Μετάβαση σε περιεχόμενο

ξυπνάει τη νύχτα... βοήθεια!!!


Recommended Posts

Εγω παλι.. τι να πω... ολα πηγαιναν μια χαρα "χτυπουσαμε" κατι 8ωρα με 10 ωρα σερι το βραδυ μεχρι που αρχισαμε το ρυζαλευρο, τα φρουτα και τη χορτοσουπα και τον παιδικο ολα μαζι!!!! :ohmy::ohmy::ohmy::ohmy:

την ταιζουν στον σταθμο, "τα φτυνει" στο παιχνιδι :lol::lol::lol: εκει και οταν ερχεται ειναι τοσο πτωμα που με το ζορι τρωει 1 γαλα και μετα υπνο.... μεχρι τις 3 που θα την κοψει λορδα και θα ξυπνησει!!! :blink::blink::blink:

ουφ! αυτο παλι... να της κοψω το φαι δεν γινεται :woohoo: :woohoo: :woohoo: , να της κοψω τον παιδικο δεν γινεται... μαλλον θα την ταιζω κοιμισμενη μπας και δω ... το κρεβατι μου ξανα συνεχομενα!!! :silly: :silly: :silly:

α! και βεβαια εχουμε και το κυνηγι της χαμενης πιπιλας.... παλια δεν την επαιρνε τοσο συχνα, τωρα οσο μεγαλωνει τοσο πιο πολυ τη ζητα.... λετε να σωθουμε αν τους την κολλησουμε με σελοτειπ?!?!?!?! :laugh: :laugh: :laugh: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρίνα, μην κάνεις το λάθος της ξαδέλφης μου!!!!

Το ίδιο άρχισε κι ο δικός της (κοντεύει τα δύο τώρα και το ξεκίνησε πριν χρονίσει...) και έκαναν το λάθος να τον αφήνουν... αυτός το έβλεπε κι ως παιχνίδι.. και τώρα δε μπορούν να τον κάνουν καλά! Δεν κοιμάται ούτε στο κρεβάτι του, ούτε στο δικό τους. Χοροπηδάει στο κρεβάτι τους όλο το βράδυ και τον παίρνει ο ύπνος πια από εξάντληση κάπου εκεί τα ξημερώματα.. έχουν ρίξει απίστευτα ξενύχτια κι έχουν ρέψει! Και το θέμα είναι ότι δε μπορούν να το διορθώσουν.. Έχουν τεράστιο πρόβλημα με τον ύπνο του μικρού!!

Η μαμά μου δε μας άφηνε ποτέ - μπορεί να κλαίγαμε λίγο παραπάνω (δεν πάθαμε και τίποτα..) αλλά τελικά μάθαμε πως εκεί είναι το κρεβάτι μας κι εκεί πρέπει να κοιμόμαστε.

Εντάξει, το ξέρω ότι τα λέω εκ του ασφαλούς, χωρίς να ξέρω πως είναι, αλλά από παραδείγματα που βλέπω (γιατί έχω κι άλλα!!) διαπιστώνω πως αν ποτέ κάνω παιδί, θα προσπαθήσω να ακολουθήσω αυτό που εφάρμοσε κι η μαμά μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο εχω αρχισει και φοβαμαι κι'εγω Ρουλα μου... αντε μια, δυο, τρεις να τον αφησεις... αυτος ομως θελει καθε βραδυ... ο μπαμπας του τον λυπαται πολυ και του κανει πολλα χατιρια και αναγκαζομαι και γινομαι εγω συνεχεια η κακια... :unsure: θα προσπαθησω να το αλλαξω... εχω να κανω εναν σωστο υπνο πολυ καιρο... πιο καλα κοιμομουν οταν ηταν νεογεννητο...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου κάνετε υπομονή και θα στρώσει σιγά σιγά ο ύπνος τους...Τουλάχιστον έχετε συνηθίσει το προγραμματάκι αυτό...Εγώ ευτυχώς ήμουν από τις τυχερές και το κοριτσάκι μου κοιμόταν πολύ από την αρχή...

Από 40 ημερών κοιμόταν 10.30-11 το βράδυ και ξυπνούσε 9 το πρωί, στους 2 μήνες κοιμόταν 10.30 το βράδυ με 11.30 το πρωί.... :laugh: :laugh:

Οπότε φανταστείτε τί ύπνους έκανα κι εγώ..Αυτό κράτησε μέχρι 4,5 μηνών...Όμως εδώ κι 1,5 μήνα θέλει να κοιμάται από τις 9 η ώρα το βράδυ ό,τι και να γίνει..Έτσι, κοιμόταν 9 το βράδυ με 10 το πρωί, μετά το έκανε 9-9 και τώρα κορίτσια τα έχω δει όλα...ήμουν συνηθισμένη να ξυπνάω αργά κι εγω μαζί της και τώρα η κυρία ξυπνάει κάθε πρωί στις 7.30...Εδώ και μια εβδομάδα...Ξέρω ότι δεν πρέπει να έχω κανένα παράπονο, αφού δε με έχει κουράσει καθόλου, αλλά είχα συνηθίσει να ξυπνάω κι εγώ αργά... :blush::blush::blush:

Γιατί άλλαξε τόσο πολύ το προγραμματάκι της;;;;Δεν έχει πρόβλημα...Τα δοντάκια μας τα βγάλαμε ανώδυνα εντελώς χωρίς καμία παρενέργεια..Δε γκρινιάζει καθόλου...Απλώς ξυπνάει πρωί, τρώει και μετά παίζει...

Αλλά φοβάμαι μήπως αρχίσει να ξυπνάει και πιο νωρίς από εδώ και πέρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αααα!!!!!!Και όσο για την πιπίλα κορίτσια προσπαθήστε να μην τη δίνετε τη νύχτα..Εγώ όταν ήταν πολύ μωράκι (ημερών) είχα μαρτυρήσει που της την έδινα τη νύχτα..Ανα 5λεπτο που της έπεφτε η πιπίλα, ξυπνούσε και ούρλιαζε...Αν δεν της έβαζα πιπίλα, δεν κοιμόταν...Έτσι την κατήργησα...

Μετά όταν μεγάλωσε λίγο, της την έβαζα μέχρι να κοιμηθεί και την πέταγε μόνη της μετά, όταν κοιμόταν για τα καλά...

Πλέον εδώ και δύο μήνες την πιπίλα ούτε που την ακουμπάει...Δεν τη θέλει καθόλου...Της τη βάζω στο στόμα όταν τη βάζω για ύπνο και αμέσως τη φτύνει...Βάζει μόνο το δαχτυλάκι της στο στόμα μέχρι να την πάρει ο ύπνος και μετά κοιμάται..Κι αν την ακούσω τη νύχτα ανήσυχη, πάω και τη βλέπω να πιπιλάει το δάχτυλό της...Οπότε δεν ξυπνάει καθόλου...

Βέβαια ο γιατρός μου είχε πει να μην την αφήνω να βάζει χεράκι στο στόμα, αλλά τι να κάνω βρε κορίτσια;;;Αφού την πιπίλα δεν τη θέλει πια!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpempoula συνιθησες ε??????

χαχαχα

εγω παλι...

φτανουμε τουσ 8 μηνες..

κ ακοαμ ξυπανει τα βραδια για φαι....

οταν ηταν μικρος μονο για φαι...

τωρα εχει κανα μηνα ξυπανει κ για γκρινια... :(

δε ξερει τι θελει...

που θα παει θα στρωσουν...

παρηγορια στο αρρωστο.. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γερα να ναι τα μωρακια μας αλλα καθενα με τον πονο του τελικα. Εμενα δεν ξερει τι θα πει πιπιλα αλλα ξερει πολυ καλα τι θα πει βυζοπιπιλα :laugh: οποτε ολη τη νυχτα εχουμε ενα θεμα και καλα οτι θελει γαλα αλλα πιο πολυ θελει να με μυριζει, να ερθει σε επαφη μαζι μου. Ομολογω οτι αρχικα με εκνευριζε που δεν εκλεινα ματι αλλα τωρα μαρεσει παααρα πολυ :dry: (μαζοχα ε?) κοιμομαστε αγκαλιτσα ολοι μαζι και ετσι βγαινει η βραδια χωρις να χρειαστει να ταλαιπωρηθω..Πραγματικα δεν ξερω να προτεινω λυση γιατι δεν εχω τολμησει να δοκιμασω τιποτα εκτος απο το co-sleeping που μεσωσε απο την πρωτη μερα που γεννηθηκε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια ούτε εγω εχω καλα νεα... Είμαστε 2 εβδομάδες σχεδόν πίσω. Φυσικά ούτε καρδιά ακούσαμε ούτε έμβρυο ειχε σχηματιστεί. Ο γιατρός βέβαια μου ειπε πως εμπειρικά πιστεύει πως ισως παει καλα απο το σχήμα του σάκου. Οτι το σχήμα  που εχει ειναι ενος σακου που ετοιμάζεται να υποδεχτεί και το εμβρυο. Δεν το πιστεύω καθόλου. Θα ξανα παω σε μια βδομάδα και ειμαι σίγουρη πως παει για παλινδρομη..
    • Κι εγώ έχω πάρει κορτιζόνη, όλες τις φορές. Medrol ή Prezolon. Δεν θα είναι για καιρό, μη φοβάσαι. Εύχομαι να πα΄νε όλα καλά. Καλή επιτυχία!
    • Καλησπέρα κοριτσι μου! Το δίνουν αρκετοί γυναικολόγοι προληπτικά επειδη υπαρχει περιπτωση ο οργανισμος να αντιμετωπίσει το εμβρυο σαν ξενο σωμα και να του επιτεθεί.. η δοσολογία π θα παιρνεις τη μερα (υποθετω 5mg) δυσκολα θα σου φερουν τα συμπτωματα που αναφερονται στο φυλλάδιο..εγω σε προηγούμενη προσπάθεια που ειχα παρει μαλιστα μου ειχαν πει να περιορισω αλατι κ ζαχαρω οχι να τα κοψω εντελως!!! Καλη επιτυχια μα εχεις!!! ❤️
    • Έχεις δίκιο κοριτσάκι μου.. και το ξέρω καταβαθος.. απλά είναι δύσκολο να μην ταυτίζεσαι με το πόνο αυτό όταν ειδικά το έχεις ξαναζήσει.. μακάρι να ανήκουμε στην όμορφη πλειοψηφία με υγιή μωράκια και όλα να πάνε κατ'ευχήν...! 🙏🙏🙏🙏 Μπράβο στη στάση του συντρόφου σου! Ναι άστον να το ζήσει όπως θέλει ο ίδιος..! Άστον να σε παρασύρει..! Είναι βάλσαμο αυτή η θετικοτητα.. Εγώ λέω ότι είναι στο κόσμο τους βέβαια που πιστεύουν ότι όλα θα πάνε καλά.. δεν είναι κακό όμως, βοηθάει και εμάς πολύ..! Και ο δικός μου έτσι καρακοσμαρα.. μέσα στην θετική ενέργεια και πως κακώς τα σκέφτομαι.. δεν νοιώθει την αγωνία μου μεν αλλά η στάση του δεν παύει να με βοηθάει.. άγνοια κινδύνου λέγεται.. και την ζηλεύω πολύ... γιατί καταλήγουν να το ζούν περισσότερο από εμάς..! Υ.Γ. Σας φιλώ! Πάω να δω μια παιδική anime ταινιουλα να ξεχαστω μπας και ευθυμήσω λίγο... 
    • Εκτός από την προγεστερόνη, τα cyclacur, filicine, salospir αύριο θα ξεκινήσω και κορτιζόνη. Μου είπε να κόψω αλάτι και ζάχαρη. Όλες πήρατε κορτιζόνη; Είναι πρώτη φορά που θα πάρω κ φοβάμαι με αυτά που διαβάζω. Κατάθλιψη, αύξηση βάρους, αϋπνία κλπ
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...