Μετάβαση σε περιεχόμενο

θηλαζω ήδη σχεδόν 12 μήνες & οι άλλοι με πειράζουν


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστηχωσ η εισαγωγη των τροφων στο διαιτολογιο των παιδιων ειναι και η σταδιακη μειωση του γαλακτος μας.

Συνεχιζε να δινεις το γαλατακι σου, για οσο καιρο ακομη εχεις.

Μην στερεισ απο το μωρακι σου την επαφη!Καποια στιγμη, θα φτασει να αρνηται το στηθοσ και ετσι ο αποθηλασμος θα ειναι κατι το ανωδυνο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν εχω καταλάβει ακριβως τι συζητάτε απλα να ξερετε οτι τα μωρά αποθηλάζουν μονα τους κάποια μετα τους 18 μηνες (ελάχιστα ) και τα περισσοτερα απο 2,5 εως 7 ετων .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Geia sas koritsia,

Dustuxws den exw proswpikh apopsh gia ton thilasmo giati akoma egkuos eimai alla eplizw na mporesw na thilasw.

Allo ena pou prepei na kserete einai oti oso pio polu thilazeis toso meiwnetai h pithanotita gia emfanish karkinou tou mastou se sas. Opote eidika stis gunaikes me istoriko einai oti kalutero kai giautes.

filia polla se oles kai na xaireste ta mwra sas!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γνωρίζω μια περίπτωση φίλης της μητέρας μου που είχε ινοαδενώματα στο στήθος και ο γιατρός της είπε όταν κάνει παιδιά να τα θηλάσει όσο πιο πολύ μπορεί. Εκείνη έκανε 4 παιδιά και θήλασε το καθένα πάνω από έναν χρόνο και όντως υποχώρισαν.

Στην δικη μου περίπτωση, το ινοαδένωμα ειναι μεγάλο και δεν το έχω μετρήσει εδω και καιρο. Βέβαια εγω που πήγα σε 5 γιατρούς κανένας δεν μου ειπε ότι ο θηλασμος μπορεί να το βοηθήσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 13ο μήνα πρωί και βράδυ και τώρα απλά της δίνω το βράδυ για να κοιμηθεί,το ξένο δεν το πίνει με τίποτα στεναχωρήθηκα λίγο.Όποτε της έδινα μητρικο γάλα το πρωί μετά από μισή ώρα φώναζε μαμ εγώ - δεν την έπιανε.

Εν τω μεταξύ έμαθα από μια φίλη μου ότι υπάρχουν φυτικές βιταμίνες που ενισχύουν το μητρικό γάλα, εγώ δεν γνώριζα κάτι τέτοιο.

Γνωρίζει κάτι κάποια από εσάς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Φεγγαρενια!

Ναι, η τριγωνελλα, λεγεται οτι βοηθαει πολυ!

Μοιαζει με σιταρι και την πουλανε στα καταστηματα με βιολογικα!

δεν καταλαβα ομως, πινει ξενο?

Τι σε στεναχωρει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

www.mammyland.com/index.php?option=com_ ... &id=186623

κοπέλα μου δες και πιο πάνω τα οφέλη του παρατεταμένου θηλασμού.Μην ακούς κανέναν και θήλασε το μωράκι σου όσο μπορείς το ίδιο θα κάνω και εγώ.Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα απο τον θηλασμό και για το μωράκι αλλά και για την μητέρα.Δυστυχώς εδώ στην Ελλάδα είμαστε πολύ πίσω σε αυτό το θέμα γι'αυτό και δεν υπάρχει και πρότυπο μαιευτήριο με χώρους φιλικούς προς τις μητέρες που να μαθαίνουν στις μαμάδες και να τις βοηθούν να θηλάσουν με επιτυχία ενώ στις άλλες χώρες υπάρχουν,ακόμα και στην Αλβανία.Είναι τραγικό,ας δώσουμε στα παιδάκια μας όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται και μετά τον χρόνο,μόνο καλό μπορεί να του κάνει κανένα παιδάκι δεν έπαθε κάτι απο παρατεταμένο θηλασμό αντιθέτως όσα παιδάκια δεν θήλασαν έπαθαν!έλεος πια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΗΛΑΖΩ (ΠΟΤΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΠΟΤΕ ΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ) ΚΛΕΙΣΑΜΕ ΤΟΥΣ 5 ΜΗΝΕΣ.ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΗΛΑΖΑ ΑΠΟΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕΙΩΘΗΚΕ ΑΝΕΥ ΛΟΓΟΥ ΚΙ ΑΙΤΙΑΣ...ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΔΕΝ ΜΕ ΗΘΕΛΕ ΚΑΙ ΕΦΤΑΣΑ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΧΑΠΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΕΔΙΝΑ ΓΑΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΩΝ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΕΔΩ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΚΙ ΘΗΛΖΩ ΚΑΙ ΘΗΛΑΖΩ ΠΛΕΟΝ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΑΥΞΗΘΗΚΕ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΠΟΛΥ ΞΕΝΟ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΕΛΛΑΤΩΣΕΙ...ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΩ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΟΨΤΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΚΤΛ..ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΚΕΙ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΣΤΟ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΜΙΑ ΜΑΝΑ ΓΙΑ ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΙ 2-3ΧΡΟΝΙΑ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕΤΗ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΘΕΩΡΩ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΤΟ ΒΓΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΝΕΙΣ ΕΙΤΕ ΣΕ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΕΙΤΕ ΣΕ ΠΟΤΗΡΙ ΘΕΩΡΩ ΑΣΧΗΜΟ ΝΑ ΛΕΕΙ ΜΑΜΑ ΤΖΙ ΤΖΙ ΧΙΧΙΧ.ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΣΤΟ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΙΝΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ 200 ΓΡ ΚΡΕΜΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ 100 ΓΡ ΚΡΕΜΑ ΚΑΙ 100 ΑΠΟ ΓΑΛΑ ΣΤΗΘΟΥΣ Η ΝΑ ΜΕΤΡΙΑΣΕΙΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΙΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΠΑΝ ΜΕΤΡΟ ΑΡΙΣΤΟΝ..ΓΙΑ ΟΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΥΣΙΕΣ.ΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΗΛΑΣΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ Η ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΘΟΡΥΒΟ Η ΜΥΤΗ ΤΟΥ ΚΙ ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΓΙΑ ΣΥΝΑΧΙ ΚΡΥΩΜΑ ΠΗΓΑ ΣΤΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΕΡΕΘΙΣΜΕΝΟΣ Ο ΛΑΙΜΟΣ Θ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΖΕΣΤΟ ΤΟ ΤΣΑΙ Η ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΘΗΛΑΖΩ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΡΥΩΣΕΙ Η ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τώρα που το παληκάρι μου θηλάζει άνετα όρθιο ενώ εγώ κάθομαι "βλέπουμε" μαζί μάμμυλαντ όταν μπαίνω!!!!"Οφέα, Οφέα" φωνάζει όταν βλέπει το μουσούδι του και "μωοό", "μωοό" όταν βλέπει και μεγαλύτερα απ'αυτόν παιδάκια! Πάντως το να θηλάζεις ένα (ζωηράτο)νήπιο απαιτεί μια...ευλυγισία !!! :P

Να που μου χρησίμεψε και η γιόγκα σε..πρακτικά θεματάκια!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ. ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΦΟΡΑΓΑ 75Ε ΚΑΙ ΑΦΟΤΟΥ ΕΓΙΝΕ Η ΜΙΚΡΗ 6 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΥΡΡΙΚΝΩΘΗΚΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ 75D EKTOS TOY OTI EXEI ΠΕΣΕΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΧΙ ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ,ΚΑΙ ΡΑΓΑΔΕΣ ΕΧΩ ΨΙΛΕΣ, ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ.

Η ΔΙΚΙΑ ΣΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μετα την πεμπτη μαστίτιδα και τι δεν έχω ακούσει. Οσοι μα όσοι έμαθαν ότι είμαι άρρωστη μου είπαν ότι ειναι καιρός να κόψω το γάλα... Μόνο οι γυναικολόγοι μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι μπορώ να θηλάζω όσο θέλω.

Όσο αφορά το στήθος: Πριν μείνω έγκυος για πρωτη φορά φορούσα 80C. Όσο θήλαζα πήγε στο 85D και μετά πήγε στο 75D. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη έφτασα το 80Ε!!!! Μετά τον 7ο μήνα μειώθηκε στο 80D. Κοίτα, μια χαλάρωση θα την έχεις μετά τον θηλασμό. Όπως ήταν πριν δεν έγινε ποτέ, αλλά βελτιώθηκε πάρα μα πάρα πολύ μέσα σε 2 χρόνια. Μετά έμεινα ξανά έγκυος. Έτσι δεν ξέρω αν θα επανερχόταν....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι μου θυμισες τωρα!

Δεν θελω να απογοητευσω κοπελες, αλλα πραγματικα το σοκ που δεχτηκα οταν σταματησα τον θηλασμο της πρωτης μου κορης ηταν μεγαλο!

Ποιο χαλαρο δεν ειχα ξαναδει ποτε το στηθος μου!Να φανταστεις ουτε τους αδενες δεν επιανα!

Νια νια ηταν! :laugh:

Μετα απο καποιο χρονικο διαστημα επιασα τους αδενες αλλα ηταν χαλαρο!

Ηταν που ητανν πιτα ηρθε και απογεινε!

Σαν "αυγα ματια" :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΠΡΙΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΦΟΡΟΥΣΑ ΤΟ 3 ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟ 6 ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ 5 ΜΕ 4 ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΧΑΛΑΡΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΚΑΜΑΡΩΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΠΛΑ ΛΙΓΟ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΤΟ ΗΘΙΚΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:woohoo: :( :woohoo: εμενα παλι δε με απασχολει τοσο το στηθος οσο τα 10και βαλε... κιλα που μου αφησε η εγκυμοσυνη και η απαισια κυταριτιδα οπως παει ουτε φετος με βλεπω σε παραλια :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

Μετα την πεμπτη μαστίτιδα και τι δεν έχω ακούσει. Οσοι μα όσοι έμαθαν ότι είμαι άρρωστη μου είπαν ότι ειναι καιρός να κόψω το γάλα... Μόνο οι γυναικολόγοι μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι μπορώ να θηλάζω όσο θέλω.

Όσο αφορά το στήθος: Πριν μείνω έγκυος για πρωτη φορά φορούσα 80C. Όσο θήλαζα πήγε στο 85D και μετά πήγε στο 75D. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη έφτασα το 80Ε!!!! Μετά τον 7ο μήνα μειώθηκε στο 80D. Κοίτα, μια χαλάρωση θα την έχεις μετά τον θηλασμό. Όπως ήταν πριν δεν έγινε ποτέ, αλλά βελτιώθηκε πάρα μα πάρα πολύ μέσα σε 2 χρόνια. Μετά έμεινα ξανά έγκυος. Έτσι δεν ξέρω αν θα επανερχόταν....

χαχαχαχαχα αχ βρε Αθηνα!!και πριν πεσμενο ηταν λογω αυξομειωσης κιλων οποτε δεν εχει διαφορα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα ρωτησω κατι που ισως φανει αστειο ,καπου διαβασα οτι ο θηλασμος τον πρωτο καιρο μπορει και να διαρκεσει εως και 18 ωρες συνολικα ισχυει αυτο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

silber έγραψε:

θα ρωτησω κατι που ισως φανει αστειο ,καπου διαβασα οτι ο θηλασμος τον πρωτο καιρο μπορει και να διαρκεσει εως και 18 ωρες συνολικα ισχυει αυτο?
Ναι, γλυκια μου!

Και 24 ωρες το 24ωρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και για ποσο κραταει αυτο?Εγω φοβαμαι να μην με παρει ο υπνος κατα την διαρκεια του ,εχω τρομερες ανασφαλειες οσο πλησιαζει ο τοκετος τον Φλεβαρη πρωτα ο θεος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα δεν μου έχει τύχει τόσες ώρες!

Μην αγχώνεσαι silder είναι πολύ νωρίς να τα σκεύτεσαι!

Κάτσε να γεννήσεις με το καλό και όλα θα έρθουν στην ώρα τους!

Ο θηλασμός για 'μένα είναι υπέροχος!

Όσο και αν έχω κουραστεί δεν τον αλλάζω με τίποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...