Μετάβαση σε περιεχόμενο

2 ΜΗΝΩΝ - 5.500 ΚΙΛΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες !!!!!!!!!!!!!!!!!!!.

Θυμάστε πρίν περίπου 2 μήνες, πού είχα γράψει πως ο νεογέννητος γιός μου, δεν τρώει πολύ ??????????

Είχα αγχωθεί τρελλά...

Ξαφνικά όμως, άρχισε να τρώει σαν τρελλός με αποτέλεσμα να είμαστε 2 μηνών και να έχουμε φτάσει 5.500 κιλά !!!!!!!!!!!!!.

Η παιδίατρος μου είπε, πώς αν συνεχίσουμε έτσι, ίσως χρειαστεί να του αραιώνω το γάλα (λιγότερες μεζούρες), γιατί δεν θα του κάνει καλό να είναι παχύ μωρό.

I'm soooooooooo happyyyyyyyyyyyyy

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αννουλα μου, γεια σου!

Εξαφανηστηκες!

Γιατι εισαι χαρουμενη?

Επειδη θα αραιωσεται το γαλα η γιατι το μωρο εχει πολλα κιλα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πώς να μην εξαφανιστώ με 2 μωρά ???

Περνάω πολύ δύσκολα αλλά τα καταφέρνω :)

Είμαι χαρούμενη γιατί ο μικρός τρώει φυσικά και όχι γιατί ίσως χρειαστεί να του αραιώσουμε το γάλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι οντως οταν βλεπουμε οτι τα παιδια μας τρωνε νοιωθουμε καλα!

Δεν ξερω αν τα κιλα του ειναι πολλα, αλλα ευχομαι οτι καλυτερο!

Καλη συνεχεια και καλα κουραγια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου ο δικοσ μου 2 μηνων ηταν 5820 και τωρα πουναι 4 μηνων ειναι 81601111111γεννηθηκε και 1 μηνα νωριτερα να φανταστεισ και οταν βγηκαμε ηταν 2750...και μετα........πηρε τισ γρηγορεσ

2 μηνων ετρωγε 250μλ για πλακα 3 μηνων το καναμε 210 και προχτεσ μασ ειπε 180μλ...το παμε αναποδα...ειναι 65 εκατοστα φτου φτου και δε φαινεται παχυσ αλλα ειναι βαρυσ πολυ...στη διαιτα το νινι...αλλα αυτη ειναι η αναπτυξη του τι να κανω αλλο?να υο αφηνω νυστικο? :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν δεν κανω λαθος και αν θυμαμαι καλα, αντρουλα και αννουλα ειχατε πει οτι απο την αρχη τα μωρα τα τα"ιζατε οποτε πεινουσανε και οχι καθε 3 ωρες το λιγοτερο!

Ισως αυτη ειναι και η αιτια του οτι εχουν παρει γρηγορα κιλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΑΝ ΘΗΛΑΖΑ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΕΒΑΖΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΟΤΑΝ ΠΕΙΝΟΥΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΘΕ 2,5-3 ΩΡΕΣ ΑΝΤΕΧΕ.ΜΕ ΤΟ ΞΕΝΟ ΤΡΩΕΙ ΚΑΘΕ 4-5 ΩΡΕΣ...ΟΧΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΑΠΛΑ ΕΜΕΝΑ ΠΗΡΕ ΒΑΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΗΜΕΡΩΝ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΠΡΟΩΡΟΣ ΜΟΥΠΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΞΥΠΝΑΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΤΑΙΖΩ....ΕΚΕΙ ΠΗΡΕ ΒΑΡΟΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΟΨΕΙ Ο ΒΡΑΔΥΝΟ.ΕΔΩ ΚΑΙ 1,5-2 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ 8-9 ΩΡΕΣ ΣΕΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΒΑΖΕΙ ΒΑΡΟΣ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΜΕΙΩΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ.ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΠΟΥΧΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ...ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑ...ΟΤΑΝ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΚΡΕΜΟΥΛΕΣ ΘΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΕ ΦΡΕΣΛΑ ΦΡΟΥΤΑΚΙΑ ΧΩΡΙΣ ΜΠΙΣΚΟΤΑ ΚΑΙ ΖΑΧΑΡΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΙΣΟΡΟΠΗΣΕΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω πω! μου φενεται τοσο μακρυνο!

Εμενα 8 μηνων ηταν 6 κιλα!

Τρωει οσο θελει!

Δεν μπορει παρα πανω!

Ειναι το σκαρι της τετοιο!

Συμφωνω στο οτι ειναι στο παιδι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ...ΕΔΩ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΧΡΟΝΟΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΑΛΛΑ ΠΕΡΑΣΑΝ ΜΟΝΟ 4 ΜΗΝΕΣ.ΒΑΣΙΚΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑΝΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΧΟΝΤΡΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕ ΜΑΡΕΣΟΥΝ ΥΑ ΠΟΛΥ ΦΟΥΣΚΩΤΑ ΜΩΡΑ.Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΧΟΝΤΡΟΣ ΟΥΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΚΙΛΑ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΝΧΟΣ ΜΕ ΤΑ ΚΙΛΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΤΡΟΦΑΝΤΟΣ ....ΤΗΝ ΑΦΕΝΤΟΜΟΥΤΣΟΥΝΑΡΑ ΜΟΥ ΔΕ ΤΗ ΒΑΖΩ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΑΒΑΛΑ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΔΙΑΙΤΑ...ΧΙΧΙ ΠΟΛΥ ΠΕΙΝΑ....ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΨΗΛΟΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 1,73 ΚΑΙ ΟΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ 1,97 ΟΠΟΤΕ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ...ΒΑΣΙΚΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΝ ΔΕ ΦΑΕΙ ΚΡΕΜΕΣ ΚΑΙ ΣΤΡΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΝΞΕΙΣ ΚΑΛΑ.ΟΤΑΝ ΘΑΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΛΙΓΟ ΠΡΟΣΟΧΗ ΘΑ ΠΕΡΠΕΤΗΣΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΧΑΣΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ.ΘΕΛΩ ΓΕΡΟ ΝΑΝΑΙ ΜΟΝΟ .ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ ΛΙΛΙΠΟΥΤΙΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΛΥΚΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

Πω πω! μου φενεται τοσο μακρυνο!

Εμενα 8 μηνων ηταν 6 κιλα!

Τρωει οσο θελει!

Δεν μπορει παρα πανω!

Ειναι το σκαρι της τετοιο!

Συμφωνω στο οτι ειναι στο παιδι!

Συμφωνω κοριτσια ! Και εγώ με τον θηλασμό όλο αγχωνόμουν αν τρώει και πόσο...ε αμα δεν κλαίει, μια χαρά γεμάτο εχει το στομαχάκι της...εμείς είμαστε 5 μηνών ακριβώς και 6500, είδα σήμερα τις καμπύλες, αναμεσα στο 50 και στο 75 βγαίνει..ε δεν θα σκάσουμε τώρα ! όσο θελουν τρώνε ! Εξάλλου τα αγοράκια είναι πάντα πιο βαρία απ τα κοριτσάκια...

φιλιά κ καλή συνέχεια σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πωπωπω κιλα!!!!!!!!!!!! εμενα μου φαινονται πολλα ισως γιατι ο δικος μου ειναι μινιον και 2 μηνων ηταν 3κιλα και τωρα 14 μηνων ειναι 9200!!

μπραβο στα μωρακια σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικα οι γιοι ειναι βαρυα παιδια!

Συμασια εχει και ποσο το γεννησες αλλα και τι προδιαθεση εχει!

Παιζει ρολο η κληρονομικοτητα!

Να τα χαιρεστε τα μωρακια σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνησω κ γω οτι καθε μωρακι οπως κ καθε μεγαλος ειναι διαφορετικο,κ δεν πρεπει να ασχολουμαστε κ πολυ πολυ με νουμερα κ αριθμους..Κ μενα ο μπεμπουλης μου 4 μην ηταν περιπου 6750, αλλα αφου γεννηθηκε μεγαλο μωρακι (3700) κ τρωωει πολυ λογικο ειναι να βαζει αρκετα κεθε μηνα.Να δουμε τωρα με τιςκρεμες τι θα γινει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο μπέμπης της γειτόνισσας και φίλης Μαρίνας, 3 μηνών ήταν όσο ήταν το Μαράκι μου 10 μηνών. 8 κιλά. Και τώρα που είναι 4,5 μηνών την έχει περάσει. Το Μαράκι κόλλησε στα 8,5 άντε να είναι και 9 τώρα γιατί έχουμε και 1,5 μήνα να τη ζυγίσουμε και ο μπέμπης κοντεύει τα 10 κιλά! Με αποκλειστικό θηλασμό. Είναι και ψηλός, πολύ ψηλός, δε λέω, δε θυμάμαι πόντους, αλλά και οι δίπλες δίπλες!

Η παιδίατρος της συνέστησε δίαιτα! Ακους εκεί.. δίαιτα! :blink: Τον απομακρύνει από το στήθος νωρίτερα από το συνηθισμένο κι ενώ ακόμα ο μικρός δείχνει ενδιαφέρον, και μετά άντε να τον ηρεμήσει.. Τι βόλτες, τι τραγουδάκια, τι γελάκια, δεν ηρεμεί ο μούργος! Αφού πεινάει το παιδί... Αφού θα γίνει άντρας δίμετρος, αφήστε τον να φάει! :P

2μηνών 5,5 κιλά, αγοράκι, ότι πρέπει αννούλα!!!! Θα το ρίξει μπόι! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

to kathe moraki exei to diko tou ruthmo anaptuksis,se mia fili pou stenaxoriotan g to varos tou morou tis eipe o paidiatros "exoume sunithisei na vlepoume paxusarka mora k ta fusiologika se kila ta theoroume adunata" opote min stenaxorieste manoules pou den trone ta mora sas (pathousa k ego) ,tha megalosoun,oute ego etroga k tora apo to polu fai exo ginei mosxos!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

"exoume sunithisei na vlepoume paxusarka mora k ta fusiologika se kila ta theoroume adunata"

Ακριβώς τα ίδια λόγια μου είπε και ο δικός μας παιδίατρος!

Ανησυχούσα που 12 μηνών ήταν 8,5 κιλά. Η δικιά μου όμως τρώει το καταπέτασμα. Δε βάζει γιατί είναι υπερκινητική. Και βρεφούλι που ήταν, και στο ριλάξ που την είχα, κουνούσε τα άκρα της με μανία!

Καλά ε.. Είδα τα βίντεο στο fb! Η Κωνσταντίνα τα σπάει! Ξανθιά, γαλανομάτα, πανεμορφότατη! Τρέλλα! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

jovanna έγραψε:

ifigeneia mou...............ti kaneis?????aman pote den se petixainw!!!!

ti kanei i mikri perpataei????

Που είσαι βρε εξωτική κούκλα?

Τι κάνεις? Ο παίδαρός σου? Χαθήκαμε! Κι εγώ δεν πολυμπαίνω, αλλά κι εσύ είχες να μπεις καιρό!

Η εγκυμοσύνη? Τι μπεμπάκι είναι? Ξέρεις?

Εύκολη εγκυμοσύνη? Άντε, όλα με το καλό!

Το Μαράκι.... Ότι και να πω είναι λίγο.

Περπατάει, τρέχει, σκαρφαλώνει, ταρζανίτσα! :P

Η γλώσσα? Πιο μεγάλη από το μπόι της!

Εσείς? Περπατάτε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

BEBISNIK έγραψε:

κοριτσια σημερα ο γιος μου γινεται 20 μηνων και ειναι μολις 10 κιλα και κατι γραμμαρια :P τι να πω!!!!!!!!!!!!!!

Χέλι!!!! :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ τον δικό μου τον φωνάζω κορμάρα!

Σχεδόν 17 μηνών και μόλις σπάσαμε το φράγμα των 10100.

Τι να πω , αν κρίνω από εμάς , έτσι θα συνεχίσει.

Ο γιατρός είπε να μην ανησυχώ εφόσον τρώει μια χαρούλα....Είναι υπερκηνητικός .

Πάντως όντως ανυσηχώ οταν δεν τρώει καλα,ένω ξέρω οτι δεν θα πάθει τίποτα... :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και μενα 2 μηνων ηταν 5.500 κ. :) γιατι χοντρο? αναλογα με το υψος και τον ρυθμο αναπτυξης του μωρου.Και να σκεφτεις οτι κραταουσα ευλαβικα το 3ωρο.Μια χαρα παιδακι εχεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια καλημέρα....να ρωτήσω και εγώ κάτι;;;να μου πείτε τι πιστεύετε;;;; Λοιπόν εγώ είχα πονακια από νωρίς στο κύκλο μου σαν ωορρηξίας σχεδόν μόλις τελείωσε η περίοδος...αλλά δεν τα έδωσα σημασία γιατί είναι πολύ νωρίς για μένα...καθώς ο κύκλος μου κυμαίνεται από 26 έως 30 ημέρες....ξεκίνησα τα τεστ την 11η ημέρα...και τώρα είμαι 18η ημέρα...ακόμα δεν μου χαμογέλασε...ΑΛΛΑ μέσα η ταινία όσο πάει και φαίνεται πιο σκούρη η γραμμή... στο σχεδόν θετικό αλλά δεν χαμογελάει ακόμα!!τώρα οι μέρες φύγανε πολύ....έχω άλλα 4 τεστ... Τώρα η ερώτηση ... Λέτε να έγινε καμία σύλληψη πριν αρχίσω τα τεστ και τώρα για αυτό φαίνεται σκούρη η γραμμή στο τεστ ωορρηξίας;;;;🤔και εχθές και προχθές είχα πάλι πόνους και έλεγα να ωορρηξία αλλά δεν χαμογέλασε ποτέ.... Υπάρχει περίπτωση να έγινε ωορρηξία 7η με 10η ημέρα?🤔  
    • Ε δεν πειράζει…θα κάνετε μετά με τη Μπέμπα μια και καλή! 
    • Λεγαμε να κάνουμε κ εμεις φωτογράφιση αλλά με την αβεβαιότητα  το αφήσαμε  
    • Κορίτσια μου πήγα γιατρο το χθες το πρωι. Έπεσε από την καμπύλη στο 1% είμαστε ατα κατώτερα. Το βρήκε 1911 Παρολαυτα οι ροές ήταν αρκετά καλές φυσιολογικές, το αμνιακό μειώθηκε ομως φυσιολογικό. Μόνο το ποδι έμεινε στάσιμο στην ανάπτυξη…συνέστησε να κάνουμε CTG παρακολούθηση κ μπορούμε να το αφήσουμε μέχρι την ερχόμενη Πέμπτη ή Παρασκευή.    μετα πήγα στην γιατρο μου, έκανα μόνιτορ βγήκε καλό είχα συσπάσεις η καρδιά μια χαρά κινήσεις μια χαρά. Κ μετά μιλησαμε λίγο για τον τοκετό. Το πλάνο μας είναι να πάω ξανά την Κυριακή για μόνιτορ, μετά ξανά μόνιτορ την Τετάρτη κ μετά θα με ελέγξει κολπικά αν έχω διαστολή κ μαλακό τράχηλο θα το προσπαθήσουμε φυσιολογικά δεδομένου τον πρώτο μ τοκετό π ήταν πολύ εύκολος χωρις πολλά φάρμακα. Π κ τώρα πρόκληση θα κάνω αλλά με ελάχιστο φάρμακο για να αντέξει το μικρούλη. Σε περίπτωση π δεν έχω τίποτα ανοικτό εκεί κάτω θα πάμε καισαρικη την Πέμπτη.    μια εβδομάδα να περάσουμε οι 3 μας 💕 μετά θα γίνουμε 4
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...