Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η εγκυμοσύνη μετά τα 35


Roula32

Recommended Posts

ΡΟΥΛΑΚΙ μου γλυκο να μην στεναχωριεσε!!Ευτυχος να λες που μπορεις να κανεις παιδακι εστω και με αυτον τον τροπο!!Εγω ειχα κανει εξωσωματικη και εχω ενα πανεμορφο κοριτσακι που ειναι 3,5 μηνων,ειμαι πολυ ευτυχισμενη εγω και ο αντρας μου.Δεν καταλαβενω γιατι κολλας στο να κανεις παιδι με εξωσωματικη,δικο σας παιδι θα ειναι,αλλα και με αλλον τροπο να αποχτησης παιδι μανα ειναι αυτη που το μεγαλωνη και οχι αυτη που το γενναει;Γι'αυτο ξεκινατε της διαδικασιες να κανετε παιδακι και να μην στεναχωριεσε για πραγματα που γινοντε!!:dry: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

ΡΟΥΛΑΚΙ μου γλυκο να μην στεναχωριεσε!!Ευτυχος να λες που μπορεις να κανεις παιδακι εστω και με αυτον τον τροπο!!Εγω ειχα κανει εξωσωματικη και εχω ενα πανεμορφο κοριτσακι που ειναι 3,5 μηνων,ειμαι πολυ ευτυχισμενη εγω και ο αντρας μου.Δεν καταλαβενω γιατι κολλας στο να κανεις παιδι με εξωσωματικη,δικο σας παιδι θα ειναι,αλλα και με αλλον τροπο να αποχτησης παιδι μανα ειναι αυτη που το μεγαλωνη και οχι αυτη που το γενναει;Γι'αυτο ξεκινατε της διαδικασιες να κανετε παιδακι και να μην στεναχωριεσε για πραγματα που γινοντε!!:dry: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΡΟΥΛΑΚΙ μου γλυκο να μην στεναχωριεσε!!Ευτυχος να λες που μπορεις να κανεις παιδακι εστω και με αυτον τον τροπο!!Εγω ειχα κανει εξωσωματικη και εχω ενα πανεμορφο κοριτσακι που ειναι 3,5 μηνων,ειμαι πολυ ευτυχισμενη εγω και ο αντρας μου.Δεν καταλαβενω γιατι κολλας στο να κανεις παιδι με εξωσωματικη,δικο σας παιδι θα ειναι,αλλα και με αλλον τροπο να αποχτησης παιδι μανα ειναι αυτη που το μεγαλωνη και οχι αυτη που το γενναει;Γι'αυτο ξεκινατε της διαδικασιες να κανετε παιδακι και να μην στεναχωριεσε για πραγματα που γινοντε!!:dry: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΡΟΥΛΑΚΙ μου γλυκο να μην στεναχωριεσε!!Ευτυχος να λες που μπορεις να κανεις παιδακι εστω και με αυτον τον τροπο!!Εγω ειχα κανει εξωσωματικη και εχω ενα πανεμορφο κοριτσακι που ειναι 3,5 μηνων,ειμαι πολυ ευτυχισμενη εγω και ο αντρας μου.Δεν καταλαβενω γιατι κολλας στο να κανεις παιδι με εξωσωματικη,δικο σας παιδι θα ειναι,αλλα και με αλλον τροπο να αποχτησης παιδι μανα ειναι αυτη που το μεγαλωνη και οχι αυτη που το γενναει;Γι'αυτο ξεκινατε της διαδικασιες να κανετε παιδακι και να μην στεναχωριεσε για πραγματα που γινοντε!!:dry: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρουλάκι θα συμφωνήσω με τα κορίτσια. Σημασία δεν έχει ο τρόπος αλλά το αποτέλεσμα. Ξεκίνα τις διαδικασίες και σύντομα θα κρατάς στην αγκαλιά σου το μωράκι σου!

Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρουλάκι θα συμφωνήσω με τα κορίτσια. Σημασία δεν έχει ο τρόπος αλλά το αποτέλεσμα. Ξεκίνα τις διαδικασίες και σύντομα θα κρατάς στην αγκαλιά σου το μωράκι σου!

Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρουλάκι θα συμφωνήσω με τα κορίτσια. Σημασία δεν έχει ο τρόπος αλλά το αποτέλεσμα. Ξεκίνα τις διαδικασίες και σύντομα θα κρατάς στην αγκαλιά σου το μωράκι σου!

Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρουλάκι θα συμφωνήσω με τα κορίτσια. Σημασία δεν έχει ο τρόπος αλλά το αποτέλεσμα. Ξεκίνα τις διαδικασίες και σύντομα θα κρατάς στην αγκαλιά σου το μωράκι σου!

Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

ROULITSA GEIA KI APO MENA. MHN STENAXWRIESAI KA8OLOY, ISWS LIGO NA DYSKOLEYTEIS, ALLA TO APOTELESMA METRAEI KAI 8A TO PETYXEIS. H KOLLHTH MOY EXEI DIDYMA APO EKSWSWMATIKH!! MEXRI NA TA APOKTHSEI EKLAIGE WRES STHN AGKALIA MOY.TWRA EXEI 2 PANEMORFA AGGELOYDIA KAI EINAI MIA PERHFANH GLYKIA MANOYLA! EPISHS ZEYGARI GEITONES MOY 8 XRONIA DE KANANE PAIDI, KAI OI GIATROI DIEGNWSAN STEIROTHTA. EKANAN TAMA STON AGIO RAFAHL KAI TWRA EXOYN KI AYTOI DIDYMA!!!! XWRIS KAMMIA IATRIKH BOH8EIA. TIPOTA LOIPON DEN EINAI ADYNATO, KAI H ELPIDA DEN PREPEI NA XANETAI POTE. NA EISAI MONO 8ETIKH KI AISIODOKSH KAI SYNTOMA 8A GINEIS MANOYLA KAI 8A MAS STEILEIS FWTO ME TO OMORFO MWRAKI SOY!! KALH EPITYXIA SOY EYXOMAI, OLA 8A PANE KALA.

POLLA FILIA :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ROULITSA GEIA KI APO MENA. MHN STENAXWRIESAI KA8OLOY, ISWS LIGO NA DYSKOLEYTEIS, ALLA TO APOTELESMA METRAEI KAI 8A TO PETYXEIS. H KOLLHTH MOY EXEI DIDYMA APO EKSWSWMATIKH!! MEXRI NA TA APOKTHSEI EKLAIGE WRES STHN AGKALIA MOY.TWRA EXEI 2 PANEMORFA AGGELOYDIA KAI EINAI MIA PERHFANH GLYKIA MANOYLA! EPISHS ZEYGARI GEITONES MOY 8 XRONIA DE KANANE PAIDI, KAI OI GIATROI DIEGNWSAN STEIROTHTA. EKANAN TAMA STON AGIO RAFAHL KAI TWRA EXOYN KI AYTOI DIDYMA!!!! XWRIS KAMMIA IATRIKH BOH8EIA. TIPOTA LOIPON DEN EINAI ADYNATO, KAI H ELPIDA DEN PREPEI NA XANETAI POTE. NA EISAI MONO 8ETIKH KI AISIODOKSH KAI SYNTOMA 8A GINEIS MANOYLA KAI 8A MAS STEILEIS FWTO ME TO OMORFO MWRAKI SOY!! KALH EPITYXIA SOY EYXOMAI, OLA 8A PANE KALA.

POLLA FILIA :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ROULITSA GEIA KI APO MENA. MHN STENAXWRIESAI KA8OLOY, ISWS LIGO NA DYSKOLEYTEIS, ALLA TO APOTELESMA METRAEI KAI 8A TO PETYXEIS. H KOLLHTH MOY EXEI DIDYMA APO EKSWSWMATIKH!! MEXRI NA TA APOKTHSEI EKLAIGE WRES STHN AGKALIA MOY.TWRA EXEI 2 PANEMORFA AGGELOYDIA KAI EINAI MIA PERHFANH GLYKIA MANOYLA! EPISHS ZEYGARI GEITONES MOY 8 XRONIA DE KANANE PAIDI, KAI OI GIATROI DIEGNWSAN STEIROTHTA. EKANAN TAMA STON AGIO RAFAHL KAI TWRA EXOYN KI AYTOI DIDYMA!!!! XWRIS KAMMIA IATRIKH BOH8EIA. TIPOTA LOIPON DEN EINAI ADYNATO, KAI H ELPIDA DEN PREPEI NA XANETAI POTE. NA EISAI MONO 8ETIKH KI AISIODOKSH KAI SYNTOMA 8A GINEIS MANOYLA KAI 8A MAS STEILEIS FWTO ME TO OMORFO MWRAKI SOY!! KALH EPITYXIA SOY EYXOMAI, OLA 8A PANE KALA.

POLLA FILIA :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...
:) ΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ Κ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΑΙ! ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 12 ΧΡΟΝΙΑ Κ ΜΙΑ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΗ! Ο ΘΕΟΥΛΗΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ Κ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ! Κ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΦΑΣΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΕΛΕΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ! ΔΙΟΤΙ ΕΙΧΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΑΔΙΑΘΕΤΟΥΣΑ! ΕΙΜΑΙ 33 ΧΡΟΝΩΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ! Κ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΟΥ ΔΟΘΗΚΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΙΟ ΔΩΡΟ! ΠΟΥ ΕΛΠΙΖΩ Κ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΩ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΝ ΕΡΧΟΜΕΝΟ ΜΑΙΟ! ΕΥΧΟΜΑΙ Κ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΤΑ ΚΑΛΗΤΕΡΑ! Κ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΠΟΥ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ! ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΟ ΔΩΡΟ! Κ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ! ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ! Κ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΝΑ ΣΕ ΒΡΕΙ ΔΙΠΛΗ!!!!!!!!!!!!! :kiss: ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:) ΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ Κ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΑΙ! ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 12 ΧΡΟΝΙΑ Κ ΜΙΑ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΗ! Ο ΘΕΟΥΛΗΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ Κ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ! Κ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΦΑΣΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΕΛΕΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ! ΔΙΟΤΙ ΕΙΧΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΑΔΙΑΘΕΤΟΥΣΑ! ΕΙΜΑΙ 33 ΧΡΟΝΩΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ! Κ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΟΥ ΔΟΘΗΚΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΙΟ ΔΩΡΟ! ΠΟΥ ΕΛΠΙΖΩ Κ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΩ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΝ ΕΡΧΟΜΕΝΟ ΜΑΙΟ! ΕΥΧΟΜΑΙ Κ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΤΑ ΚΑΛΗΤΕΡΑ! Κ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΠΟΥ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ! ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΟ ΔΩΡΟ! Κ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ! ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ! Κ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΝΑ ΣΕ ΒΡΕΙ ΔΙΠΛΗ!!!!!!!!!!!!! :kiss: ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

Ρουλα καλησπερα... μη νοιωθεις ασχημα... σιγουρα ειναι μια διαδικασια κουραστικη αλλα να κανεις την προσπαθεια σου... μην το αφησεις... ισως αργοτερα το μετανιωσεις... αν ο καλος θεουλης θελει ολα θα γινουν... υπομονη και κουραγιο...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα!Είμαι καινούρια στο site.Είμαι 34 ετών και στα 28 απέκτησα ένα υγιές αγοράκι μετά από προσπάθεια μόλις 3 μηνών. Εδώ και τρεις μήνες ξεκινήσαμε την προσπάθεια με τον άντρα μου για ένα δεύτερο παιδάκι.Έχω κύκλο 25 ημερών και πολύ σταθερό.Ξέρω ακριβώς την ημέρα που θα αδιαθετήσω. Όμως από την ώρα που ξεκίνησα την προσπάθεια την πρώτη φορά είχα καθυστέρηση, την δεύτερη μου ήρθε κανονικά και την τρίτη μου ήρθε νωρίτερα 6 ημέρες με κάποιες καφε και ροζ βλέννες στην αρχή.Τώρα θα αδιαθετήσω την Πέμπτη αλλά εχθές το βράδυ είχα πάλι ροζ.Πήρα τον γιατρό μου (τον επισκέφθηκα και πριν 15 μέρες και έκανα υπέρηχο και ευτυχώς δεν παρατήρησε τίποτα)και μου είπε στον επόμενο κύκλο μου την 20η ημέρα να κάνω εξέταση αίματος για προγεστερόνη.Πιθανώς έχω ορμονικές διαταραχές και δεν είναι κάτι σοβαρό.Φυσικά μου είπε πως αν μέχρι και την Πέμπτη δεν έχω αδιαθετήσει να κάνω και μία Βχοριακή, αν και δεν το πιστεύω.Έχω αγχωθεί πολύ για τί το πρώτο παιδάκι μου το έκανα σε μικρότερη ηλικία και τώρα...?Δεν γνωριζω εντομεταξύ τι εστί προγεστερόνη και πώς αντιετώπίζεται.

Ευχαριστώ πολύ πολύ που με διαβάσατε...:unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vanita καλώς ήρθες στο mammyland! :)

Καταρχήν να σου πω μην τρομάζεις για την εξέταση!

Τι είναι η προγεστερόνη:

Η προγεστερόνη είναι ορμόνη που παράγεται φυσιολογικά στο σώμα για να διασφαλίσει την δημιουργία μιας παχιάς επένδυσης της μήτρας (ενδομήτριο), που διευκολύνει την εμφύτευση του εμβρύου στα τοιχώματά της κατά τις πρώτες ημέρες της εγκυμοσύνης και την ανάπτυξή του.

Εάν δεν υπάρχει επαρκής ποσότητα προγεστερόνης κατά τη διάρκεια των πρώτων σταδίων της εγκυμοσύνης, το ενδομήτριο στερείται βασικών χαρακτηριστικών που επιτρέπουν την εμφύτευση του εμβρύου με συνέπεια το έμβρυο να μην μπορεί να επιζήσει. Το πρόβλημα αυτό αποκαλείται ανεπάρκεια ωχρινικής φάσης (Ωχρό σωμάτιο). Η ανεπάρκεια ωχρινικής φάσης είναι αποτέλεσμα της ανεπαρκούς παραγωγής της προγεστερόνης από τις ωοθήκες κατά τη διάρκεια του δεύτερου μισού του καταμήνιου κύκλου. Οι ωοθήκες συνεχίζουν να παράγουν προγεστερόνη κατά τη διάρκεια των πρώτων 8-10 εβδομάδων της εγκυμοσύνης. Μετά από αυτό το διάστημα των 8-10 εβδομάδων, ο πλακούντας γίνεται πλέον η κύρια πηγή παραγωγής προγεστερόνης και οι ωοθηκικές ορμόνες δεν παίζουν τόσο σημαντικό ρόλο.

(Αντιγραφή από το http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CF% ... E%BD%CE%B7)

Συνήθως οι γυναικολόγοι για να αποφύγουν το ενδεχόμενο χαμηλής προγεστερόνης, δίνουν από την αρχή της εγκυμοσύνης και μέχρι την 8η-9η εβδομάδα συμπλήρωμα, είτε κολπικά είτε από το στόμα. Αν έχεις ακούσει το Utrogestan, αυτό είναι!

Εύχομαι να'χεις ήδη το αδελφάκι του γιου σου στην κοιλίτσα σου! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και απο εμένα! Είμαι περίπου 38. Χειρουργήθηκα απο ενδομητρίωση το Δεκέμβριο 2009. Έχουμε και αδύμανο σπέρμα. Ο γιατρός μάς είπε να το προσπαθήσουμε λιγάκι (τον πρώτο μήνα της αποθεραπείας) και μετά... εξωσωματική!

Σίγουρα με φοβίζει η όλη διαδικασία. Προσπαθώ να σκέφτομαι το αποτέλεσμα και να είμαι αισιόδοξη. Σίγουρα είναι ισχυρό το σοκ, αλλά πρέπει να το αντιμετωπίσω. Λαχταράω ένα μωράκι και εύχομαι να είμαι έγκυος τώρα που μιλάμε, που δεν έχει έρθει ακόμα "η καταραμένη". Δεν έχω και πολλές επιλογές, οπότε προσπαθώ να ενισχύσω αυτές που έχω!

Θετική σκέψη και κουράγιο σε όλες όσες προσπαθούμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Piter Pan

sou euxomai na eisai egkyoula

k na exeis ena megaaalo sporaki stin koilitsa....!

An (lew an) den, min skas.... O Theoulis

tha sto steilei to mwraki syntoma!

Na min xaseis tin pisti sou k na xamogelas,,,

tha ta kataferete!!!

Vanita mou

me to kalo na sas erthei to aderfaki...

...Min anysixeis oute gia tis eksetaseis

oute gia ta apotelesmata........ Ola tha pane kala

opws k tin prwti fora!

Thetika testakia euxomai!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ crazy και marimari!!!Πραγματικά με κάνατε και χαμογέλασα αποψε γιατί από το πρωι το είχα χάσει το χαμόγελό μου.Ξεχασα να σας αναφέρω ότι στην πρώτη εγκυμοσύνη μου την δεύτερη μέρα από την ημέρα που το έμαθα (ήμουν 2-3 εβδομάδων)έπαθα αποκόληση και κάθισα στο κρεβάτι μέχρι και τον τρίτο μήνα πίνοντας τα Utregistan που ανέφερες φίλη crazy.Μετά τον τρίτο και μέχρι τον ένατο πετούσα κυριολεκτικά.Θα δούμε τώρα τι θα γίνει...Θα σας κρατήσω ενήμερες.

Χίλια ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση...Νοιώθω ότι έχω μία συντροφιά σε όλο αυτό (γυναικεία εννοώ,γιατί από τον αντρούλη μου δεν έχω παράπονο).

Piter pan είμαι σίγουρη ότι θα πάνε όλα καλά και να θυμάσαι :Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑΑΑΑ!!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύχομαι σε όλες,Ρούλα, Vanita, Piter Pan να ζήσετε το θαύμα που ονειρεύεστε. Κι εγώ είμαι σχετικά μεγάλη, 37 ετών, έχω γράψει σε αρκετά posts και προσπαθώ αν και όχι πολύ καιρό. Δεν έχω κάνει εξετάσεις, είχα πριν 3 χρόνια μια αποτυχημένη εγκυμοσύνη και έλπιζα ότι κ τώρα θα έμενα έγγυος σχετικά γρήγορα. Αν δεν τα καταφέρω κι αυτόν τον μήνα θα αρχίσω εξετάσεις. Καταλαβαίνω την αγωνία σας, έχω αρχίσει να αγωνιώ κι εγώ!!Μακάρι να τα καταφέρουμε!!Σύντομα! Τώρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η εγκυμοσυνη μετα απο τα 35 γιατι πρεπει να μας φαινετε τοσο εξωπραγματικη ; Η επιστημη εχει προχωρησει πολυ και η εξωσωματικη ειναι μια διαδικασια που σιγουρα δεν ειναι τοσο ευχαριστο αλλα θεωρω οτι αφου μπορουν καποιες γυναικες εστω και με αυτο το τροπο να γινουν μητερες δεν τις κανει λιγοτερο καλες μητερες ισα ισα που αυτες οι γυναικες εχουν ταλαιππωρηθει παρα πολυ με μοναδικο κινητρο να φερουν εναμωρο στο κόσμο .

Εμεινα εγκυος στα 33 μου εκει που νομιζαμε οτι δεν και η πλακα ηταν οτι αν εξαιρεσουμε μια κυστη που ειχαδεν υπηρχε καποιο αλλο θεμα και οταν τελικα εμιενα εγκυος δεν το πιστευαμε .

Ειμι 38 και θελω και ενα δευτερο παιδακι για παρεα στο Σταυρο μου αλλα και για μενα και τον αντρα μου σιγουρα δεν ειναι το ιδιο ευκολο ομως εγω θα το παλεψω και αν δεν ειχα παιδι θα προσπαθαγασα και στα 40 η γυναικα ανανεωνετε με την εγκυμοσυνη.

Αντε ρε κοριτσια εως το 2010 να μας βρει όλες οσες επιθυμουμε με ενα μωρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν είναι καθόλου εξωπραγματική η εγκυμοσύνη μετά τα 35, πάρα πολλές γυναίκες κάνουν παιδιά σ'αυτή την ηλικία, αλλά νομίζω έχει διαφορά αν είναι το 1ο ή έχεις κι άλλα από μικρότερη ηλικία. Συνήθως όσες προσπαθούμε για το 1ο έχουμε διπλό άγχος. Έπειτα αυτή η πληροφόρηση για τους κινδύνους που υπάρχουν, για τη μητερα και το παιδί, από τη μια είναι ενημερωτική και αφήνει πολλές ελπίδες από την άλλη σε βάζει στην νοοτροπία των δυσκολιών που υπάρχουν και το βλέπεις πιο δύσκολο απ'οτι είναι. Εμένα ας πούμε σ'αυτή την ηλικία με ανησυχεί και το πως θα μείνω έγγυος αλλά και το αν το κύημα θα είναι υγιές. Έχω και την εμειρία της αποβολής και σκέφτομαι μήπως κάτι στον οργανισμό μου προκαλεί ακατάλληλες εγκυμοσύνες;Όσο και να θέλουμε να είμαστε αισιόδοξες η ίδια η ιατρική τοποθετεί την εγκυμοσύνη μετά τα 35 στις ιδιαίτερες περιπτώσεις και αυτό μας απασχολεί.

Πάντως μία συγγενής μας γεννάει αυτή την εβδομάδα, στα 45 της μετά από πολλές εξωσωματικές-το λέω κ συγγινούμαι λόγω της αποφασιστικότητάς της- και δύο γνωστές μου 42 χρόνων η κάθε μία έκαναν μωρά φέτος ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΑ!!! Πάντα σκεφτόμαστε και τα αισιόδοξα παραδείγματα και πάντα υπάρχουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera.Egw eimai 37 etwn kai prin 3 mhnes hr8e sthn zwh mas h koroyla mas.Einai to 3to moy paidi kai me diafora apo ta alla 21-18 xronia.Otan den moy hr8e periodo nomiza oti empena sthn klhmakthrio :blush: .Doksa ton 8eo kai h egkymosynh moy htan teleia kai egw kai to paidi eimaste mia xara :-).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


×
×
  • Προσθήκη...