Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΗΣΩ;ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ;


Recommended Posts

Κοριτσια οπως θα γνωριζετε ισως καποιες, εχω μια ζουζουνα που αυριο κλεινει τους 4 μηνες!

Πριν λιγο τη ζυγισαμε με τον αντρα μου και η ζυγαρια εδειξε 5440, δηλαδη 110 γραμμαρια παραπανω απ οταν την ειχαμε παει στη γιατρο πριν 17 μερες!!!:( Μου φανηκε οτι εχει παρει λιγο, απο την προηγουμενη φορα που ειχε παρει μισο κιλο! Τι λετε; Εν τω μεταξυ σκεφτομαι μηπως επηρεσαε και το μικροβιο αυτο που εχει τις τελευταιες 15 μερες και παιρνει τωρα αντιβιωση...δεν ξερω τι να πω...φοβαμαι μηπως δεν παρει το αναμενομενο βαρος και αρχισει να μου λεει η γιατρος για συμπληρωματα και δε θελω...ειμαι καθετη! Τι λετε;

Εντωμεταξυ σημερα ηταν πολυ ανησυχη. Δεν κοιμηθηκε σερι πανω απο 1 ωρα οσες φορες και αν επεσε για υπνο, όλο για καποιο λογο ξυπνουσε...τα χω παιξει σημερα:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσακι μου τι κανεις??? να σου πω το εξης οτι το βαρος δεν ειναι στανταρ καθε μηνα οτι θα βαλει το ιδιο με τον προηγουμενο!!! εμενα να φανταστεις εβαζε 300-500γρ τον μηνα εκτος απο μια φορα που εβαλε ενα ολοκληρο κιλο(και τρωει ξενο γαλα απο οταν γεννηθηκε!!!)

επισης οταν ειναι αρρωστουλικα σχεδον παντα δεν παιρνουν καλο βαρος και ειναι και πιθανο ακομη και να χασουν μερικα γραμμαρια ισως να μειωθει και η ορεξη της ολα περνανε μολις περασει η ιωση

τωρα οσον αφορα την γκρινια πολλα ειναι πιθανα απο την αντιβιωση μεχρι την ζεστη η πολυ απλα να ηταν μια δυσκολη μερα για την μπεμπουλα σου

ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι και η μικρουλα σου να ηρεμισει και να ξεκουραστεις λιγο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι να κανω...;ουφ...τωρα μολις την εβαλα για υπνο...δυσκολη μερα σημερα οπως ειπα...

τωρα επιτελους θα κανω μπανιο να ξεβρωμισω η μανα !

ναι βρε μπεμπουλη...κι εγω αυτο σκεφτομαι...οτι επειδη δεν ειναι καλα το μικρακι μου μαλλον γι αυτο...αλλα αλλιως ειναι να μου το επιβεβαιωνεται και εσεις...

Η δικια μου επειδη γεννηθηκε μικρη, 2500, επαιρνε σχτην αρχη πανω απο κιλο, μετα κιλο και τωρα 500, και αυτον τον μηνα...βλεπω να παιρνουμε λιγοτερα. Απλα δε γουσταρω να μου πουν να δωσω συμπληρωμα...τοση προσπαθεια κανω με τον θηλασμο...γιατυο.

Σε ευχαριστω για την απαντηση.Μου δινεις παρηγορια και κουραγιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ γλυκιά μου..για το βάρος να μην ανησυχήσεις καθόλου!κ μόνο το ο,τι έβαλε,είναι θετικό!!ασε που είναι κοριτσάκι κ θέλουμε να διατηρήσουμε τη σιλουέτα μας!!:):P τώρα για το οτι δεν κοιμάται συνεχόμενα πολύ,πάλι είναι φυσιολογικό,αν κρίνω κ από τα καμώματα του δικου μου!λίγο η ζέστη,λίγο η ιωση,λίγο οι παραξενιές που έχουν τα μπεμπάκια μας;) ,εε..δε θέλει κ πολύ!σε νιώθω πάντως απόλυτα στο θέμα της κούρασης,εύχομαι το βράδυ τουλάχιστον να κοιμηθεί κ εσύ να ξεκουραστείς!φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα γεννηθηκε 1250 και ειχα μεγαλο αγχος για το ποσο βαζει καθε μηνα αλλα αφου ειδα οτι βαζει σταθερα 300-500 ειπα τι να κανουμε θελει να εχει κορμι θανατηφορο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον...

Θα σου βαλω τις δικες μας ζυγισεις για να δεις λιγακι...

0μ 2800

40ημ 4400

2μ 5000

3μ 5500

4μ 6000

5μ 6100

6μ 6400

Οπως βλεπεις σε δυο μηνες η μικρη πηρε 500γρ.

Τον προηγουμενο μηνα η παιδιατρος ηταν καθετη στο να ξεκινησω στερεες νωριτερα για να παρει βαρος(λες και τα εχουμε για παχυνση τα μωρα)

Περασε μια ιωσουλα εκανε και ζεστες οποτε λογικο ηταν να μην παρει τοσο πολυ βαρος.

Την αρπαξα και γω και την πηγα σε γνωστη παιδιατρο που εχει γραψει βιβλια για το θηλασμο η οποια μου ειπε πως το μωρο ειναι φυσιολογικοτατο.

Φυσικα και δεν της ξεκινησα τροφες μιας και δεν υπηρχε λογος.

Πρεπει στους 6 μηνες να εχει διπλασιασει το βαρος γεννησης(πραγμα το οποποιο εκανε η μικρη μου στους 3 μηνες)και στο χρονο πανω να το εχει τριπλασιασει(αρα εχουμε ακομη 6 μηνες για να παρει 2 κιλα)

Αποτι βλεπω η μικρη σου εχει ηδη 2πλασιασει το βαρος της στους 4 μηνες οποτε δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι...

;););)

Καλη συνεχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lucky ναι εμεις τα χουμε πει...

σημερα η μικρη κατι ειχε...αλλα δεν καταφερεα να ανιχνευσω τι...

ειχε ενα ζορι παντως και μουγκριζε οπως οταν θελει να τα κανει.Ωστοσο 2 στις 5 τα κανε, τις αλλες φορες μονο μουγκριζε...ποιος ξερει τι επαθε η ζουζουνιτσα...

ναι lucky το βραδυ θα κοιμηθω...τωρα σε λιγο δηλαδη...

δεν ξυπναει το βραδυ εδω και καιρο ευτυχως...

μπεμπουλης φανταζομαι το αγχος σου...πολυ μικρουλι βγηκε το δικο σου...

ναι αυτη η σιλουετα θα μας φαει...χαχαχα

:laugh:

ετσι λετε λοιπον να μην ανησυχω για το βαρος...

μωρε...ξερετε τωρα πως ειναι...μια παπαρα να σου πει καποιος...στην προκειμενη η πεθερα μου...μετα κολλαει το μυαλο και το σκεφτεσαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα ο μπεμπης γεννηθηκε 3190 και όταν βγηκαμε απ οτο νοσοκομειο ηταν 2920.Βέβαια στο ιασω (στον 6 όροφο) που γέννησα δεν τα ταιζαν καθολου οπότε έτρωγε μονο απο το στηθος όσο ήθελε.

24 ημερων ήταν 3800

2 5500

3 6500

5 7600

6 7900

μετα έπερνε λιγότερο και τώρα είναι 16 μηνών 10 κιλα

Αλλες φιλες μου έχουν κάτι μωρά παχύσαρκα. Δεν ανησυχώ καθόλου τρώει κανονικά και ουτε ο γιατρος με αγχωνει.Δεν χρειαζεσε συμπληρωματα. Φαντάσου ότι εμένα ήταν όσο το θηλαζα με διαιτα λόγω αλλεργιας όπως έλεγε και ο γιατρος ''υπερ του δεοντος'' καλος στα κιλα του.

Τη αντιβιωση δίνεις? Εγω που του έδωσα επειδη μου είχε πει μια ηλίθια γαστρεντερολογος (και καλά να κλεισει η φλεγμονη του) έδινα flagyl 10 μέρες τζάπα.

Μην αγχώνεσε για τιποτα.Όταν είναι αρρωστούλικα γενικά μπορεί να χάσουν κιωλας. Τις αδελφής μου επειδη γεννηθηκε χειμωνα ενω το θηλαζε έπαθε κανα δυο ιωσούλες και έχασε ο μικρούλης γυρω στα 300gr και τις είπε ο γιατρος δεν πειραζει είναι λογικό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ. ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ! ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝΕ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΑΡΟΣ! ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ 200 ΓΡ. ΤΟ ΜΗΝΑ. ΔΕΣ ΤΙΣ ΚΑΜΠΥΛΕΣ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΒΡΗΣΚΕΣΤΕ. ΕΞΑΛΛΟΥ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΠΛΙΑΣΣΙΑΣΕΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στις καμπυλες ειμαστε στον μεσο ορο καντινου.

Ευχαριστω ρε κοριτσια για το ενδιαφερον και το οτι με καθησυχαζετε. Σας ευχαριστω πολυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδη βλεπω οτι ολες χρησιμοποιειτε της καμπυλες του βιβλιαριου υγειας να συμπληρωσω οτι δεν ειναι ενδεικτικες για θηλαζοντα μωρα!

Καμπυλες μια μωρα που θηλαζουν θα βρειτε σαυτην τη διευθυνση!

http://kellymom.com/babyconcerns/growth/growthcharts.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Έτσι ακριβώς ήμουν κ εγώ στο πρώτο μου παιδάκι δεν καπνίζω βέβαια αλλά πιστεύω αν κάπνιζα θα το ήθελα κ εγώ… προσπάθησε να το περιορίσεις δεν είμαι κ ειδική βέβαια γιατί δε καπνίζω αλλα προσπάθησε να το μειώσεις μιλά κ με τον γιατρο σου αν χρειάζεσαι βοήθεια 
    • Εγώ νομίζω δεν έχω μπει ακόμη στο μπουντ της γέννας οπότε είμαι οκ μέχρι στιγμής! Τώρα, όταν φτάσει η ώρα δεν ξέρω αν θα με πιάσει καμία κρίση πανικού 😀😀
    • Μας πήραν φαλάγγι τ' αγόρια!!! χαχαχαχα
    • @BenarΠΗΤ 1/8 Κοριτσάκι 🩷 @Demy93 ΠΗΤ 3/8 Αγοράκι 🩵 @Fighter ΠΗΤ 6/8 Κοριτσάκι 🩷 @Gioher ΠΗΤ 7/8 Αγοράκι🩵 Κοριτσάκι 🩷 @μαμά12345 ΠΗΤ 10/8 Αγοράκι 🩵 @Mommyel ΠΗΤ 12/8 Αγοράκι 🩵 @ΜΑΡΘΑΑ_61 ΠΗΤ 13/8 Αγοράκι 🩵 @nanouko ΠΗΤ 14/8 Αγοράκι 🩵 @Christine Pilates ΠΗΤ 20/8 Αγοράκι🩵 @Χρύσακι ΠΗΤ 22/8 Κοριτσάκι 🩷 @Katiana1987 ΠΗΤ 23/8 Κοριτσάκι 🩷 @Elk ΠΗΤ 23/8 Κοριτσάκι 🩷 @Barbiee ΠΗΤ 27/8 Αγοράκι 🩵 @katerinayia ΠΗΤ 28/8 Κοριτσάκι 🩷 @maroo8 ΠΗΤ 29/8 Αγοράκι 🩵 @Magda zi ΠΗΤ 31/8 Αγοράκι 🩵 @Christi.D. ΠΗΤ 31/8 Αγοράκι 🩵
    • Άντε ωραία πάει και η Doppler μια χαρά είσαι κοντεύεις σε 2 βδομαδες θα μπεις στο μήνα σου δηλαδή πωπω με το καλό το μωρακι σου εγω ειχα πάρει ένα βιβλίο αλλά να σου πω την αλήθεια δεν το πολύ ξεφύλλισα κιολας δεν αν αξίζει για να σου το προτείνω 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...