Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ...


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια κι απο μενα (νεα στο site)με μια 'παρατηρηση'για αρχη - η λεξη φυσιολογικο δεν ειναι η καταλληλη για μενα...ο Γιωργακης μου (τωρα πια 4χρ) δεν ήταν "παιδι του υπνου" οπως μου ελεγε και η παιδιατρος μας. Απο 2 μηνων ομως ηταν με την καλαθουνα του στο δωματιό του το βραδυ και η ενδοεπικοινωνια στη διαπασων! αναμεσα στα υπνοδωματια μας ειναι η κουζινα , οταν λοιπον ξυπναγε ο μικρος τη νυχτα διεσχιζα 2 δωματια για να φτασω και μιλαω για ενα ωραριο υπνου ΤΡΕΛΟ μεχρι περιπου πριν εναμιση χρονο, να ξυπναμε τη νυχτα και να πηγαινοερχομαι απο δωματιο σε δωματιο (ο λογος δεν ηταν να κοιμηθει μαζι μας -ηταν οτι αλλο μπορεις να φανταστεις εκτος απο αυτον-μια πειναγε , την αλλη ηθελε να παιξει , δεν θα ηθελε να κοιμηθει αλλο και πολλα αλλα )για να ειχα και εγω τη "βολη" μου θα μπορουσα να τον ειχα στο δωματιο μου, αλλα τοσο ξενυχτη δεν το εριξα αδικα ....!!!

ειμαι και εγω της αποψης,οτι ο καθενας εχει το δικο του χωρο για να μπορεις κι ολας στο μελλον να υποδειξεις στο παιδι σου οτι εκει μπορει να παιζει, εκει θα κοιμαται , αυτον το χωρο θα τακτοποιει, εκει θα φερνει τους/τις φιλες του κτλ. Εχω κοπιασει με το θεμα αυτο του υπνου ποσο μαλλον να τον ειχα και στο κρεβατι μου (οταν ειναι αρρωστος δεν υπαρχει αυτο το θεμα- σε μικρους μηνεσ φυσικα οχι τωρα!!)

Η παιδιατρος μου ειχε πει οτι αν αντεχω να παιρνω την καρεκλα και να καθομαι λιγα λεπτα διπλα στη κουνια του για να κοιμηθει, ηταν πολυ καλυτερο απο το να μαθει να κοιμαται στο κρεβατι μου.

ΣΥΜΒΟΥΛΗ:οταν ενα παιδι κοιμαται στο κρεβατι του μπορεις να του μαθεις καλυτερα να "ξεφορτωθει" τη πανα τη νυχτα!!!!

- αν ειναι στο δικο σου κρεβατι εχεις τον εξης διαλογο: η (μαμα βγαζει τη πανα απο το παιδι, και το παιδι κατουριεται, το πρωι ρωταει λοιπον..) -μαμα: γιατι Αφροδιτουλα κατουρησες στο κρεβατακι ? -Μικρη: δεν κατουρησα εγω μαμα, ο μπαμπας κατουρησε και εβρεξε και μενα!!! (ψεμα, ελειψη ευθυνης κτλ) (κορη φιλεναδας μου 4.5 ετων και κοιμαται στο κρεβατι τους και φοραει ακομα πανα!!!!ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ...

λυπαμαι αν σας κουρασα το μηνυμα μου ειναι καθενας το δικο του χωρο για να προλαβετε μελλοντικα "προβληματα".ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κοριτσια νομιζω οτι ειναι λαθος να εχουμε σαν μετρο συγκρισης το τι γινοταν σε παλιοτερες εποχες γιατι οι συνθηκες ηταν τελειως διαφορετικες..πχ ο μπαμπας μου ηταν 5 αδερφια και ζουσαν σε ενα σπιτι με 2 δωματια οποτε φυσικα κοιμοταν ολοι μαζι ομως οταν πηγαινε η γιαγια μου στο χωραφι εκτως οτι επαιρνε τα μεγαλυτερα(5-6 χρονων)για να βοηθησουν επαιρνε και τα μωρα και τα εβαζε στο σαμαρι του γαιδαρου(το γυρνουσε αναποδα και το εκανε σα κουνια) κατω απο ενα δεντρο και ασχολουταν μαζι τους μονο για να τα ταισει.Ο μπαμπας μου θυμαται που ηταν δεν ηταν 6 χρονων και επαιρνε τα κατσικια μονος του για να βοσκησουν στο βουνο και γυρνουσε το απογευμα ή για να παει στο σχολειο περπατουσε καθε μερα 7 χιλιομετρα..Αυτο που θελω να πω ειναι οτι τοτε υπηρχαν αλλες καταστασεις που τα βοηθουσε να ωριμασουν και να γινουν υπευθυνα(με σκληρο τροπο δεν αντιλεγω)..τωρα τα κλεινουμε στην αγκαλια μας,τους παρεχουμε τα παντα,δε τους λεμε ποτε οχι,τα υπερπροστατευουμε μη παθουν τιποτα..Μηπως ομως ετσι δε τα βοηθαμε να αντιμετωπιζουν τη ζωη οπως ειναι(οχι παντα ευκολη δηλαδη)αλλα οπως τους τη παρουσιαζουμε,..:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tonia28 έγραψε:

Βρε κοριτσια νομιζω οτι ειναι λαθος να εχουμε σαν μετρο συγκρισης το τι γινοταν σε παλιοτερες εποχες γιατι οι συνθηκες ηταν τελειως διαφορετικες..πχ ο μπαμπας μου ηταν 5 αδερφια και ζουσαν σε ενα σπιτι με 2 δωματια οποτε φυσικα κοιμοταν ολοι μαζι ομως οταν πηγαινε η γιαγια μου στο χωραφι εκτως οτι επαιρνε τα μεγαλυτερα(5-6 χρονων)για να βοηθησουν επαιρνε και τα μωρα και τα εβαζε στο σαμαρι του γαιδαρου(το γυρνουσε αναποδα και το εκανε σα κουνια) κατω απο ενα δεντρο και ασχολουταν μαζι τους μονο για να τα ταισει.Ο μπαμπας μου θυμαται που ηταν δεν ηταν 6 χρονων και επαιρνε τα κατσικια μονος του για να βοσκησουν στο βουνο και γυρνουσε το απογευμα ή για να παει στο σχολειο περπατουσε καθε μερα 7 χιλιομετρα..Αυτο που θελω να πω ειναι οτι τοτε υπηρχαν αλλες καταστασεις που τα βοηθουσε να ωριμασουν και να γινουν υπευθυνα(με σκληρο τροπο δεν αντιλεγω)..τωρα τα κλεινουμε στην αγκαλια μας,τους παρεχουμε τα παντα,δε τους λεμε ποτε οχι,τα υπερπροστατευουμε μη παθουν τιποτα..Μηπως ομως ετσι δε τα βοηθαμε να αντιμετωπιζουν τη ζωη οπως ειναι(οχι παντα ευκολη δηλαδη)αλλα οπως τους τη παρουσιαζουμε,..:dry:

Συμφωνώ...

Πολλές φορές σκέφτομαι πως στην εποχή μας ''καταστρέφουμε''τα παιδιά μας επειδή ακριβώς τους παρέχουμε τα πάντα και θεωρούν τα πάντε δεδομένα.

Λίγο άσχετο με τον προβληματισμό της Αννούλας αλλά είπα να κάνω μια ''ένσταση'' :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια...

Εγω παντα τον εβαζα να κοιμηθει στην κουνια του η στο καροτσι (με λιγο κουνημα και μετα παλι στην κουνια) και με τον εναν η τον αλλο τροπο κοιμοταν... απο 6-7 μηνων ηθελε παρεουλα για να κοιμηθει... ετσι λοιπον τον εβαζα στο κρεβατι και κοιμοταν μαζι μας... μετα απο 10-15 λεπτα αφου εχει αποκοιμηθει τον παω στην κουνια του... αυτο ομως γινεται μονο το βραδυ... το μεσημερι κοιμαται μονος του στην κουνια του... δεν μ'ενοχλει καθολου αφου το παιδι δεν ξυπναει κατα τη μεταφορα και συνεχιζει τον υπνο του στην κουνια του... το προτιμω να το κανω αυτο και να κοιμαται απο το να προσπαθω με τα χιλια ζορια να τον κοιμισω στην κουνια και τελικα να κουραζομαστε και οι δυο...!!! :):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sweetmammy, συμφωνώ κι εγώ απόλυτα. Να κάνεις κάποιο "τέχνασμα" για να κοιμηθεί το μωρό, ακόμα κι αν αυτό είναι να το κοιμίζεις στο κρεβάτι σου, είναι ό,τι πιο κλασικό.

Αλλά το να μην έχει σχεδόν το παιδί δικό του κρεβάτι και να κοιμάται αποκλειστικά στο κρεβάτι των γονιών του, το θεωρώ λάθος.

Όσο για την κοπέλα που είπε για τα όμορφα μεσημέρια που κοιμόταν με τους γονείς της, έχω κι εγώ παρόμοιες αναμνήσεις, και τον μπαμπά μου να φεύγει από το κρεβάτι του για να κοιμηθεί στο δικό μου, κι εγώ να μείνω με τη μαμά μου, επειδή ήμουν φοβητσιάρα! ;)

Είναι φυσιολογικά όλα αυτά, αλλά όχι να μην έχει το παιδί δικό του κρεβάτι και να θεωρεί αυτονόητο ότι θα κοιμηθεί με τους γονείς.

Όλες οι φίλες μου που έχουν παιδιά, από την πρώτη στιγμή τα έβαλαν στις κούνιες τους, δίπλα από το δικό τους κρεβάτι, και τα επέβλεπαν. Σιγά-σιγά, τα βάλανε να κοιμούνται στα δωμάτιά τους, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweetmammy έγραψε:

Καλησπερα κοριτσια...

Εγω παντα τον εβαζα να κοιμηθει στην κουνια του η στο καροτσι (με λιγο κουνημα και μετα παλι στην κουνια) και με τον εναν η τον αλλο τροπο κοιμοταν... απο 6-7 μηνων ηθελε παρεουλα για να κοιμηθει... ετσι λοιπον τον εβαζα στο κρεβατι και κοιμοταν μαζι μας... μετα απο 10-15 λεπτα αφου εχει αποκοιμηθει τον παω στην κουνια του... αυτο ομως γινεται μονο το βραδυ... το μεσημερι κοιμαται μονος του στην κουνια του... δεν μ'ενοχλει καθολου αφου το παιδι δεν ξυπναει κατα τη μεταφορα και συνεχιζει τον υπνο του στην κουνια του... το προτιμω να το κανω αυτο και να κοιμαται απο το να προσπαθω με τα χιλια ζορια να τον κοιμισω στην κουνια και τελικα να κουραζομαστε και οι δυο...!!! :):kiss:

k emeis tin idia praktiki akolouthoume...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dimitroula29 έγραψε:

Δεν θα ξεχασω που πήγαινε στο προσκεφάλι του μπαμπά του και δεν τον ξυπνούσε παρα τον χάιδευε για να τον πάρει χαμπάρι και να τον βάλει στο κρεββάτι.

ε αυτη η στιγμη δεν ειναι μοναδικη?τι τρυφερο πλασματακι εχετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

BEBISNIK έγραψε:

καλημερα.εγω ειμαι εντελως αντιθετη να κοιμουνται τα παιδια στο κρεββατι των γονιων τους.να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι ουτε μια φορα να κοιμηθηκα στο κρεββατι των γονιων μου.αλλα δεν θυμαμαι και να το ζητησα και ποτε.ετσι εμαθα και τον γιο μου 19 μηνων σημερα.να κοιμαται μονο στο δικο του κρεββατι.εχω μια γνωστη με 2 παιδακια το ενα 2,5 ετων και το αλλο 4.κοιμουνται ολοι μαζι.το θεωρω υπερβολικο:unsure: αφου μια μερα την ρωτησα¨μα καλα ποτε εχετε προσωπικες στιγμες με τον αντρα σου?¨η καημενη μου ειπε οτι ετσι που τα εμαθα τα εχω ξεχασει αυτα!:ohmy: ειμαι λιγο υπερβολικη αλλα στο σπιτι μας επικρατει το "ο καθενας στο κρεββατι του".τωρα βεβαια σε στιγμες δυσκολες δεν το συζηταω.αν ειναι αρρωστος θα τον παρω μαζι μου μεχρι να δω οτι ειναι καλυτερα.

bebisnik εχω και εγω τετοιο παραδειγμα,με 3 παιδια (7 χρονων,3μιση και 2),κοιμουνται με την μαμα τους στο ιδιο δωματιο.Το ζευγαρι ακνει σεξ πολυ συχνα ,ειναι μια χαρα ανθρωποι,η σχεση τους και η οικογενεια τους ειναι απο αυτες που θα χαρακτηριζε κανεις πετυχημενες.

Δεν θα εκανα το ιδιο,να κοιμαμαι με τα παιδια μου τοσα χρονια,ουτε καν τωρα δεν το κανω,καποιες φορες θα τον παρουμε στο κρεβατι μας.Αλλα δεν μπορω να κατηγορησω τον υπνο στο ιδιο κρεβατι με την ελλειψη χρονου για σεξ...και τις πανες τις εβγαλαν στην ωρα τους και χωρις πολλα πολλα (μια αλλη κοπελα το ανεφερε αλλα το γραφω εδω για αν μην ανοιγω πολλα ποστ)

Η γενικοτερη συμπεριφορα μας ειναι αυτη που μπορει να δημιουργησει προβληματα στα μικρα μας πιστευω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...