Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κολλησαν οι μυξουλες στο λαιμο μας..


Recommended Posts

Ειναι μερες τωρα που η μικρη εχει πολλα σαλια..

Τα προσπερασα.. δεν τα εδωσα βαση..

Απο προχθες ομως ακουγα σαν κατι να την ενοχλει το λαιμο.

Την πηγαμε στην παιδιατρο και ειναι φουλ μυξες και εχουν

σταθει στο λαιμακι της.

Καποιος την κολλησε ή απο την αλλαγη του καιρου.

Μου ειπε να της βαζω φυσιολογικο ορο και να τα τραβαω με

εκεινο το μαραφετι..(κιτ αναρροφησης) και να της δινω τσαγακι συνεχεια.

Την βαζω στο κρεβατακι της και κλαει.. και γεμιζει πιο

πολλα φλεματακια.

Φοβαμαι μη μου παθει τιποτα τη νυχτα.

Γιατι δεν μου εδωσε ενα σιροπακι να γινει το μωρο καλα

και καθομαι και το τυρραναω..? :(

Τι αλλο να κανω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα γλυκια μου και περαστηκα σας!

Μηπωσ να ανασηκωνες λιγο το στρωματακι της κουνιας του?

Βαλε ενα μαξιλαρακι απο κατω ετσι ωστε να παρει μια ελαφρια κλιση.

Ισως ετσι το βοηθησεις να αναπνεει καλυτερα.

Ο γιατρος για να μην σου δωσει τιποτα δεν θα ειναι ανυσηχιτηκο.

Δεν δινουν ευκολα φαρμακα σε μικρα μωρακια!

Περαστηκα σας και παλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φανη καλημερα κ ο δικος μου εχει λιγα φλεματακια κ τα βγαζει συνηθως με μικρες γουλιτσες,οχι εμετο αλλα μικρες γουλιτσες κ φενετε πως ειναι φλεματακια....περαστικα μας αγαπη μου κ σ'εσας κ σ'εμας.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και ο δικος μου ειχε φλεματακια & τα βραδια ροχαλιζε απιστευτα! Ουτε ο αντρας μου δεν κανει ετσι..... :laugh: Στην αρχη του εβαζα φυσιολογικο ορο αλλα επειδη δεν ειχαμε αποτελεσμα ο παιδιατρος μου ειπε να του δωσω ενα σιροπι (aerius). Μετα απο μια εβδομαδα ειναι καπως καλυτερα(σταματησε να ροχαλιζει!) αλλα εχει ακομα φλεματακια. Την Δευτερα που θα παμε στον παιδιατρο για εμβολιο θα δουμε τι θα μας πει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καντινου μου ευχαριστω πολυ.. Δεν ειχα σκεφτει να σηκωσω

το στρωματακι της.

ninina μου, δεν βγαζει εμενα γαλατακι ποτε..

δεν ξερω πως θα καθαρισει.. :(

sweety ποσο ειναι το μωρακι σου?

Οπως βλεπω δεν κανω ουτε εγω δουλεια με τον ορο.

Ροχαλιζει κι ολας...? :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανουλα μου περαστικουλια! Πολυ ορο και αρκετα υγρα για να κατεβαινουν οι βλεννες. Για το βραδυ αυτο που ειπε και η καντινου. Θελει υπομονη! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περαστικά στην μικρούλα σου!!

Το είχαμε πάθει και εμείς στην ηλικία σας και δεν μπορούσε να κοιμηθεί το μωρό μου από το μπούκωμα.

Πολύ ορό(βάζε πολύ συχνά) και πολύ ρούφηγμα με το "μαραφέτι"....

ελπίζω να περάσει γρήγορα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

είναι πολύ σκληρό όταν τα μωράκια μας παθαίνουν κάτι και ταλαιπωρούνται ... απλά υπομονή.

με το καλό να γίνει γρήγορα καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμενα εδω και 4-5 μερες εχει μυξουλες και αναπνεει απο τη μυτη...

Το βραδυ η καυμενη ζοριστηκε πολυ.

Δυσκολα κοιμηθηκε και ξενυχτησα και εγω και ειμαι και φρεσκοχειρουργημενη. Την Πεμπτη βγηκα απο την κλινικη.

Της βαζω Otrivin για παιδια αλλα εχει περιοριστει και η ορεξη της...Την φρουτοκρεμα με το ζορι και το γαλα την δυσκολευει γιατι δεν παιρνει σωστα ανασα.

Ελεος παντως με αυτες τις λοιμωξεις...ιωσεις ή οπως τις λενε!!!

Το λυπαμαι το Αλεξανδρουλινι αλλα και εγω ειμαι με τραβηγματα απο τα ραμματα...Ειμαστε και οι 2 μια οπτασια.. :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα καλη αναρωση σε σενα κ περαστικα στην Αλεξανδρα σου! :)

Φανταζομαι ποσο χαλια θα εισαι...Να πονας σωματικα απτην εγχειρηση κ ψυχικα για την κουκλιτσα σου!...Υπομονη κοπελα μου!

Φανουλα τι εγινε τελικα με την πριγκιπισσα μας???

Ηρεμισε καπως???

Κι εμενα κοριτσια...Πολλες μυξουλες...Και ειναι κ μικρο το κουτσουνακι μου... :(

Σημερα ειναι καπως καλυτερα...Τεταρτη θα ξαναπαμε στο γιατρο για να ειμαι σιγουρη...

Αυτο που μας βοηθησε (εκτος απτον ορο κ το "ρουφηχτηρι" πολυ συχνα) ειναι το βραστο νερο ή χαμομηλι στο δωματιο ωστε να υγραινεται η ατμοσφαιρα.Εβραζα νερο 3 φορες καθε νυχτα(ο βραστηρας μονιμο αξεσουαρ!)!

Και οταν τελειωναμε το μπανακι, τής φορουσα σκουφακι(υφασματινο) πριν τη βγαλω απτο χωρο(να καλυπτονται τα αυτακια)!Ισως βοηθησε...Δεν ξερω...

Επισης την πιο δυσκολη νυχτα θηλαζαμε ανα 1-1,5-ή 2 το πολυ ωρες...Ισως βοηθησε κ αυτο... :unsure:

Περαστικα σε ολες μας...Μακαρι να μην το ξαναπαθει κανενα μωρακι...Ειναι πολυ ασχημο να βλεπεις το νινακι σου να παιδευεται να αναπνευσει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια και μενα η μπεμπα ειχε μυξες και φλεματα,ο γιατρος ειπε να την βαλω 4 μερες otrivin και να την κανω μπανιο-χαμαμ!σημερα ειναι η 10η μερα και ειναι καλυτερα και φυσικα ορο και ρουφηγμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Επικίνδυνο δεν είναι το πολυποδακι, δεν είπα κάτι τέτοιο! Έχω αφαιρέσει 2 φορές ως τώρα! Ούτε μπορεί το έμβρυο να εμφυτευτει πάνω σε πολύποδα και αυτό είναι το θέμα.. δηλαδή οι πολύποδες στη μήτρα μειώνουν τα σημεία που θα μπορούσε να εμφυτευτει ένα έμβρυο..! Με την αφαίρεση του λέω έχουμε μεγαλύτερες πιθανότητες να προχωρήσει σε εμφύτευση ένα γονιμοποιημένο υγιές έμβρυο.  Στη φάση που είσαι τώρα δεν θα μπορέσει να αφαιρεθεί ο πολύποδας λόγο του πάχους του ενδομητρίου. Δηλαδή κανονικά για να αφαιρεθεί πρέπει να είσαι λίγες μέρες μετά την περίοδο και πριν την ωορρηξία όπου το πάχος του ενδομητρίου είναι λεπτό ακόμα και θα μπορέσει ο γιατρός να το αφαιρέσει με επιτυχία. Η αποξεση επίσης έχει καταργηθεί ως τρόπος αφαίρεσης πολύποδα γιατί ουσιαστικά αυτό που γίνεται στην αποξεση είναι να πηγαίνει ο γιατρός και να "ξύνει" ουσιαστικά το πάνω στρώμα του ενδομητρίου στα τυφλά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να λεπταίνει με κάθε αποξεση το ενδομήτριο και να μην αφαιρείτε με επιτυχία ο πολύποδας. Με την υστεροσκοπηση πάει ο γιατρός με κάμερα και αφαιρεί το πολύποδα με χειρουργικό ψαλίδι οπότε έχουμε με ακρίβεια την αφαίρεση του και δεν επηρεάζει το ενδομήτριο για μελλοντική εγκυμοσύνη. Γενικότερα αν προχωρήσετε εντέλει σε αποξεση λόγο της εγκυμοσύνης που δεν προχωράει, μετά από 1-2 κύκλους που θα σου έρθει περίοδος, πήγαινε για ένα τσεκ να δείς τι γίνεται με αυτό..
    • Πολύ όμορφα άρχισε η εβδομάδα κορίτσι μου.  Χρόνια πολλά σε όλους και όλες κορίτσια μου!!! Να περάσετε όμορφα ότι κι αν κάνετε σήμερα!
    • Καλησπέρα κορίτσι μου! Θα συμφωνήσω με την @Παρασκευαιδου. Χοριακη γιατί ξανά έκανες εφόσον είδατε σάκο κτλπ ; Όσον αφορά το μικρόβιο που βρέθηκε συνήθως αν είναι στην αρχή της εγκυμοσύνης τα αντιμετωπίζουν άμεσα οι γιατροί και δεν υπάρχει κίνδυνος για το έμβρυο. Επίσης , το ουρεοπλασμα το ίδιο , πάλι το αντιμετωπίζουν αν και ξέρω γυναίκες που το είχαν και δεν είχαν κανένα πρόβλημα στην εγκυμοσύνη τους. Αυτό βέβαια εννοείται διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα!    Τι έγινε τελικά ;  ευχομαι να έχεις ευχάριστα νέα!! 
    • Καλημερα κορίτσια! Τι ωραία που θα ήταν να ξεκίναγε έτσι κάθε Δευτέρα 🤷‍♀️🙈 Καλά να περασετε ότι κι αν κάνετε  
    • Για το αιμάτωμα που λες οτι εχεις, γιατι ειναι επικίνδυνο; Ολα καλα θα πανε. Κοντεύουν οι μερες για την αυχενικη σου. Σχεδόν έχει εξαφανιστεί ο κίνδυνος. Θα πανε ολα καλα! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...