Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΟΣΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΝ Η' ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΑΠΟ 1 ΧΡΟΝΟ & ΑΝΩ.


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ESYS.

ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ 3ΜΗΝΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΧΑΠΙΑ, ΕΙΔΑΜΕ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 3ΜΗΝΕΣ ΟΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ.

ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 145
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοριτσάκια καλημέρα!!!Ήθελα να ρωτήσω ποιες εξετασεις σας εδωσε ο γυναικολόγος σας μετά από ένα χρόνο προσπαθειών;Εγώ έχω κάνει έναν προγεννητικό έλεγχο για θυροειδή, στίγμα κλπ, όλα καλά. Σας ρωτάω επειδή θα πάω σε εναν καινουργιο γυναικολογο και θα ήθελα να τον τσεκάρω λίγο. Ευχαριστώ πολύ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου, εγώ πιστεύω ότι μετά το χρόνο προσπαθειών, πρέπει να προχωράμε σε εξετάσεις. Συμφωνώ ότι το άγχος έχει γίνει η κλασική μας καραμέλα! Μέχρι που μου έχουν πει για κοπέλα πολύ νέα που είχε μια σπανιότατη πάθηση στον εγκέφαλο που θεραπευόταν με εγχείρηση, και οι γιατροί απέδωσαν τα συμπτώματα στο άγχος! Τώρα η κοπέλα δυστυχώς δε ζει, και άφησε ορφανό και το μωράκι της, που τότε ήταν δεν ήταν ενός έτους...

Είναι καλό αν δούμε ότι ο καιρός περνά, ανεξάρτητα από την ηλικία μας, να το ψάξουμε λίγο, γιατί αν όντως υπάρχει κάποιο πρόβλημα, είναι κρίμα να προσπαθούμε άδικα για καιρό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πέρα από τις εξετάσεις που έκανες, υπάρχει και ο ορμονικός έλεγχος και μετά η σαλπιγγογραφία.

Εάν όλα είναι καλά τότε επόμενο βήμα είναι η λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση και ταυτόχρονα υπέρηχος στους όρχεις για έλεγχο κιρσοκοίλης. Εννοείται ότι 1ο βήμα από όλα είναι ο ένα σπερμοδιάγραμμα. Εάν δεν είναι καλό τότε πάτε για υπέρηχο όρχεων.

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι...

Αυτά βέβαια για σταθερό κύκλο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Marilou μου σ' ευχαριστώ πολύ! όταν λες ορμονικός έλεγχος τί εννοείς; Μέτρηση προλακτίνης και προγεστερόνης; Σ' ευχαριστώ και πάλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anna k έγραψε:

κοριτσια εμεις προσπαθουσαμε 9 μηνες και επιτελους ο αντρας μου με ακουσε και πηγαμε για εξετασεις.ε λοιπον ειχα δικιο που ανησυχουσα.το σπερμοδιαγραμμα ηταν πολυ απογοητευτικο.τωρα λοιπον πηραμε αποφαση να κινηθουμε αλλιως.απευθυνθηκαμε σε κεντρο γονιμοποιησης,μην αφηνετε το χρονο να περναει.καντε ολες τις εξετασεις που χρειαζονται ωστε να ξερετε τι σας γινεται.το αγχος σαφως και επηρρεαζει αλλα ισως να υπαρχει και κατι που δε το εχετε ψαξει.

Συμφωνώ απόλυτα!

Και εμείς πήγαμε σε κέντρο γονιμότητας και επιτέλους μάθαμε την αλήθεια!

Μπορεί τα προβληματάκια μας να είναι μικρά … αν όμως δε τα ξέρεις πως θα τα αντιμετωπίσεις?

Είναι πάρα πολύ σημαντικό να γνωρίζουμε την πραγματικότητα και μάλιστα όσο το δυνατόν γρηγορότερα (για εμάς που είμαστε πάνω από 30)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

esys έγραψε:

anna k έγραψε:

Άννα καλημέρα, σε ουρολόγο-ανδρολόγο απευθυνθηκατε; Αυτός είναι ο πρώτος γιατρός που πρέπει να δείτε. Το κέντρο γονιμοποίησης, αν και μπορεί να μπορέσεις με εξωσωματική να γίνεις μανουλα, δεν θα βοηθήσει τον άντρα σου να λύσει το πρόβλημά του. Άλλωστε αν ο σύντροφό σου έχει πιθανότητες να διορθώσει το σπέρμα του, ίσως να μην ταλαιπωρηθείτε με υποβοηθούμενες τεχνικές και να κάνετε φυσιολογικά παιδάκι[/quote:1yqc2hx5]

Το κέντρο υπογονιμότητας εντοπίζει ακριβώς τα αίτια και κάνει σχετική αγωγή για την βελτίωση όλων των προβλημάτων. Σίγουρα βέβαια από κέντρο σε κέντρο τα πράγματα μπορεί να διαφέρουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ.ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ ΑΠΛΑ ΤΟ ΑΠΕΦΕΥΓΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΑΓΧΩΣΩ.ΣΙΓΟΥΡΑ Η MISS ΥΑΚΙΝΘΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΕΡΒΑΛΛΟΥΝ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΕΜΕΙΝΑΝ ΕΓΚΥΟΣ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΥ ΔΕΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟ.ΚΑΙ ΕΣΤΙΑΖΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΤΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΒΑΔΙΖΕΙΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νελλη και συ έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Αλλωστε ο έλεγχος και η πρόληψη δεν έβλαψε ποτέ κανεναν!!!!! :)

Ευχομαι όλα να σου πάνε καλή μου όπως τα επιθυμείς και να είσαι πολύ πολύ ευτυχισμένη!

ΥΓ: Και μακρυά απο τους καλοθελητές που στόχο έχουν να κάνουν επίδειξη και να σε αγχώσουν ανευ λόγου. Ο καλύτερος σύμβουλος για μένα είναι ο επαϊων...τουτ έστιν ο γιατρός!!!

Δεν μας νοιάζει η γνώμη των πολλων αλλά ενός, του επαϊοντος! ;)

Ετσι λέει ο μπαμπας μου και στο λέω και γω μέ όλη την αγάπη μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έγραψα και ένα θεματάκι με πολυ χιούμορ αλλά επιστημονικές αλήθειες στο θέμα "ΤΟ ΑΝΧΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ" όποια φίλη επιθυμεί ας του ρίξει μια ματια...

Οσα γραφω, τα γραφω κατόπιν μελέτης ετών πάνω στο θέμα.

Η μεγάλη μου αγάπη είναι η εμβρυολογία, και η διατριβή μου σε έναν τομέα της ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νέλη μου πιστεύω οτι σωστά σκέφτεσαι. Οι άντρες αντιλαμβάνονται αλλιώς το θέμα παιδί. Εγώ πάντως μετά από ένα χρόνο προσπαθειών κατάφερα να τον πείσω να πάει προληπτικά για εξετάσεις και ευτυχώς ήταν όλα καλά.

Πάντως μην σε πολυ αγχώνει το θέμα γιατί ένας χρόνος δεν είναι ούτε πολύς ούτε και λίγος φυσικά αλλά μπορεί να μην έτυχε το μωράκι. Είμαι σίγουρη οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νέλη μου πιστεύω οτι σωστά σκέφτεσαι. Οι άντρες αντιλαμβάνονται αλλιώς το θέμα παιδί. Εγώ πάντως μετά από ένα χρόνο προσπαθειών κατάφερα να τον πείσω να πάει προληπτικά για εξετάσεις και ευτυχώς ήταν όλα καλά.

Πάντως μην σε πολυ αγχώνει το θέμα γιατί ένας χρόνος δεν είναι ούτε πολύς ούτε και λίγος φυσικά αλλά μπορεί να μην έτυχε το μωράκι. Είμαι σίγουρη οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλησπερα.καταρχην οντως αν υπαρχει προβλημα κιρσοκηλης πρεπει ο αντρας να κανει επεμβαση.λιγα ειναι ομως τα παραδειγματα που βρεθηκε η λυση.οι περισσοτερες γνωστες μου μπηκαν σε αυτη τη διαδικασια και τελικα το σπερμα του αντρα τους δεν εφτιαξε.ο δικος μου εχει πολυ μικρη κιρσοκηλη και ο ιδιος ο ουρολογος του ειπε πως και να τη βγαλει δεν ειναι σιγουρος οτι το προβλημα θα φτιαξει και πως εννοειται οτι θα ακολουθησει και 3μηνη θεραπεια μετα.αλλα τι θεραπεια?αγνωστα φαρμακα προερχομενα απο το εξωτερικο που δεν ειναι εγκεκριμενα απο τον εοφ και που πειραματιζονται επανω στους αντρες διχως ευθυνη.δε λεω και εμεις θα ταλαιπωρηθουμε και δε τοσυζητω πως ο αντρας μου θα πηγαινε τρεχοντας να κανει οτιδηποτε να φτιξει το προβλημα αλλα οχι κ να γινει πειραματοζωο για να γραφτει στις στατιστικες!οπως το ιδιο δε δεχεται και δε δεχομαι κ για μενα.θα μου πειτε γιατι εμεις δε θα πελεκηθουμε στις ορμονες?ναι συμφωνοι.αλλα τα δικα μας τα φαρμακα τα παιρνουμε απο το φαρμακειο της γειτονιας μας και τουλαχιστον εχουν ελεγθει και οχι απο τα χερια ενος αλμπανη που απλα παιζει με το πονο μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα μου ξέρω ένα φίλο που έκανε κιρσοκήλη και του είπε ο γιατρός οτι δεν πρόκειτε να κάνει παιδιά αλλά έκανε 2 το ένα πίσω από το άλλο. Τίποτα δεν είναι απόλητο. Πιστεύω πάντως οτι την επέμβαση πρέπει να την κάνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Miss_Yakinthos έγραψε:

Tο Glucophase επέτρεψε μου να σου πω ότι δεν είναι φάρμακο ποου βοηθά τη σύλληψη, αλλά είναι φάρμακο για το σακχαρώδη διαβήτη ή τον προδιαβήτη.

Προφανώς λόγω βάρους, ο γιατρός στις αιματολογικές σου εξετάσεις είδε αυξημένο σάκχαρο και στο έδωσε για να το ρυθμίσει και να μην κάνεις αυτόματη αποβολή Mikroulaxristos.

Εύχομαι όλα να σου πάνε πολύ πολύ πολύ πολύ καλά και γρήγορα να μείνεις έγκυος!

τωρα ειδα το μηνυμα σου,καταφερα να το βρω!!!!! ωχ σοβαρα?????? δεν το ηξερα για το glucophase αυτο!!! εγω ειχα κανει μια καμπυλη ζαχαρου-ινσουλινης και δεν ειχε βγει και τελεια....φανηκε οτι εχω μια προδιαθεση ... αλλα ο γυναικολογος δεν το ηξερε!!! δεν ειχα προλαβει να του το πω!!!!! βασικα μου εξηγησε οτι με τις πολυκυστικες,μπλοκαρονται οι εκκρισεις της ινσουλινης(καπως ετσι το ειπε περιπου) και οτι αν περνω Glucophase θα ξεμπλοκαρει το συστημα και θα με βοηθησει να κανω ωορηξια καθε μηνα. δηηλαδη οταν εχεις πολυκυστικες κανεις αυτοματες αποβολες??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι καλή μου ή δεν μένεις εύκολα εγκυος! Για αυτό ο γιατρός σου θέλησε να σου ρυθμίσει το σάκχαρο ώστε να μην κάνεις αυτόματη αποβολή λόγω σακχάρου!

Για να σε προστατέψει και σενα και το μωρούλι σου όταν θα έρθει στα έδωσε! :)

Εχε του καρδούλα μου εμπιστοσύνη και εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όλα να πάνε κατ ευχήν με την βοήθεια του θεούλη!!!!!

Φιλιά πολλά!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το Glucophase είναι ένα φαρμακευτικό σκέυασμα που ενεργεί στη φάση της γλυκόλυσης όπου απαιτείται έκκριση ινσουλίνης.

Η ινσουλίνη είναι μια ορμόνη που εκκρίνεται από το πάγκρεας προκειμένου να συμβάλει στο μεταβολισμό και διάσπαση του σακχάρου στον οργανισμό.

Οταν ρυθμιστεί η λειτουργία του παγκρέατος, ουσιαστικά η εκκριση της ινσουλίνης, τότε η σωστή συγκέντρωση σακχάρου στον οργανισμό, συμβάλλει στην εύρρυθμη λειτουργία του οργανισμού και κατά συνέπεια δεν απειλείσαι από αποβολή.

Γενικά ανωμαλίες του ορμονικού συστήματος, είτε αυτό λέγεται θυρεοειδής αδένας, είτε λέγεται ωοθήκη είτε λέγεται πάγκρεας ευθύνεται:

1ον για αυτόματες αποβολές

2ον για ελειποβαρή εμβρυα και τελικά νεογνα

3ον για καθυστέρηση ενδομήτριας ανάπτυξης

4ον για προβλήματα υπογονιμότητας

Ετσι ο γιατρός σου προνοώντας, φρόντισε πολύ σωστα να σου ρυθμίσει το σάκχαρο!

Ολα θα πάνε πολύ καλά καρδούλα μου! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Miss_Yakinthos έγραψε:

:)

Ωραίο το θεματάκι και ευχάριστο στην ανάγνωση στο ΤΟ ΑΝΧΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ!!!. Ελπίζω να κάνεις συχνά έρευνες και να έχεις έμπνευση να γράφεις για να μας ενημερώνεις και να μας διασκεδάζεις.

Μπράβο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MISS YAKINTHOS ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!ΜΗ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙΣ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ.ΤΕΛΙΚΑ Η ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΓΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΦΟΒΑΣΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με συγκινείτε καλές μου συνδίκτυες φίλες!!!!!

Σμουτς σμουτς σμουτς σμουτς σμουτς!!!!!!

Σας στέλνω τα φιλια μου και την αγάπη μου!!!!!

Οτι πιο όμορφο έχω ακούσει από διαδικτύου!!!

Οτι μπορώ να βοηθήσω με μεγάλη μου χαρά εννοείται!!!!!!!!

:silly: :woohoo: :laugh: :P :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

miss yakinthos ΣΕ ΧΙΛΙΟΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩ για οοοοολες αυτες τις λεπτομερειες!!!! με βοηθησες πολυ πολυ!!!!!!!!!! συμμφωνω με την νελη, εδω θα σε δεσουμε χειροποδαρα και θα σε κρατησουμε!!!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
    • Εγώ κοριτσάκι μου είχα από την 5η βδομάδα αίμα και καφέ μέχρι τον 4ο μήνα.. Αποκολλησουλες ήταν κ όλα πήγανε καλά!! Ή που το έχασες κ έγινε κάπου εκεί ανάμεσα ή που άλλαξε ο κύκλος σου αυτό το μήνα. Εγώ πχ τους 4-5 τελευταίους μήνες είχα ωορρηξία 11η μέρα βάσει τεστ κ αυτό το μήνα είχα θετικό 14η..  Καλούς διπλασιασμούς κοριτσάρα μου!!! Με το καλοοοοοοο
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...