Μετάβαση σε περιεχόμενο

ξυπνάει τη νύχτα... βοήθεια!!!


Recommended Posts

καλημέρα κορίτσια,

πείτε μου την εμπειρία σας για τον ύπνο των μωρών σας. Εμένα είναι 5 μηνών και εδώ και 3 μήνες κοιμάται από τις 10 το βράδυ μέχρι τις 12 και μετά ξυπνάει σχεδόν ανά μία ώρα όχι γιατί πεινάει ή πονάει ή είναι λερωμένος αλλά επειδή του φεύγει η πιπίλα, την ψάχνει στον ύπνο του, με αποτέλεσμα να τρέχω στο δωμάτιό του, να ψάχνω την πιπίλα, να εκνευρίζεται, να ξανακοιμάται και φτου και από την αρχή... Εγώ είμαι με μαύρους κύκλους και το μωρό νιώθω ότι με αυτό που κάνει δεν ξεκουράζεται... Τι να κάνω για να κοιμάται όλη τη νύχτα; :unsure::unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ και εμεισ μια απο τα ιδια

ξυπναει συνεχεια

αλλα ειναι λιγο μπουκωμενη η μυτουλα

μερικες φορες ισως να ποιανεται κιολας

πιναει

απο τις 2 και μετα δεν κοιμομαστε καθε 1 ωρα ξυπναει

ασε ζομπι καταντησαμε με τον αντρα μου

αλλα ενα περιεργο πραγμα νιωθω πιο δυνατη απο πριν που δεν ξυπνουσε τοσο

συνηθησα μαλλον

θα κοιμηθουν και αυτα ολοκληρο βραδυ που θα παει

μηπως βγαζει δοντακια και ποναει μηπως πιανεται μηπως ζεστενεται η κρυωνει

κατι το ενοχλει η πολυ απλα ισως να θελει να σε νιωσει

υπομονη και κουραγιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά αυτή η πιπίλα μόνο μπελάς είναι!!!....πόσο εξαρτημένος είναι από αυτήν? δοκίμασε να τον κοιμήσεις χωρίς πιπίλα, μήπως και δεν ξυπνήσει μετά!!

Η δικιά μς δεν έχει πιπίλα αλλά από τότε που γεννήθηκε ξυπνά πολύ συχνά τα βράδια, μερικές φορές μάλιστα κάθε μία ώρα!! και έχω παρατηρήσει ότι αν δεν κοιμηθεί κατά τη διάρκεια της μέρας θα ξυπνήσει πολλές φορές το βράδυ!!!

Δεν ξέρω .... μήπως θέλει απλά να σε νοιώθει? ότι είσαι κοντά του? μην τον σηκώνεις, ΄μην ανάβεις το φως και απλά έχε και μια 2η πιπίλα εκτός κούνιας όπου σου είναι εύκολο και γρήγορο να του την δώσεις...

ο παιδίατρος μας είπε ότι αν κοιμάται ένα 6ωρο το βράδυ είναι εντάξει....

υπομονή και κάνε κάτι με την πιπίλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ 20 ΜΗΝΩΝ :unsure: ΕΙΔΙΚΑ ΤΙΣ 2 ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΞΥΠΝΑΓΕ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΚΛΑΙΓΕ ΛΕΣ ΚΑΙ ΧΤΥΠΗΣΕ.ΒΡΕ ΤΙ ΕΨΑΞΑ ΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ-ΤΙ ΑΛΛΑΞΑ ΤΑ ΣΕΝΤΟΝΙΑ ΞΕΡΕΤΕ ΜΗΠΩΣ ΕΙΧΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΜΟΥΝΙ-ΚΟΥΝΟΥΠΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ.ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ!!!ΕΧΘΕΣ Η ΚΑΗΜΕΝΗ ΓΥΡΝΑΩ 9,30 ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ-ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΠΑΝΙΟ ΠΙΝΟΥΜΕ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΥΠΝΟ.ΕΙΠΑ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΝΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ ΤΟ GREYS ΗΡΕΜΑ.ΑΛΛΑ ΠΟΥ :ohmy: ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΚΟΥΩ ΜΙΑ ΤΣΙΡΙΔΑ.ΤΡΟΜΑΞΑ.ΞΑΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΨΑΧΝΩ ΑΠΟ ΕΔΩ-ΨΑΧΝΩ ΑΠΟ ΚΕΙ-ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΛΕΩ!ΕΚΑΝΑ ΑΜΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΗΡΕΜΗΣΩ.ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΠΑΣΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΡΤΟΥΛΑ-ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΞΑΝΘΗ ΤΑ ΒΡΑΔΥΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΡΥΟ-ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΚΟΥΒΕΡΤΟΥΛΑ ΚΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΡΩΙ :P ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΠΑΝΤΑ ΕΧΩ 2 ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΕΠΙΠΛΟ ΤΟΥ ΚΡΕΒΑΤΙΟΥ ΤΟΥ ΩΣΤΕ ΑΝ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΜΙΑ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΦΕΔΡΙΚΕΣ :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αλήθεια είναι ότι τώρα που το λες αν δεν κοιμηθεί λίγο τη μέρα και το απόγευμα, ξυπνάει περισσότερο τη νύχτα. Είναι όμως γενικότερο το πρόβλημα, νιώθω ότι δεν κοιμάται βαριά γιατί αν κοιμόταν βαριά δεν θα καταλάβαινε ότι του φεύγει η πιπίλα. Και να τον κοιμήσω χωρίς πιπίλα πάλι όταν θα ξυπνήσει και θα την θέλει, μόλις του την δώσω, ξανακοιμάται αμέσως λες και του δίνω υπνωτικό. Πότε θα μάθει να κοιμάται όλη νύχτα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εδώ και τόσους μήνες δεν έχω χαλαρώσει ένα βράδυ και τώρα που ξεκίνησε και το greys που να το δω, ή που θα με πάρει κατευθείαν ο ύπνος από την κούραση και μετά θα ξυπνάω για να του δίνω την πιπίλα. Νεογέννητο κοιμόταν πιο πολύ το βράδυ, σερι 6-7 ώρες, τώρα που μεγαλώνει τίποτα.... Ξυπνάει, ξυπνάει και ξυπνάει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα τωρα εισαι ΣΤΟ ΘΕΜΑ!!! Ο δικός μου με εχει κανει βρικολακα!!! Κοιμαται γυρω στισ 10:30 και ξυπναει στις 2 και αυτο ηταν. Θελει μονο αγγαλια και πιπιλιστα - οχι φαγητο πιπιλισμα στηθους, την πιπιλα δεν τη θελλει τη φτυνει κατω. Βρε στο κρεβατι μας τον εχω βαλει τιποτα. Θελλει μονο αγγαλια!!! Και μετα ο Βεγγος /( εγω) να παω στη δουλεια, να μαγειρεψω, να σηδερωσω κλπ κλπ κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο δικος μου ειναι σχεδον 6.5 μηνων και απο 40 ημερων αρχισε να κοιμαται 7 ωρες. Σιγα σιγα αρχισε να κοιμαται με την πιπιλα, σηκωνομουν 2-3 φορες να του τη βαλω, αλλα κοιμοταν μεχρι 11 ωρες. Να σου πω την αληθεια δε με κουραζε αυτο. Εχει ομως ενα μηνα που σηκωνεται μετα απο 4 ωρες κ θελει να παιξει. Και καθεται 2-3 ωρες ξυπνιος, με γελια κ φωνες. Ελπιζω πως θα στρωσει ο υπνος του. Στο λεω για να δεις πως υπαρχουν και χειροτερα :Ρ

Νομιζω πως ειναι πολυ μικρος για να λεμε πως εχει εξαρτηθει απο την πιπιλα. Ο δικος μου τη θελει τρελα απο τοτε που αρχισαν να τον ενοχλουν τα ουλα του, τον ανακουφιζει πολυ. Και οντως οσο καλυτερα κοιμαται τη μερα, τοσο πιο ηρεμα κοιμαται κ το βραδυ, το εχω προσεξει κ εγω αυτο. Μπορει να τον ενοχλουν τα ουλα του, μπορει να ζεσταινεται. Μακαρι να στρωσει γρηγορα για να ξεκουραζεσαι κ εσυ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά κορίτσια απ'ότι βλέπω είμαστε πολλές που ξενυχτάμε παρέα.Και εμείς μία από τα ίδια. Από 30 Μάρτη έχω ξεχάσει τι σημαίνει κοιμάμαι πάνω από 3 ώρες συνεχόμενα.Τουλάχιστον όμως τώρα με τα φαγητά ('οχι ότι τρώει ιδιαίτερα) έχουμε μπει σε ένα χαζομπούσουλα.Βρε συ BEBISNIK πώς αντέχεις κοριτσάκι μου;;;;;;Πω πω δουλεύεις κιόλας!!!!Εμένα δεν παίρνει πιπίλα και όταν ξυπνάει τον θηλάζω και σε 10 λεπτά ξανακοιμάται.Κάτι είναι και αυτό.Εφούλα πώς τα πάτε με το φαγητό;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Καλα τωρα εισαι ΣΤΟ ΘΕΜΑ!!! Ο δικός μου με εχει κανει βρικολακα!!! Κοιμαται γυρω στισ 10:30 και ξυπναει στις 2 και αυτο ηταν. Θελει μονο αγγαλια και πιπιλιστα - οχι φαγητο πιπιλισμα στηθους, την πιπιλα δεν τη θελλει τη φτυνει κατω. Βρε στο κρεβατι μας τον εχω βαλει τιποτα. Θελλει μονο αγγαλια!!! Και μετα ο Βεγγος /( εγω) να παω στη δουλεια, να μαγειρεψω, να σηδερωσω κλπ κλπ κλπ

ΠΩΣ ΑΝΤΕΧΕΙΣ?????????? :blink::blink::blink: ;;;;;;;;;;; :S:S:blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Panayiota ολα εγιναν μια συνηθεια πλεον-σκεψου πως αν κοιμηθω σερι καποιο βραδυ το πρωι σηκωνομαι και νιωθω αρρωστη!!!!τωρα σε γενικες γραμμες ειμαστε πολυ καλα.οταν ηρθα στην δουλεια ηταν 7 μηνων και ξεκινουσαν τα δοντια.εκει να δειτε γλεντια επι 1,5 μηνα ορθιος καθε μια ωρα.περιμενα πως και πως να ερθει αντρας μου την παρασκευη για να αναλλαβει βαρδια.ειχα ξεφυγει εντελως-οδηγουσα και κοιμομουν ορθια-πολυ ζορι τραβηξα εκεινο τον καιρο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Panayiota έγραψε:

Τελικά κορίτσια απ'ότι βλέπω είμαστε πολλές που ξενυχτάμε παρέα.Και εμείς μία από τα ίδια. Από 30 Μάρτη έχω ξεχάσει τι σημαίνει κοιμάμαι πάνω από 3 ώρες συνεχόμενα.Τουλάχιστον όμως τώρα με τα φαγητά ('οχι ότι τρώει ιδιαίτερα) έχουμε μπει σε ένα χαζομπούσουλα.Βρε συ BEBISNIK πώς αντέχεις κοριτσάκι μου;;;;;;Πω πω δουλεύεις κιόλας!!!!Εμένα δεν παίρνει πιπίλα και όταν ξυπνάει τον θηλάζω και σε 10 λεπτά ξανακοιμάται.Κάτι είναι και αυτό.Εφούλα πώς τα πάτε με το φαγητό;;;

σημερα παναγιωτα μου καλυτερα

εφαγε 3 κουταλιες

βεβαια στην αρχη δεν ανοιγε με τιποτα το στομα αλλα μετα εβαλα και λιγο μπισκοτοκρεμα μεσα και εσπασε η γευση και εφαγε

αυριο θα βαλω και μηλο δεν θα προσθεσω μπισκοτοκρεμα γιατι δεν εχω κιολας ηταν ενα φακελακι διαφημιστικο

να δουμε θα συνηθισει πιστευω σιγα σιγα

ευτυχως της επεσε ο πυρετος που ειχε και η μυτουλα καλυτερα ειναι

ευχαριστω για το ενδιαφερον

οσο για την πιπιλα ninaki2 μηπως να την κολλησεις με κολλητικη ταινια στο στομα του??????? :woohoo: :P :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λες να την κολλήσω; χα,χα,χα!!! Τι να πω που να ξεκινήσουν και τα δόντια δηλαδή που διαβάζω από την bebisnik... ; Έχουμε δρόμο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ έχω να κοιμηθώ σερί το βράδυ 13 μήνες σύν 3 μήνες πριν γεννήσω...16 μήνες τώρα.....ίσως να συναντιόμαστε διαδικτυακά και να μιλάμε όταν είναι ξύπνια τα παιδιά!!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: και να λέμε τον πόνο μας....

ένας επίσης τρόπος είναι να σηκώνεται ο μπαμπάς αντί της μαμάς, έτσι το παιδί επειδή συνήθως θέλει την μαμά θα δει ότι δεν έρχεται και θα σκεφτεί: "α, ο μπαμπάς ήρθε...άσε καλύτερα να την πέσουμε για ύπνο!!"

Πάντως χωρίς πλάκα ο παιδίατρος μας είπε ότι η δικιά μας ξυπνά επειδή έχει συνηθίσει να της δίνουμε κάτι το βράδυ είτε θηλασμός, είτε νερό κλπ. αν πάμε την ώρα που κλαίει και δεν την σηκώσουμε απλά της χαϊδέψουμε το κεφαλάκι και φύγουμε, θα κλάψει, θα ξαναπάμε πάλι κ.ο.κ αλλά θα χρειαστεί ίσως 1 εβδομάδα να συνηθίσει στην καινούργια κατάσταση....μετά θα κοιμάται όοοοοολη νύχτα!!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ninaki2 έγραψε:

Λες να την κολλήσω; χα,χα,χα!!! Τι να πω που να ξεκινήσουν και τα δόντια δηλαδή που διαβάζω από την bebisnik... ; Έχουμε δρόμο...

μηπως ρε συ πονανε απο τωρα τα ουλα του?

η δικια μου απο τοσο 5,5 μηνων ξεκινησε και τσιριζε το βραδυ στον υπνο της

και η παιδιατρος ειπε οτι ειναι φουσκωμενα τα ουλα τα κατω

μπορει να αρχισαν να του φαγουριζουν

παντως για την ταινια σκεψου το αν νομιζεις οτι ειναι η πιπιλα.....πλακα κανω ε!!!

ισως και γιαυτο να θελει την πιπιλα συνεχεια για να τα φαγουριζει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ένας επίσης τρόπος είναι να σηκώνεται ο μπαμπάς αντί της μαμάς, έτσι το παιδί επειδή συνήθως θέλει την μαμά θα δει ότι δεν έρχεται και θα σκεφτεί: "α, ο μπαμπάς ήρθε...άσε καλύτερα να την πέσουμε για ύπνο!!"

:woohoo: :silly: :woohoo: :silly: :woohoo:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εμένα κοιμάται 8 ώρες σερί από 40 ημερών. Ξυπνάει στις 7μιση, τρώει και ξανακοιμάται και σηκώνεται μια και καλή στις 11. Λέτε να αρχίσει να ξυπνάει τώρα;; Είναι 5 μηνών. Τον είχα μάθει σε φασαρία και φως όλη τη μέρα και το βράδυ ησυχία και σκοτάδι και νομίζω αυτό βοήθησε. Επίσης νεογέννητο όταν ξύπναγε το βράβυ δεν άναβα το φως και δεν του μίλαγα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παναγωτα μου τι να κανω. Μια Τρελη Τρελη Χρυσα...αφου κανα δυο φορες ςχω κοιμηθει στον καναπε με τον Χριστοφορο αγγαλια..ο οποιος παρεπιπτομτος το πρωη ξυπναει μεσα στην ευτυχια και τα χαμογελα το σκατιαρικο. Ειδικα αν χρειαστε να του αλλαξω πανα τη νυχτα ςυτυχως δεν τισ βρεχει συχνα, την εβαψα. Ξυπναει κανωνικοτατα χαμογελα γκου γκου παιχνιδακια, αντε να τον ξανακοιμησεις. Το εξπρεσ του μεσονυχτιου θα καταντισω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια επειδή σας καταλαβαίνω απολυτα το μονο που εχω να πω και να "συμβουλεψω" ειναι αποδοχή και υπομονή .

Οσο πιο γρήγορα αποδεχτείτε οτι τα μωρά απλα ξυπνανε την νυχτα για τους δικους τους Χ λογους (δοντια , υπερένταση , ανασφάλεια , αγχος αποχωρισμου , ζεστη -κρυο , πεινα ...ποσα να γραψω ακομα ?) τοσο πιο ευκολα θα περασει αυτο το στάδιο .

Δεν νομιζω οτι μπορουμε να κανουμε κατι για να το αποφύγουμε αυτο , αντιθέτως αν ξυπνάει απο αγχος αποχωρισμου καλο θα ειναι να παιρνουμε το μωρο στην αγκαλιά μας και να το παρηγορουμε .

Υπάρχουν "τροποι" οπως λενε οι "ειδικοι" για να σταματήσουν τα ξυπνηματα . Συνήθως αυτοι προτινονται για μωρα 6+ μηνων και οι περισσοτεροι εχουν ως μεθοδο το κλάμμα . Να αφησεις το μωρο να κλαιει για να μαθει να κοιμαται . Δεν το εκανα , δεν προκειτε να το κάνω και να το δεχτω ποτε !

Ακουσα μαλιστα προσφατα απο μια φιλη οτι σε νοσοκομειο της Γερμανιας κανουν την μεθοδο με το κλάμμα . :S Τους εχει μεινει απο τον καιρο της Χιτλερικης εποχης ....

Το καλοκαιρι για πρωτη φορα η μικρη μου κοιμηθηκε 6 ωρες σερί και φοβηθήκαμε με τον αντρα μου οτι κατι εχει ! :silly:

Μεγαλώνουν , ωριμάζουν , νιωθουν ασφαλεια και κανουν ενα βήμα παραπέρα!

Υπομονη μαμάδες !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχεις δίκιο, χρειάζεται υπομονή την οποία έχω γι' αυτό και δεν τον αφήνω ούτε καν να μπει στη διαδικασία του κλάματος, με το που τον ακούσω από την ενδοεπικοινωνία να κουνάει τα πόδια του είμαι ήδη εκεί δίνοντάς του την πιπίλα. Εντωμεταξύ δεν θέλει καν αγκαλιά, καμιά φορά τον παίρνω για να δω μήπως θέλει στοργή αλλά κλαίει και θέλει να πάει στο κρεβάτι του. Μόλις τον γυρίσω στο πλάι (πολυαγαπημένη του στάση) αλλιώς δεν κοιμάται και του δώσω την πιπίλα, αυτό ήταν. Έχει ηρεμήσει και ξανακοιμάται. Απλά αναρωτιόμουν μήπως κάτι δεν κάνω καλά εγώ και ξυπνάει τη νύχτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΓΙΟ 3 ΕΤΩΝ,ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΙ ΣΥΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΟΛΗ ΝΥΧΤΑ.ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΑΝΑ 2 ΩΡΕΣ ΘΥΛΑΖΕ(ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ),ΜΕΧΡΙ 4 ΜΗΝΩΝ ΕΙΧΑΜΕ ΚΟΛΛΙΚΟΥΣ ΑΠΟ 7-1 ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ.ΑΠΟ 4ΜΗΝΩΝ ΜΕΧΡΙ 7 ΠΕΡΙΠΟΥ ΞΥΠΝΑΓΕ Κ ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝ,ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΑΓΚΑΛΙΑ,ΠΙΠΙΛΑ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ,ΚΟΥΝΙΜΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ,ΞΥΠΝΑΓΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ Κ ΤΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΒΟΛΤΕΣ ΜΕ ΑΜΑΞΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ(ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΤΕ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΠΙΤΖΑΜΕΣ,ΜΠΟΥΦΑΝ,ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΘΟΥΝΑ Κ ΝΑ ΓΥΡΝΑΜΕ ΜΕΣ ΣΤΗΝ ΝΥΧΤΑ) :silly: :silly: .ΜΕΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ,ΔΟΝΤΙΑ,ΝΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ.ΕΓΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΩ Κ'ΟΛΑΣ.ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΥΠΝΑΕΙ.ΑΚΟΜΑ Κ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΧΡΟΝΩΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΑΜΑΞΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΜΑΞΙΛΑΡΙ.ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΕΣ ΣΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΝΑ ΔΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΕΚΕΙ,ΑΝ ΠΕΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΑΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΡΙΦΙΓΥΡΙΖΕΙ ΟΛΗ ΝΥΧΤΑ.ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ 2 ΠΑΙΔΑΚΙ Κ ΛΕΩ ΑΝΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ :angry::) .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ, ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΠΑΝΑΛΕΜΒΑΝΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΙΔΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΙ ΑΣ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ 12 ΜΗΝΩΝ. ΕΧΘΕΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΛΑΨΕΙ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ. ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΚΙ ΑΥΤΗ ΜΙΚΡΗ, ΣΗΚΩΝΟΤΑΝ ΤΡΑΝΤΑΖΕ ΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 10:30 ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 5:00 ΤΟ ΠΡΩΙ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΠΕΦΤΕ ΞΕΡΗ ΓΙΑ ΥΠΝΟ. Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΗΚΩΣΕΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΦΗΝΕ. ΤΑ ΜΩΡΑ ΔΕΝ ΣΠΑΝΕ, ΔΕΝ ΛΙΩΝΟΥΝ, ΔΕΝ ΠΑΘΕΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΑΣ ΕΙΠΕ. ΑΥΤΟ ΓΙΝΟΤΑΝ ΕΠΙ 15 ΜΕΡΕΣ, ΤΕΛΙΚΑ ΕΜΑΘΕ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΛΗ ΝΥΧΤΑ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΑΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΙΜΑΙ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΝΑ ΣΤΗΡΙΧΤΕΙ ΣΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ. ΘΑ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΣΩ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥΝΟ ΞΥΠΝΗΜΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κανε κατι με την πιπιλα.Μολις κοιμηθει δοκιμασε να την βγαλεις,να μαθει να αποκοιμιεται με πιπιλα λιγο το κακο :) αλλα να τη θελει ολη νυχτα...θα σας λιωσει μου φαινεται :) Υπομονη,ειναι πολυ μικρο ακομη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα δεν το συζητω!! Δεν ξερω αν ειναι η οχι αποτελεσματικη η μεθοδος με το κλαμα αλλα ειναι βαρβαρη. Δεν πρικειτε να δημιουργησω αγχος στο μωρο μου και να το αφησω να πλανταζει στο κλαμα. Καλυτερα να ξυπναω κριμα ειναι το ζουζουνακι μου. Εχεις δικιο LALA μου, ναι οσο πιο γρηγορα το παρουμε αποφαση...τοσο το καλυτερο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ninaki2 έγραψε:

καλημέρα κορίτσια,

πείτε μου την εμπειρία σας για τον ύπνο των μωρών σας. Εμένα είναι 5 μηνών και εδώ και 3 μήνες κοιμάται από τις 10 το βράδυ μέχρι τις 12 και μετά ξυπνάει σχεδόν ανά μία ώρα όχι γιατί πεινάει ή πονάει ή είναι λερωμένος αλλά επειδή του φεύγει η πιπίλα, την ψάχνει στον ύπνο του, με αποτέλεσμα να τρέχω στο δωμάτιό του, να ψάχνω την πιπίλα, να εκνευρίζεται, να ξανακοιμάται και φτου και από την αρχή... Εγώ είμαι με μαύρους κύκλους και το μωρό νιώθω ότι με αυτό που κάνει δεν ξεκουράζεται... Τι να κάνω για να κοιμάται όλη τη νύχτα; :unsure::unsure:

Νινακι2 την εχω περασει κι'εγω αυτη τη φαση... κρατησε αν θυμαμαι καλα κανενα τριμηνο... ξυπνουσε το βραδυ και το μονο που ηθελε ηταν η πιπιλα, και μετα επι τοπου κοιμοταν... μας σηκωνε 3, 4, 5 φορες, αναλογα... σιγα σιγα αρχισε να το κοβει... 2 με 3 φορες και φτασαμε σε σημειο να ξυπναει και να την βαζει μονος του και μετα να κοιμαται... :P τις τελευταιες μερες εχει αρχισει καινουριο βιολι... ξυπναει και κλαιει και θελει να ερθει στο κρεβατι μας να κοιμηθει μαζι μας... μονο ετσι ηρεμει... δεν ξερω πως να του το κοψω αυτο... φοβαμαι οτι θα καλομαθει... δεν μπορω να τον αφηνω και μεσα στη νυχτα να πλανταζει στο κλαμα...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κοριτσαρες, για εξωσωματική δεν ξέρω τιμές εγώ έκανα στη new life κ μας βγήκε 3000€. Πάνω κάτω εκεί είναι όλοι εδώ Θεσσαλονίκη. Για τη γεννα το 2021 εάν θυμάμαι καλά δώσαμε κάτι λιγότερο από 1700€ στην κλινική για δίδυμα με καισαρική. Θα τη φάω!! Δεν μπορώ αυτά τα ποδαράκια κ τα χεράκια!! Να τη χαίρεσαι τη κουκλίτσα κοριτσάρα μου!!😍😍😍 Κάνε 2 τη μέρα καλύτερα, εγώ πχ συνήθως βρίσκω το peak απόγευμα. Το μεσημέρι έχω άχνη κ το απόγευμα είναι τέρμα κόκκινη κ αντίστοιχα απότομα πεφτει την επόμενη μέρα.   Κοριτσάκι μου τώρα που είστε υποψιασμένοι θα έχετε το νου σας κ θα είσαι ασφαλής!! Όλα θα πάνε καλά. Υπομονή για την περίοδο η προηγούμενη δεν ήταν κανονική ήταν λόγω εξωμήτριου. Με το καλό η βάπτιση κοριτσάκι μου!! Να χαίρεσαι το ζουζουνι σου💙💙💙 Για σένα είμαι σίγουρη ότι θα είσαι η επόμενη!! Τώρα που βρήκατε γοατι είχες τόσες βιοχημικές η επόμενη θα είναι κ η τυχερή!! Θα μπορούσε να γίνει νωρίς η ωορρηξία. Σου έχει συμβεί ποτε; Εμένα πχ παίζεται από 10η μέρα μέχρι 16η με τον τελευταίο καιρό 10η-11η μέρα ωορρηξία. Είχες επαφές εκείνες τις μέρες ; 
    • Κορίτσια καλημέρα....να ρωτήσω και εγώ κάτι;;;να μου πείτε τι πιστεύετε;;;; Λοιπόν εγώ είχα πονακια από νωρίς στο κύκλο μου σαν ωορρηξίας σχεδόν μόλις τελείωσε η περίοδος...αλλά δεν τα έδωσα σημασία γιατί είναι πολύ νωρίς για μένα...καθώς ο κύκλος μου κυμαίνεται από 26 έως 30 ημέρες....ξεκίνησα τα τεστ την 11η ημέρα...και τώρα είμαι 18η ημέρα...ακόμα δεν μου χαμογέλασε...ΑΛΛΑ μέσα η ταινία όσο πάει και φαίνεται πιο σκούρη η γραμμή... στο σχεδόν θετικό αλλά δεν χαμογελάει ακόμα!!τώρα οι μέρες φύγανε πολύ....έχω άλλα 4 τεστ... Τώρα η ερώτηση ... Λέτε να έγινε καμία σύλληψη πριν αρχίσω τα τεστ και τώρα για αυτό φαίνεται σκούρη η γραμμή στο τεστ ωορρηξίας;;;;🤔και εχθές και προχθές είχα πάλι πόνους και έλεγα να ωορρηξία αλλά δεν χαμογέλασε ποτέ.... Υπάρχει περίπτωση να έγινε ωορρηξία 7η με 10η ημέρα?🤔  
    • Ε δεν πειράζει…θα κάνετε μετά με τη Μπέμπα μια και καλή! 
    • Λεγαμε να κάνουμε κ εμεις φωτογράφιση αλλά με την αβεβαιότητα  το αφήσαμε  
    • Κορίτσια μου πήγα γιατρο το χθες το πρωι. Έπεσε από την καμπύλη στο 1% είμαστε ατα κατώτερα. Το βρήκε 1911 Παρολαυτα οι ροές ήταν αρκετά καλές φυσιολογικές, το αμνιακό μειώθηκε ομως φυσιολογικό. Μόνο το ποδι έμεινε στάσιμο στην ανάπτυξη…συνέστησε να κάνουμε CTG παρακολούθηση κ μπορούμε να το αφήσουμε μέχρι την ερχόμενη Πέμπτη ή Παρασκευή.    μετα πήγα στην γιατρο μου, έκανα μόνιτορ βγήκε καλό είχα συσπάσεις η καρδιά μια χαρά κινήσεις μια χαρά. Κ μετά μιλησαμε λίγο για τον τοκετό. Το πλάνο μας είναι να πάω ξανά την Κυριακή για μόνιτορ, μετά ξανά μόνιτορ την Τετάρτη κ μετά θα με ελέγξει κολπικά αν έχω διαστολή κ μαλακό τράχηλο θα το προσπαθήσουμε φυσιολογικά δεδομένου τον πρώτο μ τοκετό π ήταν πολύ εύκολος χωρις πολλά φάρμακα. Π κ τώρα πρόκληση θα κάνω αλλά με ελάχιστο φάρμακο για να αντέξει το μικρούλη. Σε περίπτωση π δεν έχω τίποτα ανοικτό εκεί κάτω θα πάμε καισαρικη την Πέμπτη.    μια εβδομάδα να περάσουμε οι 3 μας 💕 μετά θα γίνουμε 4
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...