Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σπορ, γιατί όχι;


vasiliki81

Recommended Posts

marimari έγραψε:

Nanouka

kai egw psaxnw yoga k pilates

gia egkyous

kai DEN vriskw......

Ola einai se teraaaastia apostasi apo to spiti mou!

Parakolouthousa mathimata apo prin

kai tha ithela na synexisw...

Kserei kapoia kopela

kentro sta B.Proasteia???

Γιόγκα για εγκύους κάνουν στα Asana τα γυμναστήρια της Ελένης Πετρουλάκη. Νομίζω ότι έχει στη Ν. Ερυθραία αν σε βολεύει...

Πάντως το περπάτημα, το κολύμπι σε καθαρή θάλασσα (τώρα που έρχεται το καλοκαιράκι) και κάποιες ειδικές ασκήσεις (γιόγκα κ.α.) είναι η πιο ενδεδειγμένη γυμναστική στην εγκυμοσύνη, εφόσον δεν υπάρχουν αντενδείξεις.

Να χαρείτε την εγκυμοσύνη σας και να υποδεχτείτε με καλό τα μωράκια σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ σε ένα προηγούμενο γυμναστήριο έβλεπα τις 2 γυμνάστριες που ήταν έγκυες (σε διαφορετικούς χρόνους η κάθε μια) να κάνουν κάνουν κανονικά το μάθημα αεροβικής, σε πιο χαλαρό ρυθμό βέβαια. Συγκεκριμένα 8υμάμαι πως η μία τη Τρίτη έκανε το τελευταίο μάθημα και τη Πέμπτη μπήκε στη κλινική για να γεννήσει. Όλα πήγαν τέλεια και στις δύο. Τώρα η γιόγκα και το πιλάτες, είναι λίγο ζόρικα να γίνουν στην εγκυμοσύνη γιατί όλη η άσκηση στηρίζεται στην ισορροπία του σώματος και στη μυική δύναμη (δύναμη το πιλάτες, ισορροπία η γιόγκα)εγώ όταν έκανα γιόγκα έβγαινα μούσκεμα απ τον ιδρώτα. Ίσως να μπορεί να παρακολουθήσει γιόγκα-πιλάτες μια έγκυος, αλλά σε χαλαρή συχνότητα.

Αυτό που θέλω να σημειώσω, είναι γιατί οι γιατροί δε λένε ναι στον αθλητισμό? άλλοι σου επιτρέπουν, άλλοι όχι. Εμένα μου είπε μόνο βάδιν, ενώ ασχολούμαι με τα βάρη... κάνω αποστάσεις κάθε μέρα γύρω στα 10 χιλιόμετρα αλλά δε νιώθω να μου αρκούν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕleNitSa έγραψε:

Αυτό που θέλω να σημειώσω, είναι γιατί οι γιατροί δε λένε ναι στον αθλητισμό? άλλοι σου επιτρέπουν, άλλοι όχι. Εμένα μου είπε μόνο βάδιν, ενώ ασχολούμαι με τα βάρη... κάνω αποστάσεις κάθε μέρα γύρω στα 10 χιλιόμετρα αλλά δε νιώθω να μου αρκούν.

Μπράβο σου Ελενίτσα!!!! Μας βάζεις τα γυαλιά (ή μάλλον τα ....παπούτσια :P ) σε όλες! Κάνεις 10 χιλιόμετρα τη μέρα;;;;; :woohoo:

Εσύ θα γεννήσεις πανεύκολα, μπράβο στο κουράγιο σου και τις αντοχές σου!

Να φανταστώ ότι η φωτό σου είναι όντως η δικιά σου (προ εγκυμοσύνης εννοείται);

Και για να αναφερθώ στο ερώτημα περί γιατρών, καταλαβαίνω ότι οι περισσότεροι φοβούνται πιθανές επιπλοκές και λένε όχι σε πολλά πράγματα. Ίσως κάποιες φορές είναι υπερβολικοί/υπερπροστατευτικοί, ίσως κάποιες φορές να έχουν υπόψη τους έρευνες και στοιχεία...

Πάντως σε όλα τα πράγματα - ειδικά στην εγκυμοσύνη - πρέπει να έχουμε μέτρο. Και καθεμιά μας ξέρει πού είναι τα όρια της και πώς να μην τα υπερβεί.

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου και να χαρείς την εγκυμοσύνη, είναι μια από τις καλύτερες περιόδους στη ζωή της γυναίκας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mammycool μου,

δεν είμαι έγκυος ακόμη, προσπα8ώ. η φώτο όχι δεν είναι δική μου, την έχω για να παραδειγματίζομαι και να μη ξεφεύγω χαχαχα.

Ναι κάνω πορεία κάθε μέρα νηστική και προσπα8ώ κάθε μέρα να προσθέτω κι άλλα χιλιόμετρα. Σήμερα περπάτησα σχεδόν 2 ώρες. Ασχολούμαι χρόνια με τον αθλητισμό και γι αυτό μου φαίνεται παιχνιδάκι αυτό που κάνω. Σταμάτησα το γυμναστήριό μου μην τύχει εγκυμοσύνη και δε το καταλάβω και κάνω καμια χαζαμάρα με τα βάρη χωρίς να το θέλω.

Οι γιατροί ότι θέλουν λένε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και πάλι μπράβο σου, σε θαυμάζω για την επιμονή και το κουράγιο σου! Με τέτοιες αντοχές, η μητρότητα θα σου φανεί παιχνιδάκι!!!

Και σου εύχομαι να έρθει σύντομα η εγκυμοσύνη και να την απολαύσεις με τον καλύτερο τρόπο!!!

Κι όσο για τον παραδειγματισμό, λαμπρός! Αλλά γιατί δε λειτουργεί και σε μένα χιχι;;;;

Φιλιά, να είσαι καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγώ παρ ότι το χω, δε μπορώ να πω ότι τηρώ τη διατροφή μου με ευλάβεια...

με βλεπω να καταλήγω...

έτσι862499tz159cosm5.gif

χαχαχαχαχαχαχαχα

να σαι καλα κι εσύ613807l5yddaussz.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχαχαχαχαχαχαχχαχα χαίρομαι γι αυτό!!!!

πάω για ύπνο, αύριο 8α τα λέμε όλη μέρα που 8α μαι μόνη... φιλιά πολλά και καλό ξημέρωμαααααααααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΗΝΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΣΑΝ ΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η' ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΜΗΝΑ?ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΕΧΩ ΠΟΛΛΗ ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω αρχισα περπατημα γυρω στην 20η εβδομαδα τη εγκυμοσυνης μου. Οταν ρωτησα τη γιατρο τοτε μου ειπε το ΟΚ. Καλυτερα να μιλησεις με το γιατρο σου. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 months later...

ΝΑ ΘΕΣΩ ΚΑΙ ΓΩ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ, Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΝΤΙΛΗΦΘΗΚΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΔΗΛΑΔΗ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΣΥΜΠΑΘΩ ΤΑ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ..ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 4Ο ΝΑ ΞΑΝΑΡΧΙΣΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ.ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...