Μετάβαση σε περιεχόμενο

Οικολογική συνείδηση με μέτρο;


tirogaridaki

Recommended Posts

Αφορμή στάθηκαν οι νέες σερβιέτες που πλένονται και είναι από ύφασμα τις οποίες παρουσίασα στη μητέρα μου όλο χαρά παρουσίασα. ΟΙ εντυπώσεις που της άφησα; Ότι αυτά γίνονταν στα χρόνια της μάνας της και αντί να πηγαίνω μπροστά πάω πίσω, ότι είμαι υπερβολική και άλλα τέτοια. Θύμωσα και στενοχωρέθηκα μαζί. Όμως αν θέλουμε να έχουμε οικολογική συνείδηση η λέξη <<υπερβολή >> δε χωράει στο λεξιλόγιό μου. Ή έχω οικολογική συνείδηση ή δεν έχω! Άλλο αν σε κάποιον φαίνεται κουραστυικό ή δεν έχει την όρεξη να αλλαξει συνήθειες. Όμως δεν μπορούμε να μιλάμε για προστασία του περιβάλλοντος (η οποία ουσιαστικά μας γυρνά σε εναλλακτίκότερες λύσεις οι οποίες είναι πιο υγιείνες για εμάς τους ίδιους αφού είναι πιο φυσικές) ενώ εμείς οι ίδιοι αρνούμαστε να αλλάξουμε συνήθειες πόσο μάλλον να θεωρούμε υπερβολή ό,τι εμείς δε θελουμε να ξεβολέψουμε. Δεν θέλω να προσβάλω καμία κοπέλα μέσα από τα λόγια μου, απλώς το μήνυμα που θέλω να μεταφέρω είναι ότι πλέον πρέπει να σκεφτόμαστε με βάση το περιβάλλον, με βάση το εναλλακτίκό και ουσιαστικά πιο υγιηνό..αφού μπορούμε! Γιατί εγώ είμαι μία και η διαφορά στο περιβάλλον απειροελάχιστή..αν όμως όλοι σκεφτόμασταν με αυτό τον τρόπο σίγουρα η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη και ο κόσμος που θα ετοιμάζαμε για τα παιδιά μας..ΤΕΛΕΙΟΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα. Εχεις δικιο σε αυτα που λες. Και μενα η μανα μου οταν της ειχα πει για πανινες πανες...πριν γεννησω...μου χε παρουσιασει 7 χιλιαδες προβληματα...και οτι αφου τωρα εχουν βγει αυτες γιατι να ταλαιπωρουμαι και να γυρναω ποσα χρονια πισω, οτι ουτε σε μενα δεν ειχε βαλει πανινες...τροπος του λεγειν βεβαια...και αλλα τετοια χιλιαδες...

Συμφωνω μαζι σου απολυτα...γιατι ειναι καθημερινα πολλες οι φορες που αναλογιζομαι σε τι κοσμο εφερε το παιδακι μου...

Τουλαχιστον ας φροντισω εγω να μην τον καταστρεφω...;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστευω πως η "οικολογικη" μας συνειδηση...Πρεπει να περναει πρωτα απ'την καλπη και μετα απ'τον καδο τον αχρηστων!!!Και οχι να βλεπουμε την ψηφο μας σας σκουπιδι και τα σκουπιδια σαν...Ψηφο για το καλυτερο μελλον των παιδιων μας!!!!!!

Φυσικα και θα μαθω στο παιδι μου ποια συμπεριφορα ειναι σωστη(πχ ετσι γινεται η ανακυκλωση) κ ποια οχι(πετα οτι σου περισσευει οπου κ αν βρισκεσαι!)....

Αλλα... Γιατι αραγε δεν χτιζονται 2-3(αρκουν-δε χρειαζεται περισσοτερα!!!!) εργοστασια διαχωρισμου και επεξεργασιας λυματων κ σκουπιδιων??????Θα προσφερουν κ 5-10 θεσεις εργασιας στην μις ανεργια Ελλαδα μας!!!!!!

Ξερετε ποσο πραγματικα γελοιο ειναι να "διαλεχθουν" τα σκουπιδια μηχανικα????ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ!!!Γιατι μας βαζουν σαν προβατακια στη σειρα να τρεχουμε να μαζευουμε,να ξεχωριζουμε,να πλενουμε κλπ?????Στην Αμερικη "τρωνε" και προστιμο αν ξεφυγει κανα χαρτακι μεσα στα πλαστικα!!!Ο φοβος κ ο τρομος κυκλοφορει ΠΑΝΤΟΥ!!!!!!! :woohoo:

Γιατι οι δημαρχοι κ οι "πιο πανω" προτιμουν να φτιαχνουν χωματερες κ να βρωμιζουν τους τοπους-πετωντας εκει ακομα κ τα δικα μας ανακυκλωμενα-διαλεγμενα σκουπιδια?????????

Γτ οι μεγαλες αλυσιδες σ/μ μας "δινουν την ευκαιρεια" να προστατεψουμε το περιβαλλον αγοραζοντας υφασματινες σακουλες????Δε φτανουν τα λεφτα που πληρωνουμε για να μας χαρισουν μια?????????

Γτ στα χωρια μας υπαρχουν ακομα βοθροι????Κι ομως εμεις πληρωνουμε τελη για το αποχετευτικο συστημα του δημου????????????(γ@μισι@τικ@)

Γτ πρεπει μια εταιρεια γεωλογικων μελετων κ εργων πρωτα να πληρωσει 57 "λαμόγια" και μετα να παρει το οκ(και παλι παιζεται!) για ενα συστημα ελεγχου υδατων σε τουριστικες περιοχες?????????????

Δε θα πω αλλα...Ειπα πολλα!!!!Και ισως ξεφυγα λιγακι αλλα....

Καταλαβαινετε τον τροπο σκεψης μου...

Το να χρησιμοποιησεις υφασματινες πανες ή σερβιετες ειναι καλο για σενα κ το μωρο σου....

Το να βγεις στο δρομο και να απαιτησεις (οχι καλυτερες αλλα) ιδανικες συνθηκες εργασιας-ζωης,εργοστασια ανακυκλωσης,σχολεια με δασκαλους που να καλλιεργουν τα παιδια μας,νοσοκομεια που να παρεχουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΩΡΕΑΝ,κλπ.....Τοτε αν μη τι αλλο εχεις ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ!!!!!

Και ας τη βαφτισουμε οπως θελουμε!!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άψογη!:)

Έχεις τα προσόντα για εκπρόσωπος...;)

ΥΣ.Νιώθω λίγο ένοχη...:( φυσικά και είμαι προσεκτική με το περιβάλλον αλλά καμία φορά η άνεση με παρασύρει...:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina έγραψε:

Άψογη!:)

Έχεις τα προσόντα για εκπρόσωπος...;)

ΥΣ.Νιώθω λίγο ένοχη...:( φυσικά και είμαι προσεκτική με το περιβάλλον αλλά καμία φορά η άνεση με παρασύρει...:(

:huh::unsure::huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ορίστε;;;:silly: :silly: :silly:

Δεν εννόησα...

Για τις παρεκτροπές μου;;;:(

Αναστασία δυστυχώς το μέγα δημιούργημα του Δημιουργού, έμφυχο(ζώα) και άψυχο αφανίζεται...:(

Και εμείς;;;Απλοί θεατές οι περισσότεροι...

Πάντως στη βασική εκπαίδευση οι προσπάθειες είναι φιλότιμες...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia έγραψε:

Πιστευω πως η "οικολογικη" μας συνειδηση...Πρεπει να περναει πρωτα απ'την καλπη και μετα απ'τον καδο τον αχρηστων!!!Και οχι να βλεπουμε την ψηφο μας σας σκουπιδι και τα σκουπιδια σαν...Ψηφο για το καλυτερο μελλον των παιδιων μας!!!!!!

Φυσικα και θα μαθω στο παιδι μου ποια συμπεριφορα ειναι σωστη(πχ ετσι γινεται η ανακυκλωση) κ ποια οχι(πετα οτι σου περισσευει οπου κ αν βρισκεσαι!)....

Αλλα... Γιατι αραγε δεν χτιζονται 2-3(αρκουν-δε χρειαζεται περισσοτερα!!!!) εργοστασια διαχωρισμου και επεξεργασιας λυματων κ σκουπιδιων??????Θα προσφερουν κ 5-10 θεσεις εργασιας στην μις ανεργια Ελλαδα μας!!!!!!

Ξερετε ποσο πραγματικα γελοιο ειναι να "διαλεχθουν" τα σκουπιδια μηχανικα????ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ!!!Γιατι μας βαζουν σαν προβατακια στη σειρα να τρεχουμε να μαζευουμε,να ξεχωριζουμε,να πλενουμε κλπ?????Στην Αμερικη "τρωνε" και προστιμο αν ξεφυγει κανα χαρτακι μεσα στα πλαστικα!!!Ο φοβος κ ο τρομος κυκλοφορει ΠΑΝΤΟΥ!!!!!!! :woohoo:

Γιατι οι δημαρχοι κ οι "πιο πανω" προτιμουν να φτιαχνουν χωματερες κ να βρωμιζουν τους τοπους-πετωντας εκει ακομα κ τα δικα μας ανακυκλωμενα-διαλεγμενα σκουπιδια?????????

Γτ οι μεγαλες αλυσιδες σ/μ μας "δινουν την ευκαιρεια" να προστατεψουμε το περιβαλλον αγοραζοντας υφασματινες σακουλες????Δε φτανουν τα λεφτα που πληρωνουμε για να μας χαρισουν μια?????????

Γτ στα χωρια μας υπαρχουν ακομα βοθροι????Κι ομως εμεις πληρωνουμε τελη για το αποχετευτικο συστημα του δημου????????????(γ@μισι@τικ@)

Γτ πρεπει μια εταιρεια γεωλογικων μελετων κ εργων πρωτα να πληρωσει 57 "λαμόγια" και μετα να παρει το οκ(και παλι παιζεται!) για ενα συστημα ελεγχου υδατων σε τουριστικες περιοχες?????????????

Δε θα πω αλλα...Ειπα πολλα!!!!Και ισως ξεφυγα λιγακι αλλα....

Καταλαβαινετε τον τροπο σκεψης μου...

Το να χρησιμοποιησεις υφασματινες πανες ή σερβιετες ειναι καλο για σενα κ το μωρο σου....

Το να βγεις στο δρομο και να απαιτησεις (οχι καλυτερες αλλα) ιδανικες συνθηκες εργασιας-ζωης,εργοστασια ανακυκλωσης,σχολεια με δασκαλους που να καλλιεργουν τα παιδια μας,νοσοκομεια που να παρεχουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΩΡΕΑΝ,κλπ.....Τοτε αν μη τι αλλο εχεις ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ!!!!!

Και ας τη βαφτισουμε οπως θελουμε!!!!! :)

Αναστασία έχεις απόλυτο δίκιο και δεν είναι λίγες οι φόρές που ένιωσα ότι είμαι σε λάθος χώρα. Ντρόπή μου που το λέω αλλά είμαστε μια χώρα που όσο κ αν φωνάζει ο πολίτης και να μάχεται τον έχουν χε...ο! Παράδειγμα πριν 10 χρόνια τα σχολεία της Ρόδου είχαν ζητήσει κάδους ανακύκλωσης και είχε γίνει ολόκληρη εκπαίδευση των παιδιών στην υπόσχεση του δημάρχου ο οποίος μάλιστα προμηθευσε με κατάλληλα βιβλία και άλλα σχετικά. Δεν έγινε ποτέ η τοποθέτηση κάδων ανακύκλωσης..ήταν μόνο μια απάτη..Σίγουρα ο Ελληνας μπροστά στην αδιαφορία του κράτους κοιτάζει κι αυτός την πάρτη του, όμως ας το κάνουμε τουλάχιστον για τη ζωή των παιδιών μας..οταν θα γυρίσει και θα με ρωτήσει ο γιος μου <<μαμά εσύ τι έκανες για να γίνει ο κόσμος καλύτερος;;;>>ν τουλάχιστον θα νιώθω κάπως καλύτερα ..γιατί δεν περιμενα να γίνει καλή η κοινωνία μου για να γίνω κ εγώ..και το θέμα είναι ότι τόσες και τόσες διαφημίσεις κοινωνικού περειέχομένου μας αγγίζουν τόσο όσο για να στενοχωρεθούμε στιγμιαία και μετά να συνεχίσουμε κανονικά τη ζωή μας.

Λοιπόν οι σερβιέτες αυτές είναι πολύ καλές από άποψη υγιηνής και αντοχής αλλά και απορροφητικές. Εδώ μπορείτε να τις δείτε..http://www.ecofamily.gr/index.php?targe ... t_id=29899

Οσο για την άνεση καλό είναι να την βάλουμε λιγο στην άκρη γιατί οι αγώνες θέλουν και θυσίες, δεν μας χαρίζονται!Και στο κάτω κάτω σιγά την ταλαιπωρία..εδώ μπορεί να σπαταλήσουμε όλο μας τον ελευθερο χρόνο σε πράγματα ανούσια μεν , απαραίτητα δε..όπως ένα μανικιούρ ή πεντικιούρ! Τότε δικαιολογείτε και ο ποδαρόδρομος ή η ταλαιπωρία μεσα στο αμάξι κτλ κτλ..ενώ ας πούμε το να ξεπλύνεις πχ μια σερβιέτα λίγο στη βρύση και μετά να τη βάλεις στο πλυντήριο ή το να πας μέχρι τη διπλανή γειτονιά που έχει καδο ανανκύκλωσης να πετάξεις τα σκουπίδια σου..φαντάζει..βουνο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και νομίζω πως αν μαχομαστε για μικρά κι ασήμαντα ας το πούμε έτσι , τότε μπορούμε να μαχόμαστε και να εναντιωνόμαστε στα μεγάλα..το γεγονόςότι δε βοηθάει η κοινωνία δε σημαίνει πως εμείς οι ίδιοι δεν πρέπει να κάνουμε μικρά βηματάκια...υπάρχουν τόσες εθελοντικές οργανώσεις..τόσα..τόσα..υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν και ζητουν από μας τη συμμετοχή μας! Αλήθεια..πόσο έχουμε προσφέρει εμείς οι ίδιοι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tirogaridaki όταν άρχισα να χρισημοποιω τισ συγκεκριμενες σερβιέτες η πεθερα μου εβαλε τα γελια. Που τωρα λεει αυτές θέλουν βρασημο στεγνωμα σηδερομα μπλα μπλα μπλα. Και όταν είδε οτι εχω τεσσερεισ κουβάδεσ για τα σκουπίδια και κουβαλάω δυο φορές την ευδομαδα να ανακυκλώσημα υλικά στο σχολείο δήπλα στους κάδουσ στην αρχή παραξενευτηκε, μετά όμωσ άρχισε να φέρνει και το δικό της χαρτι , αλουμήνιο και γιαλι στους δικούς μου κάδουσ.

Όταν πήγα να δουλέψω στη δουλεία που είμαι τωρα και είδα πόσο χαρτι πετανε φρικαρα. Εβαλα μια κούτα σε μια γωνια του γραφειου μου και η ανταπόκριση ηταν φανταστική. ¨ολοι βαλανε απο μια κούτα. Απο τώτε ανακυκλώνουμε και μπαταρίεσ και αλουμίνιο- ειμαστε καλοι πελάτες του δημου θεσσαλονικησ. Επίσης πολλοι δεν ξερουν οτι υλικα όπως αλουμήνιο και καλώδια μπορούν να δωθούν σε ετερίες διαχειρησης απορρυμάτων και να πάρουν λευτά γι'αυτο - εγω εβγαλα ένα μινι στερεωφονικό απο κουτάκια Coca cola.

Ετσι είναι αρκει ένασ ανθρωποσ για να κάνει τη διαφορα και πολλοι θα τον ακολουθήσουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανη συμφωνω μαζι σου...

Λιθαρακι λιθαρακι θα χτισουμε εναν καλυτερο κοσμο...

Αυτο ομως που ηθελα να τονισω με το ποστ μου ειναι...

Αφου ξεχωρισουμε τα σκουπιδια μας,χρησιμοποιησουμε(αν θελουμε!) τις πανινες πανες κ σερβιστες κλπ ας παμε στην πορεια που μπορει να γινεται στο δρομο.

Ας φωναξουμε κ ας απαιτησουμε τα δικαιωματα μας!!!!

Ειναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ σου να κανουν εκεινοι(αυτοι που οριζεις με την ψηφο σου)

την ανακυκλωση!

Ειναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ σου να εχεις σχολεια,νοσοκομεια,φαρμακα!

ΕΙναι ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ!!!!!Τους εχουμε "προσλαβει" γι'αυτο!!!!!!Τους πληρωνουμε!!!!!!

Το αν θα τους "βοηθησουμε" πρεπει να ειναι απλα το....χομπυ μας!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία μου είχα σκοπό να μην το τραβήξω τόσο μακριά αλλά δεν πειράζει..:) Ελα όμως που αυτοί που ψηφίζω δεν βγαίνουν..και η όλη υπόθεση δεν είναι ευθύνη μόνο αυτών που μας κυβερνάνε..όλα ξεκινάνε από εμάς τους ίδιους που ψηφίζουμε εκείνους για τους οποίους παραπονιόμαστε! Η πλειοψηφία θέλει να της τρώνε τα λεφτά, θέλει να την κοροιδεύουν μέσα στα μούτρα, θελει μια χώρα οπισθοδρομική..γιατί την βολεύει! Είμαστε μια χώρα που κοιτάμε όλοι την πάρτη μας και ΜΟΝΟ! Δεν είμαστε ένα..ή μάλλον είμαστε αφού εξυπηρετώνται τα συεμφέροντά μας , του κάθένα ατομικά και μόνο και όχι το γενικό καλό..αλλιώς δεν εξηγήται..τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να το εξηγήσω..εφόσον λοιπόνμε κυβνερνάνε άτομα που δεν γουστάρω, βάζουν κανόνες που δεν τηρούνται κτλ κτλ..νομίζω λοιπόν πως είμαι σαν άτομο από τους λίγους που επιθυθμούν να δουν τον κόσμο να αλλάζει και ταυτόχρονα βάζουν και το δικό τους λιθαράκι...δεν περιμένουν με σταυρωμένα τα χέρια να έρθει ο Θεος να τους σώσει και να αλλάξει τον κόσμο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

Αναστασία μου είχα σκοπό να μην το τραβήξω τόσο μακριά αλλά δεν πειράζει..:) Ελα όμως που αυτοί που ψηφίζω δεν βγαίνουν..και η όλη υπόθεση δεν είναι ευθύνη μόνο αυτών που μας κυβερνάνε..όλα ξεκινάνε από εμάς τους ίδιους που ψηφίζουμε εκείνους για τους οποίους παραπονιόμαστε! Η πλειοψηφία θέλει να της τρώνε τα λεφτά, θέλει να την κοροιδεύουν μέσα στα μούτρα, θελει μια χώρα οπισθοδρομική..γιατί την βολεύει! Είμαστε μια χώρα που κοιτάμε όλοι την πάρτη μας και ΜΟΝΟ! Δεν είμαστε ένα..ή μάλλον είμαστε αφού εξυπηρετώνται τα συεμφέροντά μας , του κάθένα ατομικά και μόνο και όχι το γενικό καλό..αλλιώς δεν εξηγήται..τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να το εξηγήσω..εφόσον λοιπόνμε κυβνερνάνε άτομα που δεν γουστάρω, βάζουν κανόνες που δεν τηρούνται κτλ κτλ..νομίζω λοιπόν πως είμαι σαν άτομο από τους λίγους που επιθυθμούν να δουν τον κόσμο να αλλάζει και ταυτόχρονα βάζουν και το δικό τους λιθαράκι...δεν περιμένουν με σταυρωμένα τα χέρια να έρθει ο Θεος να τους σώσει και να αλλάξει τον κόσμο!

ΤΩΡΑ συμφωνουμε 100%!!!!!!!!!!

Ακριβως ετσι νιωθω!!!!!

Και η αγανακτιση χτυπαει κοκκινο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντε ρε παιδιά..να γίνουμε πολλοί!!! :) Δεν μπορεί όλη η Ελλάδα να θέλει αυτή την κατάσταση...δεν μπορεί να έχουμε καταντήσει έτσι..νεόπλουτοι και τάχα μου <<κάποιοι>> χωρίς ουσία και χωρίς μια σωστή χώρα! Να έχουμε να είμαστε περήφανοι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε θελω να σας τι παιξω μεγαλη (μονο 33 ειμαι) ..και η προσωπκη εμπειρια με εχει διδαξει οτι υπαρχουν πολλοι τομεις δρασεις και αντιστασης και μεσα απο συνδικατα για τα εργατικα μας δικαιωματα και μεσα απο μη κυβερνητικες οργανωσεις(που παλαιοτερα τις εβλεπα με καχυποψια) Εχω καταληξει οτι η δραση σε τοπικους συλλογους ειναι πολυ σημαντικη Εχεις πιο αμεση επαφη με τον κοσμο και ξεκαθαρες διεκδικησεις..μπορουμε ετσι να προωθησουμε πολλα πραγματα

Περα απ αυτο και μεγαλωνιντας βλεπω οτι η σταση ζωης κανει τη διαφορα και στα πιο μικρα πραγματα

Δεν περιμενω κανενα φωτισμενο πολιτκο 'η καποια φωτισμενη πολιτικη να με σωσει ή να με οδηγησει

Το οτι η always εχασε σημερα εναν πελατη και αυριο τρεις το θεωρω μεγαλο βημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ ΤΙ ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΑΝΟΙΞΕΣ ΠΑΛΙ! :)

ΑΛΛΑ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΣΤΟ ΟΤΙ Η ΕΧΩ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ Ή ΔΕΝ ΕΧΩ!

ΕΓΩ Π.Χ. ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΑΝΙΝΕΣ ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΕΣ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΠΕΤΑΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΧΑΡΤΙΑ! :(

ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΠΕΤΑΩ ΠΟΤΕ, ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΣΚΛΟΥΠΙΔΑΚΙΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΠΟΥ ΖΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΒΟΗΘΑΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΣΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ!

ΓΙΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΗ ;) ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΠΕΙΣΑ ΤΟΝ ΠΕΘΕΡΟΥΛΗ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΨΕΚΑΖΕΙ ΜΕ ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΑ ΤΑ ΑΓΡΙΟΧΟΡΤΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΦΕΡΝΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΕΡΓΑΤΗ ΝΑ ΤΑ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΠΟΣΤΑΝΙ ΤΟΥ (ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΡΩΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ) ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΛΙΠΑΣΜΑ!

ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟΙ? Ή ΕΙΜΑΙ ΟΙΚΟΛΟΓΟΣ Ή ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ?

ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΒΟΗΘΟΥΣΑΜΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΑΚΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΟΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΠΟΡΟΥΣΕ! Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργια μου και το λιγο κσλό είναι. Λιγο εσυ, λιγο εγω λιγο ο γειτονας, μερικεσ φορες οι ανθρωποι δεν βλεπουν μπροστα τους, τοτε οφειλουμε να τους ανοιξουμε τα ματια line_m121_beg_40_time_1243310400_text_cf20e6f9e7f1effdebe7f220ece1f220e5e9ede1e9.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

Αναστασία μου είχα σκοπό να μην το τραβήξω τόσο μακριά αλλά δεν πειράζει..:) Ελα όμως που αυτοί που ψηφίζω δεν βγαίνουν..και η όλη υπόθεση δεν είναι ευθύνη μόνο αυτών που μας κυβερνάνε..όλα ξεκινάνε από εμάς τους ίδιους που ψηφίζουμε εκείνους για τους οποίους παραπονιόμαστε! Η πλειοψηφία θέλει να της τρώνε τα λεφτά, θέλει να την κοροιδεύουν μέσα στα μούτρα, θελει μια χώρα οπισθοδρομική..γιατί την βολεύει! Είμαστε μια χώρα που κοιτάμε όλοι την πάρτη μας και ΜΟΝΟ! Δεν είμαστε ένα..ή μάλλον είμαστε αφού εξυπηρετώνται τα συεμφέροντά μας , του κάθένα ατομικά και μόνο και όχι το γενικό καλό..αλλιώς δεν εξηγήται..τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να το εξηγήσω..εφόσον λοιπόνμε κυβνερνάνε άτομα που δεν γουστάρω, βάζουν κανόνες που δεν τηρούνται κτλ κτλ..νομίζω λοιπόν πως είμαι σαν άτομο από τους λίγους που επιθυθμούν να δουν τον κόσμο να αλλάζει και ταυτόχρονα βάζουν και το δικό τους λιθαράκι...δεν περιμένουν με σταυρωμένα τα χέρια να έρθει ο Θεος να τους σώσει και να αλλάξει τον κόσμο!

ποσο δικιο εχεις...!

Συμφωνω απολυτα μαζι σου.Αφενος βαζουν κανονες που δεν τηρουνται και φετερου ή δεν υπαρχουν κυρωσεις ή δεν υπαρχουν κανονες για πολλα τρελα πραγματα που συμβαινουν σε αυτη τη χωρα και οχι μονον...

Κατα τα αλλα εχω βαρεθει να ακουω 32 χρονια τωρα, στην Ευρωπη δεν γινεται αυτο, στην Ευρωπη δεν γινεται τ αλλο...Ε λοιπον κανε κατι για να μην γινει και εδω!!!Ελεος Γ_ _ ω την Ευρωπη, σορυ κιολας ρε κοριτσια αλλα αγανακτω με τη συμπεριφορα και ιδιοσυγκρασια σχεδον του συνολου. Και καθε φορα στις εκλογες να περιμενω την ανατροπη και να μην ερχεται ... Ολο οι ιδιοι 300...ελεος!!!Τρωνε τα λεφτα μας και τους επιβραβευουμε κιολας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργία μου απλώς πιστεύω πως δεν πρέπει να διαλέγουμε που θα είμαστε οικολογοι και που όχι..Γι αυτό λέω, ή είσαι ή δεν είσαι..βέβαια τα πάντα που κάνουμε είναι μικρά θαύματα όμως πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ότι η βόλεψη δεν πάει χέρι - χέρι με την οικολογία. Κάπου θα χάσουμε αλλά θα κερδίσουμε κάτι καλύτερο.

Όσο για τις εκλογές και τους ίδιους και ίδιους 300...καμιά φορά αναρωτίεμαι..είμαστε τόσο μαζοχιστές ώστε να θέλουμε να μας τα τρώνε και να μας κοροιδεύουν μες στα μούτρα μας;; Δε νομίζω..κάποιοι βέβαια είναι , και πολύ μάλιστα!! Οι περισσότεροι όμως έχουν όφελος !!! Είναι τα λεγόμενα <<μέσα>> που θα βοηθήσουν να βάλουμε την κόρη, την ανηψία..την γκόμενα σε μια θέση στο δημόσιο ή ακόμη και να κάνουν τα στραβά μάτια σε κάποιο αυθαιρετάκι ...κτλ κτλ...έτσι λοιπόν πάμε! Είναι βέβαια και οι παππούδες που ψηφίζουν τους ίδιους και τους ίδιους μιας και στα γεράματα ο άνθρωπος κολλάει στο μυαλό..:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...