Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΣΟ?


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. Η ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 23 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ. ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΡΩΕΙ ΚΑΘΕ 4 ΩΡΕΣ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΜΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ. ΒΕΒΑΙΑ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΦΗΝΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 6 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΞΥΠΝΑΩ. ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ? ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ? Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 2 ΜΑΣΤΟΥΣ Η ΤΟΝ ΕΝΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΛΕΝΑΚΙ! ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ. ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΗΝ ΤΗΝ ΞΥΠΝΑΣ. ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ! ΕΞΙ ΩΡΕΣ ΜΟΥ ΦΕΝΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΕΣ. ΣΤΟ ΤΕΤΡΑΩΡΟ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΜΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΤΗΝ ΞΥΠΝΑΩ. ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΑΦΗΝΑ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ 4,5 ΩΡΕΣ. ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΠΟΛΥ.ΤΟ ΓΕΥΜΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑΝ ΜΑΣΤΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΔΙΑΣΕΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ. ΤΟ ΠΟΛΥ 6 ΩΡΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΦΗΝΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 5 ΤΟ ΠΟΛΥ. ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΑΛΛΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΤΙΣ 4 ΩΡΕΣ ΞΥΠΝΑΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ. ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΑΣΤΟ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ? 15-20 ΛΕΠΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω με την καντινου...στηθος κ γευμα...

καλε τι πολλες ωρες κοιμαται το νινι σου/?????

εμενα 4 ωρα υπνου το βραδυ απο 6 μηνων κ μετα μου τα κανε...

στην ηλικια της δικιασ σου ο θοδωρακος μου ετρωγε ανα μια ωρα..μερα νυχτα΄.΄...

δε εχει ωρα ο θηλασμος,,,,

οσο θελει θα φαει...μη μετρασ ποση ωρα τρωει..

οταν χορτασει θα αφησει το μεμε σου ..

καλη συνεχεια:kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TI NA ΣΟΥ ΠΩ.ΤΟ ΜΩΡΟ ΘΑ ΣΟΥ ΔΙΞΕΙ. ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΑΔΙΑΣΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ. ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΔΥΣΑΝΑΣΧΕΤΕΙ, ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ. ΕΓΩ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΛΑΘΣ ΑΛΛΑΔΕΝ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΟ. ΔΕΚΑ ΛΕΠΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΘΕ ΣΤΗΘΟΣ. ΥΠΗΡΧΑΝ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΧΟΡΤΑΙΝΕ ΚΑΙ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΔΥΟ ΜΕ ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ ΑΛΛΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΠΓΑΙΝΕ ΔΕΚΑ ΛΕΠΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΔΕΚΑ ΛΕΠΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ ΠΑΛΙ ΗΘΕΛΕ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΟΥΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν θα πρεπει να αφηνεις να παιρνουν παραπανω απο 3-4 ωρες! Δεν εχεις εδρσιωσει γαλουχια! το μωρο πρεπει να τρωει! θα πρεπει να τρωει 6-8 γευματα την μερα! θα πρεπει να εχει και αντιστοιχο αριθμο απο βρεγμενες πανες! η μονη ενδειξη αν τρωει ειναι οι βρεγμενες πανες!

υπαρχουν μωρα που κλαινε αν πεινασουν αλλα και μωρα που δεν το κανουν! α πρεπει να την ξυπνας, κυριως την ημερα! υπαρχει κινδυνος υποσιτισμου κια σφυδατωσης! ειναι πολυ μωρο ακομα!

καλοθα ειναι να δινεις ενα γευμα ενα στηθος!

στον θηλασμο δεν υπαρχει ρολοι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 months later...

geia sas kai apo mena .. exo mia aporia! epidei eimai polu uper tou thilasmou.. mporeis na thilazeis apokleistika to moro xoris simpliroma? i prepei kai thilasmo kai simpliroma?? giati akouo diafora kai oi poio polles dinoun simpliroma...tha uparxei problima an to moro pernei mono to gala mou?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι φυσικα!!

Τι προβλημα να υπαρχει;!!

Αμα βαζεις το μωρο στο στηθος οποτε θελει οσο θελει θα εχεις γαλα για το μωρακι σου!!

Δεν υπαρχει καλυτερο δωρο να του δωσεις απο το γαλατακι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

to ksero lemon kai prin na meino egkuos elega oti otan me to kalo genniso thelo na thilazo... apla epidei blepo oti oooooles dinou simpliroma kai aporousa !!! xeromai pou mporo apoklistika na thilazo giati pisteuo oti einai kai to kalitero :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οσες δινουν συμπληρωμα δεν ειναι σωστα ενημερωμενες!

Για να σου λυθουν πολλες αποριες υπαρχει ενα βιβλιο της Πατσουρου που λεγεται θηλασμος μια υπεροχη σχεση!

Αξιζει τον κοπο ειλικρινα παρτο!

Σου ευχομαι με το καλο να γεννησεις και να θηλασεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ypomoni na xeis k ola ginontai..i kori mou eine 6 misi minon k mexri tora ti thilazo apoklistika..den tis exo dosi katholou simpliroma k einai mia xara!to kako einai oti exo xasei ton ypno mou pleon ta vradya giati i mikri kathe 2 ores ksipnai alla ti na kanoume..!thilase oso perissotero mporeis k tha xeis gala gia poly kairo!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια εγώ πάντως πριν σαραντίσουμε τον ξύπναγα κάθε δυο ώρες να φάει είναι και απο τα μωράκια που όταν πεινάει δεν κλαίει.Τώρα που σαραντίσαμε το πρωί τρώει κάθε δυο ώρες και το βράδυ κάθε τρεις,ποτέ΄δεν τον άφησα πάνω απο 3 ώρες νηστικό και να φανταστείτε ότι τώρα είναι ήδη 5 κιλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εγω νομιζω η φυση τα ρυθμιζει ολα! το γαλατακι μας ειναι φτιαγμενο ειδικα για το μωρακι μας και αυτο ξερει ποσο θελει να φαει και ποτε! και το μωρο μας εχει τον τροπο να μας δειξει τι να κανουμε! ειμαστε 2 μηνων και θηλαζω αποκλειστικα. Την μερα καθε 2-3 ωρες το βραδυ 4!εχω ακουσει οτι να ναι : να δωσω συμπληρωμα μηπως δεν χορταινει για να κοιμαται πιο πολυ , να δωσω τσαγακι για να το ξεγελασω !!!!! ελεος!γιατι τοσο παραπληροφορηση?

line_line03_beg_girl01_time_1259730000_text_f4ef20e3ebf5eae1eae920ece1f220e5e9ede1e92e2e2e2e2e2e2e2e.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

Κοριτσια γεια σας,

εχω έναν μπέμπη 25 ημερών και δεν τον προλαβαίνω... θέλω πάρα πολυ να τον θηλάσω αποκλειστικά αλλά δυστυχώς ο μπέμπης μου δεν χορταίνει. Κλαίει κα μόλι του δώσω μπιμπερό είναι οκ! Παρόλο που έχω ερθισμένες θηλές κάι πεθαίνω στον πόνο έχω υπομονή και προσπαθώ αλλά δεν είναι μάλλον αρκετό το γάλα μου για να τον χορτάσει.Λέτε αργότερα να αλλάξει αυτό και να έχωπερισσότερο γάλα? Τον θηλάζω ένα στήθος κάθε γεύμα περίπου 20 λεπτά μετά αρχίζει πιπιλάει και πονάω πολύ και στη συνέχεια τρώει συμπλήρωμα περίπου 90ml.ποια είναι η άποψη σας?Συγχρόνως ταλαιπορούμαστε και από έντονους κολικούς και προσπαθώ μόνο δικό μου γάλα να του δίνω αλλά δεν τα καταφέρνω.. ο μικρός μου θα φάει και μένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν θέλεις απάντησε στις ερωτήσεις που θα βρεις στο λινκ που σου παραθέτω για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.

http://www.mammyland.com/index.php?opti ... &id=218328

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Michaelitsa έγραψε:

Κοριτσια γεια σας,

εχω έναν μπέμπη 25 ημερών και δεν τον προλαβαίνω... θέλω πάρα πολυ να τον θηλάσω αποκλειστικά αλλά δυστυχώς ο μπέμπης μου δεν χορταίνει. Κλαίει κα μόλι του δώσω μπιμπερό είναι οκ! Παρόλο που έχω ερθισμένες θηλές κάι πεθαίνω στον πόνο έχω υπομονή και προσπαθώ αλλά δεν είναι μάλλον αρκετό το γάλα μου για να τον χορτάσει.Λέτε αργότερα να αλλάξει αυτό και να έχωπερισσότερο γάλα? Τον θηλάζω ένα στήθος κάθε γεύμα περίπου 20 λεπτά μετά αρχίζει πιπιλάει και πονάω πολύ και στη συνέχεια τρώει συμπλήρωμα περίπου 90ml.ποια είναι η άποψη σας?Συγχρόνως ταλαιπορούμαστε και από έντονους κολικούς και προσπαθώ μόνο δικό μου γάλα να του δίνω αλλά δεν τα καταφέρνω.. ο μικρός μου θα φάει και μένα.

Να σου ζησει το μωρακι !

κ μενα δεν χορταινε η μικρη μου ομως σε καθε γευμα ετρωγε αποκλειστικα απο μενα ,απλα 1,2 φορες την ημερα κυριως βραδυ για να χορταινει καλα ,της εδινα σκονη το ΝΑΝ της NESTLE,

το οποιο απο οτι εμαθα βοηθαει συμφωνα με ερευνες στο Παπαγεωργιου κ στους κολλικους,δεν ξερω αν ειναι τυχαιο αλλα εμεις δεν ειχαμε

απλως να ξερεις οτι δεν εχει καθε ποτε στον θηλασμο,δεν υπαρχει αυτη η ερωτηση :P:unsure:

οταν γεννησα κ θηλαζα εντελως αποκλειστικα τις πρωτες ημερες οι μαιες μου λεγανε αν θελεις να θηλασεις θα εισαι ολη μερα με το στηθος εξω ! :ohmy::blink:

παντως σε καταλαβαινω οταν λες δεν χορταινει κ πειναει ,ειναι κ επευπεπτο το μητρικο γαλα οποτε .. ;)

να σαι stand by :)

αλλα αν αρχισεις να δινεις αρκετο ξενο θα σου μειωθει το γαλα να ξερεις,οσο πιο πολυ θηλαζεις τοσο περισσοτερο γαλα θα εχεις

καλη επιτυχια σου ευχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λενακι εμενα η παιδιατρος αλλα και οι γιατροι στο μαιευτηριο μου ελεγαν οτι οι 4 ωρες ειναι πολλες για να μενει νηστικο τοσο μικρο μωρο :dry: εγω την εβαζα καθε 1 ωρα (ηταν λιγο νωθρη λογω ικτερου οποτε την εβαζα απο μονη μου) αλλα δεν την ξυπναγα το βραδυ! Το μονο που δεν εκανα ειναι να την αφηνω ωρες στο στηθος (το εκανα για καμια βδομαδα και εξαντληθηκα..),επειδη εχω και αλλο ενα μωρο αυτο ηταν αδυνατο να γινει,ετσι την εβαζα καθε 1 με 1,5 ωρα σχεδον για ενα μισαωρο.Πια θηλαζει καθε 2 με 3 ωρες και κοιμαται 21.30-7 ,θηλαζει και την ξαναπεφτει μεχρι τις 8. Και παιρνει 1,5 kg το μηνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχχαχαχαχαχαχα Γρηγορα της απαντησες μονο 8 μηνες εχουν περασει :P:kiss::kiss::kiss:

Μιχαελιτσα να ζήσει το μωρακι σου :)

Απαντησε στις ερωτησεις απο τ λινκ που σου δινει η Lovie , για να μπορεσουμε να βοηθήσουμε .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:P:P το χω χασει με τα ουρλιαχτα τελειως!!! και μετα μου λες να διαβασω βιβλιο για το θεματακι μου...τεστ κοπωσεως πρεπει να κανω! :woohoo: :woohoo:
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Michaelitsa να σου ζησει το μωρακι σου,για να θηλασεις αποκλειστικα χρειασζεται μεγαλη υπομονη,αν δωσεις συμπληρωμα το εχασες το παχνιδι το μωρο μαθαινει στο μπουκαλι δεν τρωει στο στηθος αρκετα γιατι περιμενει το μπουκαλι και αυτο εχει ως αποτελεσμα να μην παραγεις αρκετο γαλα.Για να εχεις γαλα πρεπει στην αρχη να το βαζεις συνεχεια στο στηθος γιατι εκει που τρωει κουραζεται και το παιρνει ο υπνος και μετα παλι απο την αρχη.Οσο πιο συχνα τρωει τοσο πιο πολυ γαλα θα εχεις.Στην αρχη πρεπει να κανεις μεγαλη προσπαθεια και μετα οι κοποι σου θα ανταμηφθουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia geia sas,

Sas exw oles tis apanthseis..

A.Evdomada gennhshs 38H

B.Agoraki

Γ.ΚΤ

Δ.ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΝΑΡΚΩΣΗ

Ε ΠΟΛΥ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΙΚΤΕΡΟ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΑΛΑΝΕ ΚΑΝ ΣΤΟ ΦΩΣ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΓΑΛΩ ΛΙΓΟ ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ.

Ε. ΟΧΙ ΝΟΣΗΛΕΙΑ

1 ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΗΤΑΝΕ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 3750 ΟΤΑΝ ΒΓΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ 3800 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 20 ΜΕΡΕΣ 4050. ΜΕ ΜΕΙΚΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΑΛΛΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΠΡΩΤΑ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝ ΔΩ ΟΤΙ ΠΕΝΑΕΙ ΚΑ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.

2. ΤΡΩΕΙ 7-9 ΓΕΥΜΑΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΑΝ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ ΑΝ ΟΧΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ.

3. ΣΕ ΟΛΑ

4. ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΠΑΙΝΕΙ ΓΥΡΑ ΣΤΑ 60-90 mL ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΝΤΑΡ. ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΟΝΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ 120ML.

ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΑΡΧΙΚΑ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΜΟΥ ΤΟΝ ΦΕΡΑΝΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ. ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΛΗ ΣΤΑΣΗ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ Ι ΘΗΛΕΣ ΜΟΥ ΝΑ ΕΡΕΘΙΣΤΟΥΝΕ ΠΟΛΥ. ΑΓΟΡΑΣΑ ΨΕΥΔΟΘΗΛΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΘΕ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΠΟΥ ΑΡΠΑΖΕΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΒΑΖΩ ΤΗΝ ΨΕΥΔΟΘΗΛΗ, ΜΕΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΑΖΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΤΙ ΣΤΗΘΟΣ ΔΕΝ ΑΔΕΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΨΕΥΔΟΘΗΛΗ ΓΙΑΤΙ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΒΡΕΓΜΕΝΕΣ ΠΑΝΕΣ.. ΑΡΚΕΤΕΣ ΟΦΡΕΣ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΙ ΚΑΤΟΥΡΑΕΙ ΕΠΑΝΩ ΜΟΥ Η ΟΠΟΥ ΤΥΧΕΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ.ΟΜΩΣ ΟΙ ΒΡΕΓΜΑΝΕΣ ΠΑΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ 6 ΣΙΓΟΥΡΑ.

9. ΕΚΚΕΝΩΣΕΙΣ ΑΡΧΙΚΑ ΕΙΧΑΜΕ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΧΙ ΔΙΑΡΡΟΙΑ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΓΕΥΜΑ ΠΑΡΑ ΓΕΥΜΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΟΥ.

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΤΡΩΕΙ ΑΡΚΕΤΑ Η ΙΣΩΣ ΤΟΝ ΕΔΙΝΑ ΕΓΩ ΑΡΚΕΤΑ ΝΑ ΦΑΕΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΙΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΟΙ ΚΟΛΙΚΟΙ ΧΘΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΧΘΕΣ. ΑΡΧΙΚΑ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΩΜ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΤΣΑΙ ΜΑΡΑΘΟ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΘΗΛΑΣΜΟΥΣ ΤΩΡΑ ΤΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΞΕΝΟ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΑΣΑ ΜΙΑ ΚΟΛΑΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΘΗΛΕΣ ΜΟΥ.ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΗΝ ΨΕΥΔΟΘΗΛΗ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απαντησες στις ερωτησεις αλλα με γενικοτητες ειδικά στο θεμα φαγητου κατι που μας ενδιαφερει παρα πολυ για να μπορεσουμε να βοηθήσουμε σωστα.

Αν καταλαβα καλα , το μωρο σε καθε γευμα πινει τουλάχιστον 60-90μλ συμπληρωμα . Συνολο την ημερα 600 μλ περιππου.

Το "συμπλήρωμα" που παιρνει το μωρο σου ειναι πολυ . Θελει πολυ προσπάθεια και πολλες αλλαγες στον τροπο που θηλάζεις για να το μειωσεις και ισως να το κοψεις .

Εγω θα σου πω καποιες γενικες οδηγιες , προσπαθησε να τις εφαρμοσεις αν θελεις και να μας γραψεις πως τα πατε .

Καταρχην σταματας τις ψευδοθηλες . Δεν σου χρειάζονται και σας δυσκολευουν . Βαζεις το μωρο στο στηθος μολις δειξει τα πρωτα δειγματα πεινας ΠΡΙΝ κλαψει . Ετσι ειναι ηρεμο , συνεργαζεται καλυτερα και πιαει καλυτερα το στηθος . Το βοηθάς να ανοιξει σωστα τοστοματακι του κανοντα ΑΑΑΑ και προσεχεις οι κοιλιες σας να εφαπτονται .

Το αφηνεις στο στηθος για οσο θελει , προσεχοντας ομως να θηλάζει σωστά και να καταπινει . Μολις αφησει το στηθος του προσφερεις το αλλο και το αφηνεις και εκει για οση ωρα θελει .

Δινεις φυσικά συμπλήρωμα στο μωρο , παντα ομως μετα τον θηλασμο και απο τα δυο στηθη .

Κοβεις τσαγια ,μαραθα και λοιπα αφεψηματα και βαζεις το μωρο ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ . Ειναι επικινδυνο να κοψεις αποτομα το συμπληρωμα και να θηλάζεις μονο ή να δινεις τσαγια .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχας ο ρόλος της ψευδοθηλής είναι η μέιωση του πόνου που νιώθω στην περίπτωση μου είναι απαρταίτητη γιατί εάν θηλάσω τ΄σοσο συχνα και από τα δύο στήθη τότε δεν θα καταφέρω να τον θηλάσω πάνω από δύο μέρες θα μου κάνει πληγές σίγουρα όπως ήμουνα στην αρχή.Σίγουρα οι συμβουλές πουμου δίνεις έχουν μία λογική όμως όλα τα παιδιά δεν είναι ίδια.Επίσης όταν το στήθος μου είναι γεμάτο που σημαίνει ότι είναι γενικότερα σκληρό τότε ο μικρός μπορώ να πω ότι χορταίνει κάπως, όταν όμως ξυπνάει σε 2 ώρες παράδειγμα και το στήθος μου δεν είναι γεμάτο κλαίει συνέχεια μετά τον θηλαμό και ο λόγος γιατί πεινάει. Μόλις τώρα έκανα μία προσπάθεια να μη του δώσω μπιμπερό αλλά το γάλα μου δεν του έφτασε (μόνο από το ένα στήθος).Σέβομαι τα όσα μου λες αλλά μη ξεχνας ότι οι θηλες μου είναι πολύ ερεθισμένες και πριν μια εβδομάδα έκλαιγα από τον πόνο όταν την έπιανε. Με την ψευδοθηλή έχω καταφέρει τουλάχιστον να τον θηλάζω κάθε φορά που ξυπνάει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:dry:

Εσυ ξερεις...

Τελευταιο μονο . Αν βαζεις το μωρο στο στηθος ΣΩΣΤΑ τοτε δεν θα σε πληγωνει . Το οτι πονας και το μωρο ματωνει τις θηλές σου , ειναι απλα σημάδι οτι κατι δεν κανεις καλα . Δεν ειναι φυσικο να σε ποναει ο θηλασμος και να ματώνουν οι θηλες .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...