αύριο θα φάμε μοσχαράκι με φασολάκια πατατούλες καροτάκια και μαιντανό όλα από το χωριό εκτός από τα καροτάκια.

Τα φασολάκια είναι στην εποχή τους τώρα.

Εμένα μου στείλαν την Κυριακή από το χωριό, τα καθάρισα, τα έπλενα, τα ζεμάτισα, και τα έβαλα σε μεριδούλες στην κατάψυξη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι καλα που ειναι να σου στελνουν πραγματακια απο το χωριο... ειναι τα μονα για τα οποια εισαι σιγουρη οτι ειναι φρεσκα και υγιεινα... εμεις δυστυχως δεν εχουμε...!!! Επισης ξεχασα να πω πως μεσα στο φαγακι του του βαζω και λιγο αρακα...! Του εβαζα παλιοτερα και σπανακι και μπροκολο και κουνουπιδακι... τωρα του το κανω πιο απλο...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νατασσουλα μπορεις να τα βαλεις και χωρις ζεματισμα στην καταψυξη,εμεις τιγκαραμε την καταψυξη της γιαγιας μου με φρεσκα φασολακια απο το μπαξε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επιτελους καταφερα να μπω!

Απο το πρωι παιδευομαι!

Σημερα ειχε μπροκολο πατατα κολοκυθακι το μενου...

Φασολακια και μενα μου φερνουν α πο μπαξε καθε εβδομαδα.Τα καθαριζω και τα βαζω στην καταψυξη.Χωρις ομως να τα ζεματισω.Δε χρειαζεται!

Εδω θα βρειτε μια λιστα με λαχανικα και φρουτα σε καθε εποχη!

http://www.sintagespareas.gr/simboules/ ... epoxi-tous

Ετσι για να ξερουμε τι μας γινεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν της δινεις καθε μερα κρεατακι?μπροκολο της αρεσε ?δεν την εχω δοκιμασει ακομα την Κωνσταντινα,καμμια συναντηση Θεσσαλονικη παιζει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

δεν της δινεις καθε μερα κρεατακι?μπροκολο της αρεσε ?δεν την εχω δοκιμασει ακομα την Κωνσταντινα,καμμια συναντηση Θεσσαλονικη παιζει?

σημερα δεν ειχε ορεξη...

Εφαγε πολυ λιγο...

Γενικα παντως τρωει τα παντα!Δε μου εχει δειξει μεχρι στιγμης οτι κατι δεν της αρεσει!

Συναντηση?

Αντε να οργανωθουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω μπει σ'αυτο το site τις συνταγες της παρεας και εχει σνακ για παιδακια απο 6 εως 18 μηνων... πολυ ωραιες ιδεες... εγω κρατησα μερικες και θα τις δοκιμασω...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια, καταβροχθησε το μπροκολο, την πατατα και το κολοκυθακι! :laugh:

Δεν περιμενα να της αρεσει, αλλα εφαγε μια πιατουρα!

Σε αντιθεση με την μεγαλη μου, που το εφτυσε αμεσως!

"δεν μου αρεσει το μπροκολος" μου ειπε! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πηρα μια κολοκυθα...πως την φτιαχνουμε για το μωρο?????

ειπα να την βαλω αντι κολοκυθι, αλλα δε νμε ενθουσιασε σαν γευση...

εχετε καμια ιδεα?

σημερα φαγαμε μοσχαρακι με κολοκυθι καροτο πατατουλα σελινο 2-3φασολακια και 2-3 μπαμιες...τουρλου!!!!!!α!και ντοματουλα!!

αυριο λεω να του δοσω μοσχαρακι με τραχανα..

πηρα και κατσικακι..

να ρωτησω κατι? το κατσικακι να το βαλω μεριδουλες καταψυξη ωμό ή βρασμενο??????

καντινου η μεγαλη εχει αποψη!!!

οσο προλαβαινουμε να φανε τα μικρα...να δουμε αργοτερα τι θα κανουνε???????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Εμείς σήμερα φάγαμε μοσχάρι με καρότο, κολοκύθα και φασολάκια!

Lovie μου έχετε μπεί και στα όσπρια... Εμας δεν μας έχει ξεκινήσει η παιδίατρος.

Την Πατσούρου έχεις? άν επιτρέπεται?

Πρέπει να είναι πολύ καλή.

Πολύ θα την ήθελα για παιδίατρο αλλα μας πέφτει πολύυυυυ μακριά. Μπρόκολο της δίνω και εγώ!

Της αρέσει πολύ ο μπρόκολος!!!!

Να ρωτήσω και κάτι τις θηλάζουσες? Θηλάζετε πρίν το γεύμα? Εγώ αν θηλάσω πρίν το γεύμα δεν μου τρώει πολύ ποσότητα. Βέβαια δεν θέλω να σταματήσω και το θηλασμό και τις προσφέρω συνέχεια για να μη μου μειωθεί αλλα τί να κάνω που δεν πολυτρώει αν της προσφέρω πρίν?

Veni την κολοκύθα επειδή είναι μεγάλη εγώ την αποθηκεύω στην κατάψυξη και όταν θέλω να της δώσω τη βγάζω απ' το βράδυ στο ψυγείο και τη φτιάχνω το πρωί. Έχει γλυκειά γεύση και έχει μεγάλη θρεπτική αξία. Ας είναι καλά η Λάλα που με είχε διαφωτίσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Veni και γω την εκοψα κομματια και την εβαλα καταψυξη!

Την βαζεις σε οποιοδηποτε φαγητο!

Ειναι σαν το καροτο!

Ασε που μπορεις να την κανεις και ριζοτο ή σουπα για σας!

Αmanda ναι αυτην εχω!

Και μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενη!

Μου εχει πει για τα οσπρια οτι μπορω να τα ξεκινησω απο τον 8ο.

Τα εδωσα στη μικρη και της αρεσαν πολυ!

Απ'οτι μου εχει πει σχετικα με το θηλασμο και τις στερεες,πρεπει πρωτα να προσφερουμε στηθος και επειτα το φαγητο.Αυτο γιατι ετσι δεν παρουσιαζουν προβληματα δυσκοιλιοτητας και αποφασιζουν μονα τους ποτε θα αντικαταστησουν γευματα.

Συγκεκριμενα η μπεμπα μετα απο 1 μηνα στερεων τροφων αντικατεστησε μονη της ενα γευμα.Δηλαδη,την προσεφερα το στηθος και δεν το ηθελε.Προτιμα να τρωει το μεσημεριανο της πια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περίπου τί πρόγραμμα έχετε?

Εμείς πάντως δεν έχουμε πρόγραμμα! Απλά αυτό που με ανησυχεί είναι να τρώει και φαγητό για να παίρνει το απαραίτητο σίδηρο.

Πάνω σ' αυτό το θέμα (του σιδήρου) τί σου έχει πεί? Γιατι εμένα ο παιδίατρος μου είπε να δώσω σίδηρο. Δεν έδωσα βέβαια εφόσον το παιδί δεν δείχνει σημάδια έλλειψης.

Με τη φρουτόκρεμα τί συνδυασμούς κάνετε. Δεν της πολυαρέσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

amanda εισαι δυτικά στη Θεσ/νική ? Υπάρχει και αλλος παιδιατρος , πιστοποιημένος συμβουλος θηλασμου που ειναι δυτικα . Τωρα αν εισαι Αθηνα ...ε δεν πας κανα ταξιδάκι στα Βόρεια ? :laugh:

Μην αγχωνεσαι , θα προσφερεις τροφες και οποτε ειναι ετοιμη θα φαει. Θα δινεις τροφες με θρεπτική αξια και οσο φάει !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμείς σήμερα ξεκινήσαμε το αχλάδι.

η γιατρός είπε σε 2 μέρες να βάλω πεπόνι μετά σταφύλι και καμια βανίλια και χυμό από ρόδι

όχι όλα μαζι ... σιγά σιγά

θέλει λέει να πάρει και άλλες γεύσεις η μικρή μου πριν ξεκινήσει να τρώει μήλο-αχλάδι-πορτοκαλι-μπανάνα που είναι χειμωνιάτικα φρουτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
    • Έχω διαβάσει ότι είναι πιο ασφαλές με τη βάση..Εμένα μου την έδωσε η κουμπάρα μου μαζί με το αυγό..οριακά είσαι αν έρθει σε 30 ,ε;;Εντάξει μπορεί να είναι πιο ασφαλές με τη βάση αλλά δε θα γίνει τίποτα κ να μην την έχεις στην αρχη,σωστά;;Δεν έχω ιδέα..κι εγώ που το έχω δεν το έχω δοκιμάσει να δω πως είναι 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...