Μετάβαση σε περιεχόμενο

υπερηχος Β επιπέδου


Recommended Posts

γεια σας. ειμαι καινούρια στο φόρουμ και θέλω τη γνώμη σας. είμαι στον 5 μήνα εγκυμοσύνης στην 20η εβδομάδα. πιστεύετε ότι είναι απαραίτητο να κάνω τον υπέρηχο β επιπέδου? πήγα στο γυναικολόγο μου και είδα με οτι όλα είναι καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πόσο χρονών είσαι; Κανονικά αν η μαμά είναι πάνω από 35 την κάνουν απαραίτητα όπως και την αυχενική διαφάνεια! Εγώ τις έκανα και τις 2! Είμαι 27! Δεν θέλεις να την κάνεις; Εγώ τις απόλαυσα... πάντως! Κάθε φορά που έβλεπα το Μιτσάκι μου το καταευχριστιόμουν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Γιωτα!!!εγω νομιζω ότι η Β' επιπεδου ισως ειναι η πιο σημαντικη εξεταση μαζι με την αυχενικη διαφανεια!!!

Εκτος του ότι ειναι απολαυστικη, σου προσφερει την ηρεμια ότι ειναι καλα το μωρακι σου!!

εγω μετα την β΄επιπεδου ενιωσα πραγματι ηρεμη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιωτα καλησπερα και απο μενα και καλως ηρθες στο mammy ..Θα συμφωνησω με τα κοριτσια .Πιστευω οτι ειναι σημαντικη εξεταση και δειχνει αν ολα τα οργανα του μωρου αναπτυσονται σωστα .Εγω μολις την εκανα μπορω να πω οτι ηρεμησα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΙ ΕΓΩ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ. ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΙΟ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ!! ΘΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΙ ΕΣΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΛΑ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πιστευω οτι ειναι ακρως απαραιτητη εξέταση!!!!δειχνει λεπτομερώς όλα τα οργανα του μωρού και σου βγαζει τα αντιστοιχα αποτελέσματα!!εγω μετα την β επιπεδου μου εφυγε ενα αγχος να σου πω την αληθεια....γιατι ποτε δεν ξέρεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εννοειται οτι πρεπει να την κανεις!θεωρω οτι ειναι εγκληματικη η παραλληψη αυτης της εξετασεις...φαινονται παρα πολλα απο αυτον τον υπερυχο και δεν εχει καμοια σχεση με το μηχανημα που διαθετει ο δικος σου ο γιατρος...και στην τελικη δεν ειναι ειδικος για να σου πει με σιγουρια οτι ολα ειναι καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ! θα συμφωνησω με ολα τα κοριτσια! ειναι η πιο σημαντικη εξεταση σ'ολη την εγκυμοσυνη! ειναι εξειδικευμενη, οποτε δειχνει αναλυτικοτατα ολα τα μερη του σωματους του μωρου, με ακριβεις μετρησεις στο καθε οργανο, ετσι ωστε να αποφυγουν τυχον προβληματα πριν την γεννηση του παιδιου!!! πχ μπορει μη κακο να δειξει οτι το ενα ποδι ειναι πιο μικρο απο το αλλο, πχ για την καρδια του μωρου κτλ... σε καποιες περιπτωσεις γινεται εγχειρηση στο εμβρυο ενω εισαι εγκυος δηλαδη με αποτελεσμα να γεννηθει το μωρο χωρις κανενα απολυτως προβλημα!

αν τωρα σκεφτεσαι το οικονομικο, τοτε πηγαινε να κανεις την εξεταση στο νοσοκομειο ειτε ρωτα αν εχεις καποια εκπτωση κτλ... δεν γνωριζω να σου πω γιατι ειμαι απο κυπρο.

τα μηχανηματα, οι μετρησεις, γενικα ΤΑ ΠΑΝΤΑ στην εξεταση β επιπεδου δεν μπορουν καθολου μα καθολου να συγκριθουν με τον υπερηχο του γιατρου!

αν προσεξεις πολλες μανουλες, και απο το μαμμυ αλλα και γενικοτερα, δεν ψωνιζουν τιποτα για το μωρο αν δεν κανουν την Β επιπεδου! επειδη ειναι τοοοοοσο σημαντικη εξεταση!!!

στην τελικη ομως, η κριση ειναι δικη σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sou giota kalosorises stin parea mas kopela mou!!!!Exoune dikio ta koritsia einai polli sumantiki eksetasei i B epipedou,ego perimeno pos kai pos na pao tin alli ebdomada na do oti olla einai kala,kai na arxiso na psonizo gia to moraki mou..Na pas na tin kaneis kopela mou..Filakia!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιώτα μου,γιατί να μην την κάνεις; :)

Τι έχεις να χάσεις;Ίσα ίσα που θα σιγουρευτείς πως το μωράκι σου είναι υγιές ;)

Πάντως εμένα ο γυναικολόγος μου στην Ελλάδα αλλά και αυτός που έχω τώρα,μου έχουν πει πως είναι απαραίτητη η συγκεκριμένη εξέταση ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΓΙΩΤΑ.Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ.ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΡΩΤΑΝΕ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΤΗ ΚΑΝΕΙΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΙΩΤΑ ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΜΕΡΑ!!!!ΚΑΛΩ ΗΡΘΕΣ ΣΤΟ ΜΑΜΜΥ!!!!!

ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ!!!!

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ.....ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!!?????

ΝΑ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ........

ΑΛΛΩΣΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ...ΚΑΙ ΕΣΥ ΘΑ ΑΙΣΘΑΝΘΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ....

ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΚΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,

συμφωνώ με όλες ότι πρέπει οπωσδήπτοε να την κάνεις. Αλλωστε δεν έχει κινδύνους ή παρενέργειες ούτε είναι κάτι επώδυνο για να μπαίνεις σε δίλημμα! Γι' αυτό και δεν το συνδέουν με την ηλικία της μαμάς όπως πχ την αμνιοπαρακέντηση. Νομίζω ότι και 20 χρονών να είναι μια έγκυος την κάνει. Οι κλασικοί γυναικολόγοι, ακόμα και οι πιο "τοπ" δεν την κάνουν οι ίδιοι και σε στέλνουν σε εξειδικευμένο - αυτό σημαίνει ότι φαίνονται και ερευνώνται πολύ περισσότερα πράγματα απ' ό,τι στο υπέρηχο που κάνουν οι ίδιοι. Από ' κει και πέρα, θα μπορούσε να πει κανείς ότι στην εποχή των μαμάδων μας δεν υπήρχε αυτή η εξέταση - αλλά πολλά επιτεύγματα της επιστήμης και της τεχνολογίας δεν υπήρχαν τότε και σήμερα ούτε διανοόυμαστε να μην τα εκμεταλλευτούμε.

Το κόστος δεν το γνωρίζω (είμαι στον 4ο ακόμα) αλλά αν κρίνω απο της αυχενικής που ήταν 150 ΕΥρώ πιστεύω ότι θα είναι κάτι ανάλογο και θεωρώ ότι δεν είναι σπουδαίο μπροστά σε όλα τα έξοδα που θα μας στοιχίσει η εγκυμοσύνη, ο τοκετό και .... το ίδιο το παιδάκι (με το καλό) μέχρι τα ... 30 χρόνια περίπου!!

Με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...