Μετάβαση σε περιεχόμενο

Στάση υπνου & θερμοκρασία δωματίου


Recommended Posts

κοπελα μου στην αρχη το μωρο μου το κοιμιζα στο πλαι αναμεσα σε ενα σφηνακι...και το δωματιο πρεπει να εχει γυρω στους 21 βαθμους τον χειμωνα..

με το καλο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τους πρωτους μηνες και μεχρι να μαθει να γυριζει μονος του τον εβαζα στο πλαι και σε καθε γευμα του αλλαζα πλευρο(επειδη το σφηνακι δεν το ηθελε του εβαζα μια πετσετα τυλιγμενη σε ρολο)

οσο για την θερμοκρασια και απο το νοσοκομειο και η παιδιατρος μας ειχαν πει 25 βαθμους

ακομη και τωρα αυτην την θερμοκρασια εχω αλλα στασεις υπνου εχει δικιες του χεχεχε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ Κ ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΜΕ ΣΦΗΝΑΚΙ Η ΠΕΤΣΕΤΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ Η ΦΙΛΗ Η ΠΡΟΛΑΛΗΣΑΣΑ...

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 25 ΒΑΘΜΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΦΟΡΜΑΚΙ (Κ ΦΑΝΕΛΑΚΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ)

ΚΑΙ 30 ΒΑΘΜΟΥΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΧΕΙΣ ΓΥΜΝΟΥΛΙ(ΓΙΑ ΜΠΑΝΑΚΙ)

ΒΕΒΑΙΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΤΟ ΙΑΣΩ (ΑΥΤΟΣ ΠΟΘ ΒΓΑΙΝΕΙ Κ ΣΤΗΝ ΜΕΝΕΓΑΚΗ) ΜΟΥ ΕΙΠΕ 20 ΒΑΘΜΟΥΣ ΟΤΑΝ 8Α ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΒΟΥΝ ΤΑ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΚΟΙΜΙΖΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΠΛΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΣΦΗΝΑΚΙ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΓΥΡΙΖΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ!!!Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΥΣ 24 ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ!!!ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΙΠΕ ΟΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΕΤΣΙ ΝΙΩΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η παγκόσμια θεση υπνου των βρεφών ειναι η ΥΠΤΙΑ (ΑΝΑΣΚΕΛΑ) . Στην Ελλάδα βεβαια μέεεεεχρι να φτασει στα αυτια των γιατρων/μαιων θα περασει ακομα καμια δεκαετία . :S

Το δώμάτιο στους 18-20 βαθμους (τα βρέφη ζεσταινονται πολυ ευκολα) και σκεπασμα με ενα ελαφρύ υπνόσακο ή κουβερτουλα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

juliax έγραψε:

ΡΕ ΖΟΥΖΟΥ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ??? ΑΦΟΥ ΤΑ ΜΩΡΑ ΕΧΟΥΝ 8ΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΩΜΑΤΟΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 37.4 ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΝΙΩΘΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ??? :ohmy:

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΥΡΕΤΟΣ... :huh:

Ή ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ? :huh:

ΠΑΝΤΩΣ ΕΜΕΙΣ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΥΠΤΙΑ ΘΕΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ...

ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΦΗΝΑΚΙ ΚΑΙ ΓΥΡΝΑΕΙ :)

ΕΧΟΥΜΕΚΑΙ ΜΙΑ ΑΓΑΠΗ ΝΑ ΓΥΡΝΑΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ ΔΕΞΙΑ :P

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΚΟΜΑ ΕΧΕΙ ΖΕΣΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΨΑΜΕ

ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ Σ'ΟΛΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΛΕΕΙ ΓΥΡΩ

ΣΤΟΥΣ 25 ΒΑΘΜΟΥΣ ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ποτε δε μ αρεζε η ιδεα του σφηνακι :dry:

εγω στη αρχη το εβαζα στο πλαι γιατι ετσι εμ ειπαν στι κλινικη κ σα πρωταρα... :huh: ...τα εκανα.,.,

αλλα μετα ξεψαρωσα κ σχεδον στο μηνα το εβαλα ανασκελα...

το μωρο αν ειναι να βγαλει κ το εχεις ανασκελα απο ενστικτο κ μονο θα γυρισει στο πλαι ..

δε υπαρχει φοβος.. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ιδανική θερμοκρασία δωματίου είναι 20-22 βαθμούς κελσίου και το μωρό πρέπει να έχει ελαφρύ ντύσιμο. Για το χειμώνα το καλύτερο είναι να το κοιμίζεις μέσα σε υπνόσακο και χωρίς κάποιο άλλο σκέπασμα γιατί τα σκεπάσματα (όπως και τα μαξιλαράκια, κουκλάκια κ.λ.π. που βάζουμε στις κούνιες)είναι επικίνδυνα καθώς μπορεί να καλύψουν το κεφαλάκι του μωρού με αποτέλεσμα να πάθει ασφυξία. Όσον αφορά τη στάση ύπνου, ως ασφαλέστερη τα τελευταία χρόνια θεωρείται η ύπτια (ανάσκελα). :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Η παγκόσμια θεση υπνου των βρεφών ειναι η ΥΠΤΙΑ (ΑΝΑΣΚΕΛΑ) . Στην Ελλάδα βεβαια μέεεεεχρι να φτασει στα αυτια των γιατρων/μαιων θα περασει ακομα καμια δεκαετία . :S

Το δώμάτιο στους 18-20 βαθμους (τα βρέφη ζεσταινονται πολυ ευκολα) και σκεπασμα με ενα ελαφρύ υπνόσακο ή κουβερτουλα .

Lala κι εμένα ανάσκελα κοιμάται! Στην αρχή φοβόμουν με αυτά που μου λέγανε ότι πρέπει να κοιμούνται μπρούμητα ή πλάι! Το σφηνάκι το έβαλα μια φορά και δεν κοιμόταν! Τον βάζω πλέον χωρίς τίποτα στο πλάι κι εκείνος αμέσως γυρίζει ανάσκελα! Δεν έχει φόβο λες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κοριτσια ειστε σιγουρες? Τι 25 βαθμους? θα καει το βρεφακι!!!! 18-21 το πολυ! Τον πρωτο μηνα πρεπει προσεχεις να μην κρυωνει που δεν εχει ρυθμιστει ακομα το εσωτερικο του θερμομετρο μετα σε ο,τι θερμοκρασια αισθανεσαι καλα εσυ αυτη και λιγο παρακατω ειναι για το μωρο..Αν το δεις ιδρωμενο ειναι σημαδι οτι πρεπει να κατεβασεις τη θερμοκρασια (γιατι αλλιως θα γκινιαζει και δεν θα ναι απο πεινα) και επισης ακομα και χειμωνας να ναι, τα παραθυρα να τα ανοιγεις συχνα..Στην κλινικη που γεννησα Ιανουαριο ειχανε στην αιθουσα των νεογνων ΟΛΑ τα παραθυρα ανοιχτα και τα καλοριφερ σε σταθερη θερμοκρασια..Ο παιδιατρος ειπε οτι αν το παιδι παιρνει φρεσκο οξυγονο απο την πρωτη μερα (οχι στα 40 που περιμενουν καποιοι) και δεν το ντυνετε σαν κρεμμυδι θα αποφυγετε τον παιδιατρο για πολυ καιρο..Το εφαρμοσα και ειμαστε σχεδον 9 μηνων και δεν αρρωστησαμε ακομα δοξα το θεω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ έτσι διάβασα κι έτσι μου είπε και μια μαία... γ΄θρω στους 22 την ημέρα και το βράδυ 18-22.Στο μπάνιο το ανεβάζεις λίγο.Κι εγω μάλλον αυτό θα κάνω. Σας ευχαριστω όλες σας για τις συμβουλές σας κορίτσια! Να χαίρεστε όλες τα μωράκια σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια καλημέρα....να ρωτήσω και εγώ κάτι;;;να μου πείτε τι πιστεύετε;;;; Λοιπόν εγώ είχα πονακια από νωρίς στο κύκλο μου σαν ωορρηξίας σχεδόν μόλις τελείωσε η περίοδος...αλλά δεν τα έδωσα σημασία γιατί είναι πολύ νωρίς για μένα...καθώς ο κύκλος μου κυμαίνεται από 26 έως 30 ημέρες....ξεκίνησα τα τεστ την 11η ημέρα...και τώρα είμαι 18η ημέρα...ακόμα δεν μου χαμογέλασε...ΑΛΛΑ μέσα η ταινία όσο πάει και φαίνεται πιο σκούρη η γραμμή... στο σχεδόν θετικό αλλά δεν χαμογελάει ακόμα!!τώρα οι μέρες φύγανε πολύ....έχω άλλα 4 τεστ... Τώρα η ερώτηση ... Λέτε να έγινε καμία σύλληψη πριν αρχίσω τα τεστ και τώρα για αυτό φαίνεται σκούρη η γραμμή στο τεστ ωορρηξίας;;;;🤔και εχθές και προχθές είχα πάλι πόνους και έλεγα να ωορρηξία αλλά δεν χαμογέλασε ποτέ.... Υπάρχει περίπτωση να έγινε ωορρηξία 7η με 10η ημέρα?🤔  
    • Ε δεν πειράζει…θα κάνετε μετά με τη Μπέμπα μια και καλή! 
    • Λεγαμε να κάνουμε κ εμεις φωτογράφιση αλλά με την αβεβαιότητα  το αφήσαμε  
    • Κορίτσια μου πήγα γιατρο το χθες το πρωι. Έπεσε από την καμπύλη στο 1% είμαστε ατα κατώτερα. Το βρήκε 1911 Παρολαυτα οι ροές ήταν αρκετά καλές φυσιολογικές, το αμνιακό μειώθηκε ομως φυσιολογικό. Μόνο το ποδι έμεινε στάσιμο στην ανάπτυξη…συνέστησε να κάνουμε CTG παρακολούθηση κ μπορούμε να το αφήσουμε μέχρι την ερχόμενη Πέμπτη ή Παρασκευή.    μετα πήγα στην γιατρο μου, έκανα μόνιτορ βγήκε καλό είχα συσπάσεις η καρδιά μια χαρά κινήσεις μια χαρά. Κ μετά μιλησαμε λίγο για τον τοκετό. Το πλάνο μας είναι να πάω ξανά την Κυριακή για μόνιτορ, μετά ξανά μόνιτορ την Τετάρτη κ μετά θα με ελέγξει κολπικά αν έχω διαστολή κ μαλακό τράχηλο θα το προσπαθήσουμε φυσιολογικά δεδομένου τον πρώτο μ τοκετό π ήταν πολύ εύκολος χωρις πολλά φάρμακα. Π κ τώρα πρόκληση θα κάνω αλλά με ελάχιστο φάρμακο για να αντέξει το μικρούλη. Σε περίπτωση π δεν έχω τίποτα ανοικτό εκεί κάτω θα πάμε καισαρικη την Πέμπτη.    μια εβδομάδα να περάσουμε οι 3 μας 💕 μετά θα γίνουμε 4
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...