Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πως παράγεται το μητρικό γάλα


popivou

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 4 months later...
  • 2 months later...

θέλω την βοήθεια σας ... Πραγματικά...

εχω ένα αγοράκι 16 ημερών σήμερα. Θηλάζω αλλα ο παιδίατρος μου είπε να δώσω συμπλήρωμα γιατί το μωρό μου μόλις ήρθαμε στο σπίτι απο το μαιευτήριο εδειχνε να μην χορταίνει και να κλαιει οπότε και του έδωσα συμπλήρωμα. Κάθε φορα που πρέπει να φάει, τον θηλάζω (20 λεπτά σε κάθε στήθος) και αν συνεχίσει να κλαίει δίνω συμπλήρωμα. Προσπαθώ να μην χάνω κανένα γευμα χώρις να τον θηλάσω.. Το μωράκι μου κάποιες φορές δεν παίρνει συμπλήρωμα και κάποιες άλλες αναγκάζομαι να του δώσω..

Δεν θέλω να τρώει συμπλήρωμα. Θέλω να χορταίνει με το δικό μου γάλα αλλά δεν είνια πάντα εφικτό. Ειναι δυνατόν να κατέβει περισσότερο γάλα στο στήθος μου ωστε να χορταίνει μόνο με αυτο. Εν τω μεταξύ παρατηρώ ότι αφού φαέι συμπλήρωμα (ΑΛΜΙΡΟΝ 1) οι κωλικοί του ειναι πιο έντονοι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απο οσο εχω ακουσει ειναι η μπυρα και το κρασι οτι αυξανουν το μητρικο γαλα απο πρωτο χερι θα το διαπιστωσω μετα απο 2.5 μηνες

παντως σε ενα πραγμα που συμφωνουν ολες οσες εχω ακουσει ειναι οτι οσο θηλαζεις τοσο περισοτερο γαλα θα εχεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επισης αν θελεις να αποκτησεις περισσοτερο γαλα καλο ειναι να τρωσ καθημερινα σουπες οσες περισσοτερες μπορεις .Σου ευχομαι οτι το καλυτερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evakatsilieri έγραψε:

θέλω την βοήθεια σας ... Πραγματικά...

εχω ένα αγοράκι 16 ημερών σήμερα. Θηλάζω αλλα ο παιδίατρος μου είπε να δώσω συμπλήρωμα γιατί το μωρό μου μόλις ήρθαμε στο σπίτι απο το μαιευτήριο εδειχνε να μην χορταίνει και να κλαιει οπότε και του έδωσα συμπλήρωμα. Κάθε φορα που πρέπει να φάει, τον θηλάζω (20 λεπτά σε κάθε στήθος) και αν συνεχίσει να κλαίει δίνω συμπλήρωμα. Προσπαθώ να μην χάνω κανένα γευμα χώρις να τον θηλάσω.. Το μωράκι μου κάποιες φορές δεν παίρνει συμπλήρωμα και κάποιες άλλες αναγκάζομαι να του δώσω..

Δεν θέλω να τρώει συμπλήρωμα. Θέλω να χορταίνει με το δικό μου γάλα αλλά δεν είνια πάντα εφικτό. Ειναι δυνατόν να κατέβει περισσότερο γάλα στο στήθος μου ωστε να χορταίνει μόνο με αυτο. Εν τω μεταξύ παρατηρώ ότι αφού φαέι συμπλήρωμα (ΑΛΜΙΡΟΝ 1) οι κωλικοί του ειναι πιο έντονοι.

Για να μπορεσεις να θηλάσεις αποκλειστικά το παιδάκι σου πρεπει να ξεχάσεις οτι ξέρεις μεχρι τωρα και οτι συμβουλες εχεις παρει !

Γενικά να σου πω οτι ο θηλασμος δεν λειτουργει με τα ρολογια . Θα θηλάζεις για οση ωρα θελει το μωρο στο ενα στηθος (για ποιο λογο μονο 20 λεπτά ?) και αν δεις οτι το μωρο δεν δειχνει αλλο ενδιαφέρον το περνας και στο δευτερο στηθος.

Για να κατέβει γάλα πρεπει να βαζεις συχνά το μωρο στο στηθος και να κοψεις το συμπλήρωμα . Αυτο ομως πρεπει να γινει σταδιακά για να μην υπάρχει προβλημα .

Το ξένο γαλα δημιουργει εντονους κολικους και οσο πιο νωρις το κοψεις τοσο καλύτερα και για τους δυο σας .

Φυσικά και ειναι εφικτο να τρωει το μωρο σου μονο απο σενα !

Ποσο συμπλήρωμα παιρνει το μωρο σε καθε γευμα ? Συνολο ανα 24ωρο ? Ποσα γευματα θηλασμου κανει το μωρο το 24ωρο ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμάς οι παιδίατροι στο μαιευτήριο μας έλεγαν να το θηλάζω 20 λεπτά από το ένα στήθος 20 από το άλλο και μετά να δίνουμε συμπλήρωμα, κάτι που δεν το εφάρμοσα. Συμπλήρωμα του έδινα στο μαιευτήριο μετά από πολλές ώρες θηλασμού το βράδυ για να κοιμηθεί λίγο παραπάνω και να κοιμηθούμε κι εμείς. Δεν ήταν όμως ούτε αυτό σωστό...

Οι γνώμες των παιδιάτρων διίστανται. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δίνοντας συμπλήρωμα βλάπτεις το θηλασμό. Το μωρό αν χορταίνει με το συμπλήρωμα δεν θα αναζητήσει το γάλα στο στήθος με αποτέλεσμα να μειωθεί η παραγωγή.

Ο παιδίατρος από την πρώτη κιόλας επίσκεψη μας είπε ότι τις πρώτες εβδομάδες το μωρό είναι κολλημένο στο στήθος συνέχεια, δεν υπάρχει το "τελείωσα το θηλασμό και ακόμη πεινάει", όπως χαρακτηριστικά του είχα πει εγώ. Μου είπε ότι ο θηλασμός δεν τελειώνει, το ότι πεινάει συνέχεια κάθε τέταρτο ή μισή ώρα δεν σημαίνει ότι δεν έχει το στήθος γάλα, απλά έτσι συμβαίνει όταν είναι μικρό το μωρό.

Γνώμη μου είναι να θηλαζεις το μωρό συνέχεια και αν το βράδυ θέλεις να δώσεις παραπάνω γάλα για να μπορέσεις να ξεκουραστείς, να αντλείς λίγο το πρωί που είναι μεγαλύτερη η παραγωγή (με ένα καλό νοσοκομειακό θήλαστρο μιας και είναι ακόμη πολύ νωρίς) και να βάζεις τον άντρα σου να το δώσει στο μωρό, αφού πρώτα το έχεις θηλάσει αρκετή ώρα.

Εμείς κάποιες μέρες που το ακολουθήσαμε αυτό κοιμόταν γισ 2-3 ώρες συνεχόμενες, αλλά τώρα τελευταία δεν το πίνει ούτε αυτό το έξτρα από το μπουκάλι. Το θέλει κατευθείαν από την πηγή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

ΙΣΩΣ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΑΝΟΗΤΗ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ . ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΓΑΛΑ Ή ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΕΣ ΘΗΛΕΣ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τωρα για να μην εχει γαλα καποια γυναικα εχω ακουσει 2-3 να το λενε οποτε πιθανον να ισχυει

Οσο αφορα τις μικρες και επιπεδες θηλες θα σου πω σε κανα μηνα αν και οι περισοτεροι λενε οτι το μωρο δεν θηλαζει απο την θηλη αλλα γυρω απο αυτην:huh: :huh: :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι εξαιρετικα σπανια η περιπτωση να μην εχει μια γυναικα γαλα και σιγουρα θα το ξερει γιατι θα εχει προβλημα με την υγεια της .

Η θηλή δεν παιζει καμια σημασια ! Μεγαλη σημασια παιζει η σταση του μωρου στο στηθος ! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 months later...

ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 40 ΗΜΕΡΩΝ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ,ΘΗΛΑΖΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΜΑΤΟΝΟΥΝ Η ΘΗΛΕΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θεαγενια καλως ηρθες και αν σου ζησει το μωρακι..

πως ξερεισ οτι δε εχεις γαλα?

δινεισ ξενο?

αν μονο θηλαζεις δε υπαρχει περιπτωση να μη εχεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασικα αυτο που εκανα εγω ητανε να τον δινω απο το ενα στηθος οση ωρα εδειχνε ενδιαφερον και μετα τον εβαζα απο την αλλη. Μολις εβγαινε και απο κει τον ξαναλλαζα στηθος. Αυτο πολλες φορες μεχρι να δειξει οτι ικανοποιηθηκε. Μπορει μετα απο 20 λεπτα να ξυπνουσε παλι και ξανα απο την αρχη. 25 ωρες το 24 ωρο θηλαζα :P Στους 2 μηνες ψιλοεστρωσε. Αλλες λενε στις 40 μερες αλλα εμενα μου πηρε παραπανω. Το νοημα ειναι να ΜΗΝ πιστεψεις οτι δεν εχεις γαλα!!! Τους 4 πρωτους μηνες υπηρχαν στιγμες που ελεγα οτι μαλλον δεν φτανει το γαλα μου ενω το μωρο εκλαιγε απο κατι αλλο. Ευτυχως δεν μπηκα στον πειρασμο να δωσω ξενο γιατι απλα δεν ειχα ξενο γαλα μες στο σπιτι. Αυτο να κανεις και συ..Να χεις ολη μερα το μωρακι και να δεις που θα κατεβαινει ολο και πιο πολυ και μετα θα λερωνεις και τα ρουχα σου με γαλα. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΔΕΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΘΗΛΗ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΚΛΕΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΞΕΝΩ.ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΟΣΩ ΕΧΩ ΚΑΙ ΟΥΤΕ 10 ΓΡΑΜΑΡΙΑ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ γω σχεδον ποτε δε εχω βγαλει ικανοποιητικο ποσο με το θηλαστρο..

κ ομως θηλαζω...7,5 μηνες...

συμφωνω με το παπακι 70..στη αρχη μονο θηλαζεις...ολη μερα..αληθεια ποσο ειναι το μωρακι σου???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ολες οι γυναικες μπορουν να θηλσουν!

οσο πιο πολυ θηλαζεις τοσο θα εχει γαλα!

οσο δινεις ξενο υπονομευεις το θηλασμο !

το θηλαστρο δεν ειναι ενδειξη αν εχεις γαλα η αν οχι! ασε που αν δεν εδραιωθει γαλουχια μπορει να χει αντιθετα αποτελεσματα!

αυτο που αναφερεις οτι ματωνουν οι θηλες σου ειναι αποτελεμσα κακης στασης θηλασμου! τα μωρα δεν θηλαζουν απο την θηλη αλλα πο την θηλαια αλλω, την σκουρα περιχη γυρω απο την θηλη!

αυτα που πρεπει να χεις στο μαλο σου ειναι:

-- εχεις γαλα και θελεις να θηλασεις

--ο θηλασμος δεν χρησιμοποιει ρολοι, ειναι ελευθερος και ανεμποδιστος παντου και παντα

--θηλαζουμς απο το ενα στηθος κι αν δουμε οτι δεν εχει χορτασει τοτε προσφερουμε και το αλλο

--ενδειξη αν ενα μωρακι τρωει ειναι οι βρεγμενες πανες!(θα πρεπει να εχετε 6-8 το 24ωρο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και γω απο τις "τυχαιρες" ειμαι thouli μετα το τριμηνο βγηκα εξω μονη μου και αυτο για 1,5 ωρα μονο γιατι το δεινοσαυρακι μου μεχρι και τον 5μηνα θηλαζε ανα 2ωρο!!! Παρολα αυτα δεν το αλλαζω με τιποτα..ΥΠΟΜΟΝΗ και ΕΠΙΜΟΝΗ και θα στρωσει ο θηλασμος. Το καταλαβα οτι εστρωσε γιατι μεγαλωσε το στηθος αποτομα :huh: και μικρος εκει που ιδρωνε για να φαει μετα πνιγοταν απο το γαλα. Εκτοτε παρολο που φαινομενικα πλεον μαζεψε αρκετα, με 1 λεπτο πιπιλισμα απο το μωρο κατεβαινει και ρουφαει τον αμπακο :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επισης αυτο που εκανα τον πρωτο καιρο για να του κοψω το ξενο και να πινει μονο απο μενα ηταν οτι μετα απο ωρα που θηλαζε και ειχαμε κλαμματα του εδινα 10-20ml ξενο ισα για να τον ξεγελασω και μετα ξανα στο στηθος μεχρι που καποια μερα αποκοιμηθηκε στην αγκαλια μου. Μετα απο λιγο ξαναξυπνησε βεβαια αλλα τουλαχιστον καταλαβα οτι για πρωτη φορα αρκεστηκε στο δικο μου. Μολις εβλεπε μπιμπερο ρουφουσε σαν τρελλος και τωρα δεν ξερει τι θα πει μπιμπερο. Κατευθειαν στο ποτηρι πινει (το κραταω εγω φυσικα) ουτε καν το εκπαιδευτικο ποτηρακι δεν θελει :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΕΑΓΕΝΙΑ έγραψε:

ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 40 ΗΜΕΡΩΝ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ,ΘΗΛΑΖΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΜΑΤΟΝΟΥΝ Η ΘΗΛΕΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ.

Θεαγένια να σου ζήσει το μωρακι σου :)

Αν ματώνουν οι θηλές αυτο σημαινει οτι το μωρο δεν πιανει σωστά τη θηλαία αλω ή οτι εχει λάθος θεση και σε "τραβάει" .

Ποσο συμπληρωμα δινεις συνολο το 24ωρο ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα κοριτσάκι μου!!  Λοιπόν είχαμε αυτή τη συζήτηση και στο μάθημα με τις μαίες χθες.. θα πάρουμε εντέλει και μας κατετόπισαν και ως προς το ποια ζώνη είναι πιο ασφαλής για την εγκυμοσύνη και τι να προσέξουμε.. το θεώρησαν σημαντικό όμως για την ασφάλεια μας και του μωρού να πάρουμε οπότε θα πάρουμε..
    • Καλησπέρα κορίτσια μου!!!  Υποθέτω ήταν καλή η καμπύλη ζαχάρου μου παρότι το φοβόμουν.. περιμένω από Δευτέρα να μιλήσω και με την ενδοκρινολόγο να πάρω το οκ της..!  Είχαμε και μάθημα χθες στο κέντρο με τις ανεξάρτητες μαίες!! Ήταν φοβεροί όλοι τους!! Σκεφτείτε το μάθημα ήταν 6 με 8 και φύγαμε 10(!!).. απάντησαν στην όποια απορία.. μας ανέλυσαν και γραφικά με κούκλες, διάφορα slides κτλ τη διαδικασία του τοκετού κάθε είδους.. πολλές πληροφορίες που αγνοούσα.. και σκεφτείτε θεωρώ τον εαυτό μου και "ψαγμένο"!! 🤦😅😅 Αξίζει σίγουρα να κάνετε ειδικά όσες δεν έχετε κάνει ποτέ.. Και έτσι επειδή ζήλεψα και εγώ χθες από τη @Θέτις Κ. μας, έβαλα το σύζυγο να με τραβήξει φωτογραφία βραδιάτικα..😳🤭😅
    • Ίσως αυτό να συμβαίνει και σε μένα! Δεν ταίριαξα με αυτά τα τεστακια εγώ. Σήμερα είμαι 16η ημέρα και έχω παρά πολλά υγρά, όποτε είμαι σίγουρη πως μέχρι αύριο θα έχω ωορρηξία. Με αυτά τα συμπτώματα παααντα είχα θετικό τεστ και τώρα παραμένει αχνό! Ούτε καν δείχνει πως πλησιάζει σε μια μέρα το θετικό. Θα κάνω ξανά και το απόγευμα και βλέπουμε. Πάντως επαφή θα επιδιώξουμε, γιατί πιστεύω στα συμπτώματα μου.
    • Ναι ναι έχεις δίκιο εγώ δε το διόρθωσα ποτέ 😁...πως τα πάτε εσείς κορίτσι μου??👣
    • Μήπως εννοείς την 7η? Γιατί αν θυμάμαι καλά έχει καμία εβδομάδα που σαραντισατε. Άρα λογικά τώρα είναι 7 εβδομάδες. Ή μπερδεύομαι?
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...