Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ο Θάνατός σου, η Ζωή μου...


katrina

Recommended Posts

Κίνα: Από εκτελεσμένους θανατοποινίτες το 65% των οργάνων που μεταμοσχεύονται

Πάνω από το 65% των οργάνων που μεταμοσχεύονται στην Κίνα προέρχονται από θανατοποινίτες που εκτελέστηκαν, κατάσταση που ο υφυπουργός Υγείας της χώρας χαρακτηρίζει ανάρμοστη και δυνητικά επικίνδυνη, αναφέρει η αγγλόφωνη εφημερίδα China Daily.

Το δημοσίευμα, που αποδίδει τον αριθμό σε εκτιμήσεις ειδικών σε θέματα υγείας, συνιστά μια σπάνια παραδοχή του ρόλου που παίζουν οι καταδικασθέντες στην εσχάτη των ποινών στην Κίνα στη λεγόμενη βιομηχανία των μεταμοσχεύσεων στη χώρα.

Προκειμένου να καμφθεί η μακρόχρονη εξάρτηση της χώρας από τη χρήση οργάνων που προέρχονται από εκτελεσθέντες, η Επιτροπή του Ερυθρού Σταυρού στην Κίνα εγκαινίασε χθες Τρίτη ένα εθνικό σύστημα δωρεάς οργάνων, ανέφερε η εφημερίδα.

Στόχος είναι ο τερματισμός του ευρύτατου λαθρεμπορίου οργάνων, χάρη στο οποίο οι ασθενείς που έχουν χρήματα λαμβάνουν μοσχεύματα αψηφώντας τη λίστα αναμονής και το αν άλλοι έχουν μεγαλύτερη ανάγκη, αναφέρεται στο σημερινό δημοσίευμα.

Η Κίνα, σύμφωνα με την Διεθνή Αμνηστία, εκτελεί περισσότερους θανατοποινίτες από κάθε άλλη χώρα στον κόσμο, αλλά ο αριθμός των ανθρώπων που εκτελούνται είναι κρατικό μυστικό στο Πεκίνο.

Μετά τις καταγγελίες ότι όργανα αφαιρούνταν από εκτελεσθέντες χωρίς την προηγούμενη συναίνεσή τους, η Κίνα θέσπισε κανονισμούς για τις μεταμοσχεύσεις το 2007. Απαγόρευσε το λαθρεμπόριο οργάνων, όπως και τον ιδιότυπο «τουρισμό» ξένων ασθενών που διαθέτουν χρήματα και θέλουν μόσχευμα χωρίς λίστες αναμονής. Οι κανονισμοί αναφέρουν πως οι θανατοποινίτες μπορούν να συμφωνούν στην μεταμόσχευση των οργάνων τους μόνο εάν προορίζονται για συγγενείς τους.

Επίσημες εκτιμήσεις αναφέρουν πως 1,5 εκατ. Κινέζοι χρειάζονται μεταμοσχεύσεις σε ετήσια βάση, όμως κάθε χρόνο γίνονται μόλις 10.000 τέτοιες επεμβάσεις, λόγω της μεγάλης έλλειψης δωρητών οργάνων, σύμφωνα με το επίσημο ειδησεογραφικό πρακτορείο Νέα Κίνα.

www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ - ΜΠΕ

Τραγικό…:(

Ο Θάνατός σου η ζωή μου…

Αλλά δεν χρήζει προϋποθέσεων;;;

Πολλά ηθικά ερωτήματα και πολλές ενστάνσεις…

Η άποψή σας;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax βρε ανικανοποιητε Σωκρατη μου:laugh: κι αλλο διλλημα μας εβαλες!!!!

Δυσκολο να απαντηθει!Πιστευω πως και οι θανατοποινιτες πρεπει να εχουν λογο στο τι θα γινει με τη σωρο τους μετα,δηλ. ειναι αναφαιρετο δικαιωμα τους να αποφασιζουν οι ιδιοι αν θα δωρισουν τα οργανα τους.Για οτι εκαναν τους επιβληθηκε η εσχατη των ποινων,ο θανατος!Και επειδη οι νεκροι δεδικαιωτε,ας μπορουν να ορισουν το πτωμα τους τουλαχιστον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Katrina πολυ ενδιαφερον..

διαφωνω απολυτα με τη θανατικη ποινη ΔΕν τη δεχομαι για κανενα εγκληματια οσο φρικτα κα αν ειναι τα εγκληματα του οσο και αν υπαρχει ο φοβος της υποτροπης

Δεν πιστευω οτι λειτουργει καν αποτρεπτικα αλλα και να λειτουργουσε αποτρεπτικα δεν θεωρω οτι μια κοινωνια εξελισσεται νομιμοποιωντας το φονο

Οσο για το συγκεκριμενο..Οπως τα λες ο θανατος σου η ζωη μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με την Μελίνα...

Εγώ πάντως αν ήξερα πως θα εκτελεστώ θα επέλεγα να δωρίσω τα όργανα μου σε κάποιον που τα έχει ανάγκη.Τουλάχιστον μέσα απο ον θάνατο μου(που θα ήταν ούτως ή άλλως αναπόφευκτος)θα χάριζα ζωή σε κάποιον άλλο....;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

se mia eteia xora oi katadikes se thanato einai perissoteres apo tis aples katadikes me ena amfibolo sistima dikastiko kai mia akoma pio amfibolh kibernish ,ti na peis !!!!

to emporio kai to "zesto" xrima sklirenoun afinoun xiliometra pisw thn ithikh .

phsteuw oti oi perissoteres katadikes ginonte akribos giauton ton logo gia thn emporia xoris na einai ta "eklimata " tous tetiou bathmou .

den shmfwnw m thn thanatikh pinh .

tora epidi anakaliftike ayto kai prospathei h kibernish tous na riksei staxth sta matia ths diethnous koinhs gnomhs ,meta apo thn olimpiada pou toso thn thelane kai ston aksona pou theloun na dosoun aera pio "kosmikou" kratous ,den me pithoun katholou .

einai pola ta leuta arh ........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παντως οι τεραστιες αναγκες σε μεταμοσχευσεις με κανουν να αναρωτιεμαι ...κατα ποσο εχει αυξηθει ο αριθμος των θανατοποινιτων..Γιατι.. υπαρχουν οι οποιοι νομοι αλλα υπαρχει και η διαφθορα και ο νομος του δυνατου

Ποσοι κλεφτες αραγε πηγαν να πουληθουν με το κομματι;;(εκτος απο τους μεγαλοεγκληματιες..)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

se mia eteia xora oi katadikes se thanato einai perissoteres apo tis aples katadikes me ena amfibolo sistima dikastiko kai mia akoma pio amfibolh kibernish ,ti na peis !!!!

to emporio kai to "zesto" xrima sklirenoun afinoun xiliometra pisw thn ithikh .

phsteuw oti oi perissoteres katadikes ginonte akribos giauton ton logo gia thn emporia xoris na einai ta "eklimata " tous tetiou bathmou .

den shmfwnw m thn thanatikh pinh .

tora epidi anakaliftike ayto kai prospathei h kibernish tous na riksei staxth sta matia ths diethnous koinhs gnomhs ,meta apo thn olimpiada pou toso thn thelane kai ston aksona pou theloun na dosoun aera pio "kosmikou" kratous ,den me pithoun katholou .

einai pola ta leuta arh ........

Μολις τωρα το διαβασα Συμφωνουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hope_89 έγραψε:

Συμφωνώ με την Μελίνα...

Εγώ πάντως αν ήξερα πως θα εκτελεστώ θα επέλεγα να δωρίσω τα όργανα μου σε κάποιον που τα έχει ανάγκη.Τουλάχιστον μέσα απο ον θάνατο μου(που θα ήταν ούτως ή άλλως αναπόφευκτος)θα χάριζα ζωή σε κάποιον άλλο....;)

Εγω παλι θα εβρισκα τροπο να μην παρουν τιποτα απο μενα ..;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσωπικά αναρωτήθηκα...

Θανατική ποινή;;;Τόσο απλά...Γιατί;;;Κανένας δεν έχει το δικαίωμα ν'αφαιρεί τη ζωή...Βέβαια παλαιότερα σε θέμα, διαφωνούσα...Και πάλι διαφωνώ για τους παιδεραστές και εμπόρους ναρκωτικών...Αυτοί ικρίωμα!

Αλλά όλοι αυτοί οι άνθρωποι;;;

Ακόμη συμφωνώ με τις μεταμοσχεύσεις αλλά έπειτα από συναίνεση...

Ακόμη και μετά θανάτου όπως είπε η Λίνα, διακιούνται να ορίζουν το σώμα τους...Όπως και με τους αστέγους,που γίνονται πειραματόζωα...

Και εππλέον, μήπως το σύστημα καθιέρωσε την ποινή για όφελος κάποιων;;;

Πραγματικά ανατρίχιασα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina εννοείται πως θα πρέπει να συμφωνεί και ο άνθρωπος τι θα γίνει το σώμα του μετά τον θάνατο του.

Φυσικά και κανένας δεν έχει το δικαίωμα να αφαιρεί την ζωή έστω και του χειρότερου εγκληματία(για εμένα παιδεραστές και βιαστές).Τιμωρία ναι,θάνατος όχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"Οχι θα παλευω κατα των λαμογιων που θα με πουλησουνε με το κομματι μεχρι την τελευταια στιγμη!

Αν ηθελα θα το εκανα δωρο μονος μου αλλα σε μια κοινωνια που με στελνει στο θανατο εγω ο θανατοποινιτης θα φυγω με την καταρα στο στομα

Βαλτε προσωπικο ψυχολογους παπαδες να με κανουν καλο χριστιανο να σας το δωσω(το σωμα)με την καρδια μου..αλλα εχει σημασια;; αφου με εξουσιαζετε πληρως..ασε που τσαμπα τα λεφτα..θα με φατε που θα με φατε "

θα μπορουσε να πει ο θανατοποινιτης μου(ο οποιος δεν βγηκε απο αμερικανικη ταινια)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νελλακι αν ησουν πραγματικα θανατοποινητης-εγκληματιας κλπ δε νομιζω πως θα ειχες τετοιου ειδους ευαισθησιες!!!!!!!!!

Κατα τ'αλλα...

Να αναρωτηθω αν ειναι απαραδεκτη η θανατικη ποινη???Το πιστευω.Ποιος ειναι αυτος που αποφασιζει για τη ζωη ενος ανθρωπου?

Να αναρωτηθω για το αν κρινεται δικαια ενας καταδικος????Ποιος ειναι ο αξιος-δικαιος κριτης?

Να αναρωτηθω αν ειναι δικαιωμα ενος πχ παιδεραστη να επιλεξει τι θα κανει με τα οργανα του????Μμμμμμ δε νομιζω!!!!

Να αναρωτηθω μηπως αν τηρουνται οι λίστες αναμονης για μοσχευμα κ αν αυτες οι λιστες θα πρεπει ή οχι να εχουν προυποθεσεις σειρας προταιρεοτητας,χρονου αναμονης :woohoo: κλπ?Μηπως το χρημα σε ανεβαζει στη λιστα???

Πολλα και σε διαφορετικα επιπεδα κ κατευθυνση τα ερωτηματα-προβληματισμοι μου...

Οποτε...Δεν εχω ξεκαθαρη αποψη για το θεμα....Εχω ερωτηματικα μπολικα!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μεχρι να γραψω προηγηθηκαν καποιες απαντησεις!!!

Ειχα μεινει στο ποστ της Νελλης: apis αν όμως δεν μπορείς να αλλάξεις τα γεγονότα καλύτερα να βοηθήσεις κάποιον άλλον που το έχει πραγματική ανάγκη

:P:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λίνα μου όντως παντελώς εκμηδενισμός της υποστάσεως! Αφανισμός...

Αναστασία όντως πάμπολλα ερωτήματα...

Αλλά εμένα με έκαψε το εξής: γιατί τους σφάζουν ερήμην...Γιατί;;;

Θανατώνονται αλλά έχουν δικαίωμα του σώματός τους...Της υποστάσεώς τους...

Λίνα μου η εκκλησία είναι κάθετη με την ποινή...Ακόμη και για τον χειρότερο εγκληματία...Θεωρεί ότι πρέπει να ζήσει για να μετανοήσει και να σωθεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και να μην ξεχναμε οτι στη συγκεκριμενη χωρα υπαρχουν πολλοι πολιτικοι κρατουμενοι..η εμπειρεια απο τα ολοκληρωτικα καθεστωτα λεει οτι ειναι οι πρωτοι που θανατωνονται

Οχι οτι ανα τον κοσμο δεν εχουμε πολιτικους κρατουμενους ,οχι οτι παντου δεν ισχυει η ιδια γραμμη της εξοντωσης τους (ηθικης και υλικης)..

Κατρινα μου δεν θα μπορουσα να βρω τις λεξεις "παντελώς εκμηδενισμός της υποστάσεως! Αφανισμός..' Αυτο τα λεει ολα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ολοκληρωτικό καθεστώς...Τί άλλο να αναφέρουμε..

Παρέμβαση εξωτερική;;;Οι άνθρωποι στο έλεος...Ανεξάρτητα της ποιότητάς τους...

Ναι Λίνα εκμηδενισμός και μετά Θανάτου...Αδιανόητο!

Οι αρχαίοι ήλπιζαν σε θάνατο τιμητικό, παρά ζωή άδοξη...

Ο λαός ακόμη:Τα στερνά να'ναι καλά!

Στο περίπου βέβαια οι παρομοιώσεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την εκκλησια την αναφερα σαν ενα ακομα φορεα εξουσιας σε σχεση με την ψυχολογια του θανατοποινιτη μου

Τωρα βεβαια δε σου κρυβω οτι στη θεση του θανατοποινιτη βαζω τον ανεργο τον προσφυγα τον εργαζομενο για τρεις κι εξηντα που η εξουσια και οι φορεις της μας γονατιζουν καθημερινα και μετα μας ζητανε να δειξουμε αλτρουισμο και συναισθημα εκει που τους βολευει..

Ισως οσο περνουν τα χρονια χανεται η αγνοτητα και η καθαρη σκεψη της νεοτητας γινομαστε πιο σκληροι για ν αντεξουμε τα σκατα που ερχονται στον οριζοντα..Νελυ μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΕΤΣΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΤΕ :ΧΑΧΑΧΑΧΑ ΕΧΩ ΚΕΦΙΑ .ΓΙΑ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΟΣ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΣΕ ; ΤΗ ΚΑΡΔΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΧΕ ; Η ΝΑ ΠΑΡΕΙς ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΑΠΑΠΑ ΠΟΣΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με όλες σας! Η θανατική ποινή είναι ο απόλυτος μηδενισμός του ανθρώπινου προσώπου και δεν προσφέρει τίποτα απολύτως. Δε λειτουργεί σαν εκφοβισμός και παραδειγματισμός, αφού είναι αποδεδειγμένο ότι στις χώρες με θανατική ποινή υπάρχει αυξημένη εγκληματικότητα, πιο αυξημένη απ' ό,τι στις χώρες χωρίς θανατική ποινή.

Και δεν είναι μόνο στην Κίνα με το ολοκληρωτικό της καθεστώς. Χτες διάβαζα για έναν θανατοποινίτη στις Η.Π.Α. που εκτελέστηκε επειδή η δικαστής είπε ότι δεν μπορεί να μείνει λίγο ακόμα στο δικαστήριο για να κάνουν έφεση οι συνήγοροί του, επειδή το δικαστήριο κλείνει στις πέντε, και είχε και δουλειές. Μιλάμε για τον πλήρη εκμηδενισμό της ανθρώπινης ύπαρξης.

Οπότε για μένα δεν τίθεται θέμα οργάνων για μεταμοσχεύσεις από θανατοποινίτες, καθώς θεωρώ ότι η θανατική ποινή πρέπει να καταργηθεί! :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λίνα έτσι...Δυστυχώς κάποιων η ζωή είναι a priori-προδιαγεγραμμένη...

Θέλω να γίνω μαμά φυσικά απόλυτη συμφωνία...

Τί συμβαίνει στον κόσμο...Αδιανόητο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...