Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΟΣΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΝ Η' ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΑΠΟ 1 ΧΡΟΝΟ & ΑΝΩ.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 145
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

anastasia32 έγραψε:

Μήπως πρεπει να κανω την λαπαροσκόπηση?

Αχ τι να σου πω...εγώ απλώς έτσι έλυσα το πρόβλημά μου. Απλά το σπέρμα του άντρα μου είχε φτιάξει μετά την εγχείρηση που είχε κάνει οπότε είμασταν σίγουροι ότι εκείνος ήταν εντάξει, οπότε έπρεπε να ψάξουμε εμένα. Και μόνο με λαπαροσκόπηση θα είμασταν σίγουροι. ΄Οπως και κάναμε...

Μόνο ο γιατρός σου μπορεί να σε συμβουλέψει σωστα. Απλά διάλεξε γιατρό κατά την γνώμη μου που να κάνει λαπαροσκοπήσεις με επιτυχία, γιατί όλοι χειρουργοί γυναικολόγοι λέγονται αλλά τελικά όλοι δεν έχουν εμπειρία στις λαπαροσκοπήσεις...

Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσετε!!! Και σύντομα με ένα μωράκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marilou έγραψε:

anastasia32 έγραψε:

Αχ τι να σου πω...εγώ απλώς έτσι έλυσα το πρόβλημά μου. Απλά το σπέρμα του άντρα μου είχε φτιάξει μετά την εγχείρηση που είχε κάνει οπότε είμασταν σίγουροι ότι εκείνος ήταν εντάξει, οπότε έπρεπε να ψάξουμε εμένα. Και μόνο με λαπαροσκόπηση θα είμασταν σίγουροι. ΄Οπως και κάναμε...

Μόνο ο γιατρός σου μπορεί να σε συμβουλέψει σωστα. Απλά διάλεξε γιατρό κατά την γνώμη μου που να κάνει λαπαροσκοπήσεις με επιτυχία, γιατί όλοι χειρουργοί γυναικολόγοι λέγονται αλλά τελικά όλοι δεν έχουν εμπειρία στις λαπαροσκοπήσεις...

Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσετε!!! Και σύντομα με ένα μωράκι![/quote:kyxi4ncm]

Marilou,καλημερα,να σε ρωτησω κατι;;Ο αντρας σου ποσο χρονων ειναι;Ρωταω γιατι κ ο δικος μου εκανε επεμβαση για κυρσοκηλη,αλλα το αποτελεσμα ηταν απογοητευτικο :( .

Θελω να δω αν ισχυει αυτο που λενε για την ηλικια,οτι δηλ.σε αντρες που ειναι ανω των 37-40,δεν διορθωνεται.Και κατι αλλο..η λαπαροσκοπηση πως ακριβως γινετε;Ποσες μερες καθεσαι στο νοσοκομειο;Εχεις πονους μετα;Εχω ηδη κανει 2 χειρουργεια μεσα σε ενα χρονο(το ενα γυναικολογικης φυσεως,το αλλο παθολογικο) κ οπως καταλαβαινεις τα εχω φαει λιγο στη μαπα...εχω κουραστει..

Αλλα αν θεωρηθει απαραιτητο,θα το κανω.Αν θες απαντησε μου,ευχαριστω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια, εύχομαι φέτος να μείνετε όλες έγκυοι !

Εμείς προσπαθούσαμε 20 μήνες περιπου. Καναμε και 2 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις, μετά δεν είχα άλλη υπομονή (είμαι 35 τώρα) κάναμε εξωσωματική (μικρογονιμοποίηση) και έμεινα! Τώρα είμαι στον 7ο μήνα - τρελαμένη στο άγχος όλον αυτον το καιρό βέβαια, το ομολογώ αυτό....

Δεν βρέθηκε ποτέ το πρόβλημα. Εντάξει, το σπέρμα δεν ήταν "τέλειο", αλλά ήταν στα φυσιολογικά επίπεδα, ποτέ δε χαρακτηρίστηκε προβληματικό - σκέφτομαι μήπως έφταιγε αυτό και απλά ήθελε το χρόνο του.... Εγώ όμως δεν άντεχα να περιμένω άλλα 2 χρόνια μήπως και κάτσει φυσιολογικά - Αυτό βέβαια είναι προσωπική υπόθεση και εξαρτάται και από την ηλικία της γυναίκας πολύ. Αν ήμουν 25 ίσως να περιμενα κι άλλο. Να ξέρετε πάντως όσες έχετε "απελπιστεί" αλλά βλέπτε την εξωσωματική με δέος, ότι είναι πολύ απλούστερη διαδικασία απ' ό,τι νομίζουν όσοι δεν την έχουν περάσει. Οπωσδήποτε υπάρχει άγχος κατά το δεκαπενθήμερο της αναμονής, αλλά μήπως και πριν δεν έχουμε άγχος και κλάματα κάθε μήνα; Επίσης έχει ένα κόστος κατά μέσο όρο 3000 Ευρώ αλλά από την άλλη όταν πετύχει είναι τόση η χαρά που δε σε νοιάζει πια αυτό...

Για τη λαπαροσκόπηση που ρωτάτε, εγώ έκανα πριν ένα χρόνο. Είναι με ολική νάρκωση, έχει 3 μικρούλες τομές, μία στον αφαλό 2 εκ περίπου και δύο πιο κάτω αριστερά και δεξιά στη γραμμή του μπικίνι από 1 εκ η μία. Γύρισα σπίτι το απόγευμα της ίδιας μέρας και πήρα αντιβίωση για 3-4 μέρες. ΜΕτά πηγα και μου έκοψαν τα ραμματάκια. Πόναγα λίγο τις 3 πρώτες μέρες, αλλά απολύτως ανεκτά, ούτε παυσίπονο χρειάστηκα. Εμένα βρέθηκαν 3 μικρές εστίες ενδομητρίωσης που τις καυτηρίασε ο γιατρός, αλλά είπε ότι δεν θεωρούσε από τη θέση τους ότι έφταιγαν αυτές. Σε άλλη γυναίκα όμως μπορεί να βρεθεί και να αντιμετωπιστεί (γιατί είναι και επεμβατική αν χρειαστεί) ακριβώς το πρόβλημα που την ταλαιπωρεί! Και ή να αποφευχθεί η εξωσωματική ή να δοθεί τουλάχιστον συγκεκριμένη κατεύθυνση και να μην παλεύεις πια το άγνωστο....

Πάντως η δική μου εμπειρία λέει: αν είσαι ψύχραιμος και πολύ αισιόδοξος τύπος και μέχρι 30-32 χρονών και δεν έχει βρεθεί συγκεκριμένο και σοβαρό πρόβλημα, χάλάρωσε και περίμενε να έρθει μόνο του... Αν όμως αγχώνεσαι, κλαις, μετράς τις μέρες συνέχεια, δεν ευχαριστιέσαι τη ζωή σου, στενοχωριέσαι όταν ακούς για εγκυμοσύνες άλλων, στενοχωρείς τον άντρα σου ή αν πλησιάζεις τα 35 τότε, ακόμα και αν δεν έχει εντοπιστεί πρόβλημα, καλύτερα να προχωράς σε ριζικές λύσεις (αφού γίνουην όλες οι απαραίτητες εξετάσεις) .... Στο κάτω κάτω, και αν τελικά ήταν υπερβολή η πρώτη πετυχημένη εξωσωματική, θα έχεις την ευκαιρία να την αποφύγεις στο 2ο παιδάκι που θα έρθει μόνο του - χωρίς να υπάρχει πια όλη αυτή η στενοχώρια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

προσπαθούμε 3,5 χρόνια, μετά από 2 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις προχωρήσαμε σε εξωσωματική. Οι εξωσωματικές (2 συνολικά) πετύχαιναν αλλά τελικά αποβάλλω στις 5-6 εβδομάδες. Τώρα έχω αρχίσει τρελό ψάξιμο για δικά μου γονίδια κτλ. ΤΡΕΧΩ-ΤΡΕΧΩ-ΤΡΕΧΩ.

Δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο κορίτσια, η Παναγία μου δίνει θάρρος να προχωρήσω. Ευτυχώς έχω 4 κατεψυγμένα που με περιμένουν. Το θετικό είναι οι ηλικίες μας. 31 εγώ και 32 ο σύζυγος.

αυτά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν μπορώ να καταλάβω που λέτε ότι ξεαγχωθήκατε βρε κορίτσια, χωρίς να θέλω να θείξω ή να στενοχωρήσω κάποια κοπέλα.

Όταν περνάνε τα χρόνια το άγχος φτάνει στα ύψη, όταν αποβάλεις το άγχος πολλαπλασιάζεται, όταν πληρώνεις τα μαλλιοκέφαλά σου σε εξετάσεις και γιατρούς και μωρό δεν έχεις τα μάτια σου βουρκώνουν.

φιλάκια, τα γράφω τώρα και βουρκώνω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Εμείς προσπαθούμε λιγότερο απο χρόνο αλλά σκέφτομαι να κάνω ένα ορμονικό έλεγχο. Θέλω να δω πιο πολύ τα επίπεδα της προλάκτίνης μου. Διάβασα ότι αν είναι ψηλά δυσκολέυεσαι να συλλάβεις. Εγω έχω απίστευτο άγχος. Τόσο που πλέον ώρες-ώρες δεν μπορώ να ανασάνω, ό,τι και να φάω μετά με καίει το στομάχι μου υποφέρω (έχω διαφραγματικη κήλη). Αλλά το αποφάσισα να κάνω ένα έλεγχο και αν κάτι είναι σε ψηλά επίπεδα να το φτιάξω και μέτα αν δεν μείνω εγκυος κατα το φθινόπωρο να το ψάξω πιο πολύ. Εύχομαι σύντομα όλες να μείνουμε έγκυες και να μην συζυτάμε τέτοια θέματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα. Προσπαθούμε 3,5 χρόνια. Έχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις χωρίς να βρεθεί τίποτα. Μόνο λαπαροσκόπιση δεν έχουμε κάνει. Εσείς κορίτσια που προχωρήσατε σε λαπαροσκόπιση την κάνατε επειδή είχατε κάποια ένδειξη (π.χ. πόνους λόγω ενδομητρίωσης ή λόγω πολύποδα) ή αυτή η εξέταση πρέπει να γίνεται έτσι κι αλλιώς στα πλαίσια των γενικότερων εξετάσεων? Όταν την κάνεις και δεν είναι επεμβατική μπορείς να προσπαθήσεις αμέσως για εγκυμοσύνη ή λόγω του ότι πρόκειται για χειρουργείο θα πρέπει να περιμένεις κάποιο χρονικό διάστημα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΜΕΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΜΕ 1 1/2 ΧΡΟΝΟ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΥΠΗΡΧΕ ΧΑΜΗΛΗ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΣΠΕΡΜΑ. ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΘΕΡΑΠΕΙΑ, ΚΑΝΑΜΕ 2 ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑΜΕ ΣΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΚΑΛΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ. ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ 6 ΒΔΟΜΑΔΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΟ ΣΟΦΑΚΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΗ ΠΡΟΛΑΚΤΗΝΗ.

ΕΓΩ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΗ ΠΡΟΛΑΚΤΗΝΗ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΥΛΛΑΒΩ...ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΣΟΥΝ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΥΧΟΜΕ ΟΛΕΣ ΝΑ ΚΡΑΤΑΤΕ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΩΡΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama-mina χαίρομαι που το ακούω αυτό. Η γυναικολόγος με τρόμαξε πάρα πόλύ. Ξέρει τι παιρνάω και πόσο αγχωμένη είμαι με όλα και μου είπε ένα σωρο πράγματα και τρόμαξα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΗ ΣΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ ΑΥΤΟ ΣΟΦΑΚΙ...

ΟΤΑΝ ΑΛΛΑΞΑ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΕΙΔΕ ΟΤΙ ΜΕ ΕΙΧΕ ΤΡΟΜΑΞΕΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ"ΒΡΕ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ...ΑΠΛΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΑΝΟΥΛΑ"

ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΜΕ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΠΟΥ ΓΥΡΝΑΣ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΙΣΩ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΑΝ :( ΫΠΕΡΗΧΟΥΣ...ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΛΠ

(ΑΝ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΩΡΟ..ΗΜΟΥΝ 25 ΧΡΟΝΩΝ..)

ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΕΡΘΕΙ...

ΜΑΣ ΗΡΘΕ Η ΚΟΡΗ ΜΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

chrysa έγραψε:

Καλημέρα. Προσπαθούμε 3,5 χρόνια. Έχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις χωρίς να βρεθεί τίποτα. Μόνο λαπαροσκόπιση δεν έχουμε κάνει. Εσείς κορίτσια που προχωρήσατε σε λαπαροσκόπιση την κάνατε επειδή είχατε κάποια ένδειξη (π.χ. πόνους λόγω ενδομητρίωσης ή λόγω πολύποδα) ή αυτή η εξέταση πρέπει να γίνεται έτσι κι αλλιώς στα πλαίσια των γενικότερων εξετάσεων? Όταν την κάνεις και δεν είναι επεμβατική μπορείς να προσπαθήσεις αμέσως για εγκυμοσύνη ή λόγω του ότι πρόκειται για χειρουργείο θα πρέπει να περιμένεις κάποιο χρονικό διάστημα?

Εγώ την έκανα χωρίς να έχω καμία ένδειξη πλην της υπογονιμότητας και αφού οι άλλες εξετάσεις (σαλπιγγογραφία, υστεροσκόπηση, ορμονικές, σπέρμα, χλαμύδια, μυκοπλ, ουρεαπλ, νκ κύτταρα) είχαν βγει καλές. Και την έκανα γιατί υπάρχουν και προβλήματα χωρίς συμπτώματα που δεν φαίνονται με κανέναν άλλο τρόπο. Εάν δεν είναι επεμβατική ή αν είναι ελαφρώς όπως η δική μου (μου καυτηρίασαν τρεις μικρές εστίες ενδομητρίωσης που ήταν όμως σε "αδιάφορο" σημειο) μπορείς να προσπαθήσεις σχεδόν αμέσως. Δηλαδή: καλό είναι να την κάνεις αμέσως μετά το τέλος της περιόδου σουο (για να αποκλείσεις το να έχεις μείνει έγκυος). Μετά αν κατά την ωορρηξία (δεν ξέρω τι κύκλο έχεις) έχεις άκόμα ενοχλήσεις και φοβάσαι το σεξ, το πολύ πολύ να παραλείψεις έναν κύκλο (καμιά φορά κάνει καλό και αυτό γιατί είναι επιτέλους ένας κύκλος χωρίς άγχος). Σίγουρα όμως αφού φύγουν τα ράμματα θα νιώθεις μια χαρά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

XELONITSA έγραψε:

προσπαθούμε 3,5 χρόνια, μετά από 2 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις προχωρήσαμε σε εξωσωματική. Οι εξωσωματικές (2 συνολικά) πετύχαιναν αλλά τελικά αποβάλλω στις 5-6 εβδομάδες. Τώρα έχω αρχίσει τρελό ψάξιμο για δικά μου γονίδια κτλ. ΤΡΕΧΩ-ΤΡΕΧΩ-ΤΡΕΧΩ.

Δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο κορίτσια, η Παναγία μου δίνει θάρρος να προχωρήσω. Ευτυχώς έχω 4 κατεψυγμένα που με περιμένουν. Το θετικό είναι οι ηλικίες μας. 31 εγώ και 32 ο σύζυγος.

αυτά..

έχεις κάνει έλεγχο θρομβοφιλίας; Τα λεγόμενα ΝΚ (natural killer cells); υστεροσκόπηση μήπως έχει κάτι η μήτρα και γίνεται μεν η εμφύτευση αλλά μετά "ξεκολλάει"; Υπάρχουν και τα αντιπατρικά και ο καρυότυπος - δεν ξέρω να σου πω πολλά γι' αυτό (είναι τα μόνα που δεν έκανα) αλλά ξέρω ότι σχετίζονται με αποβολές. Προσπάθησε να βρεις γιατρό που να έχει ασχοληθεί με το θέμα των αποβολών συγκεκριμένα - Φαντάζομαι ότι είχες κάνει ιστολογική εξέταση μετά τις αποβολές... Το να ήταν τυχαίες έχει αποκλειστεί;

31 είναι μια χαρά ηλικία πάντως! Αυτό είναι πολύ υπέρ σας!

Ούτε εγώ κατάλαβα ποτέ πώς γίνεται να ξεαγχωθεί κανείς όταν ήδη έχει αγχωθεί και πριν να έχει θετικό αποτέλεσμα. θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο - ΟΜΩΣ!!!!! το σίγουρο είναι ότι η ιατρική έχει κάνει πλέον τεράστιες προόδους και τα προβλήματα τελικά λύνονται! Πολλές γυναίκες είχαν αποβολές και μετά έκαναν παιδάκια, άλλοτε με θεραπείες κλπ άλλοτε και χωρίς! Αυτό το φόρουμ πχ, είναι γεμάτο κοπέλες που ήταν σε παρόμοια θέση με τη δική σου και τώρα έχουν παιδάκια ή είναι έγκυοι όπως εγώ!

όσο για το άγχος, δύσκολο να το ξεχάσεις, το μόνο που μπορώ να σου προτείνω είναι να είσαι όσο πιο δραστήρια μπορείς είτε πρόκειται για δουλειά είτε για διασκέδαση - και μάλιστα να κάνεις και πράγματα με το σκεπτικό ότι όταν μείνεις έγκυος και μετά γεννήσεις, κάποια από αυτά θα είναι λίγο πιο δύσκολο να τα κάνεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έχεις κάνει έλεγχο θρομβοφιλίας; Τα λεγόμενα ΝΚ (natural killer cells); υστεροσκόπηση μήπως έχει κάτι η μήτρα και γίνεται μεν η εμφύτευση αλλά μετά "ξεκολλάει"; Υπάρχουν και τα αντιπατρικά και ο καρυότυπος - δεν ξέρω να σου πω πολλά γι' αυτό (είναι τα μόνα που δεν έκανα) αλλά ξέρω ότι σχετίζονται με αποβολές. Προσπάθησε να βρεις γιατρό που να έχει ασχοληθεί με το θέμα των αποβολών συγκεκριμένα - Φαντάζομαι ότι είχες κάνει ιστολογική εξέταση μετά τις αποβολές... Το να ήταν τυχαίες έχει αποκλειστεί;

31 είναι μια χαρά ηλικία πάντως! Αυτό είναι πολύ υπέρ σας!

Ούτε εγώ κατάλαβα ποτέ πώς γίνεται να ξεαγχωθεί κανείς όταν ήδη έχει αγχωθεί και πριν να έχει θετικό αποτέλεσμα. θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο - ΟΜΩΣ!!!!! το σίγουρο είναι ότι η ιατρική έχει κάνει πλέον τεράστιες προόδους και τα προβλήματα τελικά λύνονται! Πολλές γυναίκες είχαν αποβολές και μετά έκαναν παιδάκια, άλλοτε με θεραπείες κλπ άλλοτε και χωρίς! Αυτό το φόρουμ πχ, είναι γεμάτο κοπέλες που ήταν σε παρόμοια θέση με τη δική σου και τώρα έχουν παιδάκια ή είναι έγκυοι όπως εγώ!

όσο για το άγχος, δύσκολο να το ξεχάσεις, το μόνο που μπορώ να σου προτείνω είναι να είσαι όσο πιο δραστήρια μπορείς είτε πρόκειται για δουλειά είτε για διασκέδαση - και μάλιστα να κάνεις και πράγματα με το σκεπτικό ότι όταν μείνεις έγκυος και μετά γεννήσεις, κάποια από αυτά θα είναι λίγο πιο δύσκολο να τα κάνεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marilou έγραψε:

anastasia32 έγραψε:

Αχ τι να σου πω...εγώ απλώς έτσι έλυσα το πρόβλημά μου. Απλά το σπέρμα του άντρα μου είχε φτιάξει μετά την εγχείρηση που είχε κάνει οπότε είμασταν σίγουροι ότι εκείνος ήταν εντάξει, οπότε έπρεπε να ψάξουμε εμένα. Και μόνο με λαπαροσκόπηση θα είμασταν σίγουροι. ΄Οπως και κάναμε...

Μόνο ο γιατρός σου μπορεί να σε συμβουλέψει σωστα. Απλά διάλεξε γιατρό κατά την γνώμη μου που να κάνει λαπαροσκοπήσεις με επιτυχία, γιατί όλοι χειρουργοί γυναικολόγοι λέγονται αλλά τελικά όλοι δεν έχουν εμπειρία στις λαπαροσκοπήσεις...

Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσετε!!! Και σύντομα με ένα μωράκι![/quote:3ds7tamw]

Υποτειθετε η σαλπιγγογραφια δειχνει τα παντα στη γυναικα,την κατασταση της μητρας.....η λαπαροσκοπση σε τι βοηθαει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

chrysa έγραψε:

Καλημέρα. Προσπαθούμε 3,5 χρόνια. Έχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις χωρίς να βρεθεί τίποτα. Μόνο λαπαροσκόπιση δεν έχουμε κάνει. Εσείς κορίτσια που προχωρήσατε σε λαπαροσκόπιση την κάνατε επειδή είχατε κάποια ένδειξη (π.χ. πόνους λόγω ενδομητρίωσης ή λόγω πολύποδα) ή αυτή η εξέταση πρέπει να γίνεται έτσι κι αλλιώς στα πλαίσια των γενικότερων εξετάσεων? Όταν την κάνεις και δεν είναι επεμβατική μπορείς να προσπαθήσεις αμέσως για εγκυμοσύνη ή λόγω του ότι πρόκειται για χειρουργείο θα πρέπει να περιμένεις κάποιο χρονικό διάστημα?

Εμείς προσπαθούσαμε 8 χρόνια και τελικά έκανα λαπαροσκόπηση γιατί έπρεπε να δούμε τι γινοταν. Απλα είχα ζητήσει από τον γιατρό να διορθώσει ότι βρει και βρήκε διάφορα. Μου τα διόρθωσε όλα και στον 2ο μήνα προσπαθειών έμεινα έγκυος. Δεν χρειάζεται να έχεις συμπτώματα για να κάνεις λαπαροσκόπηση...Και άποψή μου είναι να μην ζητήσεις να ειναι μόνο διαγνωστική γιατί μετά αν έχεις κάτι θα πρέπει να ξανακάνεις λαπαροσκόπηση άλλη για να σου το διορθώσουν. Μια και καλή επεμβατική.

Εγώ πάντως έτσι βρήκα λύση!

Καλή επιτυχία σε ότι κι αν αποφασίσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marilou έγραψε:

Πολλές από εσάς ξέρετε ότι προσπαθούσαμε 8 χρόνια για παιδάκι!

Άλλαζα γιατρούς και όλοι μου έλεγαν ότι όλα καλά φαίνονται από τον υπέρηχο.

Λυπάμαι που θα το πω ωμά αλλά παραμυθιαζόμαστε γιατί συνήθως δεν γνωρίζουμε πως ακριβώς έχουν τα πράγματα.

Όσο σύγχρονοι κιαν είναι κάποιοι υπέρηχοι ΔΕΝ δείχνουν όλα τα πιθανά προβλήματα που υπάρχουν.

ΜΟΝΟ με μια λαπαροσκόπηση μπορεί να δει ο γιατρός τι ακριβώς συμβαίνει..

Χρειαστηκαν να περάσουν 8 χρόνια μέχρι να φτάσω επιτέλους στον γιατρό που μου το είπε. Ευτυχώς που έκανα την λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση(ταυτόχρονα γίνονται) και μου διόρθωσε ότι είχα.

Δεν μπορούσα να μείνω έγκυος γιατί είχα: πολύποδες κρυμμένους, κύστες, ενδομητρίωση, σάλπιγγες φραγμένες και όλα τα γυναικολογικά μου όργανα πλακωμένα μεταξύ τους και μπερδεμένα. Ε πώς να έμενα έγκυος έτσι;

Ευτυχώς μου τα διόρθωσε ΟΛΑ και στην 2η προσπάθεια έμεινα έγκυος φυσιολογικά!

Επίσης ο γιατρός μου είπε ότι το μέγιστο διάστημα που αφήνουμε μια γυναίκα να περιμένει πριν την λαπαροσκόπηση είναι 2 χρόνια. Όχι παραπάνω. Εμένα με άφησαν 8 κάποιοι άσχετοι!

Ψάξτε το λίγο παραπάνω. Όλα μπορούν να διορθωθούν. Μακάρι να πήγαινα πιο μπροστά σε αυτόν τον γιατρό. Τώρα θα είχα ήδη παιδάκια από πιο νωρίς!

ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!!ΠΟΣΟ ΕΙΣΑΙ ΤΩΡΑ?/Κ ΟΝΤΟΣ ΣΥΜΦΩΝΩ Κ ΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΡΙΝ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ 1 ΧΡΟΝΟ ΠΡΟΣΠΑ8ΕΙΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΥ ΒΑΔΙΖΟΥΜΕ..ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΓΩ ΠΑΝΤΟΣ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΕΛΕΥ8ΕΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ 1 ΜΗΝΑ ΕΛΕΓΑ 8Α ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ!Κ ΕΤΣΙ ΕΓΙΝΕ ΑΝ ΔΕΝ ΕΜΕΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2,3,4,5 ΜΗΝΕΣ ΠΙΣΤΕΥΩ 8Α ΤΟ ΕΨΑΧΝΑ!!ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΣΑΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ Κ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΤΡΕΝΑΡΕΤΑΙ Κ ΛΙΓΟ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΚΑΝΤΕ ΤΟ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΟΣ ΔΕΝ 8Α ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΠΑ8ΕΙΩΝ!ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariakim23 έγραψε:

marilou έγραψε:

ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!!ΠΟΣΟ ΕΙΣΑΙ ΤΩΡΑ?/Κ ΟΝΤΟΣ ΣΥΜΦΩΝΩ Κ ΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΡΙΝ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ 1 ΧΡΟΝΟ ΠΡΟΣΠΑ8ΕΙΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΥ ΒΑΔΙΖΟΥΜΕ..ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΓΩ ΠΑΝΤΟΣ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΕΛΕΥ8ΕΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ 1 ΜΗΝΑ ΕΛΕΓΑ 8Α ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ!Κ ΕΤΣΙ ΕΓΙΝΕ ΑΝ ΔΕΝ ΕΜΕΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2,3,4,5 ΜΗΝΕΣ ΠΙΣΤΕΥΩ 8Α ΤΟ ΕΨΑΧΝΑ!!ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΣΑΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ Κ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΤΡΕΝΑΡΕΤΑΙ Κ ΛΙΓΟ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΚΑΝΤΕ ΤΟ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΟΣ ΔΕΝ 8Α ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΠΑ8ΕΙΩΝ!ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ![/quote:1yuk4djp]

Εμείς ευτυχώς παντρευτήκαμε μικροί και είχαμε χρόνια μπροστά μας!

Τώρα είμαι έγκυος στην 28η εβδομάδα και είμαι 33 ετών. Οπότε προλαβαίνω και για ακόμη 1 παιδάκι τουλάχιστον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
    • Εγώ κοριτσάκι μου είχα από την 5η βδομάδα αίμα και καφέ μέχρι τον 4ο μήνα.. Αποκολλησουλες ήταν κ όλα πήγανε καλά!! Ή που το έχασες κ έγινε κάπου εκεί ανάμεσα ή που άλλαξε ο κύκλος σου αυτό το μήνα. Εγώ πχ τους 4-5 τελευταίους μήνες είχα ωορρηξία 11η μέρα βάσει τεστ κ αυτό το μήνα είχα θετικό 14η..  Καλούς διπλασιασμούς κοριτσάρα μου!!! Με το καλοοοοοοο
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...