Μετάβαση σε περιεχόμενο

Tί καλό θα φάμε σήμερα μανούλααααααα????


Recommended Posts

Μπραβο κοριτσια πειτε καμια ιδεα γιατι εχουμε κολλησει στα ιδια...!

Εμεις τρωμε 2 φορες την εβδομαδα κοτοπουλακι με λαχανικα και ρυζακι, 5 φορες μοσχαρακι με λαχανικα και αστερακι η τραχανα, και καθε 2 εβδομαδες ψαρακι με λαχανικα και ρυζακι...!

Ειδα πως μερικες κοπελες δινουν και κουνελακι και αρνακι...! Πως το μαγειρευετε; με τον ιδιο τροπο; δεν ειναι παχυντικα; τι λεει η παιδιατρος σας;

Ενδιαμεσα τι αλλο δινετε κοριτσια; εγω ας πουμε του φτιαχνω και ρυζογαλο... εχετε καμια ιδεα τι αλλο μπορω να του δινω εκτος απο ρυζογαλο και γιαουρτακι;

Εκανα πολλες ερωτησεις αλλα ειμαστε στη φαση που εχει αρχισει να βαριεται τις ιδιες γευσεις...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 582
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η Γιωτα εχει δικιο για τις τοξινες αλλα εμας ειναι δικος μας ο χασαπης και του εχω απολυτη εμπιστοσυνη σε οτι μου δωσει,και παιρνω μπουτακια γιατι ειναι πιο νοστιμα και το κοκκινο κρεας εχει περισσοτερο σιδηρο(μου ειπαν..).. ;)

Sweetmammy τι ειπαμε καλεεεεε;;;; τιποτα δεν ειναι παχαινει οταν το τρωμε με μετρο... ;) :laugh: :laugh: μπορεις να τα μαγειρεψεις με τον ιδιο τροπο εκτως το κουνελακι που νομιζω βραστο δε θα ειναι ωραιο..αν και δε το εχω δοκιμασει.. :dry: μπορεις να το κοκκινησεις με πατατες,καροτα,κολοκυθια,κρεμμυδακι,φασολακια,αρακα χωρις πολλα λαδια αλατοπιπερα κτλ.. :P

Ο γιατρος μου ειπε αφοβα αλλα οχι καθημερινα.. ;)

Για το απογευμα τωρα τρωει μονο αλεσμενα;γιατι αν μασαει μπορεις να του δωσεις και ψωμι με μελι,κουλουρακια που θα εχεις φτιαξει και φυλαξει σε ταπερ(κρατανε πολυ καιρο),να βαζεις στο γιαουρτι δημητριακα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καντινου μου το αλατι καλο ειναι να αποφευγεται γιατι μεχρι 1 ετους δε μεταβολιζεται καλα απο τα νεφρα τους και το λαδι αν ειναι σε στυλ σουπας το βαζεις ωμο για να μη χανει τις βιταμινες,αλλα αν κανεις κατι σε κοκκινιστο πχ,απλως βαλτο 5 λεπτα πριν κλεισεις το ματι της κουζινας.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλατι δεν βαζω΄αλλα και το λαδι ωμο.

Πληροφοριακα ρωτησα.

Απο το φαγακι μας πλεον της ξεχωριζω.

Δεν τα θελει ουτε αλλεσμενα!

Μια χαρα τα τρωει!

Τις σουπες ουτε να τις δει.

Τις κανω σουπες αλλα χωρις να αλεσω τιποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το αλατι πρεπει να αποφευγεται.

Το λαδι εγω σχεδον σε ολα μας τα φαγητα το βαζω στο τελος.

Ειναι πιο υγιεινο και γινονται ολα νοστιμοτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χμ....ωραιο θεματακι...

εμεις σημερα ειμασταν εκτος οποτε εκανα το κλασικο..

κολοκυθι πατατα καροτο..

κ μπορω να πω οτι το εφαγε...

καλα οχι τρελη ποσοτητα αλλα εφαγε ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις μεγαλώσαμε αρκετα πλεον αλλα σας δινω ιδέα για μπιφτεκάκια . Για οσα μωρα δεν τρωνε αλεσμένα και θελουν με το χεράκι τους .

Μπιφτεκάκια με πατάτες στο φουρνο φαγαμε σημερα .

Τα μπιφτέκια τα ζυμώνω χωρις αυγο ,( βαζω ελάχιστο νεράκι ) με νιφάδες βρώμης ή κουάκερ αντι ψωμιου -φρυγανιάς , με κρεμμυδάκι μπολικο και κοκκινες πιπεριές ψιλοκομμένες , φρεσκια ρίγανη , σκορδο και μαιντανό . Ειναι πεντανόστιμα και να ξερετε οτι η κοκκινη πιπερια πλουσια σε βιταμινη C βοηθά την καλύτερη απορρόφηση του σιδηρου ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tonia28 έγραψε:

μπορεις να του δωσεις και ψωμι με μελι

Βρε κοριτσια αν ξέρει κάποια ας μας διαφωτίσει άκουσα πρόσφατα ότι απαγορεύτηκε το μέλι εώς 2,5 χρωνών... ισχύει?

Εμείς φάγαμε κλασσική κοτόσουπα, στηθάκι, ντομάτα, σέλινο, καρότο, πατάτα, κρεμμύδι, κριθαράκι.

Τρώμε επείσης μοσχαράκι(ποντίκι) με αρακά, ντομάτα, καρότο, κρεμμύδι, πατάτα, μαιντανό.

Μοσχαράκι με ρύζι, ντομάτα, σέλινο, καρότο, πατάτα, κρεμμύδι.

Και μοσχαράκι ή κοτόπουλο με ότι λαχανικά έχει το ψυγείο πχ κολοκυθάκι, φασολάκια, μελιτζάνα, πατάτα, καρότο, κρεμμύδι, πράσσο και πιπεριά για γεύση.

Του έχω μαγειρέψει και φακές με ρύζι :woohoo: και ξετρελάθηκε :woohoo:

Χόρτα έχετε δώσει καθόλου πχ σπανάκι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχω ακουσει οτι δε επιτρεπεται εως 1 ετους

ΣΠΑΝΑΚΙ,ΤΣΟΥΚΝΙΔΑ,ΣΕΛΙΝΟ,ΠΑNΤΖΑΡΙ-αυτά τα λαχανικά περιέχουν "νιτρατ" που μπορεί να μετατροπει σε "νιτριτ"."Νιτριτ" μπορεί να δυσκολέψει την ικανότητα εισπνοής οξυγόνου στα μικρά παιδιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για το μελι ξερω κι εγω οτι ειναι οκ μετα το 1 χρονο,αλλα για το σπανακι και το σελινο δεν εχω ακουσει κατι τετοιο και του δινω... :dry: Δε μου εχει παρουσιασει κατι παντως μεχρι στιγμη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τονια κ για το πορτοκαλι σε αλλουσ παρουσιασε αλεργια σε αλλουσ οχι..

ειναι στο παιδι...

εγω ετσι εχω ακουσει παντως για αυτα :huh:

σελινο κανει τι ριζα..οχι τα φυλλα... :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα λες!... ;)

Α και για οσπρια μου ειπε ο παιδιατρος μετα το χρονο γιατι τους πεφτουν βαρια και απλως θα τα δω ολα στα...κακακια του!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΑΓΧΩΘΗΚΑ ΠΑΛΙ..ΕΓΩ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΤΑ ΦΥΛΛΑΡΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΛΙΝΟ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΤΑ ΒΡΑΖΩ ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΕΑΣ (ΚΑΜΙΑ ΩΡΑ ΔΗΛΑΔΗ)..ΦΕΥΓΟΥΝ ΟΙ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν το κοψεις σε πιο μικρα κομματια και το βαλεις σε χαμηλη φωτια θα σου βρασει καλυτερα αλλα νομιζω μια ωρα ειναι πολυ

Εμεις σημερα φαγαμε μακαρονια ολικης αλεσης με κολοκυθακι, καροτακι, σελινο, και 3 φασολακια (βοηθανε στο mayday :laugh: ) λαδακι στο τελος και μια μπουκια ανθοτυρο...Ντοματα ρε κοριτσια δεν ηξερα οτι γινεται να φαει επειδη λενε οτι ειναι αλεργιογονα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΗΕLLOOOO!!!!!!!

ΣΗΜΕΡΑ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΤΣΑ ΕΦΑΓΕ,ΜΟΣΧΑΡΑΚΙ(Κ ΕΓΩ ΠΟΝΤΙΚΙ ΠΑΙΡΝΩ BY THE WAY),

ME ΣΕΛΙΝΟ,ΚΑΡΟΤΑΚΙ,ΚΟΛΟΚΥΘΑΚΙ Κ ΑΣΤΡΑΚΙ!!!

ΜΑΡΙΑ(PAPAKI70)Σ'ΕΧΩ ΠΡΗΞΕΙ ΑΠΟΨΕ :P ΤΥΡΙ EMENA MOY ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΜΟΛΙΣ ΧΡΟΝΙΣΕΙ Κ ΜΕΤΑ... :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μενου σημερα εχει φασολακια με πατατουλες και καροτακι!

Να ρωτησω?

Οσπρια οπως ρεβυθια καφασολαδα κανει για την ηλικια της?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

papaki70 έγραψε:

Αν το κοψεις σε πιο μικρα κομματια και το βαλεις σε χαμηλη φωτια θα σου βρασει καλυτερα αλλα νομιζω μια ωρα ειναι πολυ

Εμεις σημερα φαγαμε μακαρονια ολικης αλεσης με κολοκυθακι, καροτακι, σελινο, και 3 φασολακια (βοηθανε στο mayday :laugh: ) λαδακι στο τελος και μια μπουκια ανθοτυρο...Ντοματα ρε κοριτσια δεν ηξερα οτι γινεται να φαει επειδη λενε οτι ειναι αλεργιογονα..

Ανθοτυρο κανει?

Θελω κι εγω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες. Εμείς σήμερα για πρώτη φορά θα δοκιμάσουμε κρεατάκι. (Ποντίκι παίρνω και εγώ). Θα το κάνουμε με καροτάκι πατατούλα και σέλινιο.

Thouli με άγχωσες με τα πράσινα λαχανικά. Σέλινο δηλαδή δεν κάνει τα φυλλαράκια εγώ της έδωσα την προηγούμενη βδομάδα και το έφαγε. Και σπανάκι της έδωσα αλλά δεν της άρεσε. Ο παιδίατρος σου το είπε ή το διάβασες κάπου? Πές μου σε παρακαλώ για να το ψάξω γιατί η παιδίατρος μου είπε ότι μπορώ να δίνω. Και στον γίο μου έδινα από 6 μηνών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Εμεις μεγαλώσαμε αρκετα πλεον αλλα σας δινω ιδέα για μπιφτεκάκια . Για οσα μωρα δεν τρωνε αλεσμένα και θελουν με το χεράκι τους .

Μπιφτεκάκια με πατάτες στο φουρνο φαγαμε σημερα .

Τα μπιφτέκια τα ζυμώνω χωρις αυγο ,( βαζω ελάχιστο νεράκι ) με νιφάδες βρώμης ή κουάκερ αντι ψωμιου -φρυγανιάς , με κρεμμυδάκι μπολικο και κοκκινες πιπεριές ψιλοκομμένες , φρεσκια ρίγανη , σκορδο και μαιντανό . Ειναι πεντανόστιμα και να ξερετε οτι η κοκκινη πιπερια πλουσια σε βιταμινη C βοηθά την καλύτερη απορρόφηση του σιδηρου ;)

Τωρα το ειδα!

Ηθελα να της κανω μπιφτεκακια και απορουσα πως!

Ευχαριστω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tonia28 έγραψε:

Η Γιωτα εχει δικιο για τις τοξινες αλλα εμας ειναι δικος μας ο χασαπης και του εχω απολυτη εμπιστοσυνη σε οτι μου δωσει,και παιρνω μπουτακια γιατι ειναι πιο νοστιμα και το κοκκινο κρεας εχει περισσοτερο σιδηρο(μου ειπαν..).. ;)

Sweetmammy τι ειπαμε καλεεεεε;;;; τιποτα δεν ειναι παχαινει οταν το τρωμε με μετρο... ;) :laugh: :laugh: μπορεις να τα μαγειρεψεις με τον ιδιο τροπο εκτως το κουνελακι που νομιζω βραστο δε θα ειναι ωραιο..αν και δε το εχω δοκιμασει.. :dry: μπορεις να το κοκκινησεις με πατατες,καροτα,κολοκυθια,κρεμμυδακι,φασολακια,αρακα χωρις πολλα λαδια αλατοπιπερα κτλ.. :P

Ο γιατρος μου ειπε αφοβα αλλα οχι καθημερινα.. ;)

Για το απογευμα τωρα τρωει μονο αλεσμενα;γιατι αν μασαει μπορεις να του δωσεις και ψωμι με μελι,κουλουρακια που θα εχεις φτιαξει και φυλαξει σε ταπερ(κρατανε πολυ καιρο),να βαζεις στο γιαουρτι δημητριακα..

Tonia σ'ευχαριστω πολυ για τις ιδεες σου... ο μικρουλης μασαει αλλα ψωμι ακομα δεν του εχω δωσει... φοβαμαι με το ψωμι... αλλα λεω σιγα σιγα να του το ξεκινησω... θα του αρεσει με το μελι...!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΔΙΝΩ ΟΛΑ ΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ 8 ΚΑΙ ΠΑΤΖΑΡΙ ΚΑΙ ΣΕΛΙΝΟ ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΙ ΚΑΙ ΛΑΧΑΝΟ ΚΑΙ ΜΠΡΟΚΟΛΟ ΚΑΙ ΑΡΑΚΑ ΚΑΙ ΦΑΣΟΛΑΣΚΙΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ.

ΤΩΡΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΕΛΑΦΡΩΣ ΑΛΕΣΜΕΝΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης του εχω δωσει και σελινο και σπανακι σε μικρες ποσοτητες, οπως και μπροκολο και κουνουπιδι... μια χουφτιτσα μεσα στη σουπιτσα του...!!!

Ανθοτυρο κανει; ο γιος μου ειναι 16 μηνων... τρωει πολυ ανθοτυρο... ξετρελλαινεται γενικα με τα τυρακια...!!!

Του εχω δωσει και μπιφτεκι οχι λιωμενο με σπιτικο ψωμακι, και μουσακα και φακες αλλα λιωμενες... η παιδιατρος μου ειπε να του δινω και φασολακια αλλα οχι ακομα κουκια και ρεβυθια...!!!

Τωρα πια του βαζω και λιγο αλατακι και ππιπερακι για νοστιμια...!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...