Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΛΛΟΝ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ


baby sm

Recommended Posts

Με αφορμη τις προσφατες πυρκαγιες που κατεκαψαν χιλιομετρα εκτασεων

Ας προσπαθησουμε να δωσουμε ενα καλυτερο μελλον στα παιδια που γεννησαμε και σε αυτα που θα ρθουν στη ζωη

Ας ειμαστε περισσοτερο φιλικοι με το περιβαλλον

Ας καθαρισουμε τον αερα που αναπνεουν

Ας μειωσουμε τη χρηση ηλεκτρικου ρευματος, air condition,που εκλυουν στην ατμοσφαιρα δηλητηριο,ας τα αντικαταστησουμε με ανεμιστηρες και οικολογικες μπογιες που αντανακλουν τις ηλιακες ακτινες, ας βαλουμε φυτα στα μπαλκονια μας...

Ας αντικαταστησουμε τις ηλεκτρικες μας συσκευες με αυτες της ενεργειακης κλασσης Α...εστω σταδιακα...

Ας μειωσουμε το νερο που σπαταλαμε καθημερινα...να σκεφτουμε ότι πολλοι σε αυτον τον πλανητη δεν εχουν νερο να πιουν...

Ας προτιμουμε οικολογικα προιοντα στην τροφη και την ενδυση μας

Ας αλλαξουμε το αυτοκινητο μας με υβριδικο...θελεια λεφτα το ξερω αλλα εστω σταδιακα...

Ας μη χρησιμοποιουμε φυτοφαρμακα...

Ας μην καιμε τα ξεροχορτα της αυλης μας...

Ας μην αφηνουμε τις ηλεκτρικες και ηλεκτρονικες συσκευες στην ενδειξη stand by...

Ας μαθουμε να αγαπαμε τη φυση για να το μαθουν και τα παιδια μας με τη σειρα τους, να την αγαπαμε και να την προστατευουμε...

Ας κανουμε δενδροφυτευση...ας ενταχθουμε σε αναλογες ομαδες...

Ας μη ρυπαινουμε την ατμοσφαιρα, ας μην πεταμε τα σκουπιδια μας οπου να ναι...

Ας κανουμε ανακυκλωση καθημερινα...χαρτι,πλαστικο,αλουμινιο,γυαλι...

Ας αντικαταστησουμε το θερμοσιφωνο μας με ηλιακο...εστω και αν νοικιαζουμε, η απεγκατασταση του οπως και η εγκατασταση είναι όμοια με αυτη των air condition,οποτε και να μετακομισουμε μπορουμε να το παρουμε μαζι...

Ας χρησιμοποιουμε περισσοτερο τα μεσα μαζικης μεταφορας...

Ας μη χρησιμοποιουμε χημικα καθαριστικα αλλα φυσικα και φιλικα προς το περιβαλλον...

Υπαρχουν χιλιαδες πραγματα που μπορουμε να κανουμε για να κανουμε το μελλον τους και το μελλον μας καλυτερο...

Οποια εχει να προσθεσει αναλογα πραγματα παρακαλω να το πραξει...

Ας προσπαθησουμε ολοι μαζι για τον πλανητη μας και τα παιδια μας...

Ας σταθουμε εμποδιο σε αυτους που θελουν να τον καταστρεψουν...

Σημειωνω οτι ο τονος ειναι ειδος υπο εξαφανιση ΚΙ ΟΜΩΣ,σε καθε διαιτα περιλαμβανεται και τονος!Ελεος...

Εσεις τι λετε κοριτσια;

Καιρο ηθελα να ανοιξω ενα αναλογο θεμα...ηρθα επιτελους η ωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ, γλυκιά μου, καλά και άγια όλα αυτά που λες, κι εμείς τα εφαρμόζουμε σχεδόν όλα εδώ και πολύ καιρό. Και πιστεύω πραγματικά ότι, αν αρχίσουμε όλα να τα κάνουμε, σίγουρα θ' αλλάξουν πολλά πράγματα.

Έλα όμως που οι περισσότεροι σκέφτονται "μα εγώ θα σώσω τον κόσμο;", νομίζοντας ότι δεν μπορούν να τον σώσουν, ενώ στο χέρι τους είναι η σωτηρία του.

Για να μην αναφέρω, βέβαια, τις τεράστιες οικολογικές καταστροφές που γίνονται από βιομηχανίες, απόβλητα, αποψιλώσεις δασών, πυρκαγιές, κ.λπ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Αχ, γλυκιά μου, καλά και άγια όλα αυτά που λες, κι εμείς τα εφαρμόζουμε σχεδόν όλα εδώ και πολύ καιρό. Και πιστεύω πραγματικά ότι, αν αρχίσουμε όλα να τα κάνουμε, σίγουρα θ' αλλάξουν πολλά πράγματα.

Έλα όμως που οι περισσότεροι σκέφτονται "μα εγώ θα σώσω τον κόσμο;", νομίζοντας ότι δεν μπορούν να τον σώσουν, ενώ στο χέρι τους είναι η σωτηρία του.

Για να μην αναφέρω, βέβαια, τις τεράστιες οικολογικές καταστροφές που γίνονται από βιομηχανίες, απόβλητα, αποψιλώσεις δασών, πυρκαγιές, κ.λπ.

Το ξερω οτι πολλοι σκεφτονται ετσι...αλλα στο χερι μας ειναι.

Οπως στο χερι μας ειναι να καταγγελλουμε οτιδηποτε παρανομο βλεπουμε να συμβαινει μπροστα μας και παλι πολλοι δεν το κανουμε. Οπως στο χερι μας ειναι να αλλαξουμε πολλα απο αυτα που δεν μας αρεσουν σε αυτη τη χωρα,στις εκλογες ομως...παλι δεν το κανουμε!!!Εμ εδω ομως δεν ειναι θεμα για να παιζουμε...το μελλον των παιδιων μας! Η κατασταση ειναι οριακη!:( Πιο οριακη δεν γινεται!Απο τη μερα που γεννησα το παιδακι μου αυτες οι σκεψεις μου τριβελιζουν το μυαλο, και εκτοτε...εχει γινει τις τρελλης με τις φωτιες! Σε τι κοσμο θα τους πουμε οτι τα φεραμε;Ας αναρρωτηθουμε ολοι μας απλα...και ασ πραξουμε επιτελους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

baby sm συγχαρητήρια!!!!

Μπράβο κοπέλα μου για το θέμα σου που ευαιασθητοποιεί και συγκινεί...Ας προσπαθήσουμε!

Ο πλανήτης δεν μας ανήκει...Τον δανειστήκαμε απο τα παιδιά και τα εγγόνια μας και οφείλουμε να τον παραδώσουμε όπως του αξίζει :)

Η οικολογική καταστροφή στην Αθήνα δεν θα επανόρθωθεί ούτε στην εποχή των εγγονιών μας...Τόσο μεγάλη ζημειά κάναμε :(:(:(

Μακάρι να βελτιωθεί η κατάσταση...Σε όλο τον κόσμο και για όλο τον κοσμο!

Καλό βράδυ :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα...

Ηδη μιλανε για ανδασωσεις...ελπιζω αυτη τη φορα να γινουν...

Εγω απο την πλευρα μου σταδιακα αλλαζω τις συσκευες του σπιτιου...

Σε αναδασωση ακομα δεν μπορω να παω γιατι η μικρη ειναι μολις 4ων μηνων...οσες μπορουν να πανε ομως...και δεν ειναι αναγκη να γινεται αναδασωση για να φυτευουμε κανενα δεντρο...ετσι δεν ειναι;Μπορουμε και στις αυλες μας,οσοι εχουν, εγω δεν εχω εδω στην Αθηνα, αλλα οσοι εχουν ας το κανουν...

Επιπλεον να προσπαθουμε να δειχνουμε το δρομο κα;ι στους γυρω μας, στους γονεις μας, στους φιλους μας, στο περιβαλλον μας γενικοτερα, στην εργασια μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

baby sm έχεις δίκιο.Χρειάζεται να ταρακουνάμε και τους γύρω μας...

Όσο για τα φυτά συμφωνώ και εγώ.Όλοι μπορούμε να φυτέψουμε 2-3 δεντράκια στην πιλοτή και φυσικά να βάλουμε πολλά λουλούδια και φυτά στα μπαλκόνια μας.;)

Το σπίτι μας,εδώ στην Γαλλία,έχει μπαλκόνι αλλά έχει στο πίσω μέρος και έναν κηπάκο.Τώρα είμαστε στην διαδικασία της διαμόρφωσης και είμαι πολύ ενθουσιασμένη!

Θέλω να τον γεμίσω πράσινο:P Δεν είναι μεγάλος αλλά μπορεί άνετα να δημουργηθεί μέσα του ενας μικρός Παράδεισος ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το θεμα ειναι να μαθουμε στα παιδια μας να συμπεριφερονται με οικολογικη συνειδηση... ξερετε ποσες φορες εχω δει παιδια να πετανε τα σκουπιδια τους στο δρομο και μου ρχεται να τους ριξω μια ξαναστροφη... αλλα μετα σκεφτομαι οτι δεν φταινε αυτα αλλα οι γονεις τους που δεν τους εμαθαν τι πρεπει να κανουν

Ετσι λοιπον εμεις που ακομα εχουμε μωρα ας υιοθετησουμε τον οικολογικο τροπο ζωης ωστε και τα παιδια μας να χουν ενα ζωντανο παραδειγμα στο μελλον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

...hope 89, δεν ηξερα οτι μενεις εξωτερικο...

εγω Αθηνα σε διαμερισμα τελευταιου οροφου...πολυ ζεστη...αλλα εχω γεμισει το μπαλκονι με φυτα.το ποτισμα τους δεν το κανω τοσο τακτικα παρα μονο οταν χρειαζεται.και οχι με λαστιχο αλλα με ποτιστηρι.Τωρα προκειται να μετακομισουμε τους επομενους μηνες...και ειναι διαδικασια μεγαλη το μαζεμα για τοσες γλαστρες και το αυτοματο ποτισμα...αλλα τι να γινει...θα το κανω. Ωστοσο στο νεο σπιτι εχω σκοπο να κανω πραγματα που δεν τα χα κανει εδω.Να βαψουμε τους εξωτερικους τοιχους με μπογια αντανακλασης των ηλιακων ακτινων και επιπλεον υπαρχουν κατι ειδικες ζελατινες για τα τζαμια...σκεφτομαι να το κανω.Γιατι η ζεστη που γλυτωνεις δεν συγκρινεται με τα χρημματα που ξοδευεις τελικα. Ασε που θα δουλευει πολυ λιγοτερο το air condition...ισως και καθολου...θα δειξει.

συμφωνω φραπεδια.και στα παιδια μας και στα ανηψια μας και στα παιδια των φιλων μας...αν δεν το ξερουν ...δεν πειραζει να παρεμβαινουμε,για καλο οταν ειναι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξερεις τι με τρελαινει baby sm ?? ( και ισως να με επιβεβαιωσει και η hope 89) στο εξωτερικο πληρωνεις "προστιμο" αν δεν κανεις ανακυκλωση και βγαζεις εξω μονο σκουπιδια! στη γερμανια σου και πιο συγκεκριμενα στη φρανκφουρτη και στην αμερικη στην μιννεαπολη σου λενε: αν βγαζεις ανακυκλωση σου μαζευουμε και τα κοινα σκουπιδια τζαμπα, αλλιως πρεπει να πληρωσεις

Η ειρωνια ειναι οτι ελληνικη εταιρια πουλησε σε ξενο κρατος state of the art Knowhow για εργοστασιο ανακυκλωσης και οταν ρωτηθηκε ποσες τετοιες μοναδες ειχε πουλησει στην ελλαδα, απαντησε: KAMIA!!!!

γιατι τετοιοι ειμαστε χρονια τωρα! γκρρρρ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι οκ σε πολλες χωρες γινονται εκατονταδες πραγματα και στην Ελλαδα το 1/100 απο αυτα ή και λιγοτερο...ωστοσο ρε συ...εμεις ειμαστε που ψηφιζουμε, που εκλεγουμε κυβερνησεις,που εκλεγουμε ευρωβουλευτες που εκλεγουμε τοπικους αρχοντες...ας αναλαβουμε επιτελους τις ευθυνες μας και οχι να ψηφιζουμε για να μας τακτοποιησουν το παιδι την αδερφη τον αντρα τον μπατζανακι στο δημοσιο.Βαρεθηκα αυτη τη νοοτροπια εδω, ολοι το ιδιο σκεφτονται, ε οκ οι περισσοτεροι...τα χω παρει και με τους γονεις μου ακομα και με τα πεθερικα μου με αυτο το θεμα...Τους ειπα επι λεξη...εσεις θα πεθανετε το παιδι μου εμενα ομως θα ζει σε εναν κοσμο που βοηθησατε να καταστραφει!Αι στο διαολο ολοι τους επιτελους!

Ολοι εκπλαγηκαν που πηραν οι οικολογοι τετοιο ποσοστο στις τελευταιες ευρωεκλογες...Για να δουμε τι θα γινει στις εκλογες.Προσωπικα δεν ψηφισα τιποτα γιατι μολις ειχα γεννησει και επρεπε να κανω ταξιδι για να ασκησω το εκλογικο μου δικαιωμα και οι συνθηκες με το μωρο και εμενα δεν ηταν οι καταλληλες...ωστοσο την επομενη φορα μαλλον θα τους ψηφισω κι εγω...

Βαρεθηκα τα δεξια αριστερα κεντρο...ελεος με αυτους τους διαχωρισμους σε αυτη τη χωρα!Μας ρημαξαν ολοι!!!:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο κορίτσια .Είμαι μαζί σας 100%.Πρέπει όλοι να βοηθήσουμε και επιτέλους να αναλάβουμε τις ευθύνες μας.Πιστεύω ότι το οικολογικό πρόβλημα είναι πολύ μεγαλύτερο από την οικονομική κρίση.Και το κακό ξέρετε ποιο είναι .Οτι δεν το έχουμε καταλάβει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παναγιωτα δε σου κρυβω οτι οσο γινοταν της τρελλης με την οικονομικη κριση...μια ελπιδα ειχα...μηπως καταρρευση ολοκληρο το συστημα και αρχισουμε παλι να κυκλοφορουμε με καρα...

τελικως δυστυχως το διεσωσαν...

Εβλεπα ενα ντοκιμαντερ εχθες στη Nova, που ουσιαστικα υπογραμμιζοταν οτι τα παντα κινουνται απο τις εταιρειες πρετρελαιου, που κρατουν την τυχη του πλανητη στα χερια τους και σαμποταρουν καθε οικολογικη προσπαθεια...

Ακομα και οι σακουλες οι πλαστικες που χρησιμοποιουμε στο σουπερ μαρκετ εχουν να κανουν με το πετρελαιο! Για αυτο κοριτσια...ολοι μας ...να περνουμε τις υφασματινες για τα ψωνια μας...να μην το ξεχναμε...οσο μικροτερη ζητηση υπαρχει τοσο μικροτερη θα ειναι και η προσφορα...

Γι αυτο στροφη στα μεσα μαζικης μεταφορας...γι αυτο στροφη στα υβριδικα, οικολογικα αυτοκινητα...τα πληρωνεις λιγο παραπανω μεν αλλα κανεις τεραστιο βημα για την αποσυμφορηση της ατμοσφαιρας...βεβαια καλο θα ηταν να μην πολυχρησιμοποιουμε αυτοκινητο αν γινεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλλες οικολογικες προτασεις;

Να υπενθυμησω οτι υπαρχει και η προταση για οικολογικες πανες τις οποιες εχω βρει πολυ σοφη αγορα και προκειται να παραγγειλλω συντομα...

Το τυρογαριδακι ειχε ανοιξει αναλογο θεμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...