Μετάβαση σε περιεχόμενο

θηλαζω ήδη σχεδόν 12 μήνες & οι άλλοι με πειράζουν


Recommended Posts

καλησπέρα

εγώ θέλω να εκφράσω το παράπονό μου σχετικά με το θηλασμό.

Θηλάζω σχεδόν 12 μήνες σε αυτο με βοήθησαν αρκετά οι γερμανίδες μαίες που με πιέσανε, γιατί αν ήμουν Ελλάδα και άκουγα τις απόψεις των γύρω θα το είχα σταματήσει από 2 μηνών όπως άλλωστε κάνουν οι περισσότερες Ελληνίδες με την πρόφαση ότι δεν έχουν άλλο γάλα.

Τώρα ξαναγύρισα Ελλάδα και την θηλάζω μόνο πρωί και βράδυ γιατί εργάζομαι προσπαθώ να της δίνω το απόγευμα ξένο το almiron 3 αλλά πίνει με το ζόρι 50-60ml .Πολλοί με κοροϊδεύουν ότι τσάμπα της δίνω μητρικό γάλα γιατί μετά από 6 μήνες χάνει τα θρεπτικά του στοιχεία.Ισχύει κάτι τέτοιο??

- Οι γερμανοί με ενθαρρύνανε να συνεχίσω τι με συμβουλεύεται να κάνω?

- Πότε είναι η σωστή ηλικία για να το σταματήσω?

- Όταν της το κόψω θα έχω πρόβλημα δίνοντάς της ξένο?

- Το γεγονός ότι εδώ και ένα χρόνο έχω τριχόπτωση οφείλεται στο ότι θηλάζω??

- Μπορώ να βάψω τα μαλλιά μου?

Σας τα είπα όλα μαζεμένα αλλά χρειάζομαι μια ιατρική συμβουλή γιατί ο περίγυρός μου δεν με βοηθάει στο θέμα αυτό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙΣ!!!! ΤΟ ΟΤΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΧΑΝΕΙ ΤΙΣ ΘΡΕΠΤΙΚΕΣ ΤΟΥ ΟΥΣΙΕΣ ΤΟ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΔΙΚΟ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΔΕΟΙ!:P ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ ΟΚΑΙΡΟΣ ΤΟ ΓΑΛΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΠΑΧΥ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ!ΚΟΙΤΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΝΑ ΚΟΨΕΙΣ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ! ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΜΕ ΠΙΕΣΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΟΥΝ. ΕΣΥ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ! ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕ ΑΣΧΕΤΟ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ, ΕΤΣΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ! ΠΡΟΤΗΝΟΜΕΝΟ ΟΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ 2 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΟΣΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΕΛΕΙ.ΤΩΡΑ, ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΘΗΛΑΣΜΟ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ, ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙΣ ΑΠΟΤΟΜΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ. ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΘΑ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΞΕΝΟ. ΗΔΗ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ.ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΤΡΥΧΟΠΤΩΣΗ ΜΑΛΛΟΝ "ΦΤΑΙΕΙ" Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ ΕΓΩ ΤΑ ΒΑΦΩ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ!Α!!!!ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΟ ΜΑΜΜΥ , ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΠΑ!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η Καντινου έχει δίκιο, ποιον θα ακούσεις σε ότι αφορά το καλό του παιδιού σου? Το ένστικτο σου, ελπίζω!

Για την τριχόπτωση μήπως χρειάζεσαι εσύ κάποια συμπληρώματα, πχ σίδηρο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

feggarenia έγραψε:

καλησπέρα

εγώ θέλω να εκφράσω το παράπονό μου σχετικά με το θηλασμό.

Θηλάζω σχεδόν 12 μήνες σε αυτο με βοήθησαν αρκετά οι γερμανίδες μαίες που με πιέσανε, γιατί αν ήμουν Ελλάδα και άκουγα τις απόψεις των γύρω θα το είχα σταματήσει από 2 μηνών όπως άλλωστε κάνουν οι περισσότερες Ελληνίδες με την πρόφαση ότι δεν έχουν άλλο γάλα.

Τώρα ξαναγύρισα Ελλάδα και την θηλάζω μόνο πρωί και βράδυ γιατί εργάζομαι προσπαθώ να της δίνω το απόγευμα ξένο το almiron 3 αλλά πίνει με το ζόρι 50-60ml .Πολλοί με κοροϊδεύουν ότι τσάμπα της δίνω μητρικό γάλα γιατί μετά από 6 μήνες χάνει τα θρεπτικά του στοιχεία.Ισχύει κάτι τέτοιο??

- Οι γερμανοί με ενθαρρύνανε να συνεχίσω τι με συμβουλεύεται να κάνω?

- Πότε είναι η σωστή ηλικία για να το σταματήσω?

- Όταν της το κόψω θα έχω πρόβλημα δίνοντάς της ξένο?

- Το γεγονός ότι εδώ και ένα χρόνο έχω τριχόπτωση οφείλεται στο ότι θηλάζω??

- Μπορώ να βάψω τα μαλλιά μου?

Σας τα είπα όλα μαζεμένα αλλά χρειάζομαι μια ιατρική συμβουλή γιατί ο περίγυρός μου δεν με βοηθάει στο θέμα αυτό

Να σου ζησει το μωρακι σου!

εγω θηλαζω 1,5 χρονο και συνεχιζω....

εργαζομαι....

-- δεν υπαρχει συγκεκριμενη ηλικια!

το παιδι αποφασιζει απο μονο του ποτε θα αποθηλασει!

μπορει να ειναι στα 2 που οριζει-προτεινει ο Παγκοσμιος Οργανισμος Υγειας αλλα μπορει να ειναι στα 4 , στα 5 η ακομα και στα 8

--αναλογα ποτε θα το κοψεις !

μεγαλωνοντας το παιδι οπως και ο ενηλικας μπορει να παρει τα συστατικα του γαλατος απο τα παραγωγα του! πχ τυρι αλλα και αλλα πολλα...

--δεν οφειλεται στο θηλασμο η τριχωπτωση! μεχρι και ενα χρονο μετα την γεννα μπορει να εμφανιστει τριχοπτωση!

η μπορει να ειναι κατι εποχιακο...

-- μπορεις να βαψεις τα μαλλια σου!

σιγουρα οι βαφες κανουν κακο σε ολους! αλλα και το μαλλι θελει την την περιποιηση του!

υγ το γαλα προσαρμοζεται στην ηλικια και στις αναγκες του παιδιου!

διαφορετικο για τα προωρα , διαφορετικο για τα τελειομηνα , διαφορετικο για τα πιο μεγαλα!

αρα προσφερει αυτα που χρειαζεται!

βασικα μην ακους κανεναν! ακου την καρδια σου!

εγω θα επρεπε να μην ειχα ξεκινησει καθολου αν ακουγα τι μου ελεγαν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο θηλασμός είναι ό,τι καλύτερο μπορούμε να δώσουμε στο μωρό μας, αναμφίβολα, και η θρεπτική σύσταση του μητρικού γάλακτος δεν επηρεάζεται από τον καιρό που θηλάζεις. Οπωσδήποτε,είναι δικό σου θέμα πόσο θα θηλάσεις το παιδί σου, πέρα όμως από τα 2 έτη-χονδρικά πάντα- που προτείνει ο Π.Ο.Υ., ο θηλασμός αποτελεί παλλινδρόμηση και δεν βοηθά το παιδί να μεταβεί στη νηπιακή ηλικία. Το ίδιο ισχύει και για το θηλασμό από μπιμπερό. Δεν τα λέω από μόνη μου, αλλά παιδίατροι, με τους οποίους έχω συζητήσει γι' αυτό το θέμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κορίτσι μου.Να σου ζήσει το μωράκι σου.Μπράβο που το θηλάζεις.Στην Ελλάδα δυστυχώς όποια θηλάζει η αγελάδα την αποκαλούν ή ούφο.(Από προσωπικά εμπειρία).Ακόμη και εδώ στο φόρουμ έχουν γίνει κάτι ηλίθιοι καβγάδες:angry: που σε κάνουν να αναρωτιέσαι αν τελικά έκανες καλά που θήλασες.Μιλάμε για πολύ σαμποτάζ.Και όχι για ηλικίες 1 ή 2 αλλά για νεογνά να σου λένε του κόσμου τις κοτσάνες.Π.χ εμένα η μαία μου είπε "Αν το παιδί ξυπνάει μετά από 1 ώρα θηλασμού χρείαζεται συμπλήρωμα" ,τέτοια ασχετοσύνη.Ευτυχώς υπάρχει το φόρουμ και το διαδύκτιο.Πάντως μη μασάς.Αν εσύ θες να συνεχίσεις κάνε το.Επίσης σε αναζήτηση στο διαδύκτιο ο σύλλογος μαίων Θεσ/νίκης επιτρέπει τη βαφή μαλλιών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Celeste έγραψε:

Ο θηλασμός αποτελεί παλλινδρόμηση και δεν βοηθά το παιδί να μεταβεί στη νηπιακή ηλικία. Το ίδιο ισχύει και για το θηλασμό από μπιμπερό.

Πρωτη φορα το ακουω.

Μπορεις να με παραπεμψεις καπου σχετικα για το το διαβασω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κρεμες, φαγητο τρωτε?

συμφωνω οτι ο θηλασμος ειναι καλος αλλα νομιζω οτι ολα εχουν και ενα οριο... πιστευω οτι το παιδι πρεπει καποια στιγμη να "απογαλακτιστει" απο τη μαμα του για δικο του καλο στο μελλον

βεβαια το τι αποφασιζει καθε μητερα για το δικο της παιδι ειναι παντα δεκτο και σεβαστο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητή Φεγγαρένια σ΄αυτο το site δεν θα βρείς ιατρική συμβουλη . Θα παρεις συμβουλές απο αλλες μαμάδες που θηλάζουν ή μη . Η κ. Παπαδήμα τελευταια δεν απαντά στη στήλη της , πρεπει να ξερεις ομως οτι οι συμβουλοι γαλουχίας δεν ειναι γιατροί !

Συμφωνώ με τις απαντήσεις των κοριτσιων (καντινου , Pebi )δεν εχω να προσθέσω κατι . Καλη συνέχεια :)

Φραπεδιά η κοπελα λεει οτι θηλάζει πρωι βραδυ , μαλλον κατι πρεπει να τρωει το μωρο ολη μερα :) (ελπιζω οχι κρεμες !)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακαρι κ γω να μπορουσα να θηλασω!

Αλλα ο μικρος ειναι αλεργικος στη

λακτοζη!:( Ετσι αναγκατικά του δινω

γαλα χωρις λακτοζη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bell έγραψε:

Μακαρι κ γω να μπορουσα να θηλασω!

Αλλα ο μικρος ειναι αλεργικος στη

λακτοζη!:( Ετσι αναγκατικά του δινω

γαλα χωρις λακτοζη.

Εννοεις δυσανεξία στη λακτόζη ?

Ειναι αρκετα σπανιο φαινομενο (σε βρέφος ) και μου κανει μεγαλη εντυπωση .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα πάλι δε με νοιαζει αν με κοιταζουν στην Ελλαδα με μισο μάτι ή μου λένε τα δικά τους. Σήμερα που πήγαμε με τα παιδια σε ένα εστιατόριο ο σερβιτόρος με ρώτησε αν θηλάζω για να μου αποκλεισει κάποια φαγητά. Εδω είναι απόλυτα φυσιολογικό η μάνα να θηλάζει.

Επιπλέον, η κόρη μου είναι 8,5 μηνων και ΔΕΝ τρωει. ΜΟΝΟ θηλάζει. Το προσπαθω αλλά δεν ανοιγει το στόμα της. Είναι 10150γρ και ο γιατρός δεν ανησυχει. Σιγά σιγά μου λένε θα μάθει να τρώει. Κρέμες ούτε να τις δει. Ούτε αλεσμένα φαγητά. Αν θα φάει θα πρεπει να ειναι κομματάκια. Μπορει να φαει λίγο κάθε 3 μέρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θυμάμαι μια φορά βλέπαμε με μια φίλη μου μια ταινία, και είχε μια σκηνή με μια μαμά, με ένα παιδάκι 2 ετών περίπου και είπε ότι μόλις τον απόκοψε και γι' αυτό γκρίνιαζε. Ήταν κωμμωδία, κι εγώ νόμισα ότι ήταν κάποιο αστείο, αλλά η φίλη μου, που είχε τότε παιδί, μου εξήγησε ότι στο εξωτερικό οι γυναίκες θηλάζουν το παιδί μέχρι και 2 ετών. Νομίζω ότι άμα μια γυναίκα έχει γάλα, και το παιδί θέλει να συνεχίσει να θηλάζει, μέχρι δύο ετών μπορεί να το κάνει.

Η γιαγιά μου είχε μια θεία, που έλεγε ότι θήλαζε μέχρι 12 ετών!!!!!!!!!! Δεν ξέρω αν ήταν ιστορίες για αγρίους, το έλεγε πάντως!!!!!!!!!

Και κάτι άλλο: τις κρέμες γιατί δεν τις θέλετε;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η χωρα του homo sapiens ειμαστε..Γιατι να σταματησεις αν δεν θες? Αστους να λενε! Βαψε και το μαλλακι σου!! Αλοιμονο αν ακους τον καθε πικραμενο. Εμενα ευτυχως κανεις δε λεει τιποτα γιατι τους ενημερωνω για αυτα που διαβαζω για το θηλασμο οποτε με ενθαρρυνουν κιολα. Βλεπουν και το μωρο μου ποσο χαρουμενο και ποσο ευκολη λυση ειναι για οτιδηποτε του συμβαινει να βρισκει παρηγορια στο στηθος. Συμβουλη μου ειναι να ενημερωθεις καλυτερα μεσα απο το φορουμ η γενικα το ιντερνετ και απο μονη σου θα δεις που δεν θα θες να σταματησεις μετα!!!:woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα! Εμένα με βοήθησε πολύ το mammyland στο να θηλάσω! Αν δεν διάβαζα τόσα εδώ, ούτε καν θα θήλαζα τώρα! Υπάρχει πολύ καγκουρία και μαλάκινση στην Ελλάδα πάνω στο θέμα θηλασμός! Σήμερα για παράδειγμα μια φίλη μου, μου είπε ότι είναι απαράδεκτο να θηλάζεις μπροστά σε άλλους φίλους ή άντρες γιατί φαίνεται το βυζί σου κι είναι ντροπή! Της είπα, ότι πριν γίνω κι εγώ μανούλα έτσι εσφαλμένα το έβλεπα κι ότι πλέον τώρα που έβαλα το μωρό στο στήθος κατάλαβα ότι δεν έχει τίποτα το πονηρό αυτό το πράγμα! Ότι είναι η τροφή του μωρού .. Μάταια όλα! Εγώ τα'λεγα, εγώ τ'άκουγα! Κι όταν είπα δεν έχω πρόβλημα πάντως να θηλάσω μπροστά σε άλλους, μου είπε ότι έχουν οι άλλοι! Γιατί ειδικά οι άντρες το βλέπουν πονηρά! Με στενοχώρησε λιγάκι γιατί δεν είμαι ρε κορίτσια εξ όλης και προώλης ( αλήθεια, την χρησιμοποιώ συνέχεια αυτή την έκφραση αλλά δεν ξέρω αν την έγραψα σωστά!! :laugh: ) το μωράκι μου ταίζω! Και δυστυχώς ξέρω από τώρα, όταν με το καλό κάνει μωράκι η φίλη μου μ'αυτά τα μυαλά δεν θα θηλάσει για πολύ! Πρώτον γιατί δεν θα αντέξει να απομονώνεται κάθε φορά που θα πρέπει να ταίσει το μωράκι και δεύτερον ... δεν θα πάρει σωστές συμβουλές! :dry:

Σαν Έλενα δεν μου αρέσει ο αιώνιος θηλασμός! Θα το σταματήσω κάποια στιγμή! Εύχομαι να το κρατήσω παραπάνω από εξάμηνο.. Ο καιρός θα δείξει!! Αλλά σε καμιά περίπτωση δεν θα παρότρυνα κάποια μανούλα να το σταματήσει! Είναι το καλύτερο δώρο που μπορείς να προσφέρεις στο παιδάκι σου! Αν δεν θες ακόμα να αποθηλάσεις ούτε εσύ ούτε και το μωρό.. να κλείσεις τ'αυτιά σου στους ανίδεους! Και μένα έτσι μου έλεγαν ότι δεν τον φτάνει το γάλα μου, αλλά παρόλα αυτά και 1.500 κιλό πήρε από τότε που γεννήθηκε και έφτασε 59.5 πόντους από 53! Και μου κοιμάται και 6ωρα ολόκληρα την νύχτα με μόνο θηλασμό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνά πλακα μας κανεις ? Ακου 10,150 !!!! Εμενα τωρα μαλλον ειναι τοσο μην σου πω λιγοτερο ... :laugh:

Ντάλλια χαιρομαι παρα πολυ που "αλλαξες" γνωμη και ειδες καποια πραγματα απο τη μεριά της μητέρας . Για μενα αυτο ειναι μεγάλο κατορθωμα. Εσυ δεν κανεις τιποτα λαθος , ταιζεις το μωρο σου !

Ανθη οπως εκφραζεις εσυ την αποψη σου λεω και γω την δικη μου . Θεωρω τις κρεμες την πιο ΑΧΡΗΣΤΗ τροφη που μπορει να δωθει σε βρεθος (ποσο μαλλον σε παιδακι 12+ μηνων )

Με το κολληματα τι εννοεις ?:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια η μικρή μας ξεκίνησε φρουτόκρεμα το πρωί και ρυζάλευρο το απόγευμα. Δεν είναι σωστό?? Ακόμη και η μεγάλη μας που και που τα απογεύματα τρώει από καμία κρεμούλα όταν θέλει να γλυκαθεί. Κακό είναι???:huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν γνωρίζω τί γίνεται στην υπόλοιπη Ελλάδα πάντως εδώ στην Κρήτη είναι τιμή για κάποια να μπορεί να θηλάζει το παιδί της.. Τουλάχιστον στον κύκλο μου..

Όλοι μου δίνουν ευχές να έχω γάλα να το θηλάσω και αυτό παρακαλώ κι εγώ.

Πιστεύω ότι είναι μεγάλο προνόμιο μία μητέρα να μπορεί να θηλάσει.

Έχω φίλη που θήλασε τα παιδιά της έως 2 χρονών περίπου (δεν δούλευε) και όλοι την θαύμαζαν!

Από την άλλη υπάρχουν περιπτώσεις που η μητέρα δεν μπορεί να θηλάσει λόγω του ότι δεν έχει γάλα ή βρίσκεται σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση μετά τον τοκετό. Ούτε αυτές τις γυναίκες μπορώ να τις κακολογήσω. Ο θηλασμός είναι καθαρά υποκειμενική απόφαση. Το ότι έχει πολλά οφέλη για το παιδί το γνωρίζουμε όλες οι γυναίκες, αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα μου κοριτσια γλυκές μου μανούλες,καλημερα σε όλες.

καταρχας σε καμια περιπτωση το να θηλαζείς 12 μηνες δεν αποτελει λογο για αρνητικούς σχολιασμούς.Γενικα πιστευω πως ειναι στην κριση της καθε μητερας ή μαλλον καλυτερα στα θελω της.Γιατι πραγματικα το να θηλασεις ειναι πανω από ολα θεληση και πιστη στον εαυτο σου για αυτο που κανεις.Δεν ειναι δυνατο να ειναι κακο το να θηλασεις ακομη και αν φτανεις τη διετια.

Για μενα που ακομη δεν εχω σαραντησει το βλεπω πολυ μακρια ακομη και το 12μηνο, αλλα αυτο που θελω ειναι να θηλασω οσο περισσοτερο μπορω και νιωθω καλα με αυτο που κανω χωρις εγωισμούς και φαναφαρολογίες.Ειναι απλα πολυ καλο το να δινεις αυτη την ευκαιρια στον εαυτο σου και στο παιδι να ζησετε μετα την εγκυμοσυνη τετοιο δεσιμο.

Τα παλιοτερα χρονια οι γιαγιαδες μας θηλαζαν από αναγκη 4 και 5 χρονια γιατι η πολυτελεια του ετοιμου γαλακτος δεν υπηρχε για ολές.Οποτε ας μην ειμαστε υπερβολικοι και σε αυτο το ακρο.ΑΝ βεβαια καποια μητερα θελει και μπορει αυτο αποτελει θεμα δικο της και μπραβο της.Σε καμια περιπτωση δεν την κρινουμε αρνητικα.Ουτε ομως θα πρεπε να κρινουμε αρνητικα οσες για τον οποιοδηποτε λογω δεν καταφεραν να θηλασουν πανω από 40 μερες.

Γενικα ΟΧΙ απολυτοσυνες σε καμια περιπτωση.

Εγω ΔΙΝΩ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ σε ολες τις ΜΗΤΕΡΕΣ πανω από ολα και ευχομαι (βαζωντας και τον εαυτο μου γιατι το θελω παρα πολυ)να οδηγουμαστε ολες στον αποκλειστικο θηλασμο για το μεγαλυτερο δυνατο διαστημα που μπορουμε γιατι ειναι ιερο και πολυ σημαντικο για τα παιδακια μας.

Ευχομαι καλη ενημερωση και προσπαθεια σε οσες το θελουν γιατι ο θηλασμος ειναι προτερημα ολων των μητερων.!!!!!!!!!!!:)

Ειναι πολυ ομορφη εμπειρια και πραγματικα μακαρι ολες να ειχαν την εμπειρια αυτη.Τα μωρακια μας ειναι μεστην γλυκα και στη ζεστασια νιωθουν την καρδια μας και το αιμα που κυλαει στο σωμα μας,μυριζουν την παρουσια μας και απολαμβανουν το αγγιγμα μας..ΣΤΙΓΜΕΣ ΜΑΓΙΚΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΑΝΑΡΧΟΝΤΑΙ ΠΙΣΩ...:(

Σε οσες δεν τα καταφεραν για τον οποιοδηποτε λογω...κριμα αλλα αυτες (μαλλον) ξερουν ισως καλυτερα!!:(

ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου φεγγαρενια μου!να σου ζησει το μωρακι σου!καλα κανεις και το θηλαζεις και οσο μπορεις και θελεις εσυ να το θηλαζεις γιατι του κανει καλο.εμενα μια φιλη μου θηλαζε το γιο της και ηταν ολοκληρο παιδι 2χρονων+.ασε τους αλλους να λενε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο κοσμος παντα θα εχει να πει το κοντο του και το μακρυ του .Αν δεν θηλασεις σε αποκαλουν ασπλαχνη μανα που βαζει τα δικα της θελω πανω απο τις αναγκες του παιδιου , αν θηλασεις μεχρι τον 1 ο χρονο του παιδιου παλι λενε τα δικα τους δεν το μπορω άλλο αυτο γιατι πρπει αν δινουμε εξηγησεις στους "ξενους "για υτο τη κανουμε με τα παιδια μας και το σωμα μας ; Δικο μου ειναι το παιδι δικο μου και το βυζι !αν θελω να δωσω γαλα εως τα δυο θα το κανω αν παλι δνε μπορω η δεν θελω γιατι ετσι κοινα απλα βαριεμε και δεν μου αρεσει δεν θα κατσω να δικαιολογηθω .

Εδω μεσα στο φορουμ κατακαιρους εχουμε αναλυσει το θεμα αυτο .ΝΑΙ ειμαι υπερ του θηλασμου.Οσο αφορα τη δικη μου αποψη θεωρω οτι εως το διαστημα 6μηνων -1 ετους ειναι απαραιτητο και σημαντικο απο εκεικαι περα το παιδι εχει στηδιατροφητου και άλλα πραγματα .Εγω δεν θα θηλαζα ποτε εως τα 3 δεν θα μου αρεσε εμενα αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα κρινω την καθε μια που το κανει . Τωρα οσο αφορα τις κρεμες πρωτη φορα το ακουω οτι ειναι αχρηστες τροφες και πραγματικα το εννοω θα ηθελα τη φιλη lala να μας ενημερωσει πανω σε αυτο γιατι το λεει υπαρχουν κατι στα συσττικα που το καννει αχρηστη τροφη ; Μηπως η γλουτενη ; θα ηθελα ναμαθω αν και ο γιος μου ειναι πια 5 ετων και δεν τις τρωει αλλα αν κανω αλλο θα ηθελα να ξερω .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εσυ τι καθεσε και τους το λές. Κάνε οτι θεωρεις σωστό και μη δίνεις αναφορά σε κανέναν. Ειδικά σε κάτι ασχετους γιατρούς. Εμένα με κορόιδευαν που θυλάζω αποκλειστικά το 3,5 μηνων μωράκι μου. Ετσί και εγώ δεν λέω τιποτα σε κανεναν. Υημάμε χαρακτιριστικά οτι όταν έδψσα στην πεθερα μου το μπουκαλάκι με το γάλα που είχα βγάλει απο το θηλαστρο γιατι επρεπε να λείψω μια φιλή της χαρακτιρισε το γαλα μου νερο- ειπε οτι δεν εχω αρκετο λυπος και το καιμενο το μωρακι μου δεν θα παχυνει αρκετα. Τωρα το πως αυτός απο 3 κιλά μεσα σε τρεισιμισι μινες εχει φτασει τα 7200 με "νερο" τι να πω. Μην αφηνεις κανεναν να σε σαμποταρει. Η δική μου παιδιατρος ειναι πολύ υπερ του θηλασμου και με εχει βοηθησει αρκετα. Της κουμπάρας μου ομως της ελεγε ο δικός της πολλές βλακίες. Ωσπου επαψε να του λεει οτι θηλάζει και ηρεμησε. Φυσικά δεν σταματησε να θηλάζει.

Εγω εχω σκοπο να θηλάσω οσο παει αλλά οχι και μεχρι να παει το μωρο φανταρος. Σηγα σηγά οταν θα αρχισει να τρωει φαγητα θα το κοψω. Για βαφη και κρεμες που το εχω και προσφατο το συζητησα και με την παιδιατρο και με τον γυναικολόγο και μου ειπανε οτι οι ουσίες που περνανε στο γαλα ειναι σε πολύ μικρές ποσοτητες. Και οσο πιο μεγάλο ειναι το μωρακι που θηλάζει τοπο μικρότερη επιδραση έχει πάνω του. Ολα αυτα που λένε μη αυτό μη εκείνο είναι μπουρδες που απλός δυσκολέυουν τη ζωή των μαμάδων. Προτυμισε ομωσ καποια χωρις αμμωνια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
    • Εγώ κοριτσάκι μου είχα από την 5η βδομάδα αίμα και καφέ μέχρι τον 4ο μήνα.. Αποκολλησουλες ήταν κ όλα πήγανε καλά!! Ή που το έχασες κ έγινε κάπου εκεί ανάμεσα ή που άλλαξε ο κύκλος σου αυτό το μήνα. Εγώ πχ τους 4-5 τελευταίους μήνες είχα ωορρηξία 11η μέρα βάσει τεστ κ αυτό το μήνα είχα θετικό 14η..  Καλούς διπλασιασμούς κοριτσάρα μου!!! Με το καλοοοοοοο
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...