Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΠΑΝΑΚΙ...ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ?


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες και τις μέλλουσες μανούλες. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το μπανάκι των μωρών. Εδώ και 6 περίπου μήνες, όσο είναι και η μικρή μου, κάνουμε μπανάκι κάθε βράδυ. Το καλοκάιρι κάναμε και 2 φορές τη μέρα λόγω ζέστης. Τώρα όμως που χαλάει ο καιρός? Κάθε πότε πρέπει να κάνουμε μπανάκι? Και αν υποθέσουμε πως κάνουμε πάλι κάθε μέρα να λούζουμε και το κεφαλάκι ή κάθε μέρα το σώμα και κάθε 2 μέρες το κεφαλάκι? Εσείς τι κάνετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sakoulina mou kalimera sou egw gennisa perisi 3 septembriou apo tote as min ton exw kanei mpanio 2-3 fores pou tha etixe na eimaste eksw kai na argisoume i kapoios allos logos eidallws kathe mera....kai perisi pou itan 3-4 minwn mikroulis kai eixe krio ton ekana kathe mera mpanio apla panta ebazw kai ena extra swma sto mpanio kana 20 lepto prin mpoume na ton kanoume ..portes panta kleistes..kai enana kefalaki kai swma kathimerina den mou arrwstise oute mia fora!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμεις τον ζωηρουλη μας τον κανουμε μπανιο καθε μερα. Ειδικα τωρα απλά κάνω πιο ζεστο το νεράκι. Τα μωρα χαλαρωνουν με το μπανιο και ηρεμουν. Σκεψου εσυ πως αισθανεσαι με ενα ζεστο μπανακι, η με ενα χλιαρο ντουζακι αναλογα με την εποχη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sakoulina καλημερα εγω τον δικό μου τον κανω κάθε μερα μπανακι.

Το κεφαλακι του το κανω στο τελος του μπανιου για να μην κρυωσει.

Με το μπανιο χαλαρωνουν πιστευω και ειναι καλο να το κανουμε καθε μερα

πιστευω το χρειαζονται....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμάς 2 παιδίατροι και μία μαία μας είπαν ότι δεν πρέπει να κάνει κάθε μέρα μπάνιο το μωρό (νεογέννητο) γιατί χαλάς την φυσική υγρασία του δέρματος, άλλωστε δεν είναι βρώμικα τα μωράκια!!!

Βέβαια δεν μιλώ για παιδάκια που πάνε σχολείο...αυτά χρειάζονται κάθε μέρα!!

τα δικά μου τα παιδιά ποτέ δεν ηρέμησαν μετά το μπάνι ή κοιμήθηκαν καλύτερα...αντίθετα μάλιστα!!! :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο με τη χαλαρωση μετα το μπανιο δεν το εχω καταλαβει ποτε με τον Ανασταση. Καθε φορα γεμιζουν οι μπαταριες του κ αργει πολυ να ηρεμησει κ να κοιμηθει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια να σας ρωτησω κατι?

και εγω καθε μερα την κανω και λουζομαστε...ηρεμει παρα πολυ..

τωρα ειναι 12 μηνων και οσο να ναι εχει πιο πολυ μαλλακι πρεπει να της τα στεγνωνω με το μπιστολακι?

η τα αφηνω και κοιματε ψιλοβρεγμενα?

βασικα για τον χειμωνα προβληματιζομαι...

εσεις τι κανετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ

ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΜΠΑΝΑΚΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΓΕΥΜΑ

Κ ΕΤΣΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΙΟ ΧΑΛΑΡΗ!

ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΕΣ ΟΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ

Κ ΔΕ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΜΠΑΝΙΟ.(ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΤΑΝ ΑΡΓΟΥΜΕ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ

ΣΠΙΤΙ Κ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ Ο ΥΠΝΟΣ)

ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΤΟ ΜΠΑΝΑΚΙ ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ,ΧΑΛΑΡΩΝΕΙ

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.

ΠΑΡΤΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ!!

MITSI2,ΑΠΟ ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΠΙΣΤΟΛΑΚΙ

ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ,ΕΚΠΕΜΠΕΙ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ! :unsure:

ΝΑ ΤΗΣ ΣΚΟΥΠΙΖΕΙΣ ΤΑ ΜΑΛΛΑΚΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΤΣΕΤΟΥΛΑ Κ ΘΑ ΣΤΕΓΝΩΣΟΥΝ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω τον κανω κανω μπανιο καθε μεσημερι πριν τον φαει και κοιμηθει τον χαλαρωνει απιστευτα!!!

εκτος απο μερικες φορες που εχει τυχει να ειμαστε αλλου και δεν εχουμε κανει (και εκει εχω δει οτι ειναι εκνευρισμενος)

αστε που τωρα λερωνεται πιο πολυ και το χρειαζεται περισσοτερο χιχιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις καθε μερα κανουμε μπανιο και το κεφαλακι μας.....πριν τον υπνο...εξαλλου τρελενεται για το μπανιο...καθομαστε με τις ωρες που λεει ο λογος...και οταν το βγαζω παντα γκρινιαζει :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεισ στην αρχη μεχρι 2 μηνων περιπου την καναμε καθε βραδυ κατα τις 9,30 αλλα μετα επειδη και καλοκαιριασε και ειμασταν καθε μερα εξω και οταν γυρνουσαμε κοιμοταν την καναμε μεσημερι ειχε και ζεστη και μερικες φορες και το βραδυ λογω πολλης ζεστης

τωρα μονο μεσημερι κατα τις 3,30

δεν ξερω αν θα το αλλαξουμε γιατι παμε βολτιτσες το απογευματακι και μερικες φορες αργουμε να ερθουμε και αυτη κατα τις 9 ειναι πτωμα και κοιμαται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τον γιο μου τον εκανα καθημερινως μπανιο μεχρι 9 μηνων!Λατρευε και λατρευει το νερο!Το σταματησα γιατι πλεον ειχα κουραστει να περναω μισαωρα στο μπανιο γιατι νωριτερα δεν ηθελε να βγει!Μεγαλονοντας μεχρι να δεχτει το ντους κι οχι το γεμισμα της μπανιερας ειδαμε και παθαμε!Παντως καλο ειναι να βαζετε ενα προσθετο σωμα στο μπανιο για να ειναι ζεστος ο χωρος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω τη μικρή την κάνω 2 φορές την εβδομάδα και την μεγάλη κάθε 2 μέρες. Στη Γερμανία δεν τα κάνουν κάθε μέρα και εχω τσακωθει πολλες φορες με τη μητέρα μου γι αυτο. Μου ειχε πει ο παιδιατρος οτι το συχνο μπανιο ευθυνεται για δερματοπαθειες. Ίσως να ειναι το νερό της Γερμανίας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να μας ΖΗΣΟΥΝ !!!

ΛΟΙΠΟΝ ΕΜΕΙΣ ΛΟΥΣΙΜΟ ΚΑ8Ε ΜΕΡΑ Κ ΠΛΥΣΙΜΟ ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΟ ΜΕΤΑ ΤΑ ΚΑΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΣΗ Κ ΚΑΤΩ , ΜΠΑΝΙΟ ΕΙΠΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΟΧΙ ΚΑ8Ε ΜΕΡΑ (ΑΦΟΥ ΕΠΕΣΕ Κ ΠΡΙΝ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ Ο ΑΦΑΛΟΣ 8Α ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ) :side:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια καλημέρα....να ρωτήσω και εγώ κάτι;;;να μου πείτε τι πιστεύετε;;;; Λοιπόν εγώ είχα πονακια από νωρίς στο κύκλο μου σαν ωορρηξίας σχεδόν μόλις τελείωσε η περίοδος...αλλά δεν τα έδωσα σημασία γιατί είναι πολύ νωρίς για μένα...καθώς ο κύκλος μου κυμαίνεται από 26 έως 30 ημέρες....ξεκίνησα τα τεστ την 11η ημέρα...και τώρα είμαι 18η ημέρα...ακόμα δεν μου χαμογέλασε...ΑΛΛΑ μέσα η ταινία όσο πάει και φαίνεται πιο σκούρη η γραμμή... στο σχεδόν θετικό αλλά δεν χαμογελάει ακόμα!!τώρα οι μέρες φύγανε πολύ....έχω άλλα 4 τεστ... Τώρα η ερώτηση ... Λέτε να έγινε καμία σύλληψη πριν αρχίσω τα τεστ και τώρα για αυτό φαίνεται σκούρη η γραμμή στο τεστ ωορρηξίας;;;;🤔και εχθές και προχθές είχα πάλι πόνους και έλεγα να ωορρηξία αλλά δεν χαμογέλασε ποτέ.... Υπάρχει περίπτωση να έγινε ωορρηξία 7η με 10η ημέρα?🤔  
    • Ε δεν πειράζει…θα κάνετε μετά με τη Μπέμπα μια και καλή! 
    • Λεγαμε να κάνουμε κ εμεις φωτογράφιση αλλά με την αβεβαιότητα  το αφήσαμε  
    • Κορίτσια μου πήγα γιατρο το χθες το πρωι. Έπεσε από την καμπύλη στο 1% είμαστε ατα κατώτερα. Το βρήκε 1911 Παρολαυτα οι ροές ήταν αρκετά καλές φυσιολογικές, το αμνιακό μειώθηκε ομως φυσιολογικό. Μόνο το ποδι έμεινε στάσιμο στην ανάπτυξη…συνέστησε να κάνουμε CTG παρακολούθηση κ μπορούμε να το αφήσουμε μέχρι την ερχόμενη Πέμπτη ή Παρασκευή.    μετα πήγα στην γιατρο μου, έκανα μόνιτορ βγήκε καλό είχα συσπάσεις η καρδιά μια χαρά κινήσεις μια χαρά. Κ μετά μιλησαμε λίγο για τον τοκετό. Το πλάνο μας είναι να πάω ξανά την Κυριακή για μόνιτορ, μετά ξανά μόνιτορ την Τετάρτη κ μετά θα με ελέγξει κολπικά αν έχω διαστολή κ μαλακό τράχηλο θα το προσπαθήσουμε φυσιολογικά δεδομένου τον πρώτο μ τοκετό π ήταν πολύ εύκολος χωρις πολλά φάρμακα. Π κ τώρα πρόκληση θα κάνω αλλά με ελάχιστο φάρμακο για να αντέξει το μικρούλη. Σε περίπτωση π δεν έχω τίποτα ανοικτό εκεί κάτω θα πάμε καισαρικη την Πέμπτη.    μια εβδομάδα να περάσουμε οι 3 μας 💕 μετά θα γίνουμε 4
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...